PET AD homeoffice

Dogecoin (VŠETKO, ČO CHCETE VEDIEŤ) – Kryptomena s nádychom recesie!

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Dogecoin je notoricky známa kryptomena, ktorú nikto, ani jej autori, neberie vážne. Vznikla ako paródia na Bitcoin a dobre mienený vtip. Vtip, ktorý ale neprestáva byť vtipom ani 5 rokov od svojho vzniku, a stále je jednou z najpoužívanejších kryptomien. Viac o ťažbe, kurze a budúcnosti Dogecoinu sa dočítate v našom článku.

„To The Moon!“ – Dogecoin letí na mesiac

Dogecoin (VŠETKO, ČO CHCETE VEDIEŤ) – OBSAH

  1. Dogecoin – ako sa zrodila legenda?
  2. Vývoj Dogecoinu trochu stagnuje
  3. Čo je Dogethereum?
  4. Ako sa ťaží Dogecoin?
  5. Počet mincí Dogecoin? neobmedzená zásoba
  6. Prekvapivo silná adopcia Dogecoinu
  7. Cena a vývoj kurzu Dogecoin: Ako sa Doge darí na trhu?
  8. Kde Dogecoin kúpiť?
  9. Dogecoin: Akú peňaženku vybrať?
  10. Aká je budúcnosť Dogecoinu?
  11. Prečo by sme sa mali o Dogecoin (DOGE) zaujímať?
i Dogecoin – to najdôležitejšie v bodoch
  • Mena: Dogecoin
  • Ticker: Doge
  • Priemerný čas pre vytvorenie bloku: 1 minúta
  • Odmena za vyťažený blok: 10 000 DOGE
  • Vznik: 06. 12. 2013
  • Mining protokol: Scrypt (AuPoW – spoločná ťažba s LTC)
  • Max. množstvo: neobmedzené
  • Súčasné množstvo: približne 116 miliárd (DOGE)
  • Komunita: www.reddit.com/r/dogecoin/
  • Oficiálny web: dogecoin.com
  • Github: https://github.com/dogecoin/dogecoin

Dogecoin – ako sa zrodila legenda?

Dogecoin vznikol ako fork Luckycoinu (a prenesene Litecoinu) 6. decembra 2013. Zakladateľmi sú Jackson Palmer a Billy Markus, ktorým celý setup trval len pár hodín. Je to jedna z mála kryptomien tej doby, ktorá vznikla férovo, teda bez ICO či preminu (predťažených coinov). Nebola však za ním žiadna veľká myšlienka, ale čistá recesia.

dogecoin, kryptomeny, vznik
Dogecoin si internetová komunita okamžite obľúbila a začala vytvárať aj vlastné Dogecoin memes.

Na Dogecoine je najzaujímavejší jeho brand. Ten je prevzatý z populárneho internetového memu psa rasy Shiba Inu menom Doge (čítaj doudž). Tento pes sa vyskytuje v mnohých situáciách a vedie sám so sebou interné monológy v nespisovnej angličtine s ikonickým COMIC SANS fontom. Áno, to je celé. Vtipné obrázky psa, ktoré kolujú po internete.

i Kto je Jackson Palmer?
Jackson Palmer je programátor a YouTuber. Svoj ikonický projekt Dogecoin pred tromi rokmi opustil. Nepáčilo sa mu, že projekt začína byť seriózny a okolo kryptomien panuje iracionálny hype. Fanúšikom kryptomien Jackson zostáva aj naďalej, je však známy svojím triezvym až skeptickým pohľadom na mnohé projekty a technológie v krypto oblasti a ich prehnanú valuáciu. V súčasnosti sa venuje tvorbe vzdelávacích videí o kryptomenách, blockchaine a ďalších technológiách na Youtube. Aktívny je tiež na twitteri pod nickom @ummjackson.

Adopcii Dogecoinu pomohlo, že v tom čase nebol vnímaný ako Bitcoin či ostatné kryptomeny – temný, používaný na drogy a zložitý. Dogecoin bol priateľský, hravý a nebral sa príliš vážne. Taká bola aj jeho komunita, ktorá rýchlo rástla a lákala do kryptosveta veľké množstvo nováčikov. Hlavným use case Dogecoinu boli mikrotransakcie (čiže sprepitné), ktorých posielanie bolo tak jednoduché ako dať like. Napríklad na Reddit bolo možné poslať sprepitné aj používateľom, ktorí nemali Dogecoin adresu. To motivovalo obdarovanných používateľov zriadiť si Dogecoin adresu a kryptomene to pomohlo k virálnemu rozšíreniu.

Pomocou Dogecoinu vyberali Shibes (ako sa členovia Doge komunity nazývajú) prostriedky na mnohé charitatívne účely. Okrem iného sponzorovali na ZOH bobový team z Jamajky (po vzore filmu Kokosy na snehu) či pretekára v sérii NASCAR. Tretia zaujímavá zbierka sa uskutočnila v kampani Doge4Water, v ktorej sa vybralo až 30 tisíc dolárov na stavbu studne na pitnú vodu v Keni.

dogecoin, kryptomeny, NASCAR dogecoin, kryptomeny, ZOH
Skutočne nejde o fotomontáže – Dogecoin sa objavil na pretekárskom aute v sérii NASCAR a na ZOH v Soči. Komunita pretekárov na oba eventy vyberala po jednotkách dolárov. Vďaka použitiu kryptomeny s minimálnymi „fees“ bolo možné poslať aj 1 dolár a menej.

Bohužiaľ ani Dogecoin sa nevyhol niekoľkým háčikom a iným škandálom ktoré hlavne v rokoch 2013 a 2014 výrazne poškodili jeho povesť. Skalná časť komunity však ideu priateľskej kryptomeny neopustila a Dogecoin prežíva úspešnejšie než mnohé grandióznejšie projekty.

Vývoj? Dogecoin trochu stagnuje

Jackson Palmer sa od projektu už 3 roky dištancuje a všetky svoje Dogecoiny rozdal na charitu. Je to tak (okrem Bitcoinu a Monera) jedna z mála kryptomien, ktorá nemá aktívneho zakladateľa – leadera. Môžeme ju teda z tohto hľadiska považovať za relatívne decentralizovanú. Dlhú dobu však zostal Dogecoin bez aktívneho vývojára. Komunita postupne upadala a skalní fanúšikovia len spomínali na zašlú slávu. Od minulého roku sa ale do oživenia projektu pustila malá skupinka nových vývojárov.

dogecoin, kryptomeny, vývoj, meme
Vývojárov Dogecoinu môžete sledovať napríklad na twitteri pod prezývkou @dogecoin_devs.

Nečakajte však žiadne veľké zmeny. Okrem Dogethereum (o ktorom si ešte povieme viac) nemá Dogecoin žiadnu sci-fi roadmapu, nesľubuje blockchainovú revolúciu ani „moon“ (aspoň teda nie bez nadhľadu). Doge komunita sa drží filozofie „nehas, čo ťa nepáli“. Dogecoin zvláda svoju súčasnú prácu dobre. Úloha vývojárov je skôr udržiavacia – aktualizujú peňaženky a infraštruktúru, aby bola použiteľná aj pre nové verzie, a sledujú vývoj BTC, z ktorého si berú len to najlepšie.

Ani github projektu neukazuje na valnú aktivitu vývoja. Komunita sa k tomu vyjadruje s nadhľadom: Dogecoin je vraj už dokonalý a nepotrebuje ďalší vývoj. Kompatibilita s bitcoinovým (a taktiež litecoinovým či vertcoinovým) kódom v kombinácii so sviežim brandom a odlišnou cieľovou skupinou je tak pre Dogecoin veľmi výhodná. Je pomerne jednoduché implementovať všetky vylepšenia, ktoré majú ostatné siete. Plánuje sa napríklad podpora Lightning Network a Atomic swapov.

Čo je Dogethereum?

Dogethereum je pokusný Smart Contract, ktorý má umožniť komunikáciu medzi Dogecoin a Ethereum blockchainom. Vznikol na základe finančnej odmeny, ktorá bola sľúbená tomu, komu sa prvému podarí toto premostenie docieliť. Nejde o Atomic Swap, ale funkcia je veľmi podobná. O prepojenie sa pokúša niekoľko nezávislých tímov a 5. septembra prebehol úspešný test, ktorý bol ocenený aj prudkým nárastom ceny DOGE na trhu.

dogecoin, kryptomeny, dogethereum
Čo sú to inteligentné kontrakty a ako ich možno reálne využiť? Nielen to sa dozviete v našom článku Ethereum (VŠETKO, ČO CHCETE VEDIEŤ).

Toto premostenie je vnímané ako veľký posun vpred, ktorý prišiel z nečakaného smeru – od podceňovanej kryptomeny Dogecoin. Ozývajú sa ale aj skeptické hlasy – samotný Jackson Palmer sa k projektu vyjadril dosť skepticky.

Ako Dogethereum okomentoval jeden zo zakladateľov Dogecoinu Jackson Palmer?

Ako sa ťaží Dogecoin?

História ťažby Dogecoinu je taktiež zaujímavá. DOGE bol pôvodne Fork Luckycoinu. Luckycoin mal náhodnú, variabilnú odmenu za vyťažený blok. Pre minerov tak jeho ťažba bola niečo ako lotéria (ešte viac ako ťažba bežných kryptomien). Dogecoin túto vlastnosť prevzal, ale následne prešiel na klasický Scrypt mining algoritmus, akým sa ťaží litecoin.

dogecoin, kryptomeny, mining
Dogecoin je závislý na mining infraštruktúre Litecoinu, a LTC mineri sa teoreticky môžu rozhodnúť na Dogecoin zaútočiť 51 % útokom bez toho, aby ohrozili svoj hlavný zdroj príjmov – Litecoin.

Po prepade cien v roku 2014 sa však ťažba Dogecoinu stala pre prevádzkovateľa ťažby neatraktívna a hrozilo výrazné oslabenie hashratu siete. Komunita sa na návrh Charlieho Lee (zakladateľa LTC) po vášnivých debatách rozhodla preorientovať algoritmus Dogecoinu na takzvaný Auxiliary Proof Of Work (AuPoW) alebo tiež merge mining. To znamená, že ťažiari Litecoinu budú zároveň s verifikovaním LTC transakcií plniť túto rovnakú úlohu aj na Dogecoin sieti. Môžu tak spolu s LTC ťažiť aj DOGE, aby to malo vplyv na ich hashrate.

Počet mincí Dogecoin? neobmedzená zásoba

Prechod na merge mining nebol jedinou kontroverznou zmenou. Pôvodne malo byť, podobne ako v prípade Bitcoinu, množstvo Dogecoinov zhora obmedzených (na 100 miliárd mincí). Vo februári 2014 však Jackson Palmer oznámil, že toto obmedzenie ruší a nové Dogecoiny budú ťažené donekonečna, podobne ako je to napríklad v prípade Monera alebo Etherea.

! Od roku 2015 sa uvoľňuje v každom bloku 10 000 nových mincí.

Súčasný počet DOGE (september 2018) je cca 116 miliárd a do roku 2050 toto číslo vzrastie na 280 miliárd (čo značí priemerný ročný prírastok, resp. „infláciu“ do roku 2050 2,8 % pa). To robí z Dogecoinu trochu viac „inflačnú“ kryptomenu, než na aké sme zvyknutí. To možno trochu znižuje vzácnosť kryptomeny, ale nie je to nutne nevýhoda.

Nové coiny:

  1. Pokrývajú coiny, ktoré sú navždy stratené.
  2. Motivujú ťažiara aj v prípade nízkych fees či ďalších vrstiev (ako LN).
  3. V prípade rozširujúcej sa adopcie môžu teoreticky poslúžiť ako stabilizačný prvok pri zvýšenom dopyte.

Prekvapivo silná adopcia Dogecoinu

Vďaka nízkym poplatkom a rýchlym transakciám je stále obľúbenou kryptomenou na malé prevody. Svoje rýchlosti dosahuje aj tým, že nový blok sa vyťaží raz za 1 minútu. Oproti tomu Bitcoin má 10 minút trvajúce bloky a Litecoin 2,5-minutové bloky.

dogecoin, kryptomeny, graf
Priemerná hodnota transakcií v USD, za deň bola počas leta u DOGE (žltá) porovnateľná s LTC (červená) či BCH (modrá). Anomália na konci je zrejme vyvolaná očakávanými špekuláciami nad testom Dogethereum.

Táto vlastnosť Dogecoinu má za následok vyššiu rýchlosť potvrdenia, ale zároveň nižšiu istotu, že prvých pár potvrdení je validných. Pre malé platby je to podľa môjho názoru dobré riešenie, pri veľkých prevodoch ale odporúčam čakať na cca 30 – 60 potvrdenie.

dogecoin, kryptomeny, graf
Priemerný počet transakcií za deň je od novembra 2017 u DOGE (žltá) viacmenej porovnateľný s LTC (červená) či BCH (modrá). Obrovský nárast u BCH v auguste je spôsobený cieleným „záťažovým testom“ BCH siete. Zdroj: bitinfocharts.

Ďalšia metrika, v ktorej sa DOGE nachádza prekvapivo vysoko v rebríčku, je počet aktívnych adries. Viac aktívnych adries za posledných 24 hodín má už len ETH a BTC. Nakoniec by som chcel upozorniť na metriku NVT – pomer trhovej kapitalizácie a počtu transakcií on-chain. Čím je tento pomer nižší, tým by mala byť kryptomena oproti ostatným relatívne viac podhodnotená. So svojím NVT 0.91 je tak DOGE asi najviac podhodnotenou kryptomenou podľa tohto kritéria. Je ale potrebné dodať, že toto kritérium je len teoretické. Taktiež je potrebné zohľadniť, že za posledné obdobie sa táto kryptomena vďaka Dogethereu teší mimoriadne zvýšenej pozornosti.

dogecoin, kryptomeny, graf
Čo sa týka počtu aktívnych adries, DOGE sa stabilne drží medzi prvou päťkou najaktívnejších kryptomien (september 2018). Zdroj: onchainfx.

Ako môžeme vidieť, Dogecoin je kryptomena s reálnou adopciou, ktorá v každodennom využití hravo porazí drvivú väčšinu kryptomien a v adopcii môže konkurovať aj takým menám, akými sú Bitcoin Cash, Litecoin, Dash či Monera.

Cena a vývoj kurzu Dogecoin: Ako sa Doge darí na trhu?

Dlhodobo je Dogecoin umiestnený v TOP 40 kryptomien podľa kapitalizácie. K dnešnému dňu (september 2018) je na 20. pozícii s kapitalizáciou nad 760 miliónov USD. Domnievam sa, že v prípade altcoinov, akým je aj DOGE, má zmysel primárne riešiť cenu voči Bitcoinu. Dogecoin sa po celú dobu svojej existencie voči BTC správa relatívne predvídateľne.

dogecoin, kryptomeny, graf, BTC, porovnanie
Až na pár anomálií (bublina na začiatku 2014 a v strede 2017) sa DOGE voči BTC drží stabilne v pásme medzi 20 – 100 satoshi. Najčastejšie je cena ešte nižšia, okolo a pod 60 satoshi. Zdroj: coinmarketcap.

Oproti USD sa Dogecoinu za posledný rok v porovnaní s konkurentmi z radov „klasických“ kryptomien výrazne darí.

dogecoin, kryptomeny, graf
USD cena DOGE (žltá) výrazne koreluje s ďalšími tradičnými kryptomenami. Vďaka nedávnemu nárastu ale svojím výkonom za posledný rok prekonal BTC, LTC, XMR, ETH a BCH. Čo je na kryptomenu, ktorú nikto neberie vážne, veľký úspech.

Doge je v praxi využívaná kryptomena so zaujímavým brendom nízkymi poplatkami. Je však potrebné pripomenúť, že špekulanti si ju všimli až v poslednej dobe, zrejme kvôli hypu vyvolanému Dogethereum testom.

dogecoin, kryptomeny, graf
Samozrejme, DOGE (žltá) nie je najväčším víťazom za posledný rok. Pokiaľ do grafu pridáme ďalšie krypto-aktíva (napr. BNB, EOS, XLM), ktoré korelujú s Bitcoinom a tradičnými kryptomenami trochu menej, DOGE už sa tak skvele dariť nebude. Zdroj: Crypkit Analytics.

Kde Dogecoin kúpiť?

Dogecoin je možné kúpiť na mnohých väčších aj menších krypto burzách. Nemožno ho však kúpiť na burze Coinbase, Bitfinex či Binance. Za EUR sa dá nakúpiť na burze Kraken. Za Bitcoin alebo iné kryptomeny je možné Dogecoin získať napríklad na burzách Bittrex, Poloniex, HitBTC či Cryptopia. V čase písania článku (september 2018) je najväčší objem prekvapivo na menej známej burze Gate.io na paru Doge/Tether.

i Vedeli ste, že?
Úspech Dogecoinu inšpiroval aj ďalšie kryptomeny, ktoré sa snažia postaviť svoj brand na nejakom meme či internetovom vtipe. Stručne ich nazývam Memecoiny. Medzi tie známejšie patria Monacoin – japonská kryptomena, ktorá vznikla podľa mačacej postavičky vytvorenej v ASCII. Monacoin je využívaný na webe venovanom anime. Populárnym memecoinom je aj PepeCash – ktorý umožňuje obchodovanie s obrázkami internetového meme žabiaka Pepeho. Takzvané Rare Pepes sú ako digitálne zberateľské kartičky – naviazané na Bitcoinový blockchain.

Dogecoin: Akú peňaženku si vybrať?

Dogecoin je možné držať v niekoľkých peňaženkách. Vhodnými a bezpečnými sú hlavne HW peňaženky Trezor alebo Ledger. Pre mobilné platby je tu multicoin peňaženka Coinomi alebo staršia špecializovaná walletka Dough (ale táto walletka má trochu pomalšiu synchronizáciu). Pre veteránov je tu aj desktopová Electrum-doge verzia.

Aká je budúcnosť Dogecoinu?

Dogecoin v roku 2018 čakajú, aspoň podľa internetových memes, veľké veci. Rok 2018 je totiž čínskym rokom psa. Na túto tému teda vzniká veľa vtipov – year of the DOGE. A zdá sa, že aspoň dočasne sa Dogecoinu darí držať vpredu. Čo sa týka dlhodobejšej budúcnosti, dovolím si predostrieť dva protichodné scenáre.

dogecoin, kryptomeny, budúcnosť
Budúcnosť kryptomeny Dogecoin je bohužiaľ veľmi ťažké predpovedať. Rozhodujúce bude najmä to, či Dogecoin zachytí vysoké tempo vývoja, ktoré nastavili jeho konkurenti.

Pesimistický scenár

Dogecoin síce len tak neumrie, ale nedostatok vývoja a konkurencia v mikroplatbách v podobe BTC Lightning Network odláka aj väčšinu geekov. Samotný brand nebude dlhodobo stačiť a časom vybledne, komunita postupne zanikne (až na pár skalných veteránov). Cena bude pozvoľna klesať a DOGE sa zaradí k stovkám zombie coinov.

Optimistický scenár

Dogecoin, ako prvý a skutočne decentralizovaný meme-coin, bude naďalej populárny medzi veľkou časťou internetovej komunity. Rozšíri sa ako jednoduché platidlo pre malé platby, bude sa používať ako prvá kryptomena pre vzdelávacie účely. Dogecoin tiež priláka viac vývojárov, ktorí na neho budú implementovať všetky vylepšenia z BTC siete. Kompatibilita s BTC pomôže Dogecoinu držať krok a unikátny brand mu umožní nájsť si trvalé publikum. Dogecoin taktiež začne podporovať LN, čím sa stane plnohodnotnou alternatívou Bitcoinu, ale bez prehnaného pátosu Bitcoinových maximalistov.

i Mohlo by vás zaujímať
1. NEM (XEM). Blockchainové riešenia pre každého.
2. DASH (DASH). Kryptomena sľubujúca rýchle transakcie a anonymitu.
3. PIVX (PIVX). Rýchla, anonymná kryptomena.
4. STORJ. Stávka na decentralizáciu.
5. NEO (NEO). Platforma zameraná na inteligentné kontrakty.
6. Stable coins. Svätý grál kryptomien?

Prečo by sme sa mali o Dogecoin (DOGE) zaujímať?

Dogecoin síce nie je najinovatívnejšia kryptomena a nemá za sebou silný tím ani technológiu alebo špecifický use case. Čo ale má, to mu 99 % iných krypto-projektov môže len závidieť – reálnych používateľov, komunitu, ktorej nejde o zbohatnutie. Osobne Dogecoinu veľmi držím palce. Nepovažujem ho síce za skvelú investíciu, ale za veľmi dobrý decentralizovaný prostriedok pre malé platby. Dúfam, že Dogecoin tu s nami bude ešte dlho, ako funkčná, jednoduchá a nie príliš seriózna alternatíva Bitcoinu. Dnes, aj po 5 rokoch, je úspešnejšia než mnohé business a high-tech projekty, je súčasťou celej internetovej „rebel“ kultúry, ktorá chce zostať bizarná a jedinečná... Such crypto, WOW!


Matej Galvánek

Matej Galvánek

Matej Galvánek je investor, podnikateľ a fanúšik moderných technológií a decentralizácie. Ku kryptomenám sa dostal cez online poker, ktorým sa živil v minulosti. Matej verí že kryptomeny prinesú revolučné zmeny v organizácii ľudskej spoločnosti. Okrem investícií a podnikateľských projektov v krypto-svete je jeho cieľom i šíriť osvetu a pomôcť ľuďom tieto nové technológie a ich možnosti lepšie pochopiť.

4,8 94×
TREZOR T
Hardvérová peňaženka – šifrovacia, podporuje 500 mien, USB-C, microSD, Password Manager
179,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: TREZBIT1d
4,8 468×
TREZOR One Black
Hardvérová peňaženka – podpora 600 kryptomien (Bitcoin, Litecoin, Ethereum…), Password manager, U2F a ďalšie funkcie na správu digitálnej identity, OLED displej 128×64, jednoduché použitie na Windows, OS X, Linux, USB
59,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: TREZBIT1
4,8 468×
TREZOR Bitcoin Wallet White
Hardvérová peňaženka – šifrovací, OLED displej 128×64, ľahké použitie na Windows, OS X, Linux, USB
59,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: TREZBIT
4,8 62×
EVGA 750 GQ Power Supply
PC zdroj 750W, ATX, 80 PLUS Gold, účinnosť 92%, 6 ks PCIe (8-pin/6+2-pin), 9 × SATA, odpojiteľné káble, aktivny PFC, tepelná regulácia otáčok a sieťový vypínač, 135 mm ventilátor, Semi modulárny, hĺbka 165 mm
100,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: EV300bb
5,0 52×
EVGA 650 GQ Power Supply
PC zdroj 650W, ATX, 80 PLUS Gold, účinnosť 92%, 4 ks PCIe (8-pin/6+2-pin), 9 × SATA, odpojiteľné káble, aktivny PFC, tepelná regulácia otáčok a sieťový vypínač, 135 mm ventilátor, Semi modulárny, hĺbka 165 mm
92,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: EV300ba
Vytlačiť
P-DC1-WEB12
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií