AD homeoffice AD homeoffice

História Bitcointalku a highlighty jeho diskusií

Zobraziť katalóg

Článok

Publikované • Autor: Matouš Wachutka

Bitcointalk, legendárne internetové diskusné fórum, na ktorom prebiehali bežné konverzácie bitcoinových OGs, ale aj zásadné debaty o budúcom vývoji samotného bitcoinového protokolu, výber jeho ikonického loga aj špekulácie o tom, či bude Bitcoin raz nahradený inou, lepšou alternatívou. V článku sa dozviete, aké najzaujímavejšie highlighty sa v ňom skrývajú.

BitcoinTalk

História Bitcointalku a highlighty jeho diskusií

  1. Čo je to Bitcointalk?
  2. Vznik Bitcointalku
  3. Ako to na fóre fungovalo?
  4. Zrod loga Bitcoinu
  5. Bitcoin Pizza Day a jeho Bitcointalk korene
  6. A HODL naratív bol na svete
  7. Hlbiny Bitcointalku – archív Satoshiho stôp
  8. Bitcointalk ako jedno z bojísk bitcoinovej „Blocksize War“
  9. Počiatky vzniku vrstiev nad Bitcoinom
  10. Ďalšie zaujímavosti z Bitcointalku

Čo je to Bitcointalk?

Bitcointalk bol založený v roku 2009 ako diskusné fórum pre prvých technologických pútnikov, ktorí sa zaujímali o technické záludnosti Bitcoinu a v tej dobe vznikajúcich kryptografických peňazí všeobecne. Postupne sa platforma rozvíjala a začala ponúkať viac sekcií, vrátane tých s informáciami o ťažbe bitcoinov, obchodovaní, trhových trendoch či altcoinoch. Na Bitcointalku mohli, a dodnes môžu, ľudia objavujúci možnosti digitálnych nezávislých peňazí vzájomne komunikovať, zdieľať informácie a predstavovať svetu vlastné inovácie a návrhy týkajúce sa najhlbších zložitostí kódovej základne samotných protokolov, vývoja a obsluhy potrebného hardvéru alebo používania klientov a používateľských aplikácií.

Ikonka Bitcointalk fóra
Ikonka Bitcointalk fóra má retro dizajn, ktorý zodpovedá jednému z prvých návrhov loga Bitcoinu.

Dnes už je na Bitcointalku síce aktivita a samotný proces vývoja oveľa menej intenzívne, najmä oproti prvotným rokom po jeho vzniku, napriek tomu však fórum umožní nielen nováčikom do detailu objavovať, ako Bitcoin funguje, porozumieť mechanizmu udržovania jeho blockchainu alebo prísť na to, ako začať s ťažbou. Navyše sa z neho za tie dlhé roky vírenia diskusií bitcoinerov stal obstojný „on-linový almanach“ pre každého, kto chce Bitcoin ako technológiu spoznať vrátane jej búrlivej histórie.

Vznik Bitcointalku

Príbeh Bitcointalku je podobne záhadný ako príbeh Bitcoinu samotného. Pred vznikom fóra neexistovala žiadna ústredná platforma dedikovaná čisto Bitcoinu a kryptomenám, kde by sa ľudia so záujmom o ne mohli stretávať a zdieľať svoje myšlienky a nápady. Na internete bola diskusia roztrúsená do rôznych programátorských fór, ťažko dostupných IRC kanálov alebo historicky aj Cryptography mailing listu, o ktorom môžete čítať viac v našich článkoch História cypherpunku 1. časť a 2. časť.

Trochu jednotné miesto, kde sa bitcoinoví nadšenci začali schádzať, sa najskôr utváralo na doméne sourceforge.net, na ktoré Satoshi Nakamoto (tvorca Bitcoinu) vytvoril aj hosťoval bitcoinové fórum a krátko komunikoval so svetom v čase tesne po spustení bitcoinovej siete. Onedlho potom fórum premigrovalo na doménu bitcoin.org a nakoniec sa usadilo na stále aktuálnej ikonickej doméne – bitcointalk.org, podľa ktorej získalo svoje pomenovanie (oficiálny názov je pritom skrátka „Bitcoin Forum“). Súčasnú doménu a hosting vtedy po Satoshiho zmiznutí zariadil bitcoiner Martti Malmi vystupujúci pod prezývkou Sirius. Už nepoužívaný Sourceforge projekt bol neskôr ovládnutý hackermi, interakcie s ním sa tak stali nebezpečné a všetky odkazy naň boli z Bitcointalku odstránené. Najstaršie diskusné vlákna tak boli stratené a dnes už sa bohužiaľ ku kompletnej histórii úplných začiatkov legendárneho fóra nemožno dostať.

Satoshiho první příspěvek na Bitcointalk
Celkom stručný Satoshiho prvý príspevok na Bitcointalk, v ktorom odkazuje práve na vtedy ešte dostupné Sourceforge diskusné vlákna.

Na Bitcointalk sa od jeho začiatku zaregistrovalo niečo cez 3,5 milióna používateľov, z ktorých bolo najviac v jednej chvíli súčasne prihlásených dohromady 7 150 v apríli 2013, kedy cena bitcoinu počas bullrunu prvýkrát letela niekam k 250 USD. To boli ešte zlaté časy Bitcointalku a bitcoinovej dominancie. V roku 2018 potom fórum zaznamenalo najväčší počet novo zaregistrovaných používateľov (takmer milión) pri príležitosti vrcholenia ďalšieho bitcoinového cyklu, a zároveň prvej altcoinovej ICO (Initial Coin Offering) vlny. Potom prišlo k obrovskému rozmachu shitpostov, ktoré napríklad rozoberali tzv. „bounties“ v podobe všelijakých tokenov zadarmo. Na fórum sa vrhlo veľké množstvo nováčikov, ktorí verili, že pôjde o rýchly a ľahký zárobok. V tom čase sa už aktivita z fóra prelievala tak či tak inam. Bitcointalk zostal hlavnou platformou pre diskusie o Bitcoine a kryptomenách až do nástupu sociálnych sietí, ako sú Reddit či Twitter. So vznikom týchto platforiem začal jeho význam klesať (minimálne čo sa riešenia aktualít týka).

Ako to na fóre fungovalo?

Bitcointalk vytvoril Satoshi konkrétne 22. novembra 2009 a takmer do roku 2011 bol aj jeho hlavným správcom. Potom administráciu prevzal až do roku 2012 Sirius, hosting fóra mal pod palcom vtedy zatiaľ budúci CEO preslávenej burzy Mt. Gox, Mark Karpeles (MagicalTux). Od roku 2012 potom doménu trochu kontroverzne spoluvlastnili rôzni členovia komunity ako Cøbra a ďalší, fórum administruje theymos. Ako to už v prípade Bitcoinu býva zvykom, nebolo to všetko o jednom správcovi či vlastníkovi domény. Bitcointalk bol od začiatku, okrem centra technických diskusií, tiež hlavným zdrojom informácií k súčasnému stavu Bitcoin Core klienta a slúžil tiež na organizáciu jeho open-source vývoja prostredníctvom verejných pull request procesov. Správcovia fóra pôsobili skôr ako predĺžená ruka stále sa rozrastajúcej komunity, ktorá sa vo vtedajšej atmosfére bankových kríz neostýchala nadšene pomáhať s ladením kódu potenciálne revolučného nástroja pre p2p prenos peňažnej hodnoty.

Hlavička Bitcointalku
Bitcointalk dodnes zobrazuje aktuálnu verziu Bitcoin Core klienta a odkaz na jej stiahnutie priamo v aktualitách vnútri hlavičky domovskej stránky.

Fórum samotné, ako platforma riadená z veľkej časti používateľmi, sa pri zaisťovaní integrity svojho obsahu a udržiavaní zdravej komunity spolieha predovšetkým na zabudovaný ranking systém a tzv. trust systém, ktorý slúži na určovanie relevantnosti a dôveryhodnosti každého používateľa.

Ranking systém

Bitcointalk má ranking systém založený na aktivite používateľa a jeho prínosu pre komunitu. Každý používateľ začína ako „Newbie“ a môže postupovať na vyššie pozície získavaním bodov za aktivitu (activity points). Tie sa získavajú zverejňovaním príspevkov, vytváraním nových vlákien a prijímaním bodov za zásluhu (merit points) od ostatných používateľov. Merity môžu druhým udeliť používatelia, ktorí usúdia, že určitý príspevok alebo vlákno je užitočné alebo podnetné.

Trust systém

Trust systém je navrhnutý tak, aby používatelia mohli dôverovať jeden druhému alebo aby dokázali identifikovať podvodníkov alebo spamerov a mohli sa im vyhnúť. Je založený na sieti dôverných prepojení medzi používateľmi. Každý používateľ má vlastný trust rating, ktorý je určený hodnotením prideľovaným ostatnými používateľmi v komunite. Výsledný trust rating môže byť pozitívny, neutrálny alebo negatívny.

Bitcointalk ranking
Získavaním vyšších hodností v rámci rankingu si odomykáte funkcie ako pridávanie obrázkov do príspevkov alebo nastavenie vlastného avatara a spoločne s kladným trust hodnotením si otvárate širšie možnosti v interagovaní s komunitou.

Na princípoch správneho libertariánstva je na Bitcointalku založený nielen ranking a trust systém. Celé fórum funguje svojím spôsobom decentralizovane, pretože je spravované skupinou dobrovoľných moderátorov, ktorí sú volení komunitou. Rozhodovanie o fungovaní na platforme je demokratické, často sa vykonáva pomocou ankiet. Komunita teda môže hlasovať o dôležitých otázkach, ako sú zmeny pravidiel a zásad fóra.

Jedným z dôvodov, prečo sa Bitcointalk stal tak populárnym, bola okrem jeho spravodlivej organizácie aj rozmanitosť podporovaných jazykov. Ktokoľvek môže založiť vlákno v akomkoľvek jazyku, čo prilákalo používateľov z celého sveta. Ďalšou užitočnou vlastnosťou fóra je možnosť ľahko prehľadávať celú databázu tém a diskusných príspevkov. Jednoduchšie vyhľadávanie je možné vykonávať priamo pomocou interného vyhľadávacieho riadku, pokročilejšie vyhľadávacie parametre potom ľahko nastavíte v rámci integrovaného Google Searche.

i Hodí sa vedieť, že okrem oficiálnych jazykových vlákien uvedených priamo v rozcestníku Bitcointalku je tu stále k nájdeniu aj celkom nostalgická česká diskusia tiahnuca sa niekedy od roku 2011.

Od prvého pokusu o návrh bitcoinového loga, ktorý urobil sám Satoshi Nakamoto, prešiel Bitcoin dlhú cestu. Spočiatku logo tvorila zlatá minca obsahujúca písmená BC, ale ako sa komunita začala rozrastať, Bitcointalk naplnili diskusie o jeho nahradení nejakým oficiálnejšie pojatým logom.

Vo februári 2010 navrhol člen fóra s prezývkou NewLibertyStandard, aby bol ako nový oficiálny symbol bitcoinu prijatý symbol thajského bahtu ฿, a zároveň aby bola pre oficiálny trojpísmenový kód meny ustanovená skratka – BTC. Tento nápad najprv vyvolal medzi ostatnými obavy, že by symbol bahtu mohol spôsobiť zmätok, nakoniec predsa len k updatu loga došlo skôr zo Satoshiho vlastnej iniciatívy. Nové logo bolo bahtom čiastočne inšpirované a vzniklo tak typické bitcoinové ₿, zatiaľ ale stále na zlatej minci.

Bitcointalk logo návrhy
Satoshiho update bitcoinového loga prišiel necelý mesiac po príspevku a návrhu používateľa NewLibertyStandard. Napriek tomu, že ho komunita najprv celkom kladne prijala, neskôr sa pod Satoshiho oznámením tohto nového loga začala objavovať aj kritika alebo prosby o zváženie iných návrhov.

Ďalší návrh prišiel 1. novembra 2010 od používateľa bitboy, ktorý sa v ňom podelil o novo navrhnuté logo, na ktorom bolo ₿ vykonané v teraz už charakteristickej bielo-oranžovej farbe a s 14 % naklonením v smere hodinových ručičiek. V rámci hlasovacích ankiet usporiadaných počas roku 2011 sa vtedy však používatelia fóra v drvivej väčšine vyslovili za zachovanie starého dizajnu. Bitboyov nadčasový návrh však mnoho ľudí začalo postupne používať a nakoniec vyhral aj oficiálne, trvalo to však až do júna 2017, kým Bitcoin získal vlastný unifikovaný symbol na základe nového konsenzu komunity.

Vývoj bitcoinového loga
A takto vypadají všechny vývojové fáze bitcoinového loga.

Bitcoin Pizza Day a jeho Bitcointalk korene

„Zaplatím 10 000 bitcoinov za pár pízz. napríklad dve veľké, aby mi zostalo na ďalší deň. Rád si nechávam zvyšky pizze na neskoršie ujedanie. Pizzu môžete pokojne pripraviť sami a doniesť mi ju domov alebo mi ju jednoducho objednajte z donáškovej služby. Mojím cieľom je skrátka nechať si doručiť jedlo výmenou za bitcoiny tak, aby som si ho nemusel objednávať ani pripravovať sám, niečo ako keď si v hoteli objednáte raňajkový tanier alebo tak, jednoducho vám prinesú niečo na jedenie a ste spokojní!“

Bitcointalk – pizza event
Laszlova nedbalo nadhodená objednávka pizze.

Tento príspevok pridal Američan Laszlo Hanyecz na Bitcointalk 18. mája 2010. Množstvo bitcoinov, ktoré ponúkal ako odmenu za doručenie objednávky, zodpovedalo v tom čase približne 41 dolárom.

Bitcointalk – pizza event
Po tom, čo niekoľko bitcoinerov z Európy vyskúšalo objednať pizze na diaľku a stretol ich neúspech, začal Laszlo na moment strácať nádej.

Napriek tomu, že jeho dopyt upútal pozornosť mnohých používateľov, ľudia ochotní vyhovieť jeho výzve boli často mimo USA a 10 000 bitcoinov im nestálo za tú námahu. Na večer uverejnenia svojej objednávky aj niekoľko ďalších večerov si musel Laszlo pripravovať jedlo sám, ale nakoniec svoj cieľ predsa len dosiahol a 22. mája mu boli skutočne doručené 2 pizze. Jeho objednávka sa preslávila ako prvý nákup za bitcoiny. Dnes sa pri príležitosti tejto udalosti oslavuje tzv. „Bitcoin Pizza Day“ a mnohí so zápalom prepočítavajú, na koľko by Laszlova objednávka vyšla pri dnešných cenách bitcoinu.

Bitcointalk – pizza event
Všetko malo ale vo výsledku šťastný koniec a Laszlovi sa k tomuto novo dosiahnutému míľniku prvej komerčnej objednávky za bitcoiny dostalo hneď niekoľko gratulácií.

A HODL naratív bol na svete

Pokiaľ vás vždy zaujímalo, prečo všetci po celom internete v súvislosti s Bitcoinom a kryptomenami používajú výraz „hodling“ namiesto „holding“, potom sa aj na vyriešenie tejto záhady musíte ponoriť do hlbín Bitcointalku.

V krypto svete je „hodler“ označenie pre jednotlivca, ktorý so svojimi mincami denne neobchoduje, a naopak ich iba drží uzamknuté ideálne na hardvérovej peňaženke a príliš nepredáva ani s rastom ich hodnoty. Aj keď by sa dalo povedať, že ide v podstate o také bitcoinové sporenie, HODL narativ zaváňa tiež trochu stratou pôvodného významu Bitcoinu. Ten bol totiž navrhnutý predovšetkým ako nezávislé digitálne peer-to-peer peniaze, ktoré sa majú slobodne točiť v internetových smenách hodnoty medzi používateľmi. S príchodom HODLu sa ale konsenzus, možno viac, než je zdravé, premenil do podoby, kedy je Bitcoin braný ako zhromaždisko bohatstva.

Nech už je to akokoľvek, prečo teda vlastne HODL? Tento internetový mem má svoje korene v bitcointalkovom príspevku z 18. decembra 2013, v ktorom sa používateľ GameKyuubi na večer slávne pustil do opileckého sebamrskačstva a priznal, že je zlý v tradingu a chce svoje bitcoiny v budúcnosti už radšej len držať, než aby sa pokúšal predpovedať najbližšie cenové pohyby a zarábať na obchodovaní. Pri tvorbe názvu svojho príspevku sa však GameKyuubi pomýlil a zle napísal slovo „hold“ (držať), a tak vzniklo „I AM HODLING“.

Nad príspevkom môžete vidieť, že GameKyuubi za svoj prínos komunite v podobe zapálenia HODL hnutia získal úctyhodný počet bitcointalkových merit pointov.

Už v prvých reakciách na GameKyuubiho príspevok bolo vidieť, ako si ostatní preklepy všímajú a začínajú s obľubou používať nový alternatívny termín pre neúnavnú držbu „hodol“. Výraz sa postupne ujal a rozšíril toľko, že aj nováčikovia ho často automaticky používali bez toho, aby vedeli prečo. Dnes HODL symbolizuje prístup k investovaniu do bitcoinu a kryptomien, ktorý je zameraný na dlhodobé výnosy a trpezlivosť.

Bitcoin HODL meme
Bitcoinový HODL mem nájdete často zasadený do atmosféry „This is Sparta!“ scény z filmu 300: Bitka pri Thermopyl, ale aj v mnohých ďalších podobách. Je toho plný Twitter.

Hlbiny Bitcointalku – archív Satoshiho stôp

Satoshi Nakamoto, už spomínaný anonymný tvorca Bitcoinu aj Bitcointalku a v súčasnosti už dlho neprítomná vedúca osobnosť vývoja alternatívnych peňazí. Za viac ako 12 rokov, ktoré uplynuli od chvíle, keď zmizol do éteru a zanechal technológiu v rukách niekoľkých schopných kolegov vývojárov, sa Satoshiho slová stali pre niektorých ľudí v bitcoinovej komunite evanjeliom. Mnoho jeho donekonečna preberaných citácií má pôvod práve v Bitcointalku, na ktorom ich možno skúmať dodnes.

Začať môžete napríklad hneď na Satoshiho profile, z ktorého možno vyčítať, že je na fóre obdarený hodnosťou zakladateľa, za svoje zásluhy komunite si vyslúžil pekných 5,5 tisíc merít bodov a behom roka a kúsok, kedy na fóre pôsobil (2009 – 2010), stihol pridať celkom 575 príspevkov.

Satoshiho Bitcointalk profil
Satoshi na svojom profile v snahe o udržanie anonymity samozrejme neuvádzal pohlavie, vek ani miesto bydliska. Jedinou nápovedou mohol byť jeho miestny čas, ktorý zodpovedal Greenwichskému strednému času (GMT/UTC).

Jeden zo skutočných klenotov pochádza ešte z úvodného príspevku Sourceforge éry z 11. februára 2009, kde Satoshi podrobne popísal motiváciu pre vývoj Bitcoinu a uviedol, že tento nový protokol je riešením nedostatkov tradičných peňazí.

Satoshiho príspevok navždy stratený v ukradnutej Sourceforge databáze.

Tradičné meny podľa neho v minulosti narušili svoju dôveryhodnosť napríklad vplyvom niektorých krokov centrálnych bánk. V príspevku píše konkrétne toto: „Základným problémom tradičných mien je všetka tá dôvera potrebná na ich správne fungovanie. Je potrebné dôverovať centrálnej banke, že menu neznehodnotia, ale história fiat mien je plná prípadov narušenia tejto dôvery. Všetkým bankám treba dôverovať, že budú naše peniaze spoľahlivo uchovávať a prevádzať ich hodnotu legitímne elektronickou cestou, ale ony ich namiesto toho rozpožičiavajú vo vlnách úverových bublín s nepatrným zlomkom uchovaným v rezervách. Musíme im dôverovať, pokiaľ ide o naše súkromie, dôverovať im, že nenechajú zlodeja identít vysať naše účty.“

K zaujímavým vláknam, ktoré na Bitcointalku ešte stále nájdete, potom patrí napríklad Satoshiho pokus o vysvetlenie potenciálu Bitcoinu ako platobnej siete, kde padla preslávená veta: „Ak mi neveríte alebo to nechápete, nemám čas pokúšať sa vás presvedčiť, ospravedlňujem sa.“ Ďalší výrazný citát sa potom nachádza vo vlákne venovanému otázke budúcej dostatočnosti transakčných poplatkov po vyčerpaní všetkých odmien za vyťaženie bloku (block reward). A za zmienku stojí aj Satoshiho príspevok z jeho posledných dní na Bitcointalku, kedy vyjadroval svoje obavy z možného získania prílišnej pozornosti pre Bitcoin po prepojení s kauzou whistleblowerského webu WikiLeaks.

Satoshiho citát
Majstrovo vyjadrenie k budúcej dostatočnosti transakčných poplatkov: „O niekoľko desiatok rokov, keď bude odmena za vyťažený blok príliš malá, sa hlavnou kompenzáciou pre ťažiarov stanú transakčné poplatky. Som si istý, že o 20 rokov bude objem transakcií buď veľmi veľký, alebo žiadny.“

Okrem toho nájdete na Bitcointalku aj obsiahle vlákna, ktoré združujú všetky možné poznatky a zdroje ohľadom pátrania po Satoshiho identite.

Bitcointalk ako jedno z bojísk bitcoinovej „Blocksize War“

Takzvaná „Blocksize War“ (vojna o veľkosť blokov) bola zatiaľ asi najväčšou skúškou decentralizovanej bitcoinovej siete. Napriek tomu, že prebiehala až v rokoch 2015 – 2017, kedy sa už hlavná debata odohrávala skôr na Twitteri, Reddite a pod., aj na Bitcointalku ešte vzniklo niekoľko zaujímavých diskusných vlákien k tejto epizóde vývoja.

Išlo o spor v bitcoinovej komunite, ktorý sa týkal otázky, či a o koľko väčšej by mala byť limitná veľkosť blokov nastavená Satoshim na 1 MB. Aj keď diskusie na túto tému zahŕňali množstvo podstatných technických detailov a nejasností, dá sa Blocksize War zhrnúť nasledovne. Zatiaľ čo jedna strana (small blockers) tvrdila, že veľkosť blokov musí zostať malá, aby mohli bežní používatelia ľahko prevádzkovať vlastný uzol a bola zaistená lepšia decentralizácia siete, druhá strana (big blockers) chcela čo najskôr dosiahnuť lacnejšie transakčné poplatky a usilovať sa o presadenie Bitcoinu ako efektívneho platobného systému predovšetkým prostredníctvom väčších blokov, ktoré mali zabezpečiť lepšiu transakčnú priepustnosť siete. Big blockers sa zameriavali na krátkodobé ciele, dobrú používateľskú skúsenosť, rýchlu adopciu a rozvoj biznisu okolo Bitcoinu. Small blockers chceli Bitcoin rozvíjať ako dlhodobý projekt postavený na robustných základoch a zameriavali sa skôr na stabilitu, odolnosť a udržateľnosť siete.

Ak by ste chceli spory o veľkosť blokov preskúmať do hĺbky, potom je dobrou voľbou kniha The Blocksize War od Jonathana Biera, ktorý tému odhaľuje z rôznych uhlov.

Hlavný problém však predstavoval fakt, že pre zmenu limitu veľkosti bloku priamo v základnom protokole Bitcoinu bol nutný hard fork, teda rozštiepenie blockchainu. A hoci small blockers boli neskôr považovaní za víťaza celej Blocksize War, pretože na ich strane zostala väčšina výpočtového výkonu siete, prevádzkovateľov uzlov aj používateľov všeobecne a veľkosť blokov sa vo finále podarilo v podstate navýšiť na teoretické maximum až 4 MB vďaka SegWit soft forku, tábor big blockers si nejakých tých priaznivcov tiež našiel a k štiepeniu blockchainu nakoniec aj tak došlo. A práve mocenské hry zástancov väčších blokov sa prepísali aj do diskusií Bitcointalku, pretože bolo žiaduce myšlienky Bitcoinu s väčšími blokmi propagovať a získať na svoju stranu každé možné percento podpory.

Dnes už vieme, že záujmy skupiny big blockers mali viac spoločného s prospechom korporácií a posilnením ich vplyvu na Bitcoin ako s prospechom Bitcoinu samotného. Hlavní zástancovia väčších blokov ako Mike Hearn, Jihan Wu, Craig Wright alebo vtedy jeden z hlavných bitcoinových vývojárov Gavin Andresen rozbehli počas Blocksize War, často za podpory korporácií ako Coinbase a pod., niekoľko pokusov o útok na decentralizovaný Bitcoin v rukách jeho používateľov. Najvýraznejšia bola hneď prvá bitka v podobe Bitcoinu XT (navýšenie veľkosti bloku na 8 MB), ktorý vrazil medzi bitcoinermi neočakávaný klin a prebudil aj používateľov Bitcointalku k živým diskusiám, po ktorých boku bolo možné všade vidieť tiež aktívnu big blockers propagandu sponzorovanou inštitucionálnymi veľrybami.

Bitcoin XT diskusia
Mnoho ľudí bolo prvým pokusom o rozštiepenie bitcoinového blockchainu zaskočených a nechávalo sa strhnúť hlasnejšou big blockers komunitou.

Small blockers sa ale nenechali zanedbať či vystrašiť a vďaka ich trpezlivému odporu a snahám o vysvetľovanie situácie bol nakoniec technicky zle navrhnutý Bitcoin XT odsúdený na neúspech. Ako big blockers prichádzali o nádej a vplyvom najrôznejších podivných káuz aj vlastnú dobrú povesť, stretli sa s podobným zlyhaním aj pri ďalších pokusoch podobných Bitcoinu XT, ako boli Bitcoin Classic či Unlimited.

Bitcoin XT zlyhanie
„Áno pre navýšenie veľkosti blokov a áno pre globálne škálovanie Bitcoinu, aby prekonal platobné systémy ako VISA, ale robme to so zdravým rozumom.“ – z podobných vyjadrení small blockers tábora bolo jasné, že nejde primárne ani toľko o veľkosť blokov, ako skôr o udržanie zmysluplného a bezpečného vývoja protokolu Bitcoinu.

Aj keď projekty Bitcoin XT, Classic ani Unlimited neuspeli a blockchain nerozštiepili, big blockers si museli presadiť svoju za každú cenu, a tak ako posledný výkrik už po SegWit soft forku (ktorý v podstate priniesol riešenie malých blokov) časť nespokojných ťažiarov prešla v roku 2017 na Bitcoin Cash a bitcoinový blockchain mal za sebou prvý hard fork (rozštiepenie). Aj na Bitcointalku túto udalosť ešte sledovalo on-line a preberalo v diskusii mnoho bitcoinerov.

Bitcoin Cash hard fork
Sledovanie priebehu prvého bitcoinového hard forku bolo síce napínavé, ale small blockers už ho väčšinou pozorovali skôr s úľavou ako poslednú bodku za vyhranú Blocksize War.

Počiatky vzniku vrstiev nad Bitcoinom

A keď už sme boli pri tých protokolových záležitostiach a hard forkoch, prečo nespomenúť aj vrstvy nad Bitcoinom. Vrstvy? Áno vrstvy. Tie sa dajú pre zjednodušené vysvetlenie prirovnať napríklad ku komunikačným protokolom, ako je základový ethernet, na ňom postavená sada internetových protokolov TCP/IP, ktorej možnosti ďalej rozširuje webový protokol HTTP. Ide skrátka o techniku vrstvenia jedného protokolu na druhý, pričom sa pre určitý stupeň funkčnosti každý z nich spolieha na ten pod ním, a zároveň každá nová vrstva pridáva ďalšiu funkčnosť a možnosti využitia na to, čo dokáže jej vrstva podkladová.

i Ak by ste sa chceli o protokolových vrstvách nielen pri Bitcoine dozvedieť viac, pozrite si článok, ktorý sme pripravili v spolupráci s vývojárom Giacomom Zuccom – LNP/BP – lightningové a bitcoinové protokoly.

Prvá teória súvisiaca s poňatím bitcoinových vrstiev sa objavili naozaj skoro a na Bitcointalku myšlienky okolo nich rozvádzal už v roku 2010 legendárny bitcoinový vývojár, a tiež príjemca prvej bitcoinovej transakcie, Hal Finney. Jeho predstavy sa ale točili skôr okolo akejsi na dôvere postavenej nadstavbovej vrstvy v podobe „bitcoinových bánk“, konkrétne napísal: „Vlastne existuje veľmi dobrý dôvod na existenciu bitcoinom krytých bánk, ktoré vydávajú vlastnú digitálnu menu zameniteľnú za bitcoiny. Bitcoin sám o sebe nemôže škálovať tak, aby každá finančná transakcia na svete bola odvysielaná všetkým a zahrnutá do blockchainu. Na prevádzkovanie konkurencieschopných platobných systémov bude musieť existovať sekundárna úroveň, ktorá bude odľahčenejšia a efektívnejšia.“

Hal Finney – bitcoinové vrstvy
Aj keď boli Halove úvahy lákavé, dnes máme k dispozícii asi lepšie riešenú vrstvu nad Bitcoinom na vysporiadanie menších platieb – na protokolových zárukách postavenú „bitcoinovú banku“ s názvom Lightning Network.

Priamo o skutočných protokolových vrstvách išlo potom na Bitcointalku prvýkrát čítať v roku 2013 s príchodom projektu MasterCoin, dnes známeho pod označením „Omni-layer“. Omni dokázal validné bitcoinové transakcie reinterpretovať nadstavbovou protokolovou optikou, čím umožňoval napríklad vydávanie vlastných digitálnych aktív typu akcií a opcií, alebo tiež vytváranie smart contractov typu atomic swapov či nástrojov pre finančné deriváty. Vzhľadom na to, že sa dodnes tieto riešenia nedočkali výraznej adopcie a stále prebieha ich zdokonaľovanie pre príklad v réžii projektu RGB či Taro, môže byť veľmi zaujímavé prečítať dedikované MasterCoin vlákna, v ktorých používatelia prvýkrát s úžasom objavovali budúci potenciál vrstiev nad Bitcoinom už niekedy pred desiatimi rokmi.

Ďalšie zaujímavosti z Bitcointalku

Okrem vyššie spomínaných diskusných vlákien je na Bitcointalku dostupná tona ďalšieho bitcoinového obsahu, ktorý stojí za to preliezať sem a tam napríklad cez daždivé víkendy.

DDoS útoky nedali správcom Bitcointalku spať. Na získanie predstavy o uptime si stačí preletieť administrátorský twitterový účet, ktorý slúžil ako núdzový informačný kanál.

Či už ste v tejto sfére OG alebo čerstvý nováčik, fórum Bitcointalk vždy poslúži ako úžasný časový portál do histórie Bitcoinu a jeho oldschoolový dizajn spolu s príspevkami zo skorších čias pekne priblíži alebo pripomenú atmosféru počiatkov novej technologickej etapy a možno aj začiatkov konca etapy peňazí, ich poznáme.

Matouš Wachutka

Matouš Wachutka

Som content špecialista, venujem sa tvorbe a optimalizácii webového obsahu. Študujem Bitcoin a ďalšie systémy decentralizácie a zaujímam sa o ich súvislosti s princípmi osobnej slobody a zodpovednosti. Snažím sa prispieť k popularizácii týchto ideí. Vo voľnom čase sa rád nechávam uniesť skúmaním rôznych alternatívnych konceptov reality.


4,8 94×
TREZOR T
Hardvérová peňaženka – šifrovacia, podporuje 500 mien, USB-C, microSD, Password Manager
179,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: TREZBIT1d
4,8 468×
TREZOR Bitcoin Wallet White
Hardvérová peňaženka – šifrovací, OLED displej 128×64, ľahké použitie na Windows, OS X, Linux, USB
59,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: TREZBIT
4,8 468×
TREZOR One Black
Hardvérová peňaženka – podpora 600 kryptomien (Bitcoin, Litecoin, Ethereum…), Password manager, U2F a ďalšie funkcie na správu digitálnej identity, OLED displej 128×64, jednoduché použitie na Windows, OS X, Linux, USB
59,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: TREZBIT1
Vytlačiť
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií