Dvojročná záruka teraz aj pre firmy AlzaBoxy Q1

Nitovanie – ustupujúca technológia, ktorá má stále čo ponúknuť

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované • Autor: Jan Landecký

Pri niektorých činnostiach nie je vhodné zoskrutkovať alebo zvárať dva materiály k sebe. V takýchto prípadoch sa môže na spájanie najviac hodiť nitovanie – ale ako sa to robí a je to ťažké? Vôbec! V nasledujúcom článku podrobne rozoberieme celú technológiu nitovania. Ukážeme si, aké existujú druhy a na čo sa používajú, preberieme samotné tvary nitov a nakoniec pridáme postup, ako vytvoriť nitový spoj vlastnými silami dvoma rôznymi spôsobmi. Tak poďme na to!

Inštalácia rúry, muž

Nitovanie: technológia spájania súčastí – OBSAH

  1. Čo to je nitovanie a na čo slúži
  2. Ako a podľa čoho sa nitovanie delí
  3. Nity – aké druhy existujú a z akých materiálov sa vyrábajú
  4. Postup, ako nitovať ručne

Čo to je nitovanie a na čo slúži

Nitové spojenie súčastí, čiže nitovanie, slúži na zhotovenie trvalých spojov, ktoré sa dosahujú trvalou (tvárnou) deformáciou nitov alebo jednej zo spájaných súčastí. Surový nit má dosadaciu hlavu, krk (kužeľový prechod do drieku) a driek. Krk prechádza do hlavy zaoblením, pričom hlavy sú väčšinou guľatého tvaru.

Spájanie nitmi je vhodné len pre nie príliš hrubé súčasti, napríklad plechy, pásy, valcové tyče L, I, U a iné. Pre nity sa musia v spájaných súčastiach vyvŕtať priechodné diery. Podstatou nitového spoja je zovretie spájaných súčasťou medzi dve hlavy nitu, ktoré sa vytvoria pri zaťahovaní (uzatváraní) nitu.

Nitové spoje nezaručujú úplne presnú vzájomnú polohu spájaných súčastí, a preto nie sú vhodné tam, kde sa toto vyžaduje. Nitovaním (roznitovaním) vzniká v nitoch aj vo spájaných súčastiach napätie, ktorého veľkosť nie je možné spoľahlivo zistiť. Tieto napätia vyvodzujú deformácie spájaných súčastí, čo má často vplyv na rozmery nitovej konštrukcie.

Nitovanie, nit
Nitové spoje ustupujú zváraniu hlavne kvôli rýchlosti práce, nákladom na vyhotovenie a dôrazu na znižovanie hmotnosti spojov.

Nitové spoje všeobecne ustupujú zváraniu, majú však veľký význam pri konštrukciách, ktoré sú namáhané dlhodobo rázovým zaťažením. Pri zváraných konštrukciách zaťažených striedavo veľkým počtom kmitov môže dôjsť v pomerne krátkej dobe k dosiahnutiu hranice únavy a k nebezpečenstvu porušenia spojov, čo však pri nitovom spoji nenastane.

Spájanie nitmi sa v súčasnej dobe používa aj pri výrobe ľahkých oceľových konštrukcií z ťažšie takých materiálov, ktoré sa ťažšie zvárajú (hliníkovej zliatiny), k trvalému spojeniu súčastí z nekovových materiálov (napríklad z plastov alebo textílií v odevnom priemysle), ako aj pre dynamicky veľmi namáhané oceľové konštrukcie.

Ako a podľa čoho sa nitovanie delí

Nity možno vykonať dvojakým spôsobom:

  • Priame spojenie – pri priamom nitovaní sa spojenie dosiahne roznitovaním jednej časti v časti druhej. Roznitovanie prebieha najčastejšie za studena, preto musí byť súčasť, ktorá podlieha roznitovaniu, z dobre tvárneho materiálu. Používa sa iba v prípade málo namáhaných súčastí.
  • Nepriame spojenie – spolu súvisiace časti sa pevne spoja nitmi.
Nitovanie, nit
Do polovice 20. stor. patrili mostné konštrukcie medzi typické nitované stavby. Od 60. rokov sa už takmer bez výnimky zvárajú.

Nitové nepriame spoje sa ďalej rozdeľujú na:

  • pevné,
  • pevné a nepriepustné,
  • nepriepustné,
  • stehové.

Pevné nitovanie

Nity prenášajú iba silové zaťaženie. Používajú sa pri výrobe oceľových konštrukcií všetkého druhu, napríklad mostov, žeriavov, stĺpov, skeletov budov, striech. V súčasnej dobe sa nahrádzajú zváraním.

Pevné a nepriepustné

Využívajú sa tam, kde sa požaduje ako pevnosť, tak aj tesnosť spoja. Používajú sa pri výrobe kotlov, nádrží a potrubí s veľkým vnútorným pretlakom. V súčasnej dobe sa taktiež nahrádzajú zváraním.

Nepriepustné

Používajú sa predovšetkým na utesnenie spojov (namáhanie nitov je malé), teda pri výrobe otvorených nádrží a uzavretých nádrží na kvapaliny a plyny s malým vnútorným pretlakom, napríklad komínov, sudov, potrubia a pod. Momentálne sa nahrádzajú zváraním.

Stehové

V tomto prípade nity iba spájajú súčasti z tenkých plechov, na ktoré sa nekladú zvláštne požiadavky (tesnosť a pevnosť), používajú sa pri výrobe plášťov strojov, motorových vozidiel, lietadiel. V súčasnej dobe sa čiastočne nahrádzajú odporovým zváraním.

Nitovanie, nit
Ukážka pevného nitovania.

Nity – aké druhy existujú a z akých materiálov sa vyrábajú

Pre nitové spoje sa používajú spravidla len normalizované nity podľa STN, ktoré sa vyrábajú v rôznych tvaroch a priemeroch (viď. obrázok).

Oceľové nity s rozmerom 10 mm sa zaťahujú spravidla za tepla (driek sa ohreje do svetlo červenej žiary), aby sa zmenšila energia potrebná na vytvorenie závernej hlavy a skrátila sa tak doba potrebná pre zatiahnutie nitu. Oceľové nity od ≤ 10 mm a nity z medi, mosadze, hliníka a jeho zliatin sa zaťahujú zvyčajne za studena.

Nitovanie, nit
Nity a) s polguľovitou hlavou STN 02 2301, b) s plochou guľovitou hlavou STN 02 2303, c) zápustný STN 02 2311, d) zápustný so šošovkovitou hlavou STN 02 2315, e) s plochou hlavou STN 02 2330, f) navŕtaný s plochou hlavou STN 02 2331, g) kotlový s polguľovitou hlavou STN 02 2351, h) lodný STN 02 2370, i) rúrkový STN 02 2379, j) dvojdielny otvorený STN 02 2387, k) dvojdielny uzavretý STN 02 2388, l) rozštiepený STN 02 2390, m) dutý s tŕňom STN 02 2391.

Nity sa vyrábajú z materiálov, ktoré sa za studena aj za tepla ľahko utvárajú, aby sa zabezpečila nízka spotreba energie na vytvorenie závernej hlavy a materiál sa neporušil. Zvyčajne ide o oceľ (11 300, 11 320, 11 343), meď 42 3005, mosadz 42 3213, hliník 42 4005 a hliníkové zliatiny 42 4201.

Súčasti z neželezných kovov sa majú spájať nitmi z toho istého kovu, aby sa jednak zabránilo uvoľňovaniu spojenia pri zahriatí spoja následkom nerovnomerného rozťahovanie spojených súčastí a nitov teplom, ale aj aby sa zabránilo elektrochemickej korózii, ktorá nastáva pri styku kovov pôsobením vlhkosti.

Postup, ako nitovať ručne

Ručné nitovanie môžeme vykonať dvoma spôsobmi – buď to klasickým za pomoci hlavičkára, uťahovača a kladiva, alebo nitovacími kliešťami a trhacím nitom.

Klasický spôsob nitovania

  1. Najskôr sa do spájaných častí vyvŕta diera s príslušným polomerom podľa veľkosti nitu (možno nájsť vo strojníckych tabuľkách).
  2. Hlavičkár sa upne do zveráka.
  3. Nit prestrčíme dielmi, ktoré chceme spojiť.
  4. Uťahovač položíme na nit a jedným silným úderom kladivá spojíme diely k sebe.
  5. Kladivom rozklepeme nit a pomocou nosa kladiva vytvoríme hlavu nitu.
  6. Druhý hlavičkár položíme na hlavu nitu a silným úderom kladivá ju dokončíme. Máme hotovo!

Nitovanie nitovacími kliešťami

  1. Najskôr sa do spájaných častí vyvŕta diera s príslušným polomerom podľa veľkosti nitu (možno nájsť v strojníckych tabuľkách).
  2. Trhací nit vložíme do montážneho otvoru.
  3. Tŕň nitu vsunieme do nitovacích klieští.
  4. Stlačíme (aj opakovane) kliešte. Teleso nitu sa radiálne roztiahne a nitový spoj máme vytvorený.
  5. Na to, aby sme vybrali tŕň z klieští stačí, aby ste ich maximálne otvorili a tŕň sám vypadne.
i V našom magazíne pre vás máme aj ďalšie články:

Ako ste zistili, nitovanie je živá technológia, ktorá si už síce svoju slávu dávno užila, avšak v rôznych aplikáciách sa stále používa a ešte nejakú dobu používať bude. Nové typy nitov a nové prípravky pre vytváranie nitovaných spojov túto technológiu ešte nejakú dobu udrží funkčnú, spoľahlivú a trvanlivú.

4,3
FORTUM 4770663
Nadstavec – nadstavec nitovací na vŕtačku T, pre trhacie nity 2.4 – 6.4mm, použiteľné veľkosti nitov 2.4-3.2-4.0-4.8-6.0-6.4mm z materiálov Al, meď, oceľ, nehrdzavejúca oceľ, CrMoV
84,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: MADZ572
Vytlačiť
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií