Vyberte prvok na stránke, ktorého sa chyba týka
Sdílej a ušetři Apple Music

Desatoro tipov na darčeky pre fotografov

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Všetci to iste dobre poznáte – Vianoce za dverami a nápady na darčeky sa nijako nedostavujú. Pokiaľ ale máte v rodine nejakého fotografa, pokúsime sa vám pomôcť týmto článkom, v ktorom vám ponúkneme hneď desať rôznych tipov na zaujímavé darčeky na fotografické príslušenstvo nielen na Vianoce. K článku sa tak môžete vracať aj v priebehu roka, keď budete hľadať ďalší tip na darček, napríklad k narodeninám.

foto; darček; Vianoce;

Desatoro tipov na darčeky pre fotografov – OBSAH

  1. Darčekový poukaz
  2. Starter kit pre zrkadlovky a bezzrkadlovky
  3. Literatúra pre fotografov
  4. Čistiaca súprava k fotoaparátom
  5. Softvér na úpravu fotografií
  6. Pamäťové karty pre fotoaparáty
  7. Fototaška a fotobatoh
  8. Fotografické filtre
  9. Statív pre zrkadlovku
  10. Fototlačiareň

1. Darčekový poukaz

Prvá možnosť je tá najjednoduchšia a ideálna pre tých, ktorí vôbec netušia, čím by svojmu blízkemu urobili radosť. Kúpte darčekový poukaz v príslušnej hodnote a nechajte obdarovaného, nech si sám vyberie, čo sa mu bude najviac hodiť.

foto; darček; Vianoce; darčekový poukaz
Ak sa vám hodnota darčekových poukazov nezdá dostatočná – napríklad na nákup náročnejšieho vybavenia – môžete si ich objednať niekoľko.

Na prvý pohľad sa to môže zdať ako neosobné, alebo že to nie je úplne ono, ale ak sa v danom odbore naozaj vôbec neorientujete, je to asi skutočne najlepšia možnosť. Dvojnásobne to platí v prípade, že chcete obdarovať skutočne skúseného fotografa, ktorý spravidla sám vie úplne presne a najlepšie, akým smerom sa chce vo svojej tvorbe vydať ďalej a čo by sa mu naozaj hodilo. Týmto darčekom naozaj nemáte čo pokaziť a nikto sa kvôli tomu na vás rozhodne nebude hnevať, keď zodpovednú úlohu výberu konkrétneho darčeka necháte na obdarovanom.

2. Starter kit pre zrkadlovky a bezzrkadlovky

Najmä pre úplných začiatočníkov môžu byť zaujímavé aj „Starter kity“, čo je v praxi niečo ako balíček najzákladnejšieho vybavenia. Spravidla obsahuje tašku, ochranný filter, pamäťovú kartu, čistiaci nástroj a prípadne aj ministativ.

Tu už výber nie je tak jednoduchý a na správnu voľbu potrebujete minimálne informáciu o značke fotoaparátu a závitovom filtri jeho základného objektívu. Niektorí fotografi berú príslušnosť k tej či onej značke pomerne vážne, a preto by chyba pri výbere mohla byť aj celkom zásadná. Rovnaké je to s priemerom filtra, ktorý starter kit môže obsahovať, pretože je samozrejme dôležité, aby filter na daný objektív vôbec sedel. V ponuke nájdete starter kity všetkých významných značiek fotoapaprátov, rovnako ako univerzálnu súpravu Alza.

foto; darček; Vianoce; Alza Foto Starter Kit
Startet kity sú ideálnou voľbou pre začínajúcich fotografov. V cenovo výhodnom balení dostanete základné príslušenstvo a tašku, ktorá vašu výbavu ochráni. Ak navyše zakúpite Starter kit spoločne s fotoaparátom, vyjde vás ešte výhodnejšie.

3. Literatúra

Staré ľudové porekadlo hovorí, že „nikto učený z neba nespadol“, a ako obvykle je toto porekadlo dosť pravdivé. Kto to vo svojom odbore chce niekam naozaj dotiahnuť, musí sa aj vzdelávať a dopĺňať si svoje vedomosti a zručnosti. Žiadneho fotografa preto určite neurazíte, keď ho obdarujete nejakou tou odbornou literatúrou. Zvoliť môžete napríklad knihy o fotografii, fotografovaní alebo s návodmi a postupmi v nejakom konkrétnom odbore fotografie.

i Ste začiatočník a plánujete kúpu prvého fotoaparátu? Nahliadnite do nášho článku Vyberáme kompaktný fotoaparát a prečítajte si, na čo je dobré sa zamerať.

Osvedčeným vydavateľom je napríklad Zoner Press, ktorý vám v tomto odbore ponúkne celý rad osvedčených titulov. Pokiaľ máte radi modernú techniku, môžete knihy zakúpiť aj v elektronickej podobe. Výhodou obdarovania predplatným časopisu je, že ak sa obdarovanému bude naozaj páčiť, môžete mu každý rok ako darček predplatné predĺžiť, takže s takým darčekom vydržíte aj mnoho rokov a nemusíte nič vymýšľať.

4. Čistiaca súprava pre zrkadlovku

Univerzálnym, lacným a užitočným darčekom môže byť tiež čistiaca súprava, prípadne čistiace obrúsky na optiku. Veľmi obľúbené sú „lenspen“, čo je naozaj niečo ako čistiaca ceruzka, pretože to tak na pohľad vyzerá. V praxi to znamená, že na jednom konci je štetec na hrubé utretie nečistôt z optiky alebo čipu fotoaparátu a na druhý koniec sa nachádza čistiaca plôška, ktorú môžete znečistené plochy vyleštiť.

foto; darček; Vianoce; čistiaca súprava
Objektívy digitálnych fotoapatátov sa musia udržiavať čisté, kúpou čistiacej súpravy tak neurobíte krok vedľa.

Pre zrkadlovky aj bezzrkadlovky sú tiež obľúbené fúkacie balóniky, ktorými sa dá odfúknuť prach na čipe bez nutnosti dotyku. Chybu neurobíte ani s čistiacou utierkou zo špeciálneho mikrovlákna, ktorá slúži na utretie šošoviek objektívu (alebo aj okuliarov).

5. Softvér na úpravu fotografií

Veľmi praktickým darčekom môže byť tiež softvér na spracovanie fotografií, bez ktorého sa dnes už skoro žiadny fotograf nezaobíde. Niektoré programy sú dnes už veľmi komplexné a neslúžia len na spracovanie alebo editáciu, ale aj na organizovanie fotografií v počítači, priamu objednávku výtlačkov fotografií online a ďalšie doplnkové služby. K najobľúbenejším patrí niektorý z variantov Adobe Photoshop a veľmi obľúbený je tiež nemenej kvalitný, pritom výrazne lacnejší český Zoner Photo Studio X.

i

Väčšina tipov v tomto článku je univerzálna a s trvalejšou platnosťou. Tipy na darčeky som sa snažil tiež vyberať tak, aby boli trvalejšej hodnoty a skutočne užitočné. Fotografi sú ale často doslova puntičkári, a ak si darčekom nie ste úplne na 100 % istí, je vždy lepšie sa preventívne nenápadne, či rovno nápadne opýtať obdarovávaného, či sa mu daný darček do jeho výbavy hodí a či ho využije. Do výberu som zámerne nezahrnul samotné fotoaparáty, objektívy a blesky, pretože ide o najdrahšiu časť vybavenia a tým sa venujeme v samostatných recenziách na našom Fotomagazíne.

Nákup je veľmi jednoduchý a väčšinou ide už len o elektronickú licenciu. Vo väčšine prípadov ide aj navyše o licenciu v podobe ročného poplatku, takže ak bude obdarovaný s darčekom v podobe editore fotografií spokojný, môžete mu potom už len každý rok pod stromček licenciu predĺžiť. 😊

6. Pamäťové karty pre fotoaparáty

Stávkou na istotu môže byť tiež pamäťová karta, pretože každý fotograf vám iste potvrdí, že tých nie je nikdy dosť, najmä v dnešnej dobe, keď fotoaparáty kladú čoraz väčšie nároky na objemy dát fotografií a tiež videí. Aj tu ale je nutná istá opatrnosť, pretože pamäťových kariet je hneď niekoľko typov, ktoré nie sú vzájomne zameniteľné.

foto; darček; Vianoce; pamäťové karty
Pamäťových kariet nie je nikdy dosť.

Väčšina fotoaparátov dnes používa pamäťové karty typu SD, ale pod týmto označením sa skrývajú tiež karty SDHC a SDXC. Posledné menované SDXC majú navyše podtypy UHS-I a UHS-II. Je napríklad zbytočné kupovať špičkové SDXC UHS-II pre niekoho, kto má niekoľko rokov starý fotoaparát s nízkym rozlíšením fotografií a videa. Naopak, najnovšie a najnadupanejšie fotoaparáty si zaslúžia kvalitnejšie karty, najmä potom na akčnejšie fotografovanie alebo video vo vysokom rozlíšení. Pamäťová karta tak môže byť tiež dobrým darčekom, ale je nutné sa uistiť výberom vhodného typu.

7. Fototaška alebo fotobatoh

Ďalším tipom na obľúbené darčeky sú fototašky alebo fotobatohy. Ponuka je veľmi široká, a to od malých taštičiek na tie najmenšie kompaktné fotoaparáty až po veľké batohy, ktoré poberú kompletnú výbavu profesionála, ktorá môže dosiahnuť aj niekoľkých kilogramov. Dobré je myslieť nielen na to, aby sa do tašky alebo batohu vošiel fotoaparát, ale aj zvyšok výbavy. Pre mestské typy sa potom napríklad môžu hodiť batohy, kam je možné okrem fotovýbavy vložiť aj notebook alebo tablet. Naopak pre tých, ktorí často vyrážajú fotografovať do prírody, sú dôležité praktické doplnky v podobe integrovanej pláštenky na batoh, rezerva v priestore na desiatu či tričko navyše. Hodiť sa ale môže aj vonkajší držiak na fľašu s pitím (vonkajší je vždy lepší, keď náhodou vytečie, neohrozí drahú fototechniku) alebo pre náročnejších tiež možnosť upevniť na batoh statív.

i Výber toho správneho batohu alebo tašky nie je úplne jednoduchý.Každý fotograf má iné požiadavky na požadované vlastnosti. Krok vedľa ale neurobíte s batohom Peak Design Everyday Backpack 20 l, ktorý obsahuje dômyselný systém vnútorných vreciek. Podrobnejšie sme ho hodnotili v našej recenzii Peak Design Everyday Backpack 20 l – štýlový batoh do mesta (RECENZIA).

8. Fotografický filter

K obľúbenému príslušenstvu k fotoaparátom patria tiež fotografické filtre. Asi najdôležitejší je polarizačný filter, a pokiaľ ho plánovaný obdarovaný nemá, rozhodne sa nebude hnevať, ak mu ho kúpite. Polarizačný filter nemožno ničím a nijako úplne nahradiť, a preto vyberajte starostlivo a voľte radšej skôr kvalitnejší. Pozor ale na priemer závitu, ktorý si budete musieť vopred zistiť podľa fotoaparátu či objektívu, aký obdarovaný vlastní.

foto; darček; Vianoce; fotografický filter
Bez fotografického filtra sa nezaobídete pri fotení krajiniek alebo oblohy.

Filter je možné použiť na skoro všetky objektívy zrkadloviek, väčšiny bezzrkadloviek a filtre idú použiť aj na niektorých kompaktných fotoaparátoch. Okrem polarizačného potom existujú aj ďalšie typy, ako napríklad UV filter, šedý neutrálny a ďalšie – tu sa už ale radšej rovno dohodnite dopredu, aby ste vybrali vhodný tip, ponuka je totiž naozaj veľká.

9. Statív pre zrkadlovku

Každý fotograf, skôr či neskôr príde na to, že občas potrebuje statív, preto môže byť aj skvelým darčekom. Aj tu je ponuka veľmi široká a dá sa zhruba rozdeliť na mini statívy, ktoré využijú majitelia malých kompaktných fotoaparátov. Ďalej potom monopody, teda jednonohé statívy, ktoré možno využiť aj ako turistickú palicu. Nasledujú väčšie či menšie bežné statívy vhodné pre väčšinu bežných fotoaparátov, kde viac-menej platí jednoduché pravidlo: väčší fotoaparát = väčší statív. Najvyššou triedou sú potom profesionálne, spravidla karbónové statívy. V prípade drahších modelov sa zvlášť predávajú statívy a zvlášť hlavy na uchytenie fotoaparátu. Najvýhodnejšie je ale kúpiť kompletný set, ktorý býva cenovo zvýhodnený.

foto; darček; Vianoce; statív
Statív sa hodí na fotenie statických scén alebo pre časozberné snímky.

10. Fototlačiareň

Fototlačiarne urobili za posledné roky neuveriteľný pokrok a bez problémov vám doma na stole vytlačia rovnako kvalitné, niekedy aj kvalitnejšie fotografie, než aké vám urobia v bežnom fotolabe. Fototlačiarne pritom už ani nie sú nijako extra drahé. Medzi hlavné výhody patrí, že celý proces tlače fotografií máte pod kontrolou a tiež nemusíte behať niekam do labu, keď chcete napríklad len jednu či dve fotky. Ak teda váš blízky patrí k ľuďom, ktorí majú radi fotografie nielen v počítači, ale aj fyzicky na papieri, potom je fototlačiareň priamo skvelým darčekom. Nehovoriac o tom, že všetky fototlačiarne sa dajú v prípade potreby využiť aj na tlač bežných dokumentov na bežný kancelársky papier.

V prípade že fotograf, ktorého sa chystáte obdarovať, už fototlačiareň má, môžete ho tiež obdarovať náhradnými náplňami, ktorých nie je nikdy dosť. Dobrou voľbou sú tiež špeciálne fotopapiere na tlač skutočne kvalitných fotografií. V prípade papierov aj náplní je spravidla vhodné kupovať originálny materiál rovnakej značky, ako je samotná tlačiareň. Ak by ste však pri nákupe príslušenstva radi ušetrili nejaké to euro, siahnite po kvalitných a overených alternatívnych náplniach, akými sú napríklad Cartridge ALZA.

V tomto článku sme vám uviedli príklady darčekov, ktoré by potešili každého človeka, ktorý sa zaoberá fotografovaním. Tým ale zoznam zďaleka nekončí, amatérskemu fotografovi môžete napríklad venovať kurz fotografovania na zlepšenie zručností, pokročilému potom napríklad dovolenku so zaujímavými miestami na fotenie. Veríme, že s našimi radami dobre naložíte a zaobstaráte ten správny darček!

Michal Kupsa

Michal Kupsa

Michal Kupsa sa narodil v roku 1970 v Brne. Fotografovať začal už vo svojich 15 rokoch a novinárskej činnosti prepadol už o tri roky neskôr. Na svojom konte má spoluprácu s radom prestížnych českých i zahraničných médií, vrátane Českej televízie, Českého rozhlasu, National Geographic, Národnej knižnice Kongresu USA, iDNES, nadácie Človek v tiesni a väčšiny českých magazínov o fotografii a fotografovaní. Zameriava sa predovšetkým na cestopisné články, recenzie fototechniky a vedenie fotografických kurzov.

Nikon D3500 čierny + 18–55 mm VR
Digitálny fotoaparát – zrkadlovka, CMOS 24.2Mpx, 3.0" LCD, Li-Ion EN-EL14a, SD/SDHC/SDXC, Full HD video + objektív 18–55mm AF-P VR (27-83mm f/3.5-5.6, stabilizácia)

-5% 513,90 €
489 € bez DPH 407,50 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať dnes od 12:30
Objednávací kód: OI211st1
Canon EF 50mm F1.8 STM - Objektív
Canon EF 50mm F1.8 STM
Objektív pre digitálne zrkadlovky, bajonet Canon EF, pre čip Fullframe a APS-C (ekv. 80 mm), priemer filtra 49 mm, STM motorček

121,90 € bez DPH 101,58 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať ihneď na predajni Bratislava - centrála
Objednávací kód: OC215a
Canon Shoulder SB140 sivá - Fototaška
-8%
Canon Shoulder SB140 sivá
Fototaška pre digitálne zrkadlovky, 1 vrecko, malé vrecká na batérie, pamäťové karty a pod, a možnosť zmeny usporiadania vnútorného priestoru, vnútorné rozmery 24×17×13 cm

-8% 36,90 €
33,90 € bez DPH 28,25 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať ihneď na predajni Bratislava - centrála
Objednávací kód: OC928
SanDisk SDHC 32 GB Ultra Class 10 UHS-I
Pamäťová karta – čítanie až 80 MB/s

Od 12,55 € bez DPH 10,46 €
Kúpiť
Na sklade > 10 ks
Môžete mať ihneď na 3 predajniach
Objednávací kód: DU606a1h
Kidizoom Duo MX 5.0 ružový
Detský fotoaparát pevný displej

72,90 € bez DPH 60,75 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať dnes od 12:30
Objednávací kód: HRAif13000
Rollei cestovný statív pre mobilné telefóny a fotoparáty
Statív na digitálny fotoaparát a mobilný telefón, dvojcestná (2d/videohlava) hlava, transportná výška 38,5cm, max. výška 120 cm, zaťaženie až 2kg, hmotnosť iba 0,6kg, ovládacia páka (pre video), pouzdro a s držiakom na mobil

29,90 € bez DPH 24,92 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať ihneď na 8 predajniach
Objednávací kód: ROLL26e1
Sony Alpha 6000 čierny + objektív 16–50mm - Digitálny fotoaparát
Sony Alpha 6000 čierny + objektív 16–50mm
Digitálny fotoaparát – CMOS Exmor APS HD 24.3Mpx, výmenné objektívy s bajonetom E, OLED hľadáčik, Full HD video, 3" výklopné LCD, Li-Ion, MS PRO DUO + SD/SDHC/SDXC, micro HDMI, WiFi, NFC

649 € bez DPH 540,83 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať ihneď na predajni Bratislava - centrála
Objednávací kód: OS072b2
Canon EOS 6D Mark II telo - Digitálny fotoaparát
Canon EOS 6D Mark II telo
Digitálny fotoaparát – zrkadlovka, Full Frame, CMOS 26.2Mpx, DIGIC 7, bajonet Canon EF, 3" výklopný dotykový displej, Full HD video, HDR, SD/SDHC/SDXC, optický hľadáčik, WiFi, Bluetooth, HDMI, USB, NFC, sekvenčné snímanie 6.5 sn./s

1 249 € bez DPH 1 040,83 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať ihneď na predajni Bratislava - centrála
Objednávací kód: OC088e111
Fujifilm Instax Square SQ6 zlatý - Instantný fotoaparát
Fujifilm Instax Square SQ6 zlatý
Instantný fotoaparát statívový závit, vstavaný blesk a selfie zrkadlo, typ pamäťovej karty: bez pamäťovej karty, stabilizácia obrazu: bez stabilizácie, výdrž batérie 30ks, typ napájania: 2× CR2, minimálny čas uzávierky 400 s, maximálny čas uzávierky 1.6 s, farba zlatá, hmotnosť 393g

119 € bez DPH 99,17 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať ihneď na predajni Bratislava - centrála
Objednávací kód: OF1113b
Nikon D750 - Digitálny fotoaparát
-8%
Nikon D750
Digitálny fotoaparát – zrkadlovka, Full Frame, CMOS 24.3Mpx, EXPEED 4, bajonet Nikon F, 3.2" výklopný displej, Full HD video, HDR, SD/SDHC/SDXC, optický hľadáčik, WiFi, HDMI, USB, sekvenčné snímanie 6.5 sn/s.

-8% 1 299 €
1 190 € bez DPH 991,67 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať dnes od 12:30
Objednávací kód: OI209i1
0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Ako nakúpiť
WEB6
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi