Získajte doručenie ZADARMO na rok iba za 1 € mesačne! Viac informácií

Reklamácia či vrátenie? Reklamácia či vrátenie?
Zobraziť katalóg

Meta Quest Pro; wallpaper: cover

Meta Quest Pro (INFO) – dátum vydania, cena, hw špecifikácie atď.

(Update) : Článok celkovo aktualizovaný po oficiálnom predstavení Meta Quest Pro.

Quest Pro je vlajkovou loďou virtuálnych okuliarov od spoločnosti Meta, ktorá si za špičkovú výbavu nechá poriadne zaplatiť. Niejde ale len o VR zariadenie s najnovšími technológiami, headset sa vydáva aj smerom zmiešanej reality kombinujúcej virtuálne prvky a reálne okolité prostredie, takže nemusí byť určený výhradne na hranie hier, využitie nájde aj pri práci alebo v priemysle. Všetko, čo o Meta Quest Pro potrebujete vedieť, nájdete v tomto článku.


Autor: Filip NěmecInfo


Zdroj obrázka: Meta

Meta Quest Pro (INFO) – OBSAH

Meta Quest Pro: Dátum vydania a cena


Meta Quest Pro sa začne predávať 25. októbra 2022 za 1 499 dolárov. To je v prepočte približne 1 500 €, pokiaľ však pripočítame clo a ďalšie zložky finálnej slovenskej ceny, pravdepodobne sa u nás Quest Pro bude predávať za viac. Na oznámenie slovenskej ceny zatiaľ čakáme, napokon Česká republika ani Slovensko nie je súčasťou zoznamu 22 krajín, kde sa predaje spustia v spomínaný dátum.

Podľa mety má Quest Pro slúžiť ako prémiové high-end zariadenie, zatiaľ čo Quest 2 bude aj naďalej cenovo dostupnejší model pre vstup do sveta VR a AR. 

Meta Quest Pro

Zdroj: Oculus

Headset Meta Quest Pro bol oznámený 28. 10. 2021 na online akcii Facebook Connect, podrobnejšieho predstavenia sa dočkal na ďalšom vysielaní Facebook Connect 11. 10. 2022.

Meta Quest Pro: Hry


Nový headset Meta Quest Pro bude pri svojom vydaní plne kompatibilný s knižnicou hier a aplikácií pre Quest 2 a očakávame, že to tak zostane aj naďalej. Na Meta Quest Pro si tak zahráme tie najlepšie VR tituly dnešnej doby, ako napríklad Beat Saber, Half-Life: Alyx, Resident Evil 7 a ďalšie. Inšpirovať by vás mohol náš redakčný výber najlepších VR hier.

Meta Quest Pro pochopiteľne ponúkne aj celý rad nových očakávaných titulov. V súčasnej chvíli herný svet vyžívajúci sa vo virtuálnej realite upiera svoj pohľad najmä na GTA: San Andreas VR. Titul bol síce oznámený exkluzívne pre Quest 2, ale predpokladáme, že bude dostupný aj na Queste Pro. V dohľadnej dobe dorazí na Quest Pro aj Among Us VR alebo The Walking Dead: Saints & Sinners Chapter 2: Retribution. 

V budúcnosti bude tiež možné zahrať si na Quest Pro tituly zo služby Xbox Cloud Gaming, ktorá je súčasťou predplatného Game Pass Ultimate. Nepôjde však o natívne VR verzie, po pripojení Xbox ovládača sa usadíme do virtuálnej sály s obrovskou obrazovkou, na ktorej bude možné hrať všetky hry z ponuky Xbox Cloud Gaming. Kedy bude služba spustená, ale zatiaľ nevieme.

Headset by však mohol časom ponúknuť aj nejaké exkluzívne tituly, Quest Pro totiž dokáže ako jediný z radu Meta Quest zobrazovať aj okolie okolo hráča (tzv. color passthrough), a tak by sme sa mohli dočkať aj unikátnych hier využívajúcich mix virtuálneho a reálneho prostredia. 

Meta Quest Pro; screenshot: Beat Saber Meta Quest Pro; screenshot: Half-Life Alyx

Zdroj: Meta, Valve

Na Quest headsetoch nechýba snáď žiadna z najobľúbenejších VR hier, vrátane Beat Saberu (ktorého autorov v roku 2019 Facebook, teraz už Meta, kúpil) alebo Half-Life: Alyx, duchovný nástupca legendárneho Half-Life 2. 

Meta Quest Pro: Technické špecifikácie


Vzhľadom na vysokú cenu nie je prekvapením, že Meta Quest Pro je napchatý tými najnovšími technológiami, ktorým dominujú nové „lievancové“ (pancake) šošovky, ktoré sú ľahšie a šetria 40 % priestoru v prednej časti helmy oproti Questu 2. Pre každé oko je vyhradený QD-LCD displej s rozlíšením 1800 x 1920 px s obnovovacou frekvenciou 90 Hz. Nejde však o bežný LCD panel, displeje využívajú technológiu kvantových bodiek (quantum dots, QD), pričom o podsvietenie sa stará špičková technológia mini-LED. Vďaka tomu má mať headset o 30 % presnejšie podanie farieb a o 75 % väčší kontrast oproti Questu 2. Podrobnejšie porovnanie s Questom 2 nájdete na konci kapitoly.

Meta Quest Pro; screenshot: design

Zdroj: Meta

Svojím dizajnom Quest Pro pripomína klasické okuliare, a nie rozmernú a ťažkú helmu. Vďaka novému typu šošoviek je predná časť výrazne menšia a tým pádom celý headset ľahší a komfortnejší pri dlhšom hraní.

Vďaka väčšiemu zameraniu na zmiešanú realitu (kombinácia VR a AR, teda virtuálnej a argumentovanej reality) headset umožňuje color passthrough, teda prestup farieb cez displej, čo zatiaľ nachádza využitie najmä v priemysle či videokonferenciách, iste sa ale nájdu aj zaujímavé hry, ktoré zmiešanú realitu využijú. Napokon, kto by si nechcel zabojovať s mimozemšťanmi napríklad rovno vo svojej obývačke.

O výkon sa stará moderný čip Snapdragon XR2+ prinášajúci o 50 % viac výkonu oproti Questu 2, ktorý vyžíva štandardný XR2. Za výrazné zvýšenie výkonu môže najmä nový systém chladenia. 12 GB RAM pamäte potom dopĺňa interná 256 GB pamäť. Kde sa inžinieri v Mete evidentne rozbehli, sú kamery, ktorých je rovno 16 – na samotnom headsete 10 a 3 na každom ovládači. Na headsete slúži 5 kamier na rozpoznávanie pohybov tváre a očí, jedna 16 megapixelová RGB kamera na rozšírenú realitu a zvyšná štvorica na sledovanie vášho okolia a pohybu v ňom.

Vysoký výkon a špičkové technológie si však vyberajú daň vo výdrži batérie. Tá z dvoch až troch hodín pri Queste 2 klesla na hodinu až dve na jedno nabitie. Headset sa nabíja rýchlodobíjacím stojanom, avšak plné dobitie zaberie dve hodiny, takže na nejaké dlhšie partičky hrania s viacerými ľuďmi to s Questom Pro nevyzerá, teda okrem možnosti hrať s pripojeným dobíjacím káblom.

Meta Quest Pro; screenshot: augmentovaná realita Meta Quest Pro; screenshot: rozšírená realita

Zdroj: Oculus

Nové šošovky majú zlepšiť aj priepustnosť obrazu, takže rozšírená realita má ponúknuť nové možnosti prepojenia s reálnymi činnosťami či skutočným prostredím okolo nás.


Quest 2 Quest Pro
Dátum vydania Október 2020 25. októbra 2022
Cena Zhruba 550 € (128 GB), 650 € (256 GB) Viac ako 1 500 € (1 499 dolárov)
Typ displeja LCD QD-LCD
Rozlíšenie displeja 1720×1890 px 1800×1920 px
Lokálne stmievanie Nie Áno, mini-LED
Základná obnovovacia frekvencia 72 Hz 90 Hz
Maximálna obnovovacia frekvencia 120 Hz 90 Hz
Typ šošoviek Fresnel Pancake
Zorné pole Až 96° Až 106° × 96°
Nastaviteľná vzdialenosť šošoviek 58 mm/63 mm/68 mm 55 mm – 75 mm
Výpočtová jednotka Snapdragon XR2 Snapdragon XR2+
RAM pamäť 6 GB 12 GB
Sledovanie pohybu očí Nie Áno
Sledovanie pohybov tváre Nie Áno
Sledovanie pohybu ovládačov Headsetom Ovládače sledujú sami seba
Prienik svetla (passthrough) Iba odtiene sivej (nízke rozlíšenie) Plné spektrum farieb (vysoké rozlíšenie)
Bezdrôtové pripojenie Wi-Fi 6 + Bluetooth 5.1 Wi-Fi 6E + Bluetooth 5.2
Počet mikrofónov 2 3
Umiestnenie batérie Predná strana pri displeji Za hlavou
Operačný systém 2 – 3 hodiny 1 – 2 hodiny

• Zdroj: uploadvr.com, meta.com

Obsah balenia Meta Quest Pro:

 • Headset Meta Quest Pro
 • Dva Meta Quest Touch Pro ovládače
 • Nabíjacia USB-C dokovacia stanica
 • Nabíjací adaptér k dokovacej stanici
 • Nabíjací kábel k Touch Pro ovládačom
 • Nabíjací kábel k helme
 • Dva stylusy (možné zasunúť do Touch Pro ovládačov)
 • Dve tienidlá (ľavé a pravé) na pripevnenie na helmu
 • Klip na kábel
 • Ochranný obal
 • Čistiaca handrička
 • Pútka na zápästie k ovládačom

Meta Quest Pro: Ovládače Touch Pro


Meta zmenila dizajn ovládačov, ktoré prišli o kruhový prvok na zaznamenávanie pohybu, ovládače tak pôsobia viac klasickým dojmom. Nechýba vylepšená haptická odozva, teda pokročilejší systém vibrácií, ktorý môžu poznať majitelia PS5 ovládača DualSense (Haptickú odozvu ponúkne tiež PlayStation VR2 (ovládače aj samotná helma), ktorá vyjde začiatkom roku 2023).

Zaujímavé využitie nielen pri hraní môže nájsť tlakový senzor v oblasti palca umožňujúci ovládaču zaznamenať, ako silne stláčate celý ovládač. Tlakový senzor potom má aj stylus umiestnený na spodnej strane ovládača slúžiaci na pohodlné písanie. Senzor rozozná, ako veľmi na stylus tlačíte, čím je možné ovplyvniť napríklad veľkosť písma a podobne. Stylus je taktiež možné z ovládača vybrať a použiť samostatne.

Pohyb samotných ovládačov zaznamenávajú tri kamery umiestnené priamo na tele Touch Pro ovládača, takže bude pohyb presný aj v momentoch, keď napríklad držíte ruky nad hlavou (pri Queste 2 sníma pohyb ovládača helma). Čo sa váhy alebo veľkosti batérie týka, zatiaľ nemáme presné informácie. Nové Touch Pro ovládače sú kompatibilné s headsetom Oculus Quest 2.

Meta Quest Pro; screenshot: ovládače

Zdroj: Meta

Oproti Meta Quest 2 dostanete v balení aj nabíjaciu kolísku na ovládače.

Meta Quest Pro: PC hardvérové požiadavky


Rovnako, ako Quest 2, je Meta Quest Pro samostatný headset, ktorý na svoje fungovanie nevyžaduje pripojenie k výkonnému počítaču. V tejto chvíli to nemáme potvrdené, ale predpokladáme, že rovnako ako Quest 2, aj jeho modernejší nástupca po pripojení k PC ponúkne lepšiu vizuálnu kvalitu a ďalšie funkcie.

Na používanie headsetu potrebujete Meta účet a Meta Quest mobilnú aplikáciu, prostredníctvom ktorej môžete urobiť úvodné nastavenie headsetu, sťahovať obsah a interagovať s ďalšími majiteľmi headsetu pomocou sociálnych funkcií.

Android aplikáciu stiahnete tu (Vyžaduje Android 5 a vyšší).

iOS aplikáciu stiahnete tu (Vyžaduje iOS 10 a vyšší).

Meta Quest Pro: Spätná kompatibilita


Meta Quest Pro je spätne kompatibilný so všetkými hrami a aplikáciami pre Oculus Quest 2. So starším Quest 2 sú tiež kompatibilné nové Touch ovládače. Zatiaľ nevieme, či funguje hardvérová kompatibilita aj naopak, teda že k Meta Quest Pro pripojíte staršie Touch ovládače.

Oba headsety poháňa rovnaký čip, len v prípade Questu Pro jeho novšia verzia, takže počítame s kompatibilitou hier aj aplikácií naprieč Quest zariadeniami minimálne aj v blízkej budúcnosti. Výnimku by pochopiteľne mohli tvoriť hry a aplikácie využívajúce funkcie exkluzívne pre Quest Pro, ako je napríklad color passthrough.

i

• Zdroje: meta.com, uploadvr.com


4,6 127×
Oculus Quest 2 (128 GB)
Okuliare na virtuálnu realitu samostatne fungujúce, celkové rozlíšenie 4K 3664 × 1920 px (na jedno oko QHD 1832 × 1920 px), 90 Hz, pripojenie cez Bluetooth, Wi-Fi a USB-C, ovládač súčasťou balenia, mikrofón, slúchadlá

+ ZADARMO Nabíjačka do siete Vention

507,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: OC002b2w
4,6 40×
Oculus Quest 2 (256GB)
Okuliare na virtuálnu realitu samostatne fungujúce, celkové rozlíšenie 4K 3664 × 1920 px (na jedno oko QHD 1832 × 1920 px), 90 Hz, pripojenie cez Bluetooth, Wi-Fi a USB-C, ovládač súčasťou balenia, mikrofón, slúchadlá

+ ZADARMO Nabíjačka do siete Vention

632,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: OC002b2v1UK
HTC Vive Focus 3 Business Edition - Okuliare na virtuálnu realitu Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
HTC Vive Focus 3 Business Edition
Okuliare na virtuálnu realitu samostatne fungujúce, celkové rozlíšenie 4K 4896 × 2448 px (na jedno oko 4K 2448 × 2448 px), 90 Hz, zorné pole 120°, pripojenie cez Bluetooth, Wi-Fi a USB-C, ovládač súčasťou balenia, mikrofón, slúchadlá, gyroskop, g-senzor, proximity senzor

1 629 €
Na sklade 3 ks
Objednávací kód: CES9a003ja3b
HTC Vive Pro 2 Full Kit - Okuliare na virtuálnu realitu Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
4,6
HTC Vive Pro 2 Full Kit
Okuliare na virtuálnu realitu k počítaču, celkové rozlíšenie 4K 4896 × 2448 px (na jedno oko 4K 2448 × 2448 px), 120 Hz, zorné pole 120°, pripojenie cez Bluetooth, USB-C a DisplayPort, mikrofón, slúchadlá

1 419 €
Na objednávku – termín upresníme
Objednávací kód: CES9a003ja3c
HTC Vive Pro Full kit - Okuliare na virtuálnu realitu Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
3,4
HTC Vive Pro Full kit
Okuliare na virtuálnu realitu k počítaču, celkové rozlíšenie QHD 2880 × 1600 px (na jedno oko QHD 1440 × 1600 px), 90 Hz, zorné pole 110°, pripojenie cez Bluetooth, USB-C a DisplayPort, ovládač a základová stanica súčasťou balenia, gyroskop, g-senzor, proximity senzor

830,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: CES9a003jb
Vytlačiť
P-DC1-WEB06
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií