PET AD homeoffice

PIVX (VŠETKO, ČO CHCETE VEDIEŤ) – Rýchla, anonymná kryptomena.

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Cieľom projektu PIVX je dosiahnuť čo najrýchlejšie platby, ktoré môžu byť anonymné, a zároveň vytvoriť také prostredie projektu, kde by neexistoval monopol a všetci účastníci by v určitej miere benefitovali a mali motiváciu byť v ňom zapojení. Akým spôsobom toho chce PIVIX docieliť? A ako PIVX dopadol v priamom porovnaní s ďalšími anonymnými kryptomenami? V našom článku sa dozviete všetko, čo chcete o projekte PIVX vedieť!

PIVX (VŠETKO, ČO CHCETE VEDIEŤ) – OBSAH

  1. Čo je to PIVX?
  2. Kľúčové vlastnosti kryptomeny PIVX
  3. Technická stránka veci ako projekt PIVX funguje?
  4. Odmeňovací systém kryptomeny PIVX
  5. Peňaženky podporujúce PIVX
  6. PIVX návod – ako nastaviť staking?
  7. PIVX návod – ako nastaviť masternode?
  8. PIVX a CZK – aký je aktuálny kurz a cena PIVX?
  9. PIVX road máp – aké sú plány na rok 2018?
  10. Celkový obraz PIVXu vo svete anonymných kryptomien

Čo je to PIVX?

Private Instant Verified Transaction (PIVX) je open source kryptomena orientovaná primárne na anonymitu. Jej počiatok sa datuje na 1. február 2016, avšak pod menom Darknet (DNET). Až neskôr sa projekt premenoval na PIVX. Projekt začal fungovať na protokole Proof of Work, až v auguste 2016 sa transformoval na súčasný protokol Proof of Stake. Keby sme chceli byť konkrétny, PIVX je kryptomena založená na Bitcoin core 0.10.x a DASH, pričom v súčasnosti využíva Proof of Stake 3.0.

Kľúčové vlastnosti kryptomeny PIVX

Kombinácia Proof of Stake 3.0 a Bitcoin Core 0.10.x

PIVX je kryptomena založená na Bitcoin Core 0.10.x a DASH, pričom v súčasnosti využíva Proof of Stake 3.0. Samotné stakovanie je založené na princípe, v rámci ktorého musíte mať na maximálnu odmenu peňaženku otvorenú a samozrejme online non-stop. Vďaka Proof of Stake sa transakčné poplatky pohybujú na úrovni niekoľko desatín korún. Z toho dôvodu je PIVX vhodný aj na mikrotransakcie.

PIVX, proof of stake, algoritmus
PIVX je ďalší zástupca moderných kryptomien využívajúcich systém potvrdzovania transakcií Proof of Stake (PoS).

Zerocoin protokol

PIVX neskôr implementoval protokol Zerocoin. Ten v princípe predstavuje niečo, čo zatiaľ Bitcoin nespĺňa. Presnejšie povedané, so Zerocoin si môžu používatelia PIVXu užívať anonymitu. Zerocoin premieňa PIV na anonymný PIV, teda zPIV. V prípade, že príjemca príjme zPIV, potom sa v peňaženke odosielateľa zobrazí ako PIV, avšak bez miesta, odkiaľ transakcia prišla. Zjednodušene povedané ponúka úplnú anonymitu aj vašej odosielajúcej adrese, pretože kryptomena ako Bitcoin alebo Ethereum majú vlastného prieskumníka, kde sa pri hlbšej analýze dokážete dopátrať prebehnutých transakcií a rovnako tak množstva prostriedkov na tej ktorej peňaženke. Zerocoin to neumožňuje.

SwiftTX

SwiftTX transakcie sú potvrdené okamžite s tým, že môžete poslané prostriedky hneď aj použiť. To znamená, že nepotrebujete čakať ďalšiu dobu na niekoľko potvrdení transakcií zo strany masternodu.

Ďalšie vlastnosti kryptomeny PIVX

  • PIVX nemal žiadne ICO. Predťažené mince, slúžiace na štart Chain, boli verejne vymazané z obehu.
  • PIVX má veľmi rozsiahlu a rastúcu aktívnu komunitu na viacerých sociálnych sieťach, ako je BCT, Slack, Reddit, Twitter, Gitter, Facebook atď.
  • PIVX komunita tiež využíva Teamwork.com na verejne prístupné plánovanie úloh a manažment.
  • PIVX má vysoko aktívny, dostupný a reagujúci vývojársky tím.
  • PIVX má schránku sprievodcov s mnohými plánovanými videosprievodcami a materiálmi.
  • PIVX má od založenia až do súčasnosti sústavne vyššie percento ziskovosti v porovnaní s inými digitálnymi menami využívajúcimi masternodes, ako napr. DASH.

Technická stránka veci – ako projekt PIVX funguje?

V celej sieti Proof of Stake 3.0, na ktorej funguje projekt PIVX, sú najdôležitejšie dve strany. A to masternodes a staking nodes. Prvé spomínané dostávajú odmenu za potvrdzovanie a mixovanie transakcií podľa ich dostupnosti a poskytovania služieb pre sieť, pretože sú chrbticou projektu. Rovnako zaisťujú demokratický princíp celého projektu, teda hlasovanie o zmenách v projekte, a to na základe príslušného množstva držaných PIV. Prevádzkovanie masternodes vyžaduje zablokovanie záruky vo výške 10 000 PIV na tak dlho, ako vlastník chce. V prípade masternodes sú nastavené trochu vyššie odmeny ako v prípade staking nodes. Systém odmien si vysvetlíme v nasledujúcej časti.

Odmeňovací systém kryptomeny PIVX

PIVX je nastavený tak, že každých 60 sekúnd je vytvorených 5 PIV (proces nazývaný aj minting). Tieto PIV (alebo aj odmena za blok) sú automaticky rozdelené na tri časti. Fixných 10 % (0,5 PIV) ide do fondu, ktorý slúži na financovanie rastu projektu PIVX. To znamená marketing, vývoj, zákaznícku podporu atď. Masternody hlasujú, na ktoré projekty by malo byť týchto 10 % použitých.

PIVX, graf, odmeňovací systém
Nastavenie odmeňovacieho systému kryptomeny PIVX.

Zvyšných 90 % (4,5 PIV) by malo byť rozdelených medzi masternody a staking nodes, a to na základe tzv. hojdacieho algoritmu (Seesaw Reward Balance System). Zjednodušene – systém je nastavený tak, aby prinášal odmenu na základe toho, aký veľký je v danom čase podiel aktívnych masternodes a staking nodes v sieti. V súčasnosti je systém nastavený tak, aby pripadalo vyššie percento odmeny na masternody, práve kvôli vyšším nákladom na ich prevádzku. V prípade, že by zamknutých PIV bolo v sieti viac ako 41,5 % (v prípade masternodov), viac ako 50 % odmeny pôjde v prospech staking nodes.

i Mohlo by vás zaujímať
1. NEM (XEM). Blockchainové riešenie pre každého.
2. Cardano (ADA). Veľký potenciál, ale aj riziká.
3. Stable coins. Minimálna volatilita v prostredí kryptomeny.
4. Ethereum Classic. Matka aj otec slávneho Etherea.
5. Kto je Satoshi Nakamoto? Pátrame po tvorcovi Bitcoinu.
6. Kryptomenový fork. Odhalíme aj tie najmenšie detaily!

Keď sa rozhodnete pre jednu z týchto dvoch možností pasívneho príjmu, pravdepodobne budete chcieť poznať svoj cash flow v priebehu času. Tento výpočet umožňuje kalkulačka PIVXu dostupná tu, avšak je potrebné upozorniť, že výpočet je len približný. Dôvodom je, že do vzorca je v rámci odmien zakomponovaný aj prvok náhody. To znamená, že vypočítanú odmenu môžete dostať hneď dva dni za sebou na začiatku mesiaca. Avšak môže sa stať, že danú odmenu budete dostávať 30 dní po malých kúskoch. Pri súčasne nastavenom systéme je priemerný ročný výnos nastavený na približne 4,8 % ročne.

Peňaženky podporujúce PIVX

V súčasnosti sú dostupné peňaženky pre Windows, Mac a Linux vo verzii 3.1.0.2. Rovnako tak je peňaženka dostupná aj na mobil (Android) a v súčasnosti si môžete ukladať aj do peňaženky, ktorá pokrýva niekoľko kryptomien – Coinomi. V prípade mobilnej peňaženky PIVX, a i v prípade peňaženiek na počítači, si musíte počkať na 100 % synchronizáciu, ktorá bude nejaký čas trvať. Preto sa v prípade obnovy peňaženky neľakajte, keď hneď neuvidíte obsah svojej peňaženky. Dôvodom je to, že história transakcií sa sťahuje od najstaršej po najaktuálnejšiu, a to samozrejme nejaký čas trvá. Peňaženky na počítači vám umožnia aj staking alebo zriadenie masternodov. V nasledujúcich kapitolách si ukážeme, ako na to.

PIVX Wallet, peňaženka
Oficiálne softvérová peňaženka PIVX Wallet je dostupná na platformách Windows, Linux, MacOS a Android.

Staking je z hľadiska nastavenia najjednoduchšou možnosťou. Nižšie ho popíšeme, avšak pre prehľadnosť prikladáme tiež krátky video návod na serveri YouTube.

NÁVOD – ako na staking?

  1. V prvom rade si musíte nastaviť peňaženku po tom, čo si ju stiahnete. To znamená zakryptovať ju, urobiť si backup, a to vždy, keď si vytvoríte novú prijímaciu adresu.
  2. Uistite sa, že máte aspoň 101 konfirmácií na platbe, cez ktorú ste dostali PIV, ktoré sa chystáte použiť na staking.
  3. Bežte v peňaženke na Settings > Unlock Wallet

    PIVX, návod, staking
  4. Kliknite na „Unlock Wallet“.
  5. Potom zaškrtnite nastavenie „For anonymization and staking only“.
  6. Použite svoju passphrase, ktorú ste si predtým nastavili.

    PIVX, návod, staking
  7. Kliknite na „OK“.

Nastavenie masternodu vyžaduje viac trpezlivosti a tiež trochu programátorských zručností, avšak s pomocou YouTube a písaného návodu sa to dá zvládnuť. Dôležité je upozorniť, že budete potrebovať Virtual private server (VPS) na to, aby vám „udržiaval“ peňaženku online 24/7. My si celý proces ukážeme tak, ako funguje napríklad prostredníctvom node-vps.com, avšak ostatné VPS by mali mať podobný systém konfigurácie.

Ako nastaviť masternode – počiatočné požiadavky

  1. 10 000 PIV.
  2. Hlavný počítač, kde máte potrebných 10 000 PIV na rozbehnutie masternodu. Toto PC nemusíte mať online, pretože k tomu vám bude slúžiť VPS.
  3. Spomínané VPS.
  4. Jedinečnú IP adresu pre VPS/vzdialenú peňaženku.

Ako nastaviť masternode – konfigurácia

i Automatický zPIV minter by sa mal vypnúť ako prevencia, aby sa s prostriedkami nehýbalo. Pred odomknutím peňaženky môžete autominting vypnúť v option menu.
  1. V rámci peňaženky si otvorte konzolu (Tools > Debug console) a napíšte nasledujúci príkaz.
  2. Využívajúc stále svoju peňaženku by ste mali pokračovať vytvorením svojej adresy. Samozrejme adresu, budúci masternode, si môžete nazvať akokoľvek.
  3. Následne si musíte na svoju adresu poslať 10 000 PIV, to znamená, že z peňaženky, ktorú máte nainštalovanú, pošlite 10 000 PIV na svoju verejnú adresu, ktorú ste si vygenerovali. Dajte si pozor, aby ste ju dobre skopírovali.
  4. Následne si v nastavení musíte aktivovať „Coin control feature“. Potom sa vám v rámci karty „Sent“ objaví možnosť „Coin control features“ a vy si následne zablokujete svoju prijatú transakciu, ktorá bude slúžiť na masternode.
  5. Pomocou príkazu, ktorý je uvedený na VPS (napríklad: „masternode outputs“), si vygenerujete z konzoly riadok, ktorý skopírujete do požiadaviek na VPS (v rámci menu Services/Nodes). VPS vám následne vygeneruje riadky, ktoré skopírujete opačne do masternode.conf (dôležité je najskôr zavrieť peňaženku), ktoré nájdete v rámci umiestnenia AppData/PIVX v počítači.
  6. Posledným krokom je aktivácia masternodu, a to aj prostredníctvom konzoly v peňaženke, presná fráza je uvedená na VPS. V prípade PIVX je to „masternode start-many [PASSWORD]“.
  7. Či vám masternode funguje, zistíte po pár hodinách aj na samotnom node-vps.com, kde by sa vám pri node malo zobrazovať „running".

PIVX a EUR – aký je aktuálny kurz a cena PIVX?

Celková trhová kapitalizácia kryptomeny PIVX sa v júli 2018 pohybuje nad hranicou 120 miliónov eur, čo znamená, že na stránke coinmarketcap.com zaujíma miesto v prvej stovke najhodnotnejších kryptomien. Najčastejšie sa obchoduje na páre s BTC, avšak aj s ETH, Binance Coin alebo USDT. Z fiatu to je kórejský won, britská libra, americký dolár, a dokonca poľský zlotý. Najvyššie objemy má samozrejme práve na páre PIVX/BTC – presnejšie na burzách fex, Bittrex, Binance a Trade By Trade.

PIVX road map – aké sú plány na rok 2018?

V súčasnosti v rámci road map na rok 2018 je plánovaných 15 kľúčových vylepšení, pričom vývoj niektorých už bol dokončený. V nasledujúcej roletke si ich stručne popíšeme.

PIVX road máp 2018 – 15 kľúčových vylepšení

  1. Deterministická zPIV peňaženka (dokončené) – používatelia nebudú musieť peňaženku po mintingu vždy zálohovať, zavedie sa tzv. seed, vďaka ktorému ju môžu kedykoľvek obnoviť.
  2. zPIV staking (zPoS; dokončené) – používatelia budú môcť robiť staking aj so zPIV, pričom za to dostane ešte vyššiu odmenu než pri PIV stakingu.
  3. iOS mobilná peňaženka – po posunutí peňaženky na schválenie od Apple bola peňaženka odmietnutá. Na základe feedbacku pracujú na dokončení. Zatiaľ je pre iOS použiteľná Coinomi.
  4. Nový dizajn peňaženky QT (dokončené) – celkové vylepšenie vzhľadu peňaženky, vylepšenie prehľadnosti.
  5. „Proposal tab“ v peňaženke – zlepšenie používateľského rozhrania, všetky funkcie už budú dostupné cez peňaženku, a nie cez konzolu alebo webovú stránku.
  6. Hlasovanie v rámci peňaženky – hlasovanie prostredníctvom rozhrania peňaženky. Nebude potrebné používať konzolu.
  7. Automatický back-up na externých úložných zariadeniach (dokončené) – používatelia si budú môcť urobiť automatický back-up aj na externé úložisko.
  8. Ledger podpora pre masternode – umožní mať uloženú potrebnú sumu na masternode na hardvérovej ​​peňaženke Ledger. Tiež umožní aj ostatné funkcie, napr. hlasovanie.
  9. Nová webová stránka PIVX – redesign webstránky.
  10. zPIV decentralizovaná burza – PIVX plánuje vyvinúť decentralizovanú burzu, kde sa bude obchodovať PIVX/BTC, avšak bez tretej strany, priamo a s čo najvyššou anonymitou. To znamená bez prihlasovania/registrácie.
  11. Komunitne orientované spoločenstvo (governance) – pracuje sa na zmenách, ktoré sa týkajú hlasovania v sieti, v súčasnosti tak môžu robiť len masternody. V súčasnosti je zmena vo fáze predkladania návrhov.
  12. Flexibilná veľkosť bloku – veľkosť bloku sa bude prispôsobovať na základe dopytu po transakciách.
  13. I2P sieťová integrácia – podpora invisible internet project (I2P). Anonymizácia celej siete.
  14. U2F integrácia – universal second factor (U2F) bude ďalšou možnosťou, ako zabezpečiť peňaženku (okrem hesla).
  15. Dandelion protokolová integrácia – zaistí anonymizáciu IP adresy odosielateľa. Analytické tímy, ktoré pracujú s blockchainom, ho potom nedokážu odhaliť.

Celkový obraz PIVXu vo svete anonymných kryptomien

Na webe btemanager.com si môžete prezrieť podrobnú analýzu, ako je na tom PIVX medzi anonymnými kryptomenami. Meria sa tu niekoľko parametrov ako kvalita anonymity, distribúcia tokenov, škálovateľnosť a inflácia.

PIVX, hodnotenie anonymity, graf
Kvalita anonymity jednotlivých kryptomien – PIVX si vedie pomerne dobre

V rámci anonymity obstál PIVX celkom dobre, hoci nevyužíva Ring CT/Signature, ale Zerocoin. Jeho výhodou je, že je quantum proof privacy a dokáže spracovať transakcie v priebehu sekúnd, s pomerne veľkou kapacitou transakcie. Je potrebné upozorniť, že balance visible je v prípade PIVXu nevýhodou, pretože PIVX má vlastný prieskumník blockchainu, a tam pomocou adresy peňaženky dokážete zistiť, koľko prostriedkov je v určitej peňaženke. Na druhej strane jedinými dvomi anonymnými kryptomenami, ktoré toto neobsahujú, sú známejšie Monero a menej známy Sumokoin.

PIVX, distribúcia tokenov, graf
Ako je na tom kryptomena PIVX z hľadiska distribúcie tokenov?

V prípade distribúcie tokenov obstál PIVX tiež pomerne dobre, pretože top 100 adries (adresy s najväčším počtom tokenov) obsahuje skoro 27 % všetkých tokenov v obehu. Porovnateľné je to napríklad so ZCoinom, ktorého distribúcia je skoro 25 % na top 100 adresách. V prípade Bitcoinu je to mierne cez 17 %. Veľmi zle z porovnania vyšiel Groestlcoin, ktorého distribúcia je viac ako 80 % na top 100 adresách. Monero sa takto porovnať nedá, pretože celý jeho blockchain je anonymný.

PIVX, škálovateľnosť, graf
Kryptomena PIVX – porovnanie úrovne škálovateľnosti

V rámci škálovateľnosti PIVX obstál dobre v prípade maximálneho možného počtu transakcií za sekundu, kedy dokáže potvrdiť viac ako 154 transakcií. V prípade anonymných transakcií obstál zle a dokáže spracovať viac ako jednu anonymnú transakciu za sekundu, avšak je potrebné upozorniť, že v čase článku ešte nebol pravdepodobne dokončený tzv. zPIV staking a v súčasnosti by už malo byť toto číslo vyššie.

PIVX, inflácia, graf
Zásluhou systému Proof of Work je inflácia pri kryptomene PIVX veľmi nízka.

Inflácia je pri kryptomene PIVX veľmi nízka, a to z toho dôvodu, že PIVX je Proof of Stake. To spôsobuje, že kryptomena môže byť niekedy aj deflačná, keď je suma transakčných poplatkov v bloku vyššia ako odmena za blok. Dôvodom je to, že transakčné poplatky nejdú ťažiarom ako v prípade Bitcoinu, ale sú zničené, v angličtine sa používa pojem „burned“. Preto inflácia/deflácia záleží len od pomeru odmien a zničených PIVX v rámci transakcií.

Cieľom PIVXu je stať sa platobným prostriedkom, ktorý bude používateľom umožňovať využitie jeho okamžitej transakcie a rovnako tak anonymitu v prípade potreby. V súčasnosti je PIVX akceptovaný len na niekoľkých miestach. Môžete si zaň kúpiť kozmetiku, oblečenie, kávu, ale aj počítačové komponenty či jedlo. PIVX je pomerne mladá kryptomena, ktorá svoje výhody stále buduje, preto ju netreba odpisovať, ale počkať si na silnejšiu implementáciu.

Martin Lindák

Martin Lindák

O kryptoměnách píše pravidelne viac ako dva roky pre ekonomické denníky a weby. V súčasnej dobe pracuje ako analytik IAD investments.

5,0 52×
EVGA 650 GQ Power Supply
PC zdroj 650W, ATX, 80 PLUS Gold, účinnosť 92%, 4 ks PCIe (8-pin/6+2-pin), 9 × SATA, odpojiteľné káble, aktivny PFC, tepelná regulácia otáčok a sieťový vypínač, 135 mm ventilátor, Semi modulárny, hĺbka 165 mm
92,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: EV300ba
Vytlačiť
P-DC1-WEB08
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií