Reklamácia či vrátenie? Reklamácia či vrátenie?

Ako vytvoriť inteligentnú domácnosť

Zobraziť katalóg

Smartfóny boli len začiatok – dnes s ich pomocou môžete ovládať kompletnú domácnosť. Koncept SmartHome prestal byť sci-fi fantáziou alebo technologickou hračkou pre geekov a stal sa realitou dostupnou pre každého. Inteligentnú domácnosť zvládnete vybudovať sami, bez ťahania káblov a zložitej inštalácie. A získate pomocníka, ktorý zjednoduší každodenné činnosti, zvýši bezpečnosť domova a zníži energetické náklady.

Ako postaviť smart domácnosť

Ako na inteligentnú domácnosť?

 1. Pri plánovaní inteligentnej domácnosti by ste mali vždy brať do úvahy kompatibilitu produktov s Google Assistant, Amazon Alexa, či Apple HomeKit. Tento aspekt vám pomôže v rozvoji vášho smart home a uľahčí vám ovládanie produktov z jednej aplikácie, či dokonca vaším hlasom.

 2. Ďalej je potrebné si ujasniť, ako pracujú rôzne komunikačné protokoly. Wi-Fi produkty pripojíte na váš domáci smerovač na priamo. ZigBee a Z-Wave produkty fungujúce na rádiových vlnách budú vyžadovať centrálnu jednotku (respektíve bridge alebo hub). Bluetooth produkty sa pripájajú priamo k vášmu mobilnému telefónu, ak ste v dosahu, či na centrálnu jednotku (špecifikum Apple HomeKit).

 3. V čase masívneho nástupu zariadení spolupracujúcich s inteligentnými asistentmi Siri, Google Assistant alebo Amazon Alexa vezmite do úvahy aj operačný systém inteligentných zariadení vo vašej domácnosti.

 4. Nebojte sa! Inteligentnú domácnosť zvládne zostaviť aj menej skúsený používateľ. Nastavenie jednotlivých úkonov a inteligentných spotrebičov je intuitívne a jednoduché.

Ako začať s inteligentnou domácnosťou?

 • Základ inteligentnej domácnosti tvorí stabilné a rýchle internetové pripojenie s kvalitným Wi-Fi routerom.
 • Zariadenia v inteligentnej domácnosti potrebujú smartfón, na ktorý stiahnete a nainštalujete aplikáciu výrobcu.
 • Ďalším krokom pri zariaďovaní inteligentnej domácnosti je integrácia inteligentného produktu do mobilnej aplikácie tretích strán, ako je Google Home, Apple HomeKit alebo Amazon Alexa.

Ako inteligentne zabezpečiť domácnosť?

 • Inteligentné zabezpečenie domu, či bytu začína pri prístupe – vhodným riešením sú inteligentné zámky, inteligentné videokukátka, či inteligentné videozvonky.
 • Ďalšou možnosťou zabezpečenia vášho smart home sú smart IP kamery, ktoré vám umožnia cez aplikáciu v mobile náhľad do vášho domova, prípadne nahrávanie záznamu a ďalšie vychytávky.
 • Inteligentné alarmy, ktoré dokážu pomocou senzorov a snímačov strážiť váš domov v prípade vašej neprítomnosti.
 • V neposlednom rade ide o rad inteligentných detektorov, ktoré majú predísť väčším katastrofám – únik vody, detekcia dymu, či plynu.
iVšetky produkty určené na inteligentné zabezpečenie domácnosti komunikujú v sieti pomocou šifrovaných správ, vďaka čomu zamedzujú svojmu zneužitia. Treba však dodať, že toto platí len v prípade, že aj vy dodržiavate základné bezpečnostné zásady pri využívaní internetu.

Ako inteligentne vykurovať domácnosť?

Inteligentné vykurovanie je potreba rozdeliť podľa spôsobu vykurovania u vás doma. Na ústredné vykurovanie sú vhodné inteligentné termostatické hlavice, zatiaľ čo na vykurovanie prostredníctvom vlastného kotla je ideálnym riešením inteligentný termostat. Pokiaľ chcete vo vašom dome vytvoriť komfort v podobe rôznych teplôt v rozdielnych miestnostiach, je nutné vytvoriť tzv. multizónové vykurovanie pomocou termostatu a termostatických hlavíc od rovnakého výrobcu.

Mobilná aplikácia umožňuje nastavovanie teploty na diaľku, či možno využívať polohy telefónu na automatické vykurovanie. Ďalej možno vytvoriť týždenný plán, ktorý môžete kedykoľvek podľa potreby meniť. Pri termostatických hlaviciach oceníte detekciu otvoreného okna, kedy po dobu rýchleho poklesu teploty, prestáva kúriť.

Ako inteligentne osvetliť domácnosť?

Je viac než bežné, že aj keď ste o inteligentnej domácnosti ako celku nikdy nepočuli, stretli ste sa aspoň raz s pojmom inteligentné osvetlenia. A niet divu, inteligentné osvetlenie je jednoduché, lacné a dokáže do veľkej miery spríjemniť, alebo niekedy dokonca aj ochrániť vaše domáce prostredie. Inteligentné osvetlenie navyše ponúka široké možnosti ovládania a kompatibility – regulujete intenzitu, meníte farbu a zapínate/vypínate osvetlenie prostredníctvom mobilnú aplikáciu, inteligentného asistenta, alebo dokonca s využitím geolokácie.

Portfólio produktov v tejto kategórii je tiež obsiahle. Myslite na to, že lacnejšie modely spravidla nedisponujú veľkými možnosťami prispôsobenia a nemôžu meniť farbu. Ďalej delíme inteligentné svetlá do dvoch základných kategórií, WiFi inteligentné osvetlenie a osvetlenie vyžadujúce tzv. bridge čiže centrálnu jednotku. Inteligentné osvetlenie fungujúce na WiFi je síce lacnejšie, ale hlavná nevýhoda tkvie v tom, že každá jedna žiarovka je priamo spojená s vašim routerom. Preto v prípade, kedy máte inteligentnými svetlami vybavenú celú domácnosť, môže dôjsť k jeho preťaženiu, a teda nesprávnemu fungovaniu celej inteligentnej domácnosti. Naopak inteligentné osvetlenie s bridgom funguje tak, že na WiFi router je pripojené vždy iba jedno zariadenie (centrálna jednotka), ktoré sa stará o správu všetkých žiaroviek a svietidiel. Mimo úľavy pre router prináša bridge ešte ďalšiu výhodu, umožní totiž ovládať osvetlenie domácnosti, aj keď doma práve nie ste.

iČo všetko vlastne také inteligentné osvetlenie dokáže? Napríklad navodiť atmosféru pri večernom filme, vytvoriť ideálne prostredie na čítanie knižky, budiť celý dom alebo simulovať vašu prítomnosť vo chvíli, keď ste práve na dovolenke!

Ako využiť inteligentné domáce spotrebiče?

V čom sú inteligentné domáce spotrebiče vlastne tak inteligentné? Okrem toho, že dokážu všetko, čo dokážu bežné spotrebiče, je tiež možné ich ovládať, mať neustále pod kontrolou a nastavovať na diaľku. Uveďme jeden príklad za všetky – koľkokrát sa vám prihodilo, že ste zabudli vyprané prádlo v práčke? S inteligentnou práčkou a sušičkou sa vám toto jednoducho nestane. Stačí pri odchode nastaviť čas vyprania alebo usušenia na chvíľu, keď sa práve z práce vraciate, pričom vás na vypranú bielizeň upozorní tiež notifikácia v smartfóne.

Čo by to bolo za inteligentnú domácnosť, keby sa nevedela sama upratať? Robotický vysávač uprace podlahu v celej domácnosti skôr, než si to stihnete všimnúť. Vysaje, vytrie, zaparkuje a nabije sa úplne sám, vašu pozornosť vyžaduje naozaj len v nevyhnutných prípadoch. Ďalším dôležitým spoločníkom je inteligentná chladnička, v ktorej si napríklad priamo z obchodu skontrolujete, čo doma práve chýba. Milovníci horúcich nápojov ocenia inteligentné kanvice, ktoré sú schopné predhriať a udržiavať teplotu vody podľa vami zvoleného nápoja, alebo inteligentné kávovary, kde si len s pomocou aplikácie pripravíte kávu presne podľa svojich predstáv!

Ako využiť inteligentných hlasových asistentov?

Teraz je načase začať si klásť otázku, prečo sa vlastne zaťažovať mobilnou aplikáciou, keď nám na ovládanie inteligentnej domácnosti postačí niekoľko základných fráz v angličtine? Všetky tri najpopulárnejšie systémy pre inteligentnú domácnosť – Google Home (Google Asistent), Amazon Alexa (asistentka Alexa), Apple HomeKit (asistentka Siri) – majú v sebe hlasové ovládanie integrované. Ako už bolo naznačené, všetci asistenti hovoria bohužiaľ iba anglicky, a preto je nutné poznať aspoň základné pokyny v angličtine. Nebojte, slovenský prízvuk im nevadí.

Ako postupovať v prípade, že mobilný telefón nechceme doma používať ideálne vôbec? Inteligentnú domácnosť môžeme ovládať tiež za pomoci inteligentného reproduktora alebo smart watch so zabudovaným asistentom. Všeobecne možno hlasového asistenta v inteligentnom reproduktore považovať za pomyselný stredobod celej inteligentnej domácnosti – okrem ovládacích prvkov využijeme napríklad aj aplikáciu na streamovanie hudby (Spotify, Apple Music, YouTube Music), predpoveď počasia, dopravné informácie alebo prehľad najnovších správ. Centrálne jednotky s hlasovými asistentmi vás vďaka zabudovaným mikrofónom počujú aj cez okolitý hluk, a navyše s vami zvládnuť viesť aj pomerne rozvité konverzácie.

Ako využiť scenáre a automatizáciu?

Ste v situácii, keď si s vašou inteligentnou domácnosťou skvele rozumiete a chcete ju začať využívať naplno. Na to vám pomôžu scenáre a automatizácia. Scenár umožňuje v jeden okamih spustiť niekoľko akcií naraz – typicky ide o scenár typu „Dobré ráno“ alebo „Dobrú noc“, kedy váš hlasový asistent rozsvieti (zhasne) svetlá, zvýši (zníži) teplotu v obývacej izbe a zapne (vypne) vetrák . Fantázii sa tu medze nekladú, scenárov môžete vytvárať veľa a môžu obsahovať nespočetné množstvo rôznorodých príkazov.

Automatizácie, ako už názov napovedá, sú tu od toho, aby sa inteligentná domácnosť zaobišla aj bez vás. Inými slovami, automatizácia umožňuje spustiť niekoľko akcií naraz bez vášho vedomia, ale iba v prípade splnenia nejakej podmienky. Otvorenie okna vyvolá vypnutie kúrenia, otvorenie dverí spôsobí rozsvietenie svetiel alebo najrôznejšie reakcie na narušenie zabezpečenia domácnosti. Cieľom je mať všetko dôležité na jeden klik, povel alebo úplne automaticky.

Ako inteligentne vyraziť na dovolenku?

Kto sa postará o náš dom? To je často vôbec prvá starosť pri plánovaní dlhšej dovolenke. S vyladenou inteligentnou domácnosťou vás táto nepríjemná otázka trápiť nebude. Inteligentné kvetináče sa postarajú o zalievanie, automatické dávkovače vody a jedla v kombinácii s inteligentným pelechom zaistia komfort pre vašich miláčikov a vďaka inteligentnému zabezpečeniu sa nemusíte báť nepozvaných hostí.

V prípade, že sa vám po domove bude napríklad len cnieť, stačí sa pripojiť na smart kamery a pozrieť sa, ako to tam práve vyzerá. Inteligentné uzávery, snímače a ďalšie senzory zase pomôžu predísť katastrofám typu úniku vody či plynu. A pokiaľ sa o niečo nepostará systém domu, stačí za pomoci inteligentného zámku dovnútra na diaľku pustiť napríklad vášho suseda.

Kapitoly sprievodcu inteligentnou domácnosťou

Inteligentný dom vs. inteligentná domácnosť

V spojení s inteligentnou domácností môžeme naraziť aj na pojem inteligentný dom (alebo smart dom). Aj keď možno oba výrazy považovať za významovo príbuzné, neznamenajú to isté. Inteligentná domácnosť (Smart Home) je zvyčajne marketingové označenie na systém vzájomne komunikujúcich prvkov, ktoré si môžete kedykoľvek zaobstarať aj do svojej súčasnej domácnosti a spríjemniť či uľahčiť si nimi život. Ako sa dočítate v tomto sprievodcovi, ide predovšetkým o svetlá, zabezpečovacie prvky, kuchynské spotrebiče a podobné zariadenia.

Alternatívne je možné za inteligentnú domácnosť označiť akékoľvek domáce prostredie využívajúce inteligentné prvky. Možno preto týmto spôsobom pomenovať ako domácnosť postavenú na systémoch Apple HomeKit, Amazon Alexa, Google Assistant a podobne, tak domácnosť vnútri inteligentného domu. Kým za inteligentnú domácnosť možno označiť každú domácnosť v inteligentnom dome, za inteligentný dom nemožno označiť každý dom využívajúci prvky inteligentnej domácnosti.

Inteligentný dom smart home
Či už máte pravý inteligentný dom alebo nie, inteligentnú domácnosť môžete skutočne nabiť funkciami.

Správne sú inteligentné domy typom budov, ktoré sa ako „inteligentné“ už projektujú. Nejde teda len o súpravu inteligentných prvkov tvoriacich inteligentnú domácnosť, ale o komplexný systém využívajúci špecificky pripravenú elektroinštaláciu aj architektonické a strojné riešenia. Tie spolupracujú tak, aby bola budova maximálne automatizovaná, regulovateľná a úsporná.

Staršiu budovu možno inteligentnému domu priblížiť podobne, ako ju možno zatepliť. Ale tak ako prostým zateplením nedosiahnete energetickú úspornosť nových pasívnych domov, ani stará budova s novými inteligentnými prvkami neponúka toľko možností ako od základov navrhnutý inteligentný dom. Avšak pokiaľ chcete vytvoriť niečo ako inteligentný dom svojpomocne, Smart Home prvky sú najlacnejším a najpraktickejším riešením, ktoré môžete využiť. So zapojením si poradíte sami a vďaka bezdrôtovej komunikácii prvkov sa vyhnete aj väčším stavebným úpravám.

Inteligentná domácnosť: cena je len na vás

Cenu inteligentnej domácnosti nemožno ani zďaleka presne určiť, lebo je škálovateľná. Za formu domácej automatizácie možno považovať už to, že si zaobstaráte inteligentné osvetlenie ovládané z telefónu, čo vás vyjde na pár jednotiek až nižšie desiatky eur (opäť podľa množstva svetiel). Môžete si ale inteligentne vybaviť napríklad celú kuchyňu. Pokiaľ si kúpite inteligentný kávovar, chladničku, umývačku a ďalšie prvky, možno povedať, že inteligentná domácnosť stojí stovky eur.

Tiež sa ale môžete rozhodnúť vstúpiť do budúcnosti po hlave a do inteligentnej domácnosti zakomponovať vykurovanie, bezpečnostné prvky, vráta od garáže, rolety na oknách, fotovoltaickú elektráreň, ohrev bazénu a podobne zásadné súčasti. V takomto prípade vyjde inteligentný domov pokojne aj na tisícky eur, čo samozrejme zodpovedajúcim spôsobom pocítite na svojom životnom komforte.

Možnosti Smart Home

Čo vám inteligentná domácnosť prinesie?

Možnosti Smart Home sú takmer neobmedzené. Ráno vás neprebudí ostrý jas lampy, ale pomaly sa rozsvecujúce mäkké svetlo, zatiaľ čo v kuchyni sa už varí voda na čaj. Po vašom odchode termostat znižuje teplotu a inteligentné zásuvky sa automaticky odpájajú. Bezpečnostné senzory strážia celý priestor a posielajú vám notifikácie, ak zaznamenajú čokoľvek podozrivé. Kamery vám zároveň sprostredkujú priamy prenos z obývačky až do kancelárie. Cestou domov sa stavíte nakúpiť a chladnička vám skontroluje, aké potraviny v nej máte a čo musíte dokúpiť. Večer sa vraciate do vykúreného bytu, inteligentný zámok za vami automaticky zamyká a pohybové senzory sa vypínajú. Zaťahujú sa rolety, spúšťa sa AV systém a inteligentné osvetlenie zľahka dokresľuje atmosféru filmu. V detskej izbičke sa zhasne svetlo, akonáhle zaspia. A vy nad tým všetkým máte absolútnu kontrolu vďaka intuitívnej aplikácii v smartfóne.

 • Jednoduché ovládanie celej domácnosti na diaľku z dipleja smartfónu

 • Vytváranie automatických scenárov a nadväzujúcich akcií pre rôzne situácie

 • Dokonalý prehľad o vašom domove – kdekoľvek a kedykoľvek

 • Zvýšenie bezpečnosti a pohodlia

 • Zníženie a kontrola nákladov na prevádzku domácnosti

Jednoúčelové súpravy

Jednoúčelové súpravy predstavujú najjednoduchšiu cestu k smart home. Sú relatívne lacné a jednoducho sa inštalujú – prakticky stačí všetko vybaliť zo škatule, rozmiestniť po byte a zapnúť. Tieto súpravy ale často plnia iba jediný účel (napr. zabezpečenie) a býva ťažké ich následne rozšíriť o zariadenia iného výrobcu, pretože ide o uzavretý systém s vlastným komunikačným protokolom. Príkladom môže byť napríklad inteligentný termostat, ku ktorému síce dokúpite ďalšie termo hlavice, ale pri zakúpení inteligentnej žiarovky od iného výrobcu si na jej ovládanie musíte stiahnuť ďalšiu samostatnú aplikáciu. Čím viac teda váš smart home rozširujete, tým viac potrebujete aplikácií, čo nie je práve pohodlné.

 • Nižšia obstarávacia cena
 • Jednoduchá inštalácia
 • Okamžité fungovanie
 • Kompatibilita komponentov obmedzená rovnakým výrobcom
i Nekompatibilita jednoúčelových súprav s komponentmi iných výrobcov môže do istej miery nahradiť bezplatná aplikácia IFTTT (z anglického If This Then That – „pokiaľ toto, urob tamto“) či aplikácie výrobcov tretích strán (Google, Amazon, Apple), slúžiace ako most medzi cloudovými službami nesúvisiacich zariadení a aplikácií. Nastavením sekvencií typu „v prípade detekcie pohybu rozsvieť svetlo na chodbe“ prepojíte inak nekompatibilné komponenty vášho smart home.

Centrálne jednotky

Srdcom a mozgom dobre previazanej inteligentnej domácnosti je centrálna jednotka, tzv. hub. Centrálnu jednotku stačí prepojiť s routerom a neskôr ľubovoľným pripájaním ďalších zariadení postupne vystavať komplexný Smart Home.

Hub na komunikáciu s jednotlivými inteligentnými komponentmi používa najčastejšie protokoly ZigBee alebo Z-Wave, bezpečne šifrované 128-bitovým algoritmom. Oba protokoly komunikujú postupným odovzdávaním signálu naprieč zariadeniami až k centrálnej jednotke. S každým ďalším zariadením teda rozširujete dosah siete. ZigBee a Z-Wave ale komunikujú na odlišných frekvenciách, pri výbere smart zariadení teda dbajte na protokolovú kompatibilitu.

Najpohodlnejšie ovládanie centralizovaného Smart Home dosiahnete pomocou inteligentných asistentov s hlasovým ovládaním, ako je Amazon Echo alebo Google Assistant alebo Apple HomeKit. Tie dokážu ďalej komunikovať s najrôznejšími zariadeniami pomocou WiFi aj Bluetooth.

 • Rozmanitosť a dokonalá previazanosť celého systému
 • Ovládanie centralizované na jednom mieste, z jedinej aplikácie
 • Možnosť postupného rozširovania ďalšími komponentmi
 • Vyššia obstarávacia cena
 • Prvotné zapojenie môže byť obtiažnejšie
 • Obmedzenie výberu komponentov podľa kompatibility s protokolom
i Už s protokolom Bluetooth 4.2 urobil Internet vecí veľký skok dopredu, ale Bluetooth 5 jeho podporu ešte rozšíri vďaka dôrazu na zabezpečenie, dvakrát rýchlejšej konektivite, väčšiemu dosahu, výdrži a stabilite. Zvládne tak zabezpečiť komunikáciu zariadení po celom dome.

Apple HomeKit

Používatelia operačného systému iOS na centralizáciu inteligentnej domácnosti vyložene nepotrebujú špecializovaný hub s komunikačným protokolom ZigBee či Z-Wave. Produkty fungujúce cez aplikáciu Domácnosť od Apple totiž fungujú na lokálnej sieti – musíte byť doma na rovnakej Wi-Fi ako je ovládaný produkt. Možnosť vzdialeného ovládania mimo lokálnu sieť – napr. z druhého konca sveta – avšak prichádza do úvahy až pri využití centrálnej jednotky, ako je Apple TV, Apple HomePod alebo Apple iPad v režime domáceho centra.

Apple HomeKit združuje ovládanie smart spotrebičov a komponentov označených logom „Works with Apple HomeKit“ v jedinej aplikácii. Priamo v nej ľahko pridáte ďalšie domácnosti aj ďalších používateľov. Apple HomeKit podporuje ovládanie hodinkami Apple Watch a vďaka Siri dokonca aj hlasovými pokynmi. Úplne najpohodlnejšie ovládanie ponúkne multimediálne zariadenie Apple TV či smart reproduktor Apple HomePod.

 • Na lokálne ovládanie eliminuje nutnosť obstarania špecializovaného hubu
 • Produkty kompatibilné s Apple HomeKit fungujú na Wi-Fi alebo Bluetooth
 • Pohodlné ovládanie pomocou iPhonu, iPadu alebo Apple Watch
 • Hlasové ovládanie vďaka asistentke Siri
 • Iba pre majiteľov produktov Apple
 • Využitie automatizácií a vzdialeného ovládania iba s domácim centrom (Apple HomePod, Apple TV, iPad)
 • Funkčné len vo verzii systému iOS 10 a vyššie
Inteligentné osvetlenie

Inteligentné osvetlenie

 • Nástenné aj stolové lampy, LED pásiky, smart žiarovky
 • Nastaviteľná intenzita a teplota svetla aj farebný odtieň
 • Prirodzené zaspávanie a prebúdzanie vďaka postupnému rozsvecovaniu a zhasínaniu
 • Nepravidelné intervaly svietenia v čase vašej neprítomnosti pre odlákanie zlodejov
 • Možnosť prepojenia a synchronizácie jednotlivých žiaroviek
 • Scény napodobňujúce prírodné scenérie
 • Navodenie optimálnej atmosféry pre rôzne aktivity a situácie (príchod domov, sledovanie filmu, ranné vstávanie...)
 • Viac sa dozviete v našom sprievodcovi Ako vybrať osvetlenie
Inteligentné osvetlenie Philips HUE

Philips HUE

 • Najprepracovanejší systém inteligentného osvetlenia od renomovaného výrobcu
 • Zahŕňa kompletné svietidlá, samostatné LED pásiky, smart LED žiarovky, spínače
 • Pre plnú funkčnosť vyžaduje vlastnú centrálu – Philips HUE Bridge
 • Jednoduché sprevádzkovanie – v ponuke množstvo štartovacích balíčkov
 • Široko kompatibilný – podporuje Apple HomeKit, Amazon Alexa, Google Assistant aj IFTTT
 • Prečítajte si tiež náš návod Ako vybrať správny ovládač pre Philips HUE
Inteligentný termostat

Inteligentné termostaty

 • Inteligentný termostat sa prepojí s bežným kotlom na plyn, tuhé palivá či drevo
 • Bezdrôtovo ovláda vykurovanie a klimatizáciu podľa nastaveného programu
 • Termostat vám poradí, ako znížiť náklady na vykurovanie
 • Učia sa vaše návyky aj obľúbené nastavenia teplôt v rôznej dennej dobe aj ročnom období
 • Sám spustí vykurovanie, ak deteguje vašu prítomnosť
 • Akonáhle opustíte domov, inteligentný termostat sa prepne do úsporného režimu
Inteligentná zásuvka

Inteligentné zásuvky a spínače

 • Smart zásuvky slúžia na ovládanie prevádzky spotrebičov na diaľku
 • Štatisticky informujú o spotrebe energie, notifikujú používateľa o stave prístrojov
 • WiFi zásuvka môže byť funkčná aj samostatne
 • Inteligentné tlačidlá umožňujú ovládanie niekoľkých zariadení jediným tlačidlom
 • Programovateľné – rôzne povely pre ľubovoľné akcie
 • Niektoré spínače sa učia povelmi od klasických infračervených ovládačov
Inteligentné detektory a senzory

Inteligentné detektory a senzory

 • Inteligentný senzor pohybu vás upozorní na pohyb či vibrácie
 • K dispozícii sú ale aj senzory dymu, zvuku, plynu alebo úniku vody
 • Vďaka včasným notifikáciám máte o vašom domove vždy dokonalý prehľad
 • Vonkajšie senzory bývajú odolné voči vniknutiu prachu a vode
 • V rámci smart home často plnia funkciu spúšťača nadväzujúcich akcií
 • Vypnú lampičku, akonáhle dieťa zaspí
Inteligentné zapezpečenie domácnosti

Inteligentné zabezpečenie domácnosti

 • Inteligentné bezpečnostné kamery sú očami vášho smart home
 • Rozpoznajú členov domácnosti aj domácich miláčikov
 • Poskytujú neustály prehľad o stráženom priestore
 • Okamžité spustenie nahrávania a odoslanie notifikácie používateľovi pri narušení
 • Inteligentné bezpečnostné senzory odošlú správu pri násilnom otvorení dverí alebo okien a spustia alarm
 • Upozornia na pohyb v priestore aj okolí stráženého objektu
 • Inteligentné zámky odomknete smartfónom alebo odtlačkom prsta, nemusíte teda nosiť kľúče
 • Možnosť priradenia dlhodobých aj jednorazových prístupových práv používateľom (ocenia majitelia AirBnB bytov)
 • Vhodné na monitorovanie prístupov alebo sledovanie dochádzky
Inteligentné meteostanice

Inteligentné meteostanice

 • Inteligentná meteostanica v spolupráci s on-line službou sleduje a predpovedá počasie, meria teplotu, vlhkosť a tlak vzduchu, rýchlosť vetra, množstvo zrážok...
 • Odosiela notifikácie pri definovaných udalostiach – napr. zlej kvalite ovzdušia alebo blížiacej sa búrke
 • Používatelia môžu využívať zdieľané dáta používateľov zariadení rovnakého výrobcu z celého sveta
 • Prehľadné zobrazenie dlhodobých štatistík a grafov
Inteligentný videotelefón

Videotelefóny, videokukátka a videozvončeky

 • Domáci videotelefón na obrazovke zobrazuje, kto stojí pri dverách
 • Inteligentné videotelefóny dokážu prenášať obraz do telefónu používateľa
 • Umožňujú diaľkové odomknutie dverí aj otvorenie brány
 • Vonkajší modul býva odolný voči krádeži a mechanickému poškodeniu
Inteligentný kvetináč

Inteligentné kvetináče

 • Inteligentný kvetináč zabezpečuje neustály prísun čerstvých bylín, ale aj ovocia a zeleniny
 • Automatické systémy zabezpečujúce zavlažovanie, vyživovanie, prirodzený svetelný cyklus
 • Smart Garden bez pesticídov a rastových hormónov
 • K dispozícii pripravené kapsuly so semienkami rôznych rastlín

Slovník pojmov – Smart Home

Internet vecí

Z anglického Internet of Things (skrátene IoT). Vďaka vysokorýchlostnému internetu sa neustále zvyšuje množstvo zariadení a prístrojov bežnej spotreby, ktoré pomocou internetu komunikujú so svojimi používateľmi a odosielajú dáta o prevádzke do cloudových služieb alebo iným zariadeniam. Internet vecí predstavuje jeden z hlavných pilierov konceptu inteligentnej domácnosti (Smart Home).

Bluetooth

Bluetooth predstavuje štandard na bezdrôtovú komunikáciu medzi dvomi aj viacerými zariadeniami, napr. počítačom, smartfónom a inteligentnými hodinkami, ale aj medzi komponentmi smart home. Nevýhodou je dosah obmedzený na niekoľko desiatok metrov.

Apple HomeKit

Otvorený protokol vyvinutý spoločnosťou Apple na bezdrôtové ovládanie zariadení v smart home. Inteligentné prístroje s certifikáciou Works with Apple HomeKit ako napr. termostaty, osvetlenie alebo rôzne senzory sú združené v aplikácii Domácnosť (Home) pre telefóny a tablety so systémom iOS (od verzie 10), v ktorej možno ľahko vytvárať automatizácie a scenáre podmienené definovanými situáciami.

Z-Wave

Z-Wave je jedným z najviac využívaných protokolov na bezdrôtovú komunikáciu medzi zariadeniami v Smart Home. Ide o otvorený protokol, čo znamená, že spolu teoreticky môžu spolupracovať zariadenia rôznych výrobcov. Mozgom systému býva obvykle Z-Wave centrála, jednotlivé komponenty si však dokážu signál vzájomne odovzdávať, a rozširovať tak dosah celej siete s každým ďalším pripojeným zariadením.

ZigBee

ZigBee je rovnako ako Z-Wave otvorený protokol bezdrôtovej komunikácie, ktorý prepája jednotlivé súčasti automatizovanej domácnosti ako napr. bezpečnostné senzory a alarmy, termostaty, zámky alebo kamery s centrálnou riadiacou jednotkou, ale aj medzi sebou navzájom. Využitie nachádza aj v priemysle. Komponenty s podporou ZigBee spolu komunikujú vo frekvenčnom pásme 868 MHz alebo 2,4 GHz.

IFTTT

Skratka pre anglický výraz If This Then That, ktorý možno voľne preložiť ako „Ak sa stane toto, musí sa stať aj tamto“, označuje bezplatnú webovú platformu, ktorá dokáže formou tzv. appletov, teda reťazcov podmienených akcií a reakcií, prepojiť inak nesúvisiace aplikácie aj inteligentné zariadenia. K dispozícii je tiež aplikácia pre smartfóny a tablety so systémom iOS a Android.

Slovník pojmov
Vytlačiť
P-DC1-WEB06
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií