Nikdy ste nepočuli o Matter? V tom prípade ste si otvorili náš článok správne! Ide totiž o dlho očakávaný štandard, ktorý spája rôzne prvky inteligentnej domácnosti. Čo všetko dokáže a aké značky štandard Matter presadzujú?
Matter je nový komunikačný štandard inteligentnej domácnosti. To znamená, že výrobcovia smart zariadení budú používať jedno komunikačné rozhranie na prenos informácií medzi rôznymi prvkami. Vďaka tomu dôjde k zjednoteniu komunikácie inteligentných zariadení od rôznych výrobcov, čo je dnes pomerne zložité. V princípe teda pôjde o platformu, ktorá zaštíti všetkých poskytovateľov hardvéru aj softvéru pre inteligentnú domácnosť.
V budúcnosti si tak budete môcť napríklad zakúpiť smart žiarovku s podporou Matter a nastaviť ju pomocou Apple Homekit, Google Assistant alebo Amazon Alexa – bez toho, aby ste sa museli starať o kompatibilitu. Už teraz síce niektoré zariadenia podporujú viac platforiem (napríklad Amazon Alexa alebo Google Assistant), ale Matter túto podporu platforiem rozšíri a uľahčí implementáciu nových zariadení.
Pokiaľ tak bude produkt označený logom Matter, znamená to, že bude kompatibilný s ostatnými produktmi komunikujúcimi týmto štandardom bez ohľadu na značku. A zároveň ich uriadite ktorúkoľvek z platforiem na riadenie inteligentného domu, teda aktuálne Apple HomeKit, Google Home, Amazon Alexa, Samsung Smartthings alebo Tuya.
Connectivity Standards Alliance, medzinárodné spoločenstvo viac ako 550 technologických spoločností, ktoré sa zasadzuje o otvorené štandardy pre internet vecí, oznámilo 4. 10. 2022 vydanie špecifikácie Matter 1.0 a začatie certifikačného programu Matter. Členské spoločnosti majú teraz k dispozícii kompletný program na uvedenie novej generácie produktov, ktoré fungujú naprieč značkami a platformami, na trh s väčším súkromím, bezpečnosťou a jednoduchosťou pre spotrebiteľov.
Súčasťou vydania štandardu Matter 1.0 je otvorenie autorizovaných testovacích laboratórií na certifikáciu produktov, dostupnosť testovacích zväzkov a nástrojov a kompletná vývojová sada softvéru (SDK) pre referenčné návrhy s otvoreným zdrojovým kódom. To všetko s cieľom uviesť pomerne rýchlo na trh nové, inovatívne produkty. Ďalej členovia Connectivity Standards Alliance plánujú softvérovo aktualizovať niektoré svoje produkty tak, aby podporovali Matter, čo je z používateľského hľadiska fajn správa.
„To, čo začalo ako misia s cieľom rozlúštiť zložitosť konektivity, vyústilo v Matter, jednotný globálny protokol založený na IP, ktorý zásadne zmení internet vecí,“ povedal Tobin Richardson, prezident a generálny riaditeľ Connectivity Standards Alliane. „Toto vydanie je prvým krokom na ceste, ktorou sa naša komunita a priemysel vydávajú, aby bol internet vecí jednoduchší, bezpečnejší a hodnotnejší bez ohľadu na to, kto ste a kde žijete. Vďaka celosvetovej podpore veľkých aj malých spoločností je vydanie štandardu Matter 1.0 viac než len míľnikom pre našu organizáciu a našich členov.“
V predstavenstve Connectivity Standards Alliance zasadajú vedúci pracovníci spoločností Amazon, Apple, ASSA ABLOY, Comcast, Google, Huawei, IKEA, Infineon Technologies AG, The Kroger Co., NXP Semiconductors, OPPO, Reside, Samsung Electronics, Schneider Electric, Signify, Silicon Labs, Somfy, STMicroelectronics, Texas Instruments, Tuya a Wulian.
V súčasnej dobe je oblasť smart domácností pomerne roztrieštená a pre celý rad obyčajných zákazníkov silne neprehľadná. Existuje totiž mnoho príslušenstva s podporou vlastných komunikačných protokolov – napríklad Apple HomeKit. Iné prvky inteligentnej domácnosti zase komunikujú v rámci Amazon Alexy, prípadne s Google Assistant. Nemusí byť jasné, prečo by ste si mali vybrať jednu platformu namiesto druhej, a aj keď sa raz rozhodnete, ste obmedzení na časť trhu s príslušenstvom, a nie na to, čo má dizajn alebo špecifikácie, ktoré práve hľadáte alebo potrebujete.
Akonáhle sa prenosový štandard Matter viac rozšíri, čo očakávame počas roku 2023, bude jeho využívanie výhodné ako pre používateľov, tak aj pre celé odvetvie inteligentných domácností. Používatelia získajú jednu základnú platformu, kde bude fungovať prakticky každý nový výrobok pre smart domácnosť. A to vrátane spoľahlivej komunikácie s ďalším príslušenstvom, čo je často problém. Rôzne prvky inteligentnej domácnosti sú totiž často rozptýlené vo viacerých miestnostiach alebo vonku, a pokiaľ nie je k dispozícii solídny signál, môže dochádzať k problémom v komunikácii. Je tak možné očakávať urýchlenie prechodu domácností na kvalitnejšie WiFi routery s podporou rozhrania WiFi 6 alebo MESH systémy. Možno sa v prípade nových WiFi routerov stretneme aj s nejakou optimalizáciou pre komunikáciu prvkov inteligentnej domácnosti cez štandard Matter.
Vďaka postupnému odstráneniu mnohých rôznych platforiem vo výsledku ušetria aj výrobcovia prvkov inteligentnej domácnosti. Aj keď predajú viac výrobkov, nebude potrebné držať veľké množstvo pracovníkov na podpore. Celý proces sprevádzkovania nového zariadenia totiž bude maximálne jednoduchý a intuitívny aj pre neskúsených používateľov.
Inteligentné telefóny boli iba začiatok – dnes s ich pomocou môžete ovládať kompletnú domácnosť. Koncept Smart Home prestal byť sci-fi fantáziou alebo technologickou hračkou pre geekov a stal sa realitou dostupnou pre každého. Inteligentnú domácnosť zvládnete vybudovať sami, bez ťahania káblov a zložitej inštalácie. A získate pomocníka, ktorý zjednoduší každodenné činnosti, zvýši bezpečnosť domova a zníži energetické náklady.
Používatelia operačného systému iOS na centralizáciu smart domácnosti vyložene nepotrebujú špecializovaný hub s komunikačným protokolom ZigBee či Z-Wave. Produkty fungujúce cez aplikáciu Domácnosť od Apple totiž fungujú na lokálnej sieti – musíte byť doma na rovnakej WiFi, ako je ovládaný produkt. Možnosť vzdialeného ovládania mimo lokálnej siete – napr. z druhého konca sveta – však prichádza do úvahy až pri využití centrálnej jednotky, ako je Apple TV, Apple HomePod alebo Apple iPad v režime domáceho centra.
Apple HomeKit združuje ovládanie smart spotrebičov a komponentov označených logom „Works with Apple HomeKit“ v jedinej aplikácii. Priamo v nej ľahko pridáte ďalšie domácnosti aj ďalších používateľov. Apple HomeKit podporuje ovládanie smart hodinkami Apple Watch, a vďaka Siri dokonca aj hlasovými pokynmi. Úplne najpohodlnejšie ovládanie ponúkne multimediálne zariadenie Apple TV či smart reproduktor Apple HomePod.
Z anglického Internet of Things (skrátene IoT). Vďaka vysokorýchlostnému internetu sa neustále zvyšuje množstvo zariadení a prístrojov bežnej spotreby, ktoré pomocou internetu komunikujú so svojimi používateľmi a odosielajú dáta o prevádzke do cloudových služieb alebo iným zariadeniam. Internet vecí predstavuje jeden z hlavných pilierov konceptu smart domácnosti (Smart Home).
Bluetooth predstavuje štandard pre bezdrôtovú komunikáciu medzi dvoma aj viacerými zariadeniami, napr. počítačom, inteligentným telefónom a smart hodinkami, ale aj medzi komponentmi inteligentnej domácnosti. Nevýhodou je dosah obmedzený na niekoľko desiatok metrov.
Z-Wave je jedným z najviac využívaných protokolov pre bezdrôtovú komunikáciu medzi zariadeniami v inteligentnej domácnosti. Ide o otvorený protokol, čo znamená, že spolu teoreticky môžu spolupracovať zariadenia rôznych výrobcov. Mozgom systému býva obvykle Z-Wave centrála, jednotlivé komponenty si však dokážu signál vzájomne odovzdávať, a rozširovať tak dosah celej siete s každým ďalším pripojeným zariadením.
ZigBee je rovnako, ako Z-Wave, otvorený protokol bezdrôtovej komunikácie, ktorý prepája jednotlivé súčasti automatizovanej domácnosti ako napr. bezpečnostné senzory a alarmy, termostaty, zámky alebo kamery s centrálnou riadiacou jednotkou, ale aj medzi sebou navzájom. Využitie nachádza aj v priemysle. Komponenty s podporou ZigBee spolu komunikujú vo frekvenčnom pásme 868 MHz alebo 2,4 GHz.
Skratka pre anglický výraz If This Then That, ktorý je možné voľne preložiť ako „Ak sa stane toto, musí sa stať aj tamto“, označuje bezplatnú webovú platformu, ktorá dokáže formou tzv. appletov, teda reťazcov podmienených akcií a reakcií, prepojiť inak nesúvisiace aplikácie aj smart zariadenia. K dispozícii je aj aplikácia pre inteligentné telefóny a tablety so systémom iOS a Android.
V spojení so smart domácnosťou môžeme naraziť aj na pojem inteligentný dom (alebo smart dom). Aj keď možno oba výrazy považovať za významovo príbuzné, neznamenajú to isté. Inteligentná domácnosť (Smart Home) je obvykle marketingové označenie pre systém vzájomne komunikujúcich prvkov, ktoré si môžete kedykoľvek zaobstarať aj do svojej súčasnej domácnosti a spríjemniť či uľahčiť si nimi život. Ako sa dočítate v tomto sprievodcovi, ide predovšetkým o svetlá, zabezpečovacie prvky, kuchynské spotrebiče a podobné zariadenia.
Alternatívne je možné za inteligentnú domácnosť označiť akékoľvek domáce prostredie využívajúce inteligentné prvky. Možno preto týmto spôsobom pomenovať ako domácnosť postavenú na systémoch Apple HomeKit, Amazon Alexa, Google Assistant a podobne, tak domácnosť vnútri inteligentného domu. Zatiaľ čo za inteligentnú domácnosť je možné označiť každú domácnosť v inteligentnom dome, za inteligentný dom nemožno označiť každý domtr využívajúci prvky inteligentnej domácnosti.
Správne sú inteligentné domy typom budov, ktoré sa ako „inteligentné“ už projektujú. Nejde teda len o sadu smart prvkov tvoriacich inteligentnú domácnosť, ale o komplexný systém využívajúci špecificky pripravenú elektroinštaláciu aj architektonické a strojné riešenia. Tie spolupracujú tak, aby bola budova maximálne automatizovaná, regulovateľná a úsporná.
Staršiu budovu je možné inteligentnému domu priblížiť podobne, ako ju možno zatepliť. Ale tak ako jednoduchým zateplením nedosiahnete energetickú úspornosť nových pasívnych domov, ani stará budova s novými inteligentnými prvkami neponúka toľko možností ako od základov navrhnutý inteligentný dom. Avšak ak chcete vytvoriť niečo ako inteligentný dom svojpomocne, Smart Home prvky sú najlacnejším a najpraktickejším riešením, ktoré môžete využiť. So zapojením si poradíte sami a vďaka bezdrôtovej komunikácii prvkov sa vyhnete aj väčším stavebným úpravám.
Ste v situácii, keď si so svojou smart domácnosťou skvele rozumiete a chcete ju začať využívať naplno. K tomu vám pomôžu scenáre a automatizácia. Scenár umožňuje v jednom okamihu spustiť niekoľko akcií naraz – typicky ide o scenár typu „Dobré ráno“ alebo „Dobrú noc“, kedy váš hlasový asistent rozsvieti (zhasne) svetlá, zvýši (zníži) teplotu v obývacej izbe a zapne (vypne) vetrák. Fantázii sa tu medze nekladú, scenárov môžete vytvárať mnoho a môžu obsahovať nespočetné množstvo rôznorodých príkazov.
Automatizácie, ako už názov napovedá, sú tu na to, aby sa inteligentná domácnosť zaobišla aj bez vás. Inými slovami, automatizácia umožňuje spustiť niekoľko akcií naraz bez vášho vedomia, ale iba v prípade splnenia nejakej podmienky. Otvorenie okna vyvolá vypnutie kúrenia, otvorenie dverí spôsobí rozsvietenie svetiel alebo najrôznejšie reakcie na narušenie zabezpečenia domácnosti. Cieľom je mať všetko dôležité na jeden klik, povel alebo úplne automaticky.
Na trhu už máme prvé produkty pre Matter. Celú situáciu si totiž rýchlo uvedomila spoločnosť Philips s radom smart osvetlenia Hue, ktorá bude používať protokol Matter. Pre vás ako používateľa tak bude veľkým plusom, ak môžete napríklad pomocou hlasových príkazov, či už používate Alexu od Amazonu, Google Assistant, alebo Siri od Applu, zapínať a vypínať alebo stmievať svetlá Philips Hue. To je samozrejme možné už teraz, ale je to oveľa komplikovanejšie, než keď sa to robí prostredníctvom komunikačného rozhrania Matter. Philips Hue má v oblasti osvetlenia mimoriadne silnú pozíciu a ako priekopník využitia štandardu Matter počíta v blízkej dobe so zvýšením predaja.
Štandard Matter je konečne tu a je pripravený slúžiť používateľom inteligentnej domácnosti. Je preto veľký predpoklad, že v nasledujúcich mesiacoch dôjde k masívnemu rozšíreniu podporovaných prvkov.