Naše pobočky sú otvorené iba v režime výdajní.
Viac informácií k prevzatiu objednávok.
Pre rýchlejší výdaj na pobočkách odporúčame využiť vyzdvihnutie cez aplikáciu.
Pre reklamáciu alebo vrátenie tovaru, využite prosím online formulár.
Počuli ste už o ochorení zvanom preeklampsia, ktoré sa týka výhradne tehotných žien a ktoré takmer vždy spôsobuje predčasný pôrod? Pokiaľ neviete, o čo ide, tak práve pre vás je tu 22. máj, Svetový deň Preeklampsie, ktorý má upozorniť širokú verejnosť na jednu z častých tehotenských komplikácií ohrozujúcich život a zdravie ako budúcej mamičky, tak nenarodeného bábätka. V rámci osvetovej kampane sa dozviete, koho sa preeklampsia najčastejšie týka, aké sú hlavné príznaky preeklampsie, ako môže ohroziť matku aj dieťa aj ako ju včas diagnostikovať a predísť tak zdravotným komplikáciám aj predčasnému pôrodu.
Preeklampsia je veľmi vážne ochorenie, ktoré sa týka výhradne tehotných žien. O preeklampsii hovoríme v prípade, že u tehotnej ženy nedochádza k správnej činnosti placenty, ktorá nie je schopná zásobovať vyvíjajúci sa plod kyslíkom a živinami z krvi matky. Postihuje najčastejšie prvorodičky (10 – 14 %), môže sa však vyskytnúť aj u žien, ktoré už rodili (5 – 7 %). V 70 % sa preeklampsia prejavuje v druhej polovici tehotenstva, avšak až v 30 % môže dôjsť k výskytu preeklampsie po pôrode.
Za vznikom preeklampsie stojí chybná činnosť placenty, pri ktorej nedôjde v priebehu tehotenstva k správnemu prepojeniu s cievami maternice. Placenta tak nie je schopná zabezpečiť plodu dostatočný prísun živín a kyslíka z materskej krvi a plod začína sám produkovať látky na zvýšenie krvného tlaku matky a doslova bojuje o holý život. Látky, ktoré však majú zaistiť dostatočný prietok krvi cez placentu, spôsobujú vážne zmeny v tele matky a zasahujú životne dôležité orgány, hlavne potom pečeň, obličky alebo mozog.
Preeklampsia sa v prvom rade prejavuje vysokým krvným tlakom, ku ktorému sa postupne pridávajú bolesti hlavy sprevádzané častými nevoľnosťami a viditeľné opuchy nôh. V neskoršom štádiu preeklampsie môžu nastať poruchy videnia. Laboratórne vyšetrenia preeklampsie vykazujú prítomnosť bielkoviny v moči a zvýšená je tiež hladina kyseliny močovej, pretože ju obličky horšie vylučujú. Najhoršie na preeklampsii je, že jej príznaky bývajú často zameniteľné za bežné tehotenské ťažkosti súvisiace s vyšším štádiom tehotenstva, čo v konečnom dôsledku môže mať fatálne následky pre matku aj plod.
Aj keď preeklampsia môže postihnúť aj ženy úplne zdravé, existujú niektoré faktory, ktoré s výskytom preeklampsie úzko súvisia. Sú nimi predovšetkým:
i
Téme preeklampsia sa venuje tiež jeden z našich článkov v BABY magazíne: Aké zdravotné ťažkosti vás môžu v tehotenstve zaskočiť?
Preeklampsia môže mať značný vplyv na vývoj samotného plodu a prejavuje sa hlavne stagnáciou jeho rastu. Pre matku potom predstavuje najznámejšiu komplikáciu tzv. HELLP syndróm, pri ktorom dochádza k rozpadu červených krviniek, zvýšeniu pečeňových testov a k nízkej hladine krvných doštičiek. Úplne v najhoršom prípade môže viesť preeklampsia až k samotnej eklampsii, pri ktorej je priamo ohrozený život ženy a plodu. Ide o najzávažnejšiu komplikáciu, kedy sa vplyvom látok uvoľnených z placenty kŕčovito sťahujú mozgové cievy. Postihnutá žena trpí kŕčovitými zášklbmi celého tela, až nakoniec upadne do bezvedomia.
Preeklampsia je nebezpečná práve preto, že môže byť ľahko zameniteľná s klasickými tehotenskými ťažkosťami. Veď ktorej žene, najmä vo vyššom stupni tehotenstva, neopúchajú nohy, nemotá sa jej hlava alebo nemá vyšší tlak oproti normálu? Jediným možným riešením, ako zistiť, či sa preeklampsia môže týkať aj vás, je včasná diagnostika, ktorá odhalí preeklampsiu ešte predtým, než sa objavia jej príznaky.
Aj keď nespĺňate žiadny z rizikových faktorov, ani u vás nie je genetická záťaž preeklampsie, nikde nie je napísané, že vás toto ochorenie nemôže postihnúť. Pokiaľ máte strach z preeklampsie alebo sebemenšie podozrenie na preeklampsiu, je dobré podstúpiť skríningové vyšetrenie medzi 11. a 14. týždňom tehotenstva, ktoré túto chorobu odhalí, ešte než sa u vás objavia akékoľvek znaky preeklampsie. Lekári tak majú šancu všetko zavčasu podchytiť a sledovať váš zdravotný stav, aby nenastal vplyvom preeklampsie predčasný pôrod. Pokiaľ dôjde k zanedbaniu choroby alebo nie sú včas podchytené jej príznaky, väčšinou je nutné na záchranu života ženy aj plodu pristúpiť k akútnemu cisárskemu a ukončiť tehotenstvo predčasne.
i
Pravidelné kontroly, ktoré absolvujete v rámci tehotenskej poradne, síce preeklampsii nezabránia, často ju ale pomôžu odhaliť včas a dajú tak lekárom možnosť vás viac sledovať a sústrediť sa na konkrétnu diagnózu. Tehotenské prehliadky preto nezanedbávajte a vášho lekára navštevujte pravidelne, aj keď žiadne tehotenské ťažkosti nepociťujete.
Skríningové vyšetrenie sa vykonáva na špecializovanom pracovisku a skladá sa z niekoľkých častí, ktoré sa potom súhrnne vyhodnocujú pomocou špeciálneho programu. Zahŕňa test krvného tlaku, ultrazvukové vyšetrenie ako plodu, tak krvný prietok kľúčnymi tepnami matky, následne je dotknutej žene odobratá vzorka krvi a vyhodnotená jej osobná anamnéza. Toto vyšetrenie je v prípade zdravotnej indikácie hradené poisťovňou, prípadne oň môže tehotná žena nespadajúca do rizikovej skupiny požiadať ako samoplatca. V takomto prípade vyjde tento skríning na preeklampsiu od 40 do 60 €.
Bohužiaľ, preeklampsia sa v tehotenstve príliš liečiť nedá a ochorenie tak ukončuje až samotný pôrod, vo väčšine prípadov zakončený cisárskym rezom. Lekári napriek tomu preventívne podávajú tehotným ženám so zvýšeným rizikom preeklampsie až do 34. týždňa tehotenstva v nízkych dávkach aspirín obsahujúci kyselinu acetylsalicylovú. Tá môže znižovať riziko, že sa mierna preeklampsia zmení na ťažkú preeklampsiu, pri ktorej hrozí predčasný pôrod.
Vďaka vysokej úrovni zdravotnej starostlivosti u nás nemáva preeklampsia fatálne následky, avšak celosvetovo je radená medzi hlavné príčiny dojčenských a materských úmrtí. Aj preto bol 22. máj zvolený ako Svetový deň preeklampsie, ktorý má priniesť celosvetovú osvetu a informovať širokú verejnosť o tomto ochorení, ktoré komplikuje priebeh tehotenstva a spôsobuje predčasný pôrod.
Predčasný pôrod znamená mnoho komplikácií a stresu pre dieťa aj matku a každý deň navyše, kedy možno pôrod oddialiť, sa počíta. Čím viac žien sa o preeklampsii dozvie, tým väčšia je šanca, že sa toto ochorenie podchytí včas. Podporte aj vy 22. mája Svetový deň preeklampsie, nech sa o riziku tohto ochorenia dozvie čo najviac žien.