PET AD homeoffice

Notebooky s OLED displejom: Aké ponúkajú výhody?

Zobraziť katalóg

Sponzorovaný článok

Aktualizované

Prakticky všetky špičkové smartfóny dnes majú OLED displeje a pri high-end televízoroch je tomu podobne. Čo sa počítačov a notebookov týka, OLED displeje pri nich stále ešte nie sú bežné, cestu si k nim už ale pomaly razia. V súčasnej ponuke preto nájdete hneď niekoľko OLED notebookov a toto množstvo časom iba porastie. Zobrazovacia technológia OLED má totiž v porovnaní s LCD/LED celý rad výhod, vrátane lepšieho obrazu alebo pozitívneho vplyvu na zdravý životný štýl. Prečo tomu tak je a prečo by sme mali OLED vnímať ako budúcnosť aj pri počítačových displejoch?

OLED displeje ASUS

Notebooky s OLED displejom – OBSAH

  1. Živé a presné farby
  2. Menej škodlivého modrého svetla = lepší spánok aj nálada
  3. Čiernočierna čierna znamená bezkonkurenčný kontrast
  4. Veľmi nízka odozva, ktorú ocenia nielen hráči
  5. Vypaľovania pixelov sa netreba obávať

1) Živé a presné farby

Bohaté farby sú jednou z dôležitých vecí, ktoré robia z OLED technológie skvelú voľbu nielen na špičkové televízory, ale aj na špičkové počítačové displeje. Zobrazovacie panely OLED, ktoré nájdeme v notebookoch ASUS ZENBOOK, pokrývajú 100 % farebného priestoru DCI-P3 a 133 % sRGB. Vďaka tomu sú schopné zobraziť výrazne viac farieb než displeje, ktoré takto vysokým pokrytím nedisponujú. Farby zobrazované OLED displejmi sú preto živšie, realistickejšie a hlbšie, čo oceníte ako pri sledovaní filmov, tak pri práci s fotografiami či videom.

OLED displeje ASUS
Na OLED displej je radosť sa pozerať. Nielen vďaka živým farbám, ale aj pre jeho vysoký kontrast.
i

V čom sa OLED líši od LCD/LED?

OLED funguje na odlišnom princípe než LCD/LED displeje. LCD technológia využíva rovnomerné celoplošné podsvietenie prekryté tenkou vrstvou tekutých kryštálov, ktoré pod vplyvom elektrického napätia prepúšťa rôzne množstvo svetla. Vrstva tekutých pixelov je rozdelená na červené, zelené a modré subpixely, ktorých displej využíva na miešanie všetkých ďalších farieb. Pokiaľ chce displej zobraziť čiernu, musí kryštály uzavrieť tak, aby prepúšťali svetla čo najmenej.

Popri tom OLED displeje (Organic LED) žiadne podsvietenie ani tekuté kryštály nevyužívajú. Jednotlivé OLED subpixely totiž samé svietia. Vďaka tomu je možné napríklad oveľa lepšie a presnejšie korigovať ich jas, čo sa výrazne podpisuje na kvalite zobrazovaného kontrastu a ako bolo spomenuté, tiež na hĺbke farieb. Veľkou výhodou OLED totiž je, že jednotlivé pixely sa môžu na individuálnej úrovni vypnúť a zobraziť absolútnu čiernu, čo LCD kvôli neustále žiariacemu podsvieteniu nedokáže. To má hneď niekoľko benefitov, o ktorých si povieme nižšie.

Živé a presné farby aj pri nízkom jase (na rozdiel od LCD)

Vo večerných hodinách je vhodné znižovať intenzitu vnímaného svetla, čo znamená aj znižovanie jasu používaných displejov. LCD/LED obrazovky ale trpia zásadnou nedokonalosťou, a tou je menšie pokrytie farebného gamutu pri znižovaní intenzity podsvietenia. Jednoducho to znamená, že čím nižší je ich jas, tým menej farieb sú schopné zobraziť. Obraz potom nie je tak kvalitný ani presný. OLED ničím takým netrpí a pokrytie farebného priestoru zostáva rovnako nezávislé od úrovne jasu. Aj pri zníženom jase vo večerných hodinách tak môžete pracovať na displeji, ktorého farby sú bohaté, živé a presné.

2) Menej škodlivého modrého svetla = lepší spánok aj nálada

Podsvietenie LCD monitorov je veľkým zdrojom modrého svetla, ktorý môže narúšať náš denný (cirkadiánny) biologický rytmus. S mierou vystavenia modrému svetlu je spojená produkcia hormónu melatonínu, ktorý nám pomáha zaspať. Modré svetlo vznik tohto hormónu potláča. Kým cez deň sme mu vystavovaní prirodzene vplyvom slnečného svitu, a teda zostávame ľahšie bdelí, vo večerných a nočných hodinách by sme sa mali modrého svetla strániť, aby sa mohol melatonín vytvoriť a my mohli ľahko zaspať.

OLED displeje ASUS
Lepší spánok aj vyšší kognitívny výkon. OLED displeje ASUS vyžarujú modré svetlo v zdravšej časti spektra.

Displeje elektronických zariadení nás ale modrému svetlu vystavujú aj vo večerných hodinách, čo je v mnohých prípadoch spojené s horšou kvalitou spánku, či dokonca s nespavosťou, ale aj s vyššou náchylnosťou k stresu a úzkostiam. Naše telo potrebuje cez deň svetlo a v noci tmu, prípadne červené svetlo vo večerných hodinách. To možno čiastočne zariadiť softvérovými filtrami modrého svetla, ktoré obrazovku sfarbí do červena, čím modré svetlo do istej miery potláčajú. OLED displeje ASUS sú v tomto ale ešte oveľa efektívnejšie.

i

Vo vlnovej dĺžke 460 nm je modré svetlo oveľa zdravšie

Displeje ASUS OLED sa od LCD displejov významne líšia aj posunom vlnovej dĺžky modrého svetla. LCD displeje vyžarujú prevažnú časť svetla modrej farby v časti spektra do 450 nanometrov, ktorá je známa ako harmful blue light čiže škodlivé modré svetlo. OLED displeje ASUS posúvajú peak (vrchol) vlnovej dĺžky na úroveň 460 nanometrov, čo je veľmi dôležité. Tento zdanlivo malý posun má veľký vplyv, pretože obmedzuje množstvo vyžarovaného škodlivého modrého svetla o 70 %.

Keby bola vlnová dĺžka viac ako 460 nm, svetlo by prestávalo vyzerať modro a začalo by mať zelený nádych. Keby bola hodnota naopak nižšia, dominantne by sa vrátila do škodlivej časti spektra. 460 nm je teda akýsi optimálny stred, v ktorom sa svetlo javí modro, zároveň je ale oveľa zdravšie. Vďaka tomu je možné významne znížiť pôsobenie škodlivého modrého svetla bez toho, aby došlo ku kompromisom na strane farebnej presnosti.

Svetlo tejto vlnovej dĺžky navyše zvyšuje kognitívne výkon mozgu, čo oceníte predovšetkým počas práce cez deň, a čo svojimi slovami potvrdzuje Hynek Medřický, Světlonoš, bádateľ, ochranca prírody a vynálezca prokognitívneho osvetlenie Spectrasol a biodynamickej žiarovky Vitae.

Nutné je však dodať, že v čase tesne pred spaním by ste mali aj tak využívať filtre modrého svetla, ktoré displej sfarbia do červena.

Tenká vrstva tekutých kryštálov nie je schopná ani pri svojom uzavretí plne zabrániť prenikaniu svetla z podsvietenia. Časť modrého svetla podsvietenia k očiam stále preniká, a to navyše vo vlnovej dĺžke do 450 nm, ktorá je najškodlivejšia. Pri OLED displejoch, ktoré nemajú modré ani biele podsvietenie, je to inak. Pretože každý pixel svieti sám o sebe, možno žiarenie modrého svetla obmedziť ešte výrazne viac.

Pokiaľ si na OLED displeji zobrazíte čiernu farbu, displej zostane v danom mieste vypnutý. To sa dá ľahko kombinovať s tmavými režimami počítačových programov a webových stránok. Keď toto skombinujeme s úpravou vlnovej dĺžky modrého svetla, a v skutočne neskorých hodinách aj so softvérovými filtrami modrého svetla, vychádza nám, že OLED displeje ASUS vystavujú naše oči len veľmi malému množstvu tohto škodlivého svetla, čím zlepšujú náš cirkadiánny rytmus, čo môže viesť ku kvalitnejšiemu spánku a ľahšiemu zaspávaniu.

3) Čiernočierna čierna znamená bezkonkurenčný kontrast

Bežné displeje založené na technológii LCD spravidla nie sú schopné zobraziť pravú čiernu, pretože všetky, s výnimkou niektorých televízorov, využívajú podsvietenie, ktoré je neustále aktívne po celej ploche obrazovky. Ak chce LCD obrazovka zobraziť čiernu, uzavrie vrstvu tekutých kryštálov. Tá ale istú časť svetla aj naďalej prepúšťa. Výsledkom je, že čierna nie je čierna, ale skôr sivá. Pokiaľ máte LCD obrazovku, čo je pravdepodobné, môžete sa o tom v tmavej miestnosti sami presvedčiť.

OLED displeje ASUS
Tak hlbokej čiernej, akú dosahujú OLED displeje, sa väčšina LCD nie je schopná ani priblížiť.

Čierna, akú zobrazujú OLED displeje, je naproti tomu dokonalá. Jednotlivé pixely sa totiž pri zobrazovaní čiernej prakticky zhasnú. To významným spôsobom zvyšuje kontrast displeja, a teda aj jeho dynamický rozsah čiže rozdiel medzi najtmavším a najsvetlejším zobraziteľným bodom. Vysokému kontrastnému pomeru napomáha tiež excelentný jas 500 nitov. Obraz je vďaka tomu omnoho živší a hlbší. Navyše aj vo veľmi tmavých a veľmi svetlých miestach rozoznáte detaily, čo napríklad zvyšuje čitateľnosť nočných filmových scén. S LCD si o podobnom obrazovom zážitku môžete nechať len zdať.

4) Veľmi nízka odozva, ktorú ocenia nielen hráči

Ďalšia z výhod, ktorými sa OLED technológie môže chváliť, je veľmi nízka odozva. Nízka odozva znamená, že displej potrebuje len veľmi krátku dobu na to, aby prepol pixel z jednej farby do druhej. Priemerná odozva LCD obrazovky bežného notebooku činí asi 10 milisekúnd. Odozva OLED displejov v notebookoch ASUS je 50-krát rýchlejšia a dosahuje hodnoty 0,2 ms.

OLED displeje ASUS
Na špičke ponuky profesionálnych notebookov ASUS stojí ZenBook Pro Duo, ktorý má nielen výkonný hardvér, ale hneď dva dotykové OLED displeje.

Vďaka veľmi nízkej odozve je obraz ostrý aj pri veľmi rýchlych pohyboch, lebo pri vysokej (dlhej) odozve trvá obrazovke dlhšiu dobu, než prestane zobrazovať jednu snímku a začne zobrazovať inú. Kvôli tomu je rýchlo sa pohybujúci obraz rozmazaný, a to niekedy aj tak, že nie je možné v ňom rozlíšiť detail. Nízku odozvu zvyčajne vyžadujú hráči rýchlych počítačových hier, mnohé ale prináša do sledovania akčných filmových scén alebo športu. Rýchla odozva je jednoducho kvalita displeja, ktorá robí displej dokonalejším a je žiaduca vo všetkých situáciách.

5) Vypaľovania pixelov sa netreba obávať

Iste, proti OLED displejom existuje jeden argument. Tým je možnosť vypaľovania pixelov, teda stav, kedy sa po nerovnomernom využívaní obrazovej plochy niektoré pixely vypália, čím môže dôjsť k zmene toho, ako zobrazujú jas a farby. Určité obrazce, ktoré boli na obrazovke extrémne dlhú dobu, by potom mohli byť nepatrne viditeľné aj vo chvíli, keď obrazovka zobrazuje niečo iné. Pri televízoroch išlo typicky o logá televíznych staníc. S modernými OLED obrazovkami ASUS sa ale netreba vypaľovania obávať, už totiž existuje prevencia aj liečba.

OLED displeje ASUS
Vypaľovanie pixelov OLED displejov dnes už nie je veľký problém, a to vďaka technologickému pokroku aj mnohým opatreniam, ktoré výrazne predlžujú trvanlivosť pôvodných farieb.

Po prvé každý ASUS notebook s OLED displejom má v predvolenom stave nastavený tmavý režim systému Windows, pretože ide o jeden z faktorov, ktoré pomáhajú vypaľovaniu predchádzať. Zároveň je displej chránený tak, že sa po piatich minútach používateľskej nečinnosti automaticky stmaví. ASUS poskytuje záruku na displej v dĺžke 7 000 zobrazovacích hodín pri priemernom jase 200 nitov. Displej navyše využíva Samsung OLED burn-in refine technology čiže technológiu na vylepšovanie vypálených pixlov, ktorá zobrazovacie vlastnosti pixelov obnovuje.

V prípade, že dôjde pri niektorých pixeloch k vypaľovaniu, sú tieto pixely automaticky detegované algoritmom. Následne dôjde k úprave priechodného prúdu tak, aby bola obnovená presnosť zobrazovaných farieb. Že došlo pri určitých pixeloch k vypáleniu, preto ani nespoznáte. Displej sa totiž automaticky stará o to, aby boli farby rovnaké ako pred vypálením. Je nutné pripomenúť, že k miernemu vypaľovaniu začína zvyčajne dochádzať až po veľmi dlhej dobe, a vďaka novým technológiám vyrovnávacím farebné podanie ide jednoducho o niečo, s čím si dnes už nie je nutné robiť ťažkú hlavu.

i V AlzaMagazíne pre vás máme aj ďalšie články:

OLED displeje notebookov ASUS jednoducho musíte vidieť. Hĺbka a živosť ich farieb je niečo, čo vám iný displej neposkytne. Najlacnejší ASUS ZenBook s OLED displejom je navyše dostupný za veľmi príjemnú cenu, takže už nezostáva veľa dôvodov, prečo sa vracať k LCD.

Vytlačiť
P-DC1-WEB12
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií