Získajte doručenie ZADARMO na rok iba za 1 € mesačne! Viac informácií

Alzaboxy Resident Evil 4

PlayStation VR2 – Všetko, čo vieme

Zobraziť katalóg

• Autor: Filip Němec

(Update): Článok celkovo aktualizovaný po vydaní PS VR2, najmä o našu recenziu.

Headset PlayStation VR2 nadväzuje na svojho úspešného predchodcu a na PlayStation 5 prináša najmodernejšie technológie virtuálnej reality. Prilbu s 4K HDR OLED displejmi a radom ďalších technológií, ako je sledovanie pohybu očí alebo haptická odozva, sprevádzajú nové Sense ovládače a pochopiteľne aj rad hier. Všetko, čo o PlayStation VR2 potrebujete vedieť, nájdete v tomto článku.

PlayStation VR2; screenshot: cover

zdroj: Sony

PlayStation VR2: Všetko, čo vieme – OBSAH

PlayStation VR2: Recenzia


i Ako hodnotíme PlayStation VR2?

„PS VR2 je po stránke konštrukcie aj použitých technológií vynikajúci VR headset. Pomer ceny a výkonu je výborný, pretože za 599,90 € dostanete technológie, ktoré nájdete často v prípade ďaleko drahších zariadení, pričom Sense ovládače podľa mňa patria k tomu vôbec najlepšiemu, čím môžete VR hry ovládať. Teraz už zostáva „len“ dodať kvalitné hry a o zábavu bude postarané.“

Pozrite sa na celú recenziu.

A ako hodnotí svet?

Recenzenti sú z PlayStation VR2 väčšinou nadšení. Chvália sa nové funkcie, ako je sledovanie pohybu oči aj skvelá ergonómia alebo výborné Sense ovládače. Okrem častej výhrady smerom ku káblovému pripojeniu je PS VR2, samo o sebe, vynikajúcim kusom hardvéru. Aj tie najnadšenejšie recenzie však upozorňujú na vysokú cenu zariadenia, ešte s prihliadnutím na to, že musíte vlastniť aj PlayStation 5. Tých málo recenzií, ktoré sú kritickejšie, síce súhlasia s veľkým technologickým pokrokom oproti predchádzajúcemu PS VR, ale okrem vysokej ceny upozorňujú tiež na celkový stav VR trhu a najmä VR hier, ktoré sa aj napriek novému kvalitnému hardvéru ako je PS VR2 nikam neposúvajú, poprípade nie sú na PS VR2 dostupné.

The Telegraph (PS5 16. 2. 2023)

„Inžinieri spoločnosti Sony pochopili, že dobre vyrobené VR je doslova kúzelná vec – a nenechajte sa mýliť, PS VR2 je skutočne veľmi dobre vyhotovené VR. Zlé zariadenie, v zlú dobu, za zlú cenu? Možno. Ale ak máte peniaze nazvyš, potom je PS VR2 prakticky dokonalé.“ – 10/10 celá recenzia

GamesRadar+ (PS5 16. 2. 2023)

„PS VR 2 je vynikajúce VR herné zariadenie, ktoré má obrovský potenciál. Hoci sa jeho cena môže zdať na príslušenstvo ku konzole vysoká, ospravedlňuje sa tým, že je oveľa viac než to, a to vďaka funkciám, ktoré sa snažia obsiahnuť aj tie najlepšie VR headsety na trhu. Ovládače vás uzemnia pri každom zážitku, sledovanie vášho pohybu funguje skvele a možnosť prehrávať obsah neurčený pre VR na krásnom displeji je veľkým plusom. Spracovanie môže pôsobiť trochu lacno, ale pokiaľ Sony v nasledujúcich rokoch prilbu riadne podporí novým obsahom, možno PS VR2 ľahko odporučiť.“ – 9/10 celá recenzia

VGC (PS5 16. 2. 2023)

„Ak niekomu ukážete PlayStation VR2, bude z neho nadšený. Keď mu ale poviete, že na to potrebuje kombináciu konzoly a headsetu za zhruba 1 000 dolárov, nadšenie opadne. Ide o nesmierne pôsobivú technológiu a skok medzi jej predchádzajúcou generáciou a súčasnosťou je ohromujúci, ale balíček ako celok sa ani zďaleka neblíži tomu, aby sme ho mohli z celého srdca odporučiť každému používateľovi PS5, nieto tým, ktorí konzolu nemajú.“ – 8/10 celá recenzia

Game Informer (PS5 16. 2. 2023)

„PlayStation VR2 je oproti PlayStation VR veľkým vylepšením. Headset je pohodlnejší, ovládače fungujú lepšie a dobre sa ovládajú, sledovanie očí je zaujímavé a funkčné, vďaka funkcii See Through View umožňujúcej vidieť „skrz“ prilbu je celý zážitok prívetivejší a obraz vyzerá oveľa lepšie. Žiadne z týchto vylepšení však úplne neprekonáva problémy, s ktorými sa všetky headsety VR stále stretávajú. Vizuálne efekty stále vyzerajú trochu zmätene, nevoľnosť je aj naďalej problémom a väčšina dostupných hier je až na niekoľko výnimiek k dispozícii na iných VR platformách. PlayStation VR2 je dobrý kus dobre vyrobeného hardvéru, ale nie je to zjavenie, v akom som pre médium virtuálnej reality dúfal.“ – celá recenzia

(September 2022) Zahraničné dojmy z hrania

Vybraní novinári si však už mohli headset vyskúšať a ich prvé dojmy sú veľmi pozitívne. Vyskúšať si mohli napríklad Horizon Call of the Mountain, Resident Evil Village a The Walking Dead: Saints & Sinners – Chapter 2: Retribution. Redaktori magazínov Eurogamer, The Verge a IGN chvália najmä nižšiu hmotnosť headsetu a pripojenie jediným káblom. Jednoznačná spokojnosť vládne aj čo sa týka kvality obrazu, najmä ostrosti, na čom má mať leví podiel sledovanie pohybu očí. Dojmy spomínajú dokonca aj také detaily, ako NPC postavy hovoriace priamo k vám, pokiaľ sa im pozeráte do očí.

Pozitívneho prijatia sa dočkala aj haptická odozva samotnej prilby, ktorá vibráciami dokáže upozorniť napríklad na prelietajúce vtáky nad vašou hlavou. Prilba aj ovládače majú mať veľmi príjemnú ergonómiu, takže zatiaľ čo Sense ovládače sa veľmi príjemne držia, prilba ani po dlhšom hraní netlačí.

Z vyskúšaných hier si redaktorov najviac získal exkluzívny titul od Guerrilla Games, kde novinári chvália zábavné a realistické lezenie po skalách a podľa očakávania vďaka adaptívnym triggerom tiež skvele spracovanú streľbu z luku. Vtiahnutie do hry má prehĺbiť možnosť interagovať s mnohými prvkami okolitého sveta a tiež vydarené grafické spracovanie. Ian Higton z Eurogameru sa dokonca hneď v úvode svojich dojmov podelil o to, že jeho veľmi silný herný PC nad niektorými momentmi bledne závisťou.

PlayStation VR2: Dátum vydania a cena


Headset PlayStation VR2 vyšiel 22. februára 2023 a predáva sa za 599,90 €.

PS VR 2; screenshot: design

Zdroj: Sony

Nástupca PlayStation VR bol odhalený 23. februára 2021.

Predobjednávky PlayStation VR2 boli spustené na Slovensku a v Česku 15. novembra 2022. Headset je v predaji samostatne alebo v bundle s hrou Horizon Call of the Mountain. Tá je však prítomná iba formou kódu na stiahnutie digitálnej verzie. Bundle sa hrou stojí 649,90 €. 

PS VR 2; screenshot: Call of the Mountain bundle

Zdroj: PlayStation

Bundle PS VR2 a hry Horizon Call of the Mountain.

PlayStation VR2: Hry


Pri vydaní PS VR2 bolo dostupných viac ako 30 hier. Celkovo ich je vo vývoji viac ako 100. Ponuke titulov dominuje exkluzivita Horizon Call of the Mountain inšpirovaná sériou Horizon. V tomto akčnom RPG z pohľadu prvej osoby spoznáme nového hlavného hrdinu, ale stretneme sa aj so starými známymi vrátane Aloy. Viac sa hre venujeme v samostatnom článku.

Horizon Call of the Mountain – Teaser Trailer

Zdroj: PlayStation

Prvá kratučká upútavka na Horizon Call of the Mountain.

Okrem Horizon Call of the Mountain boli pri vydaní headsetu dostupné aj VR verzie už vydaných hier Resident Evil Village, Gran Turismo 7, oba diely adventúry Moss, rytmická strieľačka Pistol Whip, simulátor amerického futbalu NFL Pro Era, Job Simulator alebo hudobná hra Synth Riders. Všetky prostredníctvom bezplatného upgradu PS5 verzie. Ďalej tiež napríklad nádherný Kayak VR: Mirage, puzzle adventúra The Last Clockwinder, Rez Infinite, vojenská akcia Pavlov VR alebo adventúra STAR WARS: Tales from the Galaxy's Edge.

Kompletný zoznam PS VR2 launch titulov:

 • After the Fall (Vertigo Games)
 • Altair Breaker (Thirdverse)
 • Before Your Eyes (Skybound Interactive, launch window)
 • Cities VR (Fast Travel Games)
 • Cosmonious High (Owlchemy)
 • Creed Rise to Glory: Championship Edition (Survios, launch window)
 • The Dark Pictures: Switchback (Supermassive, launch window)
 • Demeo (Resolution Games)
 • Dyschrónia: Chronos Alternate (MyDearest Inc., Perp Games)
 • Fantavision 202X (Cosmo Machia, Inc.)
 • Gran Turismo 7 (prostredníctvom updatu zadarmo PS5 verzie GT7)
 • Horizon Call of the Mountain (Firesprite, Guerrilla)
 • Job Simulator (Owlchemy)
 • Jurassic World Aftermath (Coatsink)
 • Kayak VR: Mirage (Better Than Life)
 • Kizuna AI - Touch the Beat! (Gemdrops, Inc.)
 • The Last Clockwinder (Pontoco/Cyan Worlds)
 • The Light Brigade (Funktronic Labs)
 • Moss 1 & 2 Remaster (Polyarc)
 • NFL Pro Era (StatusPro, Inc.)
 • No Man' s Sky (Hello Games, launch window)
 • Pavlov VR (Vankrupt)
 • Pištoľ Whip (Cloudhead)
 • Puzzling Places (Realities.io)
 • Resident Evil Village (prostredníctvom updatu zadarmo PS5 verzie RE Village)
 • Hrdza Infinite (Enhance)
 • Song in the Smoke (17 Bit)
 • STAR WARS: Tales z Galaxie Edge (ILMxLab)
 • Synth Riders (Kluge Interactive)
 • The Tale of Onogoro (Amata K. ) K)
 • Tentacular (Devolver)
 • Tetris Effect (Enhance)
 • Thumper (Drool LLC)
 • The Walking Dead: Saints & Sinners: Ch. 2: Retribution (Skydance, launch window)
 • Vacation Simulator (Owlchemy)
 • What the Bat (Triband)
 • Zenith: The Last City (Ramen VR)
PS VR2; screenshot: zoznam hier

Zdroj: PlayStation

„Štartovacie“ tituly PS VR2.

Neskôr na PS VR2 vyjde napríklad Resident Evil 4 Remake, slovensko-český hudobný hit Beat Saber, koľajnicová strieľačka The Dark Pictures: Switchback VR, očakávaná akčná adventúra The Walking Dead: Saints & Sinners Chapter 2 – Retribution, Among Us VR, survival hororovka Hello Neighbor: Search and Rescue, akčná survival Behemoth, cyberpunková adventúra Low-Fi, akcia Ghostbusters VR, závodná hra RUNNER a taktické strieľačky Crossfire: Sierra Squad a Firewall Ultra.

Špekuluje sa tiež o PS VR2 verzii hitu Half-Life: Alyx a druhom diele strieľačky Farpoint, ktorá bola jednou z najlepších hier pôvodného PS VR. Tituly vydané skôr pre PS VR bohužiaľ na PS VR2 bez zásahu ich autorov spustiť nejdú, viac sa spätnej kompatibilite venujeme tejto kapitole. Väčšina PS VR2 titulov bude bohužiaľ až na výnimky dostupná iba cez digitálnu distribúciu.

Inovatívne herné funkcie | PS VR2

Zdroj: PlayStation

Ukážka funkcií ako haptická odozva, adaptívne triggery alebo sledovanie pohybu očí na úvodných hrách.

PlayStation VR2: Technická špecifikácia


Výkon PlayStation 5 umožňuje PS VR2 zobrazovať hry v 4K rozlíšení s podporou HDR a obnovovacou frekvenciou 90 alebo 120 Hz. Tak, ako v prípade iných VR headsetov, je obraz zložený z dvoch samostatných OLED displejov s rozlíšením 2 000 × 2 040 px (displeje majú o niečo menšie rozlíšenie, než je skutočné 4K, teda 3 840 × 2 160, avšak podobného zaokrúhľovania sa neboja ani ďalší výrobcovia). Zorné pole ponúka solídny „rozhľad“ v rozmedzí 110 stupňov. Vítanou inováciou je sledovanie pohybu očí, umožňujúce nielen vykresľovať obraz v lepšej kvalite v mieste, na ktoré sa práve pozeráte, ale využiť ide aj na ovládanie hry ako výber položiek v menu, mierenie zbraní a podobne. Technológia dokáže rozpoznať aj žmurkanie či dokonca priemer zreničky.

Feel a New Real | PS VR2

Zdroj: PlayStation

Sony v krátkom videu predstavuje všetky prednosti PS VR2. Od adaptívnych triggerov a haptickej odozvy Sense ovládačov až po 3D zvuk alebo sledovanie pohybu očí.

Inžinieri zo Sony podľa očakávania siahli aj po technológii Sense známej z ovládača DualSense, ktorá umožňuje ešte väčšie ponorenie do hry. Kombinuje totiž v sebe haptickú odozvu, 3D zvuk a spomínané sledovanie pohybu očí. Vďaka tomu napríklad intenzívnejšie prežijete prelet robodinosura v Horizon: Call of the Mountain priamo nad vašou hlavou, alebo tesné minutie auta v Gran Turizme 7. Headset je tiež výrazne ľahší ako PS VR1. Váži iba 560 g a komfort pri hraní zlepšuje okrem iného aj nový systém ventilácie zabraňujúci zahmlievaniu šošoviek a možnosť pomocou vstavanej kamery vidieť aj svoje okolie.

PS VR2 Headset Teardown Video – First Look with Engineers Behind the Next-Gen Hardware

Zdroj: PlayStation

„V tomto videu Takamasa Araki z tímu mechanického dizajnu vysvetľuje, ako so svojim tímom dosiahol vyváženú a symetrickú vnútornú štruktúru, vylepšený chladiaci systém pre pohodlné hranie, optiku pre úžasnú vernosť grafiky a ergonomické čelenky navrhnuté pre maximálne pohodlie,“ stojí v popise videa.

Vítanou novinkou je aj skutočnosť, že PlayStation VR2 nepotrebuje PlayStation kameru (pokiaľ však bude pripojená, môžete si s jej pomocou zaznamenať, ako hráte). Headset sám vďaka štvorici kamier a infračervenému senzoru sleduje váš pohyb a je vás schopný tiež varovať pred prípadnými stretmi s vašim okolím, pričom hernú oblasť ide ručne upravovať pre čo najväčšie pohodlie pri hraní. PS VR2 ponúka vstavaný mikrofón a vstup pre slúchadlá (sú súčasťou balenia), pričom k PlayStationu 5 sa prilba pripája jediným USB-C káblom s dĺžkou 4,5 m. Sony vraj možnosti bezdrôtového pripojenia PS VR2 už skúma, plný potenciál headsetu je ale aktuálne možné využiť iba s káblovým pripojením.

PlayStation VR2; screenshot: Funkcia See Through View PlayStation VR2; screenshot: úprava hernej oblasti

Zdroj: PlayStation

Obrázok 1: Funkcia See Through View umožňuje vidieť „skrz“ headset, čo sa hodí napríklad pri hľadaní ovládačov alebo kontroly, kde sa práve v miestnosti nachádzate. Obrázok 2: Pomocou kamier na headsete a bezdrôtových ovládačov môžete upraviť hernú plochu tak, aby ste neublížili sebe alebo vybaveniu vášho domu.

PlayStation VR2: Ovládače Sense Controllers


Nové Sense Controllers nahrádzajúce PS Move ovládače, ktoré sú tu s nami už od roku 2010 a hrať s nimi išlo na PS3, PS4 a teraz vďaka spätnej kompatibilite aj na PS5. Nové ovládače svojim dizajnom pripomínajú orb, do ktorého vložíme ruku a oproti PS Move sa odlišujú aj tým, že nie sú vzájomne zameniteľné. To znamená, že jeden je určený výhradne pre ľavú a druhý zase pre pravú ruku, čo ovplyvňuje nielen ergonómiu, ale aj rozloženie tlačidiel.

PS VR2; screenshot: prilba a ovládače

Zdroj: Sony

Oproti PS VR nové Sense ovládače nesníma kamera umiestnená nad televízorom, ale priamo prilba nasadená na hlave. To prináša väčšiu voľnosť pohybu a oproti predchádzajúcej generácii aj presnejšie ovládanie.

Už samotný názov Sense Controllers naznačuje, že prevzali to najlepšie z DualSense gamepadu, podporujú teda nielen haptickú odozvu, ale aj adaptívne triggery, čo sú technológie, ktoré si rad hráčov obľúbil vďaka možnosti ponoriť sa viac do hry, čo v prípade virtuálnej reality môže výsledný zážitok ešte viac umocniť. „Keď vezmete tento druh mechaník a aplikujete ich na VR, zážitok je znásobený na úplne novú úroveň,“ pochvaľuje si viceprezident pre plánovanie a manažment Hideaki Nishino zo Sony, kde však iba nerecyklujú už známe technológie – horúcou novinkou je napríklad detekcia jednotlivých prstov (okrem malíčka a prstenníka).

PS VR2 Sense Controller Teardown – First Look with Engineers Behind the Next-Gen Hardware

Zdroj: PlayStation

„V tomto videu sa Takeshi Igarashi z tímu zameraného na dizajn periférií venuje technológii sledovania pohybu, detekcii dotykov prstov, ktoré hráčom umožňuje pri hraní vykonávať prirodzenejšie gestá rúk, a tiež haptickej spätnej väzbe a adaptívnym triggerom, ktoré vychádzajú z inovácií bezdrôtového ovládača DualSense,“ stojí v popise videa.

Ovládače totiž spoznajú nielen ktorý prst práve používate, ale rozoznajú aj jeho celkový pohyb. Veľkou prednosťou ovládačov je veľmi nízka váha, ktorá je však do istej miery vykúpená slabšou výdržou batérie. Tá vydrží na jedno nabitie zhruba 4 hodiny. Podrobnejšie sa ovládačom venujeme v našej recenzii.

PS VR2; screenshot: ovládače

Zdroj: Sony

Sense ovládače sa podarili nielen po technickej stránke, ale nám sa v redakcií páčia aj svojim vzhľadom, ktorý pôsobí ľahko futuristicky.

PlayStation VR2: Spätná kompatibilita


Hry z predchádzajúcej generácie PlayStation VR bohužiaľ nie sú kompatibilné s PS VR2.

So svojim predchodcom zdieľa PS VR2 len pramálo technológií, hry z PS VR tak na PS VR2 spustiť nejdú, podľa Sony je však portovanie už vydaných hier na PS VR2 jednoduché. Mnoho vývojárov tak už vytvorilo PS VR2 verzie svojich hier, ktoré si je potrebné znovu zakúpiť, niektoré tituly ale ponúkajú aj bezplatný PS VR2 upgrade. V čase písania článku medzi ne patrí napríklad Gran Turismo 7, Resident Evil 7, adventúry Moss, Hello Neighbor: Search and Rescue, No Man's Sky, Pistol Whip, Zenith: The Last City a ďalšie pravdepodobne budú nasledovať. Upgrade je ale väčšinou dostupný len pre majiteľov PS5 verzií hier, nie PS4, čo hrozí najmä pri starších PS VR tituloch.

V tejto chvíli to tiež vyzerá, že oproti predchádzajúcej verzii nebude PS VR2 možné pripojiť k PC. Uvádza to spoločnosť Mediator Software, autori PC ovládačov práve pre pôvodné PS VR. Dôvodom je komunikácia headsetu iba USB-C káblom.

Zdroj: guamnaturealliance.org

Mnoho vývojárov už pripravilo aktualizácie svojich hier pôvodne vydaných na PS VR. Medzi najväčšie prekvapenia patrí napríklad Gran Turismo 7 alebo Resident Evil: Village, vo vývoji je aj PS VR2 verzia Beat Saberu.

i

• Zdroje: blog.playstation.com, gq-magazine.co.uk, gtplanet.net, nl. letsgodigital.org, pdfaiw. uspto. gov, playstation.com, uploadvr.com, techradar.com, thesixthaxis.com, washingtonpost.com


Čo sme skôr napísali o PS VR 2

PlayStation VR 2 má vyjsť už tento rok s podporou Gran Turismo 7

• Špekulácie: 27. 1. 2020 • Autor: Filip Němec

Vo svete technológií, kde sa firmy predháňajú vo výkone a chvália sa heslami ako „najvýkonnejšia konzola na svete“, sa Sony podaril takmer husársky kúsok. Headset PlayStation VR bol totiž už od začiatku technologicky najmenej pokročilou prilbou a v posledných mesiacoch jedným z papierovo najhorších VR headsetov čo sa týka rozlíšenia alebo napríklad zorného poľa. Napriek tomu je práve PlayStation VR najpredávanejšou prilbou na virtuálnu realitu súčasnosti. Kým hlavný konkurent Oculus Rift predal zhruba 1,5 milióna kusov, PS VR už prekonalo hranicu 5 miliónov. Nič ale netrvá večne, a tak nie je prekvapením, že Sony už skôr potvrdila, že na novej verzii headsetu už pracuje.

PS VR 2; screenshot: PlayStation 5
Dizajn novej verzie PlayStation VR samozrejme nie je zatiaľ známy, autori všemožných konceptov však svoje výtvory radi umiestňujú k takisto vizualizáciám PlayStation 5. V oboch prípadoch ide totiž o ostro sledovaný hardvér.

Oficiálne zatiaľ nemáme nič v rukách, podľa magazínu VR Focus ale významný vydavateľ hier pre virtuálnu realitu VR Education (Apollo 11 VR alebo Titanic VR) v správe zhrnujúcej uplynulý rok zmieňuje, že Sony má tento rok chystať uvedenie na trh nové verzie PlayStation VR. „V roku 2020 Sony vydá PlayStation 5 a novú verziu headsetu PlayStation VR, ktorý ďalej rozšíri používateľskú základňu high-end VR headsetov,“ stojí v oficiálnej správe.

To sú dosť odvážne slová, ak vezmeme do úvahy, že nič podobné Sony doposiaľ nepotvrdila, ba naopak sa hovorilo, že hoci spoločnosť na PS VR 2 pracuje, neplánuje nový headset vydať v rovnakom čase ako PlayStation 5, pretože by svojich zákazníkov nútila do dvoch veľkých investícií súčasne. Máme už navyše oficiálne potvrdené, že PS5 bude podporovať aj existujúcu verziu PlayStation VR, takže Sony sa nemá kam ponáhľať.

PlayStation VR – Incredible Adventures (Trailer)

Technológia virtuálnej reality je síce stále na začiatku, ale aj tak ponúka PS VR zaujímavú ponuku hier.

Nová verzia PS VR má byť podľa magazínu Polygon konečne bezdrôtová a s trojicou kamier priamo na prilbe, ktoré by zlepšili presnosť ovládania. Jedna z posledných špekulácií potom hovorí napríklad tiež o sledovaní pohybu očí a väčšom zameraní na AAA tituly. Menovite má ísť napríklad o Gran Turismo 7, ktoré sa má stať štartovacím titulom PlayStationu 5. predchádzajúci diel s názvom Gran Turismo Sport takisto ponúka podporu PS VR, hoci v značne orezanej forme (len niektoré trate, pár vozidiel a iba jeden protivník).

Je teda naozaj možné, že druhá generácia populárneho headsetu PlayStation VR dorazí už tento rok. Avšak hoci vyhlásenie známeho vydavateľa VR hier pôsobí vierohodne, je k nemu stále potrebné pristupovať s opatrnosťou a ako vždy si radšej počkať na oficiálne oznámenie.

• Zdroje: VR Focus, WccftechDruhá generácia PS VR bude bezdrôtová prilba s trojicou kamier

• Špekulácie: 14. 10. 2019 • Autor: Filip Němec

Môžete byť akýkoľvek tajnostkár a všetkých zamestnancov strážiť lepšie ako vlastné deti, ale patentový úrad rovnako žiadne tajomstvo neudrží večne. Presne to sa stalo s patentom spoločnosti Sony, ktorý sa týka novej verzie headsetu PlayStation VR. Pripravovaná next-gen konzola PlayStation 5 síce bude kompatibilná s aktuálnou verziou PS VR, ale pretože headset od Sony je najpredávanejšou prilbou na virtuálnu realitu súčasnosti a v rámci svojho segmentu je veľmi úspešný, nie je pochýb o tom, že sa pripravuje jeho vylepšená verzia, ktorej sa zatiaľ pracovne hovorí PS VR 2. Že novú generáciu vyvíja, už Sony potvrdila na meetingu pre akcionárov.

Spomínaný patent bol zverejnený už vo februári, ale magazínu LetsGoDigital sa ho podarilo objaviť až teraz. Z neho vychádzajú dve zaujímavé vylepšenia. Predovšetkým by mal mať headset PS VR 2 po novom tri samostatné kamery. Dve na prednej strane a jednu na zadnej. Najmä kamera na zadnej strane dáva najväčší zmysel, pretože súčasná verzia PS VR má práve za vašim chrbtom hluché miesto. Pohyby sníma iba jedna PlayStation kamera umiestnená nad či pod televízorom a čokoľvek sa deje za vami (alebo chrbtom ku kamere), je pre hru prakticky neviditeľné. Tento handicap však šikovne riešia napríklad autori PS VR exkluzivity Iron Man VR, ktorá by mala dokázať pohyby, ktoré kamera nemôže stopercentne snímať, predvídať.

PS VR 2; screenshot: vizualizácia

Patent zmieňujúci dvojicu kamier z prednej časti dal samozrejme impulz najrôznejším grafikom, ktorí ihneď pribehli so svojimi vizualizáciami. A čo si budeme hovoriť, v čiernom vyhotovení vyzerá PS VR tiež veľmi dobre.

Druhá novinka je potom možno ešte zaujímavejšia, nie však vyložene prekvapivá. Podľa magazínu Polygon totiž patent krátko zmieňuje aj prepojenie headsetu a konzoly, ktoré by malo prebiehať úplne bezdrôtovo pomocou bluetooth technológie. S touto informáciou už pred časom prišiel magazín Inverse. To je samozrejme očakávaný krok a v čase, keď pravdepodobne PS VR 2 vyjde, už bude bezdrôtová úplná väčšina konkurenčných headsetov. Otázkou zostáva, ako sa tieto technológie premietnu do výslednej ceny, ktorá je v súčasnej chvíli takmer ľudová, ak ju porovnáme s konkurenciou. Už spomínaný magazín Inverse však podľa svojich informácií odhaduje, že PS VR 2 bude stáť okolo 200 dolárov, čo je s pridaním cla aj DPH cena držiaca sa výrazne pod hranicou 400 €.

Sony svojim akcionárom už oznámila, že PS VR 2 je vo vývoji, avšak nemáme headset očakávať v rovnakom čase ako PlayStation 5. Spoločnosť vraj nechce svojich fanúšikov nútiť do nadobudnutia dvoch nákladných systémov súčasne, PS VR 2 sa tak dostane na trh až neskôr. Podľa tohto vyhlásenia navyše nie je veľmi rozumné sa k cenovke odhadovanej magazínom Inverse upínať, stále totiž ide o divoké odhady a nepodložené informácie.

Patent potom zmieňuje tiež nové Move ovládače. Tie sú na trhu takmer desať rokov a novú verziu si iste zaslúžia. O tej patent hovorí stručnejšie, najvýraznejšou informáciou je však prítomnosť kamerky v každom ovládači. Nová generácia PS VR by tak mohla byť minimálne ďaleko presnejšia.

• Zdroje: LetsGoDigital, InversePolygonSony pravdepodobne pripravuje novú verziu PS VR

• Špekulácie: 18. 7. 2019 • Autor: Filip Němec

Headset pre virtuálnu realitu PlayStation VR síce nepatrí medzi technologických lídrov, ale vďaka nízkej cene aj ponuke zaujímavých hier sa z neho rýchlo stala najpredávanejšia VR platforma. Konkurencia vo forme HTC Vive a Oculus Rift síce svoje čísla nezverejňuje, agentúry zaoberajúce sa výskumom trhu však predpokladajú, že PS VR je v predajných číslach ďaleko pred konkurenciou. V marci spoločnosť Sony oznámila, že sa k hráčom dostalo už 4,2 miliónov headsetov PS VR, čo nie je zas tak veľké číslo vzhľadom na to, že sa PlayStation 4 potrebné na spustenie konzoly dosť možno čoskoro dočká pokorenia stomiliónovej hranice. Na začínajúcu technológiu je to ale slušné číslo.

Je tak veľmi pravdepodobné, že Sony bude s touto platformou aj naďalej pokračovať. Napokon po tom, čo firma ukončila výrobu handheldu PS Vita, okrem stolovej konzoly PlayStation a PS VR žiadne ďalšie platformy nemá. Na novú verziu PS VR sa novinári pýtajú najmä v spojení s chystanou next-gen konzolou PlayStation 5, jej architekt Mark Cerny však v jednom z rozhovorov prezradil, že zatiaľ nemajú žiadne nové informácie ohľadom VR stratégie. Dodal však, že je pre nich táto platforma veľmi dôležitá a vďaka tomu bude súčasná verzia headsetu PS VR kompatibilná s PS5.

Podľa niektorých analytikov je dôvodom na súčasné mlčanie tiež to, že Sony nechce na trh súbežne uviesť dve nové a drahé technológie. Až sa vytvorí základňa majiteľov PlayStation 5, predstaví spoločnosť ďalší produkt, ktorý by svojim fanúšikom mohla ponúknuť. Ako dlho budeme čakať, síce nevieme, objavujú sa ale už prvé informácie o tom, že sa na novej verzii headsetu usilovne pracuje.

PS VR 2; screenshot: headset

PlayStation VR je cenovo dostupným a po stránke technológií skôr konzervatívnym variantom v rámci aktuálnej ponuky VR headsetov. Vďaka tomu sa ale tejto platforme podarilo najlepšie preraziť.

PS VR 2 bez zbytočných káblov a so sledovaním pohybov očí

Podľa magazínu Inverse bude nová verzia PS VR bez otravnej kabeláže, dočkáme sa teda plne bezdrôtového pripojenia, pričom batéria by mala vydržať päť hodín, čo je rozhodne dostačujúca doba vzhľadom na to, že byť nepretržite 5 hodín vo virtuálnej realite zvládne naozaj málokto. Rozlíšenie jednotlivých displejov by potom malo byť 2 560 × 1 440 px s obnovovacou frekvenciou 120 Hz a 220-stupňovým zorným poľom. Aktuálne PS VR zvláda rozlíšenie 960 × 1 080 px, obnovovacia frekvencia je 90 až 120 Hz a zorné pole obsiahne 100 stupňov.

Najzaujímavejšia je však predpokladaná cena, ktorá by podľa magazínu Inverse mala byť zhruba 250 dolárov. To je v prepočte po pridaní DPH a cla približne 300 €, čo je veľmi zaujímavá cenovka. Hypotetický bezdrôtový headset PS VR možno aktuálne porovnávať s HTC Vive Pro alebo Oculus Quest, ktoré ponúkajú taktiež bezdrôtovú prilbu s podobným rozlíšením, avšak väčším zorným poľom. HTC Vive však v základnej verzii stojí necelých 800 € a Oculus Quest takmer 550 €. Odhadovaná cena nového PS VR 2 nakoniec nemusí byť skutočná, ale ak áno, ukazuje to, že Sony opäť stavia na čo najširšie pokrytie trhu pomocou kvalitnej, ale lacnej technológie.

Nová generácia PS VR by dokonca mohla ponúknuť doteraz nepoužívané technológie, ako je sledovanie pohybu očí, už zo skoršej doby navyše vieme patente, na základe ktorého Sony vyvíja rukavice s haptickou odozvou. Sony tak možno opäť ponúkne najlacnejšie riešenie, rozhodne však chce patriť aj medzi inovátorov trhu s virtuálnou realitou. O všetkých novinkách týkajúcich sa novej verzie PS VR vás budeme informovať.

• Zdroje: GamesRadar+, Inverse, VentureBeatThe Verge

4,5 110×
PlayStation VR2 + Horizon Call of the Mountain
Okuliare na virtuálnu realitu – k hernej konzole, 120Hz, zorné pole 110°, pripojenie cez USB-C, mikrofón, gyroskop, proximity senzor, otvor na slúchadlá - Všetky prijaté predobjednávky PlayStation VR2 sú odbavované postupne podľa dátumu vytvorenia predobjednávky a podľa dostupnosti príslušnej regionálnej verzie s obmedzením 1ks na zákazníka.

Novinka
649,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: MSX005VR2b1
4,5 110×
PlayStation VR2
Okuliare na virtuálnu realitu – k hernej konzole, 120 Hz, zorné pole 110°, pripojenie cez USB-C, mikrofón, gyroskop, proximity senzor, otvor na slúchadlá – Všetky prijaté predobjednávky PlayStation VR2 sú vybavované postupne podľa dátumu vytvorenia predobjednávky a podľa dostupnosti príslušnej regionálnej verzie s obmedzením 1ks na zákazníka.

Novinka
599,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: MSX005VR2
4,5 110×
PlayStation VR2 Sense controller charging station
Dobíjacia stanica – dobíjacia stanica pre PS VR2 ovládače

Novinka
49,90 €
Na objednávku – termín upresníme
Objednávací kód: MSX005VR2ST1
The Walking Dead: Saints and Sinners – Chapter 2: Retribution – Payback Edition – PS VR2
Hra na konzolu – PS5 (s mechanikou), krabicová verzia, žáner: akčný a virtuálna realita, – Čeľte novému hrozivému nepriateľovi, odhodlanému rozsekať vás na kúsky. Bojujte všetkým, čo máte po ruke, alebo si zachráňte život útekom!

Novinka
49,90 €
Dátum vydania: 25. apríla 2023
Objednávací kód: PSV0402
Synth Riders Remastered Edition – PS VR2
Hra na konzolu – PS5 (s mechanikou), krabicová verzia, žáner: virtuálna realita, - Čiastočne tanečná hra vo voľnom štýle a čiastočne boxerská, rytmická hra, ovládnite svoje zručnosti a vyšplhajte sa na vrchol rebríčka v 58 skladbách.

Novinka
27,90 €
Na sklade 5 ks
Objednávací kód: PSV0405
Song in the Smoke: Rekindled – PS VR2
Hra na konzolu – PS5 (s mechanikou), krabicová verzia, žáner: akčný, simulátor a virtuálna realita, - Dobrodružná hra pre jedného hráča o prežití, ktorá sa odohráva v rozľahlom, krásnom a smrteľne nebezpečnom svete mimo času. Kľúčom k prežitiu sú vaše zručnosti, sledujte a lovte korisť pomocou ručne vyrobených primitívnych zbraní a nástrojov. Cez deň zháňajte potravu, lieky a zásoby a nezabudnite udržiavať táborový oheň po celú dobu temných a nebezpečných nocí.

Novinka
29,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: PSV0406
Dyschronia Chronos Alternate – PS VR2
Hra na konzolu – PS5 (s mechanikou), krabicová verzia, žáner: virtuálna realita, - Voláte sa Hal Scion a ste vyšetrovateľ. Ste známi ako „variantný človek“, človek, ktorý má jedinečnú schopnosť nahliadnuť do minulosti a zmeniť ju. A vaše jedinečné zručnosti sú presne to, čo teraz potrebujete. Čakajú na vás hrozivé sily, ktoré preveria vašu mentálnu obratnosť. Pri zhromažďovaní dôkazov sa budete musieť schovávať, utekať, plížiť a uniknúť nebezpečenstvu.

Novinka
39,90 €
Dátum vydania: 14. apríla 2023
Objednávací kód: PSV0404
4,0
Cave Digger 2: Dig Harder - PS VR2
Hra na konzolu – PS5 (s mechanikou), krabicová verzia, žáner: akčný a virtuálna realita, - Cave Digger 2 Dig Harder je akčná dobrodružná hra odohrávajúca sa v divokých údoliach, kde preskúmavate staré bane, námorné jaskyne a ruiny starovekých civilizácií inšpirované westernom, dieselpunkom a lovecraftovskými témami. Vydajte sa dole banskou šachtou a vykopte poklad. Poklad predajte a vylepšite svoje vybavenie, aby ste mohli kopať hlbšie a kupovať nové nástroje na ťažbu rôznych materiálov.

Novinka
27,90 €
Na sklade 5 ks
Objednávací kód: PSV0401
4,9 405×
PlayStation 5 DualSense Wireless Controller
Gamepad pre PS5, bezdrôtové pripojenie, 3.5 mm Jack (na ovládači), USB-C (na ovládači), integrovaná batéria, vibrácie, podsvietenie, analógové páčky, reproduktor, mikrofón, haptická odozva, biela farba

74,90 €
Očakávame apríl 2023
Objednávací kód: MSX005DS1
4,7 160×
PlayStation 5 HD Camera
Webkamera – kvalita záberov vo Full HD, integrovaný podstavec, funkcia na odstránenie/orezanie pozadia, 120×189×68mm

48,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: MSX005HDC1
4,7 160×
PlayStation 5 Media Remote
Diaľkový ovládač – pre PlayStation 5, ľahké ovládanie streamovacích služieb, biely

29,90 €
Na sklade 2 ks
Objednávací kód: MSX005RE1
4,7 102×
Gran Turismo Sport – PS4
Hra na konzolu – PS4/PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verzia, žáner: pretekársky a virtuálna realita, pre online hranie vyžaduje predplatné PlayStation Plus, – na hranie online je nutné členstvo v službe PS Plus, s podporou FIA (Fédération Internationale de l'Automobile) pripravilo štúdio Polyphony Digital skvele vyladenú a súčasne prístupnú hru, ktorú si vychutnajú ako príležitostní jazdci, tak aj motoristickí nadšenci

Zľavnené -60 %
7,99 € 19,90 €
Na sklade > 10 ks
Objednávací kód: MSX168
4,7 22×
Tekken 7 – PS4
Hra na konzolu – PS4/PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verzia, žáner: akčný a virtuálna realita, pre online hranie vyžaduje predplatné PlayStation Plus,

Zľavnené -11 %
16,90 € 18,90 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: MSX314
5,0
Ace Combat 7: Skies Unknown – PS4
Hra na konzolu – PS4/PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verzia, žáner: simulátor a virtuálna realita, pre online hranie vyžaduje predplatné PlayStation Plus, – v tejto unikátnej arkáde zasadnete do kokpitu nadupaných strojov a budete bojovať o dominanciu vo vzduchu

Zľavnené -4 %
22,90 € 23,90 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: MSX451
4,7
Resident Evil 7: Biohazard Gold Edition – PS4
Hra na konzolu – PS4/PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verzia, žáner: akčný a virtuálna realita, – Gold Edition obsahuje: základnú hru Resident Evil 7, DLC Banned Footage Zv. 1 a 2, DLC End of Zoe. Siedmy Resident Evil sa vracia k svojim hororovým začiatkom a zamýšľa priniesť tomuto žánru nový duch strašidelného teroru. Hra sa bude konať po udalostiach šiestej časti vidieckej americkej farmy v Luisiane, kde budete objavovať tajomstvá a hrôzy rozsiahleho panstva.

Zľavnené -4 %
22,90 € 23,90 €
Na sklade 1 ks
Objednávací kód: MSX457
4,6 48×
Gran Turismo 7 – PS5
Hra na konzolu – PS5 (s mechanikou), krabicová verzia, žáner: pretekársky, – či už si pretekový alebo príležitostný jazdec, zberateľ, tuner, dizajnér alebo fotograf – nájdi si svoju líniu vďaka ohromujúcej zbierke herných režimov vrátane obľúbenej kampane, arkády a autoškoly

Zľavnené -43 %
39,90 € 69,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: PSV0002
The Last Worker – PS5
Hra na konzolu – PS5 (s mechanikou), krabicová verzia, žáner: akčný, - Pohlcujúce príbehové dobrodružstvo, ktoré sa sústredí na poslednú obranu osamelého robotníka v stále automatizovanejšom svete a je jedinečnou kombináciou simulácie práce a strategickej hry v štýle stealth.

Novinka
22,90 €
Na sklade 2 ks
Objednávací kód: PSV0407
5,0
Resident Evil Village – PS5
Hra na konzolu – PS5 (s mechanikou), krabicová verzia, žáner: akčný a strieľačky, – hra pokračuje v príbehu Ethana Wintersa z predchádzajúceho dielu a kombinuje pulzujúcu akciu s charakteristickou hrôzou o prežitie, ktorá je synonymom pre sériu Resident Evil. Nepriatelia majú charakteristické spôsoby útoku, takže hráči budú musieť prispôsobiť svoju stratégiu rýchlym rozhodnutiam, či sa do boja pustiť, alebo utiecť, aby prežili.

Zľavnené -6 %
28,90 € 30,90 €
Na objednávku – termín upresníme 2 ks
Očakávame 6. 4. 2023
Objednávací kód: PSV0006
5,0
Resident Evil 4 (2023) - PS5
Hra na konzolu – PS5 (s mechanikou), krabicová verzia, žáner: akčný, – Agent menom Leon S. Kennedy sa púšťa do vyšetrovania únosu prezidentovej dcéry, ktorý má na svedomí mysteriózny kult známy ako Los Illuminados. Leona zavedie jeho pátranie na vidiecku dedinu v Európe, kde sa stretne s hrôzami, o ktorých sa mu ani v najhorších nočných morách nesnívalo, a ktorým sa musí postaviť, aby zistil, kto alebo čo za tým všetkým stojí.

+ ZADARMO Promo elektronický kľúč Resident Evil 4 – Predobjednávkovy bonus – PS5

Novinka
59,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: PSV0256
Vytlačiť
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií