Digitální žák AlzaPlus+

Trine 4: The Nightmare Prince (RECENZIA) – Skvelý návrat ku koreňom série

Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované

Každé vývojárske štúdio urobí v priebehu svojej kariéry nejaký ten omyl, ktorý sa podpíše na jeho chode. Najväčšou chybou tvorcov z Frozenbyte bola snaha preniesť ich úspešnú sériu Trine z 2.5D do 3D, čo sa im nakoniec vypomstilo nielen kvôli horšej hrateľnosti, ale aj pre zlú technickú stránku, ktorá bola podľa autorov hry zapríčinená neznalosťou nového enginu. Či sa zo svojej chyby poučili, vám povie naše recenzia na Trine 4: The Nightmare Prince.

Recenzia (PC)NovinkyDojmy z Gamescomu 2019Preview


• Žáner: Adventúra, plošinovka • Multiplayer: Áno (co-op) • Vývojár: Frozenbyte • Vydavateľ: Modus Games • Platformy a Dátum vydania: PC, PS4, Xbox One, Switch (8. októbra 2019) Homepage • Čeština: Áno (text)


Časti článku:


Obsah recenzie Trine 4: The Nightmare Prince (PC)

 1. Štúdium mágie v Trine 4: The Nightmare Prince nie je pre každého
 2. Návrh úrovní zvládajú vo Frozenbyte stále na výbornú
 3. Vývojový strom prešiel v novom Trine radom zmien
 4. 2.5D Trine 4: The Nightmare Prince svedčí
 5. Recenzia Trine 4: The Nightmare Prince: záverečné hodnotenie
 6. (Z inej perspektívy) Rozprávka na fínsky spôsob
 7. HW nároky pre Trine 4: The Nightmare Prince PC

Štúdium mágie v Trine 4: The Nightmare Prince nie je pre každého

• Recenzia: 7. 10. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Všetci rodičia si želajú, aby z ich detí vyrástlo niečo poriadne, a tak na ne často kladú možno až príliš vysoké nároky, čo nie každý potomok dobre znáša. Princ Selius bol od svojho prvého dňa predurčený k tomu, aby vládol celému kráľovstvu. Kráľ s kráľovnou na neho boli preto nesmierne tvrdí, vedeli totiž, že dobrým panovníkom sa človek nestane len tak. Okrem toho mladík preukazoval určité stopy magického nadania, vďaka čomu ho kráľovský pár zapísal do Astrálnej akadémie slúžiacej na vzdelávanie všetkých ľudí schopných ovládať kúzla. Prísni mágovia veľmi rýchlo prišli na to, že v sebe mladík ukrýva nemalú silu, ktorú už nie je schopný úplne kontrolovať, a tak mu dočasne zatrhli praktizovanie zaklínadiel. Mládenca ich krok vytočil natoľko, že sa rozhodol kúzliť po svojom.

Trine 4: The Nightmare Prince; screenshot: recenze

Aktuálne vydané Trine 4: The Nightmare Prince je veľmi príjemným prekvapením, vďaka ktorému si vývojári z Frozenbyte opäť získali moje srdce.

Jeho čarovanie nakoniec nedopadlo tak, ako si predstavoval, pretože namiesto toho, aby ho komunita kúzelníkov vyhlásila za veľkého mága, musela po ňom vyhlásiť pátranie, do ktorého bola vo finále zapojená aj naša legendárna trojica hrdinov. Kto iný by tiež mohol nájsť strateného princa ako mág Amadeus, rytier Pontius a zlodejka Zoya. Na začiatku príbehu Trine 4: The Nightmare Prince je každý z trojlístka kontaktovaný na svojom vlastnom dobrodružstve, v rámci ktorého si má hráč možnosť ohmatať ich elementárne schopnosti bez toho, aby si mohol vypomôcť iným členom družiny. Akonáhle dokončíte všetky sólové rozprávania, hra vašich hrdinov konečne vyšle po stope nezvestného mladíka, ktorý nanovo získanými zručnosťami ohrozuje nielen seba, ale aj všetkých vo svojom okolí.

Trine 4: The Nightmare Prince pred vás prakticky stavia novú kapitolu odohrávajúcu sa v známom svete, pri ktorého prieskume si neraz spomeniete na klasické rozprávky, v ktorých vystupujú humanoidné zvieratká a bradavicami pokryté čarodejnice snažiace sa vás dostať do pece. Samotné rozprávanie príbehu je tu navrhnuté veľmi dobre, vďaka čomu je hráč stabilne zásobovaný novými informáciami, s ktorých pomocou je schopný vo finále zložiť všetky čriepky skladačky do jedného perfektne vyzerajúceho obrazu, na ktorý budete dlho spomínať. Osobne som mal smolu, že mi bol prezentovaný story trailer ukazujúci viac než osemdesiat percent deja, čím mi bol citeľne narušený celkový zážitok z toho, čo som mal uvidieť až pri samotnom hraní. Rozhodne preto neodporúčam sledovať oficiálne videá k Trine 4: The Nightmare Prince v prípade, že nemáte radi spojlery.

Trine 4: The Nightmare Prince – puzzle I Alza Magazín (Gameplay)

Pri prechode Trine 4: The Nightmare Prince máte možnosť čeliť radu hádaniek. Väčšina vám však príliš zabrať nedá, hra je totiž zacielená skôr na mladšie publikum.

Príbeh samotný máte možnosť absolvovať buď sami, alebo s partiou priateľov, ktorí sa v klasickom režime ujmú jedného z troch hrdinov. Citeľnou inováciou je prítomnosť variantu pre štyroch hráčov, v ktorom si máte možnosť vybrať, koho chcete, takže vaša partia môže byť plná rytierov, zlodejov, alebo mágov čarujúcich jedno kúzlo za druhým. Kooperácia patrí v Trine 4: The Nightmare Prince medzi prvky, ktoré navyšujú nielen znovu hrateľnosť, ale aj celkovú zábavnosť, ak teda budete mať niekoho po ruke, rozhodne s ním toto dobrodružstvo absolvujte.

Návrh úrovní zvládajú vo Frozenbyte stále na výbornú

Tvorcovia príbeh Trine 4: The Nightmare Prince rozdelili do piatich aktov. Tie sú pevne previazané, takže sa vám nikdy nestane, že by ste sa v deji stratili, čo do istej miery zabezpečuje tiež prítomnosť českej lokalizácie značne zvyšujúcej celkovú prístupnosť pre našincov. V rámci každej kapitoly je možné prejsť sériou máp zasadených do určitého prostredia. Raz sa možno pozrieť do okolia hradu, inokedy zase zavítate do lesíka plného dobromyselne vyzerajúcich medvedíkov, alebo na zamrznuté pláne, ktorým vládnu impozantné sochy, po ktorých uzretí som si ihneď spomenul na Salazara Slizolina z kultovej knižnej série Harry Potter. Univerzum, v ktorom sa máme možnosť tentoraz pohybovať, je jednoducho opäť pastvou pre oči, okrem ktorých si jeho priechod určite vychutnajú vďaka soundtracku tiež vaše uši.

Trine 4: The Nightmare Prince; gameplay: búrka Trine 4: The Nightmare Prince; gameplay: květiny Trine 4: The Nightmare Prince; gameplay: krabice

Svet Trine 4: The Nightmare Prince vám ponúkne rad možností, ako zdolať určité prekážky.

Veľmi sa mi tu páči napríklad skutočnosť, že sa vývojárom v Trine 4: The Nightmare Prince podarilo vytvoriť svet efektívne kombinujúci temné lokácie z najhorších nočných môr s miestami prežiarenými slnečnými lúčmi, na ktorých šantia bobuľami nadopované zvieratká. Práve vďaka tomuto perfektnému mixu sa tvorcom podarilo vyhnúť stereotypu, ktorý sa v prípade radu podobne navrhnutých hier dostaví kvôli absencii pestrejšieho prostredia a nedostatku skutočne zaujímavých destinácií, do ktorých by mohol človek zavítať. Aby som povedal pravdu, už dlho som nenarazil na 2.5D adventúru, ktorá by mi ponúkla tak prepracovaný koncept, že by som ju absolvoval na jediný záťah, ako práve recenzované Trine 4: The Nightmare Prince.

Samotný návrh jednotlivých úrovní tu má niečo do seba. Destinácie aj unikátny spektrum výziev a environmentálnych hádaniek. Kým severská krajina pred vás stavia hrátky s ľadom a studenými vetrami, les skôr cieli na to, aby ste na prekonanie prekážok použili vodu či slnečné svetlo, s ktorého pomocou dodáte rastlinkám silu potrebnú na odstránenie cestu blokujúcich balvanov. Osobne som bol v tomto smere najviac zaujatý bažinami, ktorých obyvatelia sa vyžívali v experimentoch s elektrinou poháňajúcou stroje a zabíjajúcou všetko, čo sa priblíži k zdroju. Hoci sa mi dizajn Trine 4: The Nightmare Prince skutočne veľmi páči, úprimne si nie som celkom istý, či možno zdolať celú lokáciu len s použitím jediného hrdinu, ako to bolo v predchádzajúcich dieloch série Trine, čo ma trošku mrzí.

Trine 4: The Nightmare Prince – prostredie I Alza Magazín (Gameplay)

Niektoré úrovne sú v Trine 4: The Nightmare Prince mimoriadne temné.

Zaujímavé taktiež je, že každá z úrovní je v Trine 4: The Nightmare Prince rozdelená do minimálne pätnástich úložných pozícií, v ktorých hra vždy zaznamená váš doterajší postup. Vývojári týmto spôsobom značne uľahčujú celkový priechod, pretože namiesto toho, aby ste museli absolvovať celú pasáž či polovicu levelu, ste postavení len pred krátky úsek, v ktorom sa ľahšie hľadajú ako poklady, tak aj fľaštičky potrebné na zdokonalenie vašich hrdinov. Chápem, že sa toto zjednodušenie niektorým hráčom možno nebude pozdávať. Za seba však musím povedať, že sa mi viac než hodiny pátrať po dobre ukrytom flakóne páči možnosť vypraviť sa do pozície, v ktorej okolí sa má nachádzať hľadaná čačka, alebo skúsenostná fľaštička potrebná na úplne dokončenie lokácie.

Vývojový strom prešiel v novom Trine radom zmien

Už od prvého dielu nám séria Trine ponúkala možnosť zlodejku Zoyu, kúzelníka Amadea aj bojovníka Pontia stabilne vylepšovať pomocou už spomínaných skúsenostných fľaštičiek. Trine 4: The Nightmare Prince sa v rámci elementárnej myšlienky nelíši od zavedeného konceptu, takže vás núti do stabilného zberu kúzelných flakónov, za ktoré po určitom čase sprístupníte vašim šampiónom bojové a podporné schopnosti, ktorých spektrum prešlo výraznou úpravou. Dáma s dlhými prstami bola napríklad zbavená antigravitačných šípov, namiesto nich jej Frozenbyte dalo antigravitačné lano, ktoré funguje podobne, nie je s ním však taká zábava ako s magickým projektilom. Určitou formou evolúcie prešiel tiež mág, ktorý je teraz schopný svoje debny a umenie levitácie použiť ako zbraň proti nepriateľom.

Trine 4: The Nightmare Prince; gameplay: varenie elixírov Trine 4: The Nightmare Prince; gameplay: princezna Trine 4: The Nightmare Prince; gameplay: rytíř

Každý z hrdinov je v Trine 4: The Nightmare Prince nútený čeliť svojmu najväčšiemu strachu, čo nie je vždy úplne jednoduché.

Spektrum zručností, ktoré si pomocou magických elixírov otvoríte, je v Trine 4: The Nightmare Prince relatívne obmedzené. Celkovo ide o jedenásť schopností pevne previazaných s vedomosťami, stromom, ktorý ani tak nezávisí na tom, ako zdatní ste zberači, ale skôr na úrovni vášho bojového umu. Primárna vývojová vetva je totiž pevne zviazaná s tým, koľko nepriateľov ste v priebehu svojej cesty zabili. Akonáhle zlikvidujete dostatočné množstvo protivníkov, môžete sa vždy tešiť, že v blízkej dobe dostane niektorá z vašich postáv vylepšenie štítu, magickú knihu rozširujúcu jej vedomosti alebo čarovné šípy, bez ktorých niektoré hádanky nevyriešite. Okrem toho ich budete používať tiež na elimináciu monštier patriacich k určitým elementom, ktorým normálne útoky veľa nerobia.

Aktuálne nastavený vývoj postáv je možno až príliš previazaný s tým, ako ďaleko je hráč v príbehu, čo sa mi nepozdáva, pretože som si pri tejto sérii príliš zvykol na to, že som limitovaný len tým, koľko fľaštičiek som do daného hrdinu investoval. Je neskutočne smutné, že si vývojári namiesto fungujúcich konceptov z 1 a 2 Trine vybrali pre Trine 4: The Nightmare Prince takýto obmedzený mechanizmus vývoja. Keby siahli radšej po už fungujúcom vzorci, celku by to len prospelo, takto tu máme schému, ktorá vás ani na okamih nenúti k tomu, aby ste premýšľali nad tým, do ktorých schopností si šikovnostné body vrazíte a ktorým sa naopak dočasne vyhnete. Viacmenej všetko máte vopred zaručené, a to je podľa môjho názoru zle, pretože táto značka ponúkala vždy viac možností, akým smerom sa uberať.

Trine 4: The Nightmare Prince – I Alza Magazín (Gameplay)

Trine 3: The Artifacts of Power bolo nepríjemnosťou, na ktorý podľa niektorých zmienok v Trine 4: The Nightmare Prince ani sami vývojári nespomínajú úplne v dobrom.

2.5D Trine 4: The Nightmare Prince svedčí

Je skutočne škoda, že nám vývojári z Frozenbyte nenaservírovali podobný koncept už pred štyrmi rokmi, kedy bola značka Trine na výslní. Chybami sa však človek učí, a tak tu teraz máme konečne po rokoch hru, za ktorú sa vývojári nemusia v žiadnom ohľade hanbiť. Trine 4: The Nightmare Prince je niečo, po čom hráči volali po tom, čo vyšla bravúrna expanzia Trine 2: Goblin Menace. Kvalitný kúsok s netradičným rozprávkovo ladeným príbehom, nádhernými úrovňami, pútavým soundtrackom, prístupnými hádankami a hrateľnosťou, ktorá svojou náročnosťou rozhodne nikoho neodradí. Hoci ide o nesmierne vydarenú adventúru, ani jej sa nepodarilo úplne vyladiť dizajn vývojového stromu a poraziť bugy, ktoré túto značku odjakživa trápia. Nebyť týchto nedostatkov, išlo by fakticky o to najlepšie, čo možno na poli podobne ladených adventúr nájsť.

Trine 4: The Nightmare Prince; screenshot: dopis

V priebehu svojho putovania budete v Trine 4: The Nightmare Prince nachádzať rôzne zberateľské predmety a listy, ktoré vám okrem príbehového pozadia načrtnú tiež možné DLC.

Trine 4: The Nightmare Prince je krásna adventúra, s ktorej pomocou vývojári z Frozenbyte svetu ukazujú, že ak sa vyhnú trom rozmerom, sú schopní tvoriť kvalitné diela, ktoré očaria nielen vizuálom, ale aj hrateľnosťou. Práve kvality tohto titulu sú dôvodom, prečo by ho nemali minúť hráči, ktorým sa séria Trine znechutila po vydaní Trine 3: The Artifacts of Power. Nový zástupca tejto značky im totiž okrem radu ľahkých inovácií ponúkne všetko, kvôli čomu si ju v minulosti zamilovali. V prípade, že náhodou patríte medzi hŕstku fanúšikov tretieho pokračovania, radšej sa tomuto kúsku vyhnite, pretože sa vracia do zabehnutých koľají, ktoré vám úplne nemusia sedieť. Osobne investíciu do Trine 4: The Nightmare Prince odporúčam, pretože je to pre fanúšikov tejto značky prakticky povinnosť.

Táto recenzia bola napísaná pre PC verziu.

• Zdroje: Vlastné

Recenzia Trine 4: The Nightmare Prince: záverečné hodnotenie

        Hodnotenie 89 % Alza.sk
Hlavné parametre: Hrateľnosť
83 %
Audiovizuálne spracovanie
90 %
Znovu hrateľnosť
70 %
Trine 4: The Nightmare Prince; recenze

Klady

 • Rozsiahla škála rôznorodých prostredí
 • Dostupná hrateľnosť
 • Nádherné úrovne
 • Pútavý soundtrack
 • Vydarené hádanky
 • Netradičný príbeh

Zápory

 • Prítomnosť menších bugov
 • Nedostatočne prepracovaný vývojový strom
Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Moje meno je Ondřej Zeman. Hernej žurnalistike sa venujem už viac ako sedem rokov, počas ktorých som mal možnosť vypracovať sa z herného blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveri Zing.cz, z ktorého som po čase odišiel na Alza Magazín. Aj keď som hrdým vlastníkom konzoly Nintendo Switch, mojou najväčšou vášňou je hranie na PC, kde som mal možnosť zrecenzovať už viac ako dve stovky rôzne kvalitných titulov. Slabosť mám primárne na ťahové RPG, indie projekty, prepracované FPS a komplexné stratégie.Rozprávka na fínsky spôsob

• Z inej perspektívy: 7. 10. 2019 • Autor: Jakub Němec

Na štvrtý diel plošinovky Trine s podtitulom Nightmare Prince som sa tešil už od jeho oznámenia, pretože fínski tvorcovia z Frozenbyte sa vrátili k preverenému 2,5D konceptu. Nádherná štylizácia, podmanivo čarovná hudba a dômyselné hádanky ma nadchli už počas prezentácie na tohtoročnom Gamescome, kde sa mi do rúk dostala verzia pre Switch. Niekoľko dní pred vydaním mi na moje PS4 pristála plná verzia a ja som sa k nej veľmi rád uchyľoval, keď som si potreboval oddýchnuť od strieľania na ostrove Auroa v Ghost Recon Breakpoint.

Od prvej minúty si Trine 4 získalo moje srdce, pretože moje dojmy z jednej z najlepších hier vyskúšaných v Kolíne nad Rýnom sa potvrdili do poslednej bodky a možno ešte predčili moje očakávania. Nad audiovizuálnou stránkou sa už viac rozplývať nebudem (je skvelá, mimochodom), pretože základom série od Frozenbyte boli, sú a pravdepodobne budú hádanky. Tie sa mi zdajú o niečo jednoduchšie ako v prvých dvoch dieloch, takže prístupnosť pre hráčov všetkého veku je zaručená, napriek tomu potrápia vaše mozgové závity, ak budete túžiť po všetkých diamantoch a zberateľských predmetoch. Tvorcom sa totiž podarilo veľmi dobre zapracovať nové zručnosti hrdinov spoločne s ich predchádzajúcimi skillmi.

Trošku som sa obával súbojovej časti, pretože trailery na ňu kládli celkom veľký dôraz, ale našťastie ide len o otázku cviku. Vlastne som všetko vyriešil s Pontiom, ale ani Zoya nie je bezbranná. Postupom času sa rozšíri zoznam akčných schopností, vďaka ktorým môžete nočné mory priviazať povrazom alebo hodiť do priepasti, čo je naozaj uspokojivé. Napriek tomu pre niekoho môžu znamenať súboje problém, predovšetkým vo viacfázových súbojoch s bossmi. Z mojej strany teda môžem Trine 4 The Nightmare Prince jedine odporúčiť, a to ako vo verzii pre PS4, tak po polhodinovom zážitku na Switchi. Rovnako tak poteší kooperačný režim pri jednej obrazovke.

Jakub Němec

Jakub Němec

Čo si pamätám, tak svoju osobu skrývam za meno Jakub Němec. Vždy ma to ťahalo k prežívaniu príbehov spolu s hrdinami, takže sa mojou vášňou už od detstva stali knihy a videohry. V interaktívnych svetoch vyhľadávam predovšetkým plošinovky a RPG v akejkoľvek forme, ale v poslednej dobe ma lákajú tiež nezávislé tituly s inovatívnymi nápadmi.

Trine 4: The Nightmare Prince – Novinky

 1. (19. 9. 2019) Neodhalili vývojári v novom traileri k Trine 4 príliš veľa?
 2. (10. 8. 2019) Spolu s Trine 4: The Nightmare Prince dorazí aj Trine: Ultimate Collection
 3. (18. 6. 2019) Zásadnú úlohu budú v Trine 4 hrať hádanky a zručnosti jednotlivých hrdinov
 4. (16. 4. 2019) V boji vám v Trine 4: The Nightmare Prince budú platní len zlodejka s rytierom
 5. HW nároky pre Trine 4: The Nightmare Prince PC

Neodhalili vývojári v novom traileri k Trine 4 príliš veľa?

• Novinka: 19. 9. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Bol raz jeden mladučký princ, ktorému väčšina jeho radcov práve dvakrát nedôverovala, a tak sa jedného krásneho dňa rozhodol, že sa pustí do štúdia kúzelných kníh, ktoré mu zakazovali čítať. Jeho pokus o vzburu bohužiaľ pre neho nedopadol tak, ako očakával. Namiesto toho, aby sa z neho stal všetkými uznávaný mág, zmizol z povrchu zemského, čo nezostalo bez následkov. Kráľovstvo teraz stojí na pokraji krízy spôsobenej stratou jediného dediča. Vládnuca trieda preto opäť povoláva legendárnych hrdinov série Trine do akcie. Hoci sa Pontiovi, Zoyi ani Amadeovi veľmi nechce, nakoniec sa vydávajú v ústrety novému dobrodružstvu.

Trine 4: The Nightmare Prince – Story Trailer | Coming Oct 8

Pokiaľ si chcete užiť príbeh Trine 4 skutočne na 100 %, rozhodne sa na tento trailer nepozerajte, pretože sa tak pripravíte o rad prekvapení.

Na svojej výprave tentoraz budú hrdinovia musieť čeliť radu rôznorodých výziev a nebezpečenstva, s ktorých prekonaním im pomôžu noví priatelia a schopnosti, ktorými našich hrdinov ich stvoritelia obdarili. V najnovšom traileri vyzerá Trine 4 opäť o niečo dynamickejšie než minule, očividne pôjde o diel, v ktorom nebude o akciu núdza. Otázkou je, či to celku prospeje, v minulosti sa totiž zástupcovia tejto série zameriavali skôr na riešenie hádaniek a pohybové rébusy, než na sekanie nepriateľov.

Nový trailer k Trine 4 sa mi veľmi nepáči, odhaľuje na môj vkus možno až príliš veľa informácií. Namiesto toho, aby vývojári väčšinu detailov zameraných na príbeh prísne tajili, bez okolkov nám ich prezentujú, ako by sa nechumelilo. Príliš nechápem, prečo sa rozhodli z deja ukázať toľko, predsa len ide predovšetkým o na rozprávanie zameranú hru, v prípade ktorej nechce človek mať žiadnu predstavu o tom, čo sa presne stane v polovici, či v závere jeho dobrodružstva. Snáď majú v rukáve ešte nejaký ten tromf, s ktorým sa vytasia 8. októbra, kedy ich dielo vyjde.

• Zdroje: YouTube (Modus Games), Tlačová správaSpolu s Trine 4: The Nightmare Prince dorazí aj Trine: Ultimate Collection

• Novinka: 10. 8. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Trailery oznamujúce dátum vydania sú vždy plné akcie, majú totiž nalákať doteraz nerozhodnutých kupujúcich. Nové video k Trine 4: The Nightmare Prince sa výrazne nelíši od tradičného poňatia takto ladených záberov. V akcii máme možnosť vidieť všetkých hrdinov série bez milosti likvidujúcich monštrá z ríše nočných môr, ktorých škála vyzerá relatívne rozsiahlo. Skutočným prekvapením je predstavenie kooperácie pre štyroch hráčov, vďaka ktorej budeme mať v hre širšie spektrum modelov postáv ako v minulosti.

Trine 4 – Release Date Reveal Trailer

Nové zábery Trine 4: The Nightmare Prince sú plné akcie, ktorá ukazuje, že sa novinka od svojich predchodcov príliš neodkláňa.

Je vcelku škoda, že pri príležitosti pridania kooperácie pre štyroch hráčov sa vývojári nerozhodli do Trine 4: The Nightmare Prince vložiť novú postavu, ktorá by sériu Trine mohla posunúť o kus dopredu bez toho, aby pokazila hrateľnosť, či celkovú atmosféru. Bohužiaľ sa tvorcovia k tomuto kroku neodvážili. Namiesto toho dali hrdinom prvých troch dielov série Trine nové schopnosti, z ktorých mi najviac učarovalo kúzlo teleportácie, ktoré dostal Amadeus, ktorého škála kúziel by potrebovala rozšíriť útočnými zvitkami, nie vyvolávacou a pohybovou mágiou.

Okrem Trine 4: The Nightmare Prince vyjde ôsmeho októbra na PS4, Xbox One, Nintendo Switch tiež Trine: Ultimate Collection, ktorá bude vedľa očakávaného štvrtého dielu obsahovať tiež všetky predchádzajúce dobrodružstvá, na ktorých spoločnosť Frozenbyte v minulosti pracovala. Ak si hráči prvé spomínané objednajú v predstihu, dostanú zadarmo Toby's Dream DLC Level, v ktorom sa prevtelíme do psíka Tobyho a absolvujeme s ním dobrodružstvo v tajuplnom hrade a v jeho okolí. V našej redakcii sa už na Trine 4: The Nightmare Prince tešíme, takže snáď sa nič nepokazí a už o pár mesiacov sa opäť vydáme na dobrodružstvo po rozprávkovom svete plnom nočných môr.

• Zdroje: YouTube Zásadnú úlohu budú v Trine 4 hrať hádanky a zručnosti jednotlivých hrdinov

• Novinka: 18. 5. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

V osemnástich minútach nových záberov z E3 2019 nám toho vývojári z Frozenbyte predstavili skutočne veľa, prakticky by sa dalo povedať, že svetu ukázali veľkú časť herných mechanizmov, s ktorými môžeme v Trine 4: The Nightmare Prince počítať. Hneď v úvode prešli krátku tutoriálovu lokáciu, kde sa pustili do zalievania, ktoré patrí medzi jeden z charakteristických prvkov série Trine. Ukázané bolo taktiež prekonávanie rozsiahlej škály pascí, ktorých zdolanie išlo určitým postavám lepšie ako iným. Celkovo sme však nakoniec mali možnosť vidieť v akcii všetkých prítomných, pretože bez zručností jedného je veľmi náročné jednotlivé úrovne dokončiť. Keď ste však dostatočne šikovní, ide to, tvorcovia sa však rozhodli ísť cestou, kde dali priestor celej trojici, čo vo finále dáva celkom zmysel.

Trine 4 – E3 Gameplay Walkthrough

Trine 4: The Nightmare Prince sa vracia ku koreňom série, ktorá väčšinu fanúšikov oslovila predovšetkým rozprávkovým spracovaním.

Pri hraní Trine 4: The Nightmare Prince došlo nakoniec aj na súboje, ktorých pri hraní nebude podľa slov vývojárov nedostatok. Hoci bude väčšina lokácií spočiatku vyzerať ako z rozprávky, neraz sa vám stane, že sa veľmi pekné kulisy začnú ihneď po vašom príchode zapĺňať monštrami z vašich najhorších nočných môr. Strety v Trine 4: The Nightmare Prince vyzerajú veľmi svižne, hrdinovia sú pri nich nútení použiť väčšinu svojich schopností. Veľmi dobre je na ne očividne pripravená zlodejka Zoya spolu s rytierom Pontiom, bez ktorých by to Amadeus zrejme nezvládol, škoda, že mu vývojári konečne nedali k dispozícii nejaké to útočné kúzlo, s ktorého pomocou by mohol fungovať rovnako samostatne ako jeho spoločníci.

Trine 4: The Nightmare Prince vyzerá na novo prezentovaných záberoch z E3 2019 veľmi podobne ako jeho úspešní predchodcovia, na ktorých kritici aj komunita s láskou spomínajú. Komplet je očividne plný rôznych pohybových hádaniek, nečakaných súbojov a kvalitne navrhnutých úrovní, ktorých priechod si užije každý fanúšik tejto legendárnej série, ktorej autori v poslednom dieli urobili s expanziou do 3D chybu, ktorú sa teraz snažia napraviť. Zahrať by sme si mali Trine 4: The Nightmare Prince na PC, Xbox One, PS4 a Nintendo Switch na jeseň, pokiaľ však nedôjde k výraznejšiemu odkladu.

• Zdroje: YouTube V boji vám v Trine 4: The Nightmare Prince budú platní len zlodejka s rytierom

• Novinka: 16. 4. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Oznámenie Trine 4: The Nightmare Prince pre mňa bolo veľmi príjemným prekvapením, pretože som popravde príliš nečakal, že táto séria po nevydarenom treťom dieli ešte niekedy dostane ďalšieho zástupcu. Nakoniec sa však Frozenbyte podarilo presvedčiť distribútora a štvrtému titulu z ich dielní bolo umožnené vzniknúť. Už na prvých exkluzívnych záberoch pre server IGN je jasné, že sa poučili zo svojich chýb a nadobro sa odkláňajú od 3D, ktoré im v minulosti veľa šťastia neprinieslo. Opäť sa tým pádom vrátili ku hráčmi tak veľmi obľúbenému 2.5D, ktoré je výhodné nielen kvôli nižšej výkonnostnej náročnosti, ale aj vďaka schopnosti menej podliehať bugom.

Trine 4: The Nightmare Prince – Gameplay

Trojica hrdinov sa v Trine 4: The Nightmare Prince vydá znovu na nebezpečnú výpravu, ktorej cieľom bude tentokrát nájdenie mladučkého princa postihnutého nočnými morami.

Trine 4: The Nightmare Prince nám dá do rúk opäť troch protagonistov, ktorí budú svoj príbeh vždy štartovať v sólovom scenári, ktorý hráčovi pomôže zžiť sa s mechanizmami jednotlivých tried. Ako môžeme vidieť na záberoch z hrania za rytiera Pontia, pôjde o postavu určenú prevažne na hrubšiu prácu a obranu spoločníkov, na čo mu bude slúžiť štít spolu s mečom. Zlodejka Zoya bude o kvapku ofenzívnejšou hrdinkou pracujúcou prevažne s lukom, elementárnymi šípmi a zlodejským hákom, s ktorého pomocou bude schopná rozlúsknuť nejednu hádanku, ktorú jej vývojári z Frozenbyte postavia do cesty. Najslabší sa mi z celej trojice zdá Amadeus, ktorý si od tvorcov stále nevyslúžil ofenzívnu mágiu, takže bude opäť disponovať len levitačnými kúzlami a slabšími vyvolávacími zvitkami.

Amadeus nebude vďaka svojim schopnostiam najlepšou postavou pre bojové situácie. Ak budete hrať s priateľmi, nezostane vám nič iné, než hráča kontrolujúceho mága stabilne strážiť pomocou dvoch zostávajúcich postáv, ktoré majú predsa len oveľa viac bojovo ladené zručnosti ako kúzelník. Spektrum nepriateľov, na ktoré by sme mali v Trine 4: The Nightmare Prince naraziť, pôsobí na prvý pohľad relatívne rozsiahlo. Do cesty by sa nám mala postaviť divoká zver, nemŕtvi vládcovia a monštrá z ríše tieňov, ktorí budú predstavovať vďaka názvu hry zrejme najčastejšie eliminovaných sokov. Vzhľadom na to, že vyzerá Trine 4: The Nightmare Prince na prvý pohľad skvele, sa už nemôžem dočkať, keď k nám na jeseň dorazí.

• Zdroje: YouTube (IGN)

Trine 4: The Nightmare Prince – Dojmy z Gamescomu 2019

 1. Výprava proti nočným morám
 2. Originálne puzzle základom Trine 4: The Nightmare Prince
 3. Nechajte mi ten ovládač ešte chvíľku
 4. HW nároky pre Trine 4: The Nightmare Prince PC

Výprava proti nočným morám

• Dojmy z GC 2019: 29. 8. 2019 • Autor: jakub Nemec

Prezentácia k Trine 4: The Nightmare Prince bola mojím vstupom do tohtoročnej výstavy Gamescom a s odstupom času sa nebojím povedať, že z môjho pohľadu išlo o jeden z najlepších titulov, ktoré sa mi počas tých troch dní nemeckého videoherného pekla dostali do rúk. Tvorcovia zo štúdia Frozenbyte si totiž po poslednom diele prenesenom do tretieho rozmeru uvedomili, že kúzlo ich plošinovky tkvie úplne v niečom inom. Preto sa vrátili späť ku koreňom, a ja musím priznať, že sa im opäť podarilo vytvoriť rozprávkovú atmosféru, ktorá poteší mladšie publikum a dospelých prenesie späť do detstva, keď budú s potmehúdskym úsmevom riešiť problémy miestneho sveta.

Trine 4: The Nightmare Prince; screenshot: medvěd

Z nevinného medveďa sa vďaka sile princových nočných môr môže stať divoký dravec, ktorý vám v Trine 4: The Nightmare Prince pôjde po krku.

Ako ste sa mohli dočítať v našom novinkovom spravodajstve, opäť sa stretneme s trojicou hrdinov, konkrétne rytierom Pontiom, zlodejkou Zoyou a kúzelníkom Amadeom (ktorý akoby z oka vypadol jednému z prezentujúcich tvorcov), ktorí musia vyriešiť problémy princa sužovaného nočnými morami, ktoré kvôli neznámej magickej sile nadobúdajú reálne kontúry a sužujú jeho krajinu. Počas približne desiatich hodín herného času sa tak preskáčete a prebojujete piatimi aktami, v ktorých vás čaká mnoho hádaniek a súbojov s nebezpečne roztomilými črtami. Tvorcovia priznávajú, že nováčikovia sa v ich diele zdržia o niečo dlhšie, ale to určite nie je na škodu.

Originálne puzzle základom Trine 4: The Nightmare Prince

Tvorcovia z Frozenbyte sídliaci v stánku vydavateľa Modus boli veľmi otvorení ku všetkým otázkam, pretože ich titul už je takmer hotový, aby tiež nie, keď za necelé dva mesiace vychádza. Vďaka tomu som sa dozvedel, že na puzzle sa pracovalo najdlhšie zo všetkých mechaník. A naozaj možno pozorovať, ako hravé sú hádanky využívajúce logiku, fyzikálne zákony, zručnosti hrdinov a ručne maľované prostredie. Oku lahodiace 2,5D úrovne priamo nabádajú k prieskumu a skúšaniu, čo všetko môžete urobiť. Stretnete sa tak s radom tajných miestností, čo vám pridá skúsenosti na upgradovanie schopností trojice bojovníkov, ale tiež narazíte na tajomné pergameny poodhaľujúce pozadie príbehu.

Trine 4: The Nightmare Prince; screenshot: puzzle

Hádanky vám v Trine 4: The Nightmare Prince naozaj zavaria mozog.

Niektoré miesta budú pre všedného hráča naozaj zakliate a dostať sa k nim bude naozaj veľký nápor na mozgové závity. Do toho všetkého vás budú na dedikovaných miestach prepadávať potvory z princových snov, s ktorými zatočíte vďaka Zoyi a Pontiovi, ale ani Amadeus nebude úplne bezbranný. Tvorcovia sa usmievali, keď mydlili splodencov lukom a mečom a ja som sa opýtal, či by ich nemohli telekinézou všetkých nahádzať do diery s bodcami. A presne to urobili. V určitých smeroch tak bude lepšie v súbojoch využívať bojazlivého kúzelníka, pretože to ušetrí more času.

Ako veľmi zaujímavá zložka sa mi javia súboje s bossmi. Tí sú vytvorení podľa nočných besov našich hrdinov a musia im čeliť sami, aby prekonali svoj strach. V singleplayeri tak budete mať jasne dedikovanú postavu, čo platí aj pri hraní s viacerými ľuďmi. My sme videli bitku s Pontiovými preludmi, ktorej sa zúčastnili dvaja rovnakí rytieri so štítmi, ale graficky veľmi jasnou moduláciou, takže nedochádzalo k chaosu na bojisku. Súboje so záverečnými monštrami prechádzajú niekoľkými fázami, kedy sa protivníci stále agresívnejšie snažia ukončiť vašu existenciu. Náročnosť súbojov vraj môže v prípade niektorých hráčov značne natiahnuť herný čas.

Trine 4: The Nightmare Prince; screenshot: souboj

Súboje budú doménou rytiera a zlodejky, ale aj slabý kúzelník sa vysporiada s potvorami po svojom.

Nechajte mi ten ovládač ešte chvíľku

Po prezentácii sa tvorcovia konečne odhodlali odovzdať nám switchové ovládače, aby sme si mohli Trine 4: The Nightmare Prince vyskúšať sami. Nebudem preháňať, keď poviem, že som dostal pocit akoby som cestoval v čase, pretože štvorka sa hrá rovnako dobre ako prvé dva glorifikované diely. Hádanky sa mi zdali o niečo záludnejšie, ale skvele som sa pri nich bavil a počas dvadsiatich minút pokoril dve tutoriálové misie. Za seba tak môžem povedať, že ovládanie na hernom ovládači bolo veľmi komfortné a veľmi ľahko môže konkurovať ovládaniu hry prostredníctvom klávesnice a myši, ktoré je tiež podporované. Nuž, nezostáva teda nič iné, než čakať do 8. októbra, kedy Trine 4 vyjde pre PC, PS4, Xbox One a Switch. Ja budem čakať v prvom rade a mám v úmysle si kupovať Ultimate Collection so všetkými dielmi naraz.

• Zdroje: Vlastné

Trine 4: The Nightmare Prince – Preview

 1. Expanzia do 3D nedopadla pre Trine dobre
 2. Trojlístok hrdinov sa v Trine 4: The Nightmare Prince stretne s novou hrozbou
 3. Frozenbyte tentoraz vsádza na osvedčené karty
 4. HW nároky pre Trine 4: The Nightmare Prince PC

Expanzia do 3D nedopadla pre Trine dobre

• Preview: 11. 3. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Každá slávna herná série má za sebou minimálne jeden diel, po ktorého vydaní to s ňou kvôli jeho pochybným kvalitám nevyzeralo veľmi dobre. Pádu sa po rokoch prosperity nakoniec dočkala aj kultová plošinovka Trine, pri ktorej by to čakal len málokto, pretože jej prvý zástupcovia patrili medzi jedny z najvýraznejších žánrových diel. Jej tretí pokračovateľ bohužiaľ kvôli expanzii do 3D priestoru vyložene prepadol. Jeden by si povedal, že Frozenbyte po tomto prešľape už ďalší projekt nevytvorí, nakoniec sa im zrejme podarilo ukecať vydavateľskú spoločnosť Modus Games. Tá im dala zelenú k tvorbe Trine 4: The Nightmare Prince, ktorou sa má v rámci hrateľnosti vrátiť do bodu, kedy k nám dorazilo Trine 2.

Trine 4: The Nightmare Prince – oznámenie (trailer)

Trine 4: The Nightmare Prince má byť novým dielom známej série, prostredníctvom ktorého sa vrátime ku koreňom značky.

Aj keď sa niektorým hráčom páčilo inovatívne 3D, väčšina ho skôr kritizovala, a tak sa nakoniec vývojári z Frozenbyte rozhodli zaradiť spiatočku, čo je dôvod na oslavu hlavne pre tých, ktorým Trine 3 rovnako ako mne veľmi nesedelo. Trine 4: The Nightmare Prince nám má opäť ponúknuť klasický 2,5D koncept, s ktorého pomocou si získali srdcia komunity prví zástupcovia tejto rozprávkovo ladenej série, ktorá kládla veľký dôraz na spoluprácu všetkých zúčastnených.

Trojlístok hrdinov sa v Trine 4: The Nightmare Prince stretne s novou hrozbou

Ako už bolo povedané v predchádzajúcom odseku, séria Trine vždy veľa vsádzala na kooperáciu. Trine 4: The Nightmare Prince by mal byť jej typickým zástupcom, takže sa môžeme tešiť na trojicu odlišne navrhnutých hrdinov s unikátnymi vývojovými stromami. Ponúknutí by nám opäť mali byť agilná zlodejka Zoya, udatný rytier Pontius a pacifistický mág Amadeus, ktorého schopnosti boli vždy skôr podporného razenia, čo sa o zručnostiach ostatných povedať rozhodne nedalo.

Trine 4: The Nightmare Prince; wallpaper: kniha

Rozprávková knižka v Trine 4: The Nightmare Prince odštartuje príbeh trojice hrdinov, ktorí s ňou mali v minulosti už tú česť.

Vydať by sme sa v Trine 4: The Nightmare Prince mali na výpravu, ktorej cieľom bude nájdenie a záchrana neskúseného princa Seliuse. Hľadať ho naši hrdinovia budú predovšetkým preto, že je zdrojom neskutočne živých nočných môr, ktoré pomaličky presakujú do reality a začínajú ohrozovať obyčajných obyvateľov kráľovstva, nemajúcich o problémoch svojho budúceho panovníka ani potuchy. Na svojej ceste za mladíkom s nepeknými snami sa bude musieť slávna trojica stretnúť s neprebernou škálou nepriateľov a vysporiadať sa s rôzne navrhnutými logickými hádankami, ktoré vždy patrili medzi hlavné tromfy tejto vyvedenej série.

Frozenbyte tentoraz vsádza na osvedčené karty

Stávkovanie na divoké tromfy sa Frozenbyte v minulosti príliš neoplatilo, čo je zrejme hlavným dôvodom, prečo sa v Trine 4: The Nightmare Prince vracia k osvedčenému konceptu. Z aktuálne predstavených záberov možno súdiť, že tentoraz dostaneme do rúk plošinovku, ktorá bude veľmi podobná Trine 1 a 2. Ideálne by zrejme bolo, keby nám bol ponúknutý druhý diel s novým príbehom, rafinovanejšími hádankami, osobitejším vývojovým stromom a lepším vizuálnym kabátcom, pretože išlo o titul, ktorý bol na rozdiel od svojho predchodcu i nástupcu maximálne vyladený.

Trine 4: The Nightmare Prince; screenshot: vlk, súboj

Škriatkov a nemŕtvych, s ktorými sme sa museli v minulosti stretávať, v Trine 4: The Nightmare Prince nahradia nočné mory.

Za seba musím uznať, že sa na Trine 4: The Nightmare Prince skutočne veľmi teším, pretože pri prvých dvoch dieloch série som strávil nemálo času. Dúfam však v to, že sa vývojári opäť nepokúsia zbytočne experimentovať na úkor fungujúcich mechanizmov. Trine 4: The Nightmare Prince by malo doraziť na PS4, PC, Nintendo Switch a Xbox One v priebehu jesene 2019.

• Zdroje: Tlačová správaYoutube (Modus Games) 

HW nároky pre Trine 4: The Nightmare Prince PCMinimálne HW požiadavky Odporúčané HW požiadavky (predpoklad)
Operačný systém Windows Vista 32-bit Windows 7 64-bit
Procesor Intel Core i3-2115C 2.0GHz/AMD Athlon II X3 460 Intel Core i3-540 3.06GHz/AMD Athlon X4 730
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 260 v3/Radeon HD 4870 NVIDIA GeForce GTX 560/Radeon HD 6850
DirectX DirectX 10.0 DirectX 10.0
Operačná pamäť 4 GB 8 GB
Pevný disk 6 GB 6 GB
i Mohlo by vás zaujímať
iPozrite sa na všetky články z hernej sekcie. Ďalšie novinky zo sveta hier, eSportu a technológií nájdete na facebooku a instagrame Alza Gaming.

Trine 4: The Nightmare Prince vychádza 8. októbra 2019 na PC, PS4, Xbox One a Switch. O novinkách vás budeme informovať.

Vytlačiť
P-DC1-WEB01
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií