Vyberte prvok na stránke, ktorého sa chyba týka
Alzabox Vánoce HP, média Mimozemské nákupy 19.-25. 10.

Star Wars: Squadrons (RECENZIA) – Vesmírny pilot to nemá jednoduché

Zobraziť katalóg

Star Wars: Squadrons – Vesmírny pilot to nemá jednoduché (RECENZIA) | Alza Magazín

• Autor: Štěpán Lenk

Aj keď sú Star Wars jednou z najpopulárnejších franšíz na svete, v hrách čerpajúcich z tejto série sa práve netopíme. A už vôbec sa nedá povedať, že by sme mali často možnosť skočiť do ikonických hviezdnych lodí a preletieť sa vo vákuu. Štúdio Motive sa však rozhodlo túto dieru na vesmírnom trhu zalepiť a vo svojom akčnom simulátore Star Wars: Squadrons nám umožnia zachrániť preďalekú galaxiu z kokpitu ako v single, tak aj multiplayerových režimoch. Stojí za to nasadiť si leteckú helmu?

Star Wars: Squadrons; screenshot: TIE/IN interceptor, EF76 Nebulon-B escort frigate

Alza Gaming

Star Wars: Squadrons (Hra) | Star Wars (IP)

Vesmírna simulácia Star Wars: Squadrons je zasadená do univerza Star Wars. Titul vyvíja Motive Studios a vydáva spoločnosť Electronic Arts. Hra vychádza 2. 10. 2020 na PC, PS4 a Xbox One a bude podporovať VR. Titul obsahuje multiplayer, informácie o českej či slovenskej lokalizácii nie sú aktuálne k dispozícii. | Homepage


Články: | Recenzia 

Star Wars: Squadrons (RECENZIA PS4) – Obsah článku

 1. Zachráňte galaxiu z kokpitu vesmírnej stíhačky
 2. S čím sa lieta v Star Wars: Squadrons
 3. Strmhlav do online režimov v Star Wars: Squadrons
 4. Ako vyzerá preďaleká galaxia z kokpitu stíhačky?
 5. Misia úspešná, vráťte sa na základňu
 6. Recenzia Star Wars: Squadrons: záverečné hodnotenie
 7. HW nároky na hru Star Wars: Squadrons PC

Zachráňte galaxiu z kokpitu vesmírnej stíhačky

Star Wars: Squadrons sleduje osudy dvoch leteckých jednotiek bojujúcich na opačných stranách barikády galaktického konfliktu. Hra sa odohráva tesne po udalostiach filmu Star Wars Epizóda 6: Návrat Jediho, čo znamená, že obávané Impérium je v troskách, Imperátor Palpatine je mŕtvy a víťazní rebeli v galaxii zakladajú demokratický režim Nová Republika. Vojna medzi oboma frakciami týmto však zďaleka nekončí, Impérium aj bez svojho vodcu stále pre vesmír predstavuje citeľnú hrozbu a rovnako sa ozbrojené sily Republiky snažia zvrátiť vývoj konfliktu vo svoj prospech.

Republika svoje nádeje na definitívne víťazstvo sústredí do tajného projektu obrej bojovej lode menom Starhawk, ktorú ako člen elitnej jednotky Vanguard musíte ochrániť až do jej úplného dokončenia. Avšak vďaka tomu, že Star Wars: Squadrons ponúka možnosť hrať za obe strany, zároveň sa v úlohe pilota imperiálnej jednotky Titan budete snažiť aj o jeho zničenie. A verte, že to bude napínavá cesta plná plazmových striel, explózií a tiesnivých kokpitov chatrných vesmírnych lodí.

Star Wars: Squadrons – „Hunted“ CG Short

Ku Star Wars: Squadrons vyšiel aj krátky animovaný film Hunted, ktorý by nemal žiadny fanúšik Star Wars opomínať.

Príbeh Star Wars: Squadrons je fajn. Nie je síce nijako zásadne komplikovaný, ale je zábavný a pekne zapadá do časovej kontinuity nastavenej filmami a seriálmi. Navyše vás tvorcovia nechajú v pokoji hrať za obe strany konfliktu bez toho, aby vám nejako podsúval, kto sú tí „dobrí“ a tí „zlí“. Úprimne som čakal, že sa scenár stočí podobným smerom ako príbehová kampaň v Star Wars Battlefront 2 a že členovia imperiálnej jednotky Titan si čoskoro uvedomia, že kopú za tých zlých a pridajú sa na svetlú stranu Sily, ale chyba lávky.

Tu naozaj hráte za príslušníkov dvoch odlišných frakcií, ktoré sú úprimne presvedčené, že robia to, čo je nevyhnutné na nastolenie poriadku v galaxii. A musím povedať, že možnosť po dlhej dobe hrať za Impérium bez nútených morálnych dilem alebo výčitiek je príjemne osviežujúce.

Jediné, čo mi dobrý dojem z príbehovej kampane Star Wars: Squadrons trochu kazilo, boli pomerne nudné briefingy pred každou misiou, kde na vás statické postavy chrlia jednu vetu za druhou ako v nejakej hre z roku 2000. V týchto momentoch Squadrons citeľne stráca tempo, čo v mojom prípade často viedlo až k mikrospánku. A všetci vieme, že v takom stave neradno liezť za volant, nieto do kokpitu vesmírnej lode.

Star Wars: Squadrons; gameplay: briefing, postavy, NPC Star Wars: Squadrons; gameplay: trosky, kokpit

S čím sa lieta v Star Wars: Squadrons

Star Wars: Squadrons svojim hráčom ponúka celkom 14 singleplayerových misií, kde sa na striedačku vžijete do kože člena už spomínanej imperiálne jednotky Titan a republikovej letky Vanguard. To znamená, že si budete môcť zalietať v ikonických strojoch typu X-Wing, A-Wing, Y-Wing a U-Wing na strane Novej Republiky a v TIE Fighter, TIE Interceptor, TIE Bomber a TIE Reaper na strane Impéria.

Star Wars: Squadrons; gameplay: T-65 X-WING STARFIGHTER Star Wars: Squadrons; gameplay: TIE Fighter Star Wars: Squadrons; gameplay: TIE Interceptor
X-Wing, TIE Fighter alebo napríklad TIE Interceptor – ikonické vesmírne lode vás v Star-Wars Squadrons privítajú s otvoreným kokopitom.

Jednotlivé stroje sa od seba pomerne zásadne líšia, či už výbavou alebo letovými vlastnosťami, hra má totiž svojím poňatím oveľa bližšie k tradičným stimulátorom než k arkádovému lietaniu, takže rozhodne nestačí len držať ruku na knipli a prst na spúšti. Celú hru vnímate len z pohľadu prvej osoby, váš výhľad je teda značne obmedzený a musíte sa spoliehať prevažne na palubné systémy, ktoré vám ukážu polohou vašich nepriateľov, úloh, ale napríklad aj aktuálne hodnoty štítov a „zdravia“.

Letecké súboje na lasery a torpéda sú alfou a omegou Star Wars: Squadrons, samotné ovládanie hviezdnych lodí ale vyžaduje trochu cviku. Nielen, že môžete podľa ľubovôle meniť rýchlosť letu, dôležité je ale aj naučiť sa pracovať s energiou poháňajúcou vašu loď – tú totiž môžete počas letu voľne distribuovať medzi motormi, štítmi a zbraňovými systémami.

Energiu totiž máte defaultne nastavenú rovnomerne medzi všetkými tromi hodnotami (v prípade imperiálnych lodí len medzi dvoma – zbraňami a motormi), jedným stlačením tlačidla ale môžete previesť väčšinu energie do jednej a zvyšok výrazne obmedziť. Ak teda takto „napálit„“ napríklad zbrane, razom budú mať vyššiu kadenciu a väčšie poškodenie, na druhú stranu vaše štíty budú slabšie a vaša loď bude o niečo pomalšia. Podobne to funguje aj v ďalších prípadoch: ak uprednostníte motor, získate prístup ku krátkodobému boostu a úhybnému manévru; ak štíty, budú sa rýchlejšie dobíjať a budú silnejšie.

V prípade štítov potom môžete ešte nezávisle od investovanej energie rozhodnúť, či budú chrániť viac prednú alebo zadnú časť vašej lode, alebo budú rozprestreté súmerne. Vesmírne bitky v Star Wars: Squadrons teda nie sú len o obyčajnom lietaní medzi hviezdami a strieľaním, okrem solídneho manévrovania tak budete musieť často konať aj takticky a dobre si rozmyslieť, či je pre vás v danej situácii dôležitejšie (napríklad) vyššie damage, alebo silnejšie štíty. A musím povedať, že tieto mechanizmy leteckým súbojom veľa pridávajú na zábavnosti a dynamike.

Star Wars: Squadrons; gameplay: fregata, trosky Star Wars: Squadrons; gameplay: explózia Star Wars: Squadrons; gameplay: light speed, rýchlosť svetla
Obrie vesmírne krížniky, explózie a rýchlosť svetla nemôžu chýbať v žiadnej správnej Star Wars hre.

Strmhlav do online režimov v Star Wars: Squadrons

Vo vesmírnych lodiach sa preletíte ako v už spomínanom singleplayerovom režime, ale aj v niekoľkých (slovami „dvoch“) online módoch určených pre dva tímy po piatich hráčoch. Dogfight je klasický tímový deathmatch – vyhráva ten tím, ktorý najrýchlejšie nazbiera stanovený počet bodov. Jednoducho multiplayerová klasika. Druhý režim už je o poznanie komplikovanejší, nesie meno Fleet Battles a prichádza k vám v dvoch variantoch – buď v podobe rankových zápasov vedených striktne so živými spoluhráčmi a protivníkmi, alebo v odľahčenejšej, nerankovej verzii proti AI nepriateľom.

Nech už ale budete hrať akýkoľvek variant, vaším cieľom tu bude zničiť nepriateľskú materskú loď – to je ale iba špička ľadovca. Predtým totiž musíte splniť pár čiastkových úloh, poraziť niekoľko menších (hoci stále obrích) krížnikov a podľa toho, ako si v určitých fázach zápasu vediete, sa striedate v úlohe útočníkov a obrancov. Ktorá strana príde o svoju materskú loď, prehráva.

STAR WARS™: Squadrons Dogfight PS4 | Alza Magazin (Gameplay)

Elitným pilotom by som sa vďaka svojim manévrovacím schopnostiam asi nestal, ale atmosféru leteckých súbojov Star Wars sa štúdiu Motive podarilo vystihnúť takmer dokonale.

Režimy, ako také, sa podľa môjho názoru podarili. Sú dostatočne zábavné a v prípade Fleet Battles aj dosť nepredvídateľné a napínavé. Máp nie je veľa, a aj keď potreby hry zatiaľ spĺňajú bez problémov, časom sa zákonite musia „obohrať“, najmä ak sa plánujete púšťať do rankových zápasov. Z rovnakého dôvodu by som tiež uvítal jeden, možno aj dva herné módy navyše, ktoré by pridali ešte nejakú tú bonusovú variabilitu. Skvelou správou však je, že Star Wars: Squadrons obsahuje funkciu cross-play, môžete si teda hru zaobstarať na akúkoľvek dostupnú platformu akú chcete (PC, PS4, Xbox One) a stále si bez problémov zahrajte s priateľmi nezávisle od toho, kto vlastní aké herné železo.

Podľa toho, ako sa vám bude v multiplayeri dariť, si odomykáte upgrady pre svoje vesmírne lode, ktorými môžete pomerne razantne upraviť ich vlastnosti ako bojové, tak aj letové a defenzívne. Ani vizuálna customizácia nezostala pozadu a za hernú menu si môžete kúpiť nový lak na vaše plavidlo, symboly, ale aj hologramy, sošky na palubnú dosku a prívesky na spätné zrkadlo, ktoré vo vesmírnych lodiach nie je. Ale rozumieme si.

Star Wars: Squadrons; gameplay: tabuľka, skóre Star Wars: Squadrons; gameplay: customization, kabína, doplnky Star Wars: Squadrons; gameplay: upgrady, zbrane, weapons
Svoje lode môžete upravovať pomocou slušnho radu vizuálnych aj technologických upgradov.

Mnohí z vás teraz určite spozorneli pri zmienke hernej meny v multiplayerovom titule a už určite očakávate záplavu loot boxov, neférových mikrotransakcií a podobných neduhov, ktoré v posledných rokoch sužujú videoherný priemysel. Nedivím sa vám, konal by som úplne rovnako, avšak v tomto prípade vám s radosťou môžem oznámiť, že štúdio Motive v ničom takom nejde a všetok obsah v Star Wars: Squadrons si môžete odomknúť jednoducho hraním, čo je v prípade hry vydávanej neslávne známou spoločnosťou Electronic Arts takmer neuveriteľné. Tak či onak, tvorcovia, a v tomto prípade aj EA, si zaslúžia pochvalu.

Ako vyzerá preďaleká galaxia z kokpitu stíhačky?

Ešte si povieme, ako sa na Star Wars: Squadrons pozerá a môžeme sa s pocitom dobre odvedenej práce vrátiť späť na základňu. Na rovinu – grafika nie je z ranku tých najreálnejších a efekty z najnabitejších, hre však nemožno uprieť špecifický vizuálny štýl. Pilotné kabíny sú pekne detailné a tvorcovia navyše dokázali z vesmíru, teda zo stereotypnej čierne plochy ožiarenej pár hviezdami, urobiť vizuálne celkom rozmanitú záležitosť.

Star Wars: Squadrons; gameplay: hviezda, vesmír Star Wars: Squadrons; gameplay: clouds, hmlovina, vesmír Star Wars: Squadrons; gameplay: asteroidy, vesmír
Star Wars: Squadrons sa darí aj zo svojej podstaty temný a stereotypný vesmír stvárniť zaujímavo.

Modely lodí vyzerajú presne tak, ako si ich fanúšikovia pamätajú zo slávnej predlohy, v tomto ohľade potom určite poteší aj hudba a zvuky, ktoré akoby filmovej sérii Star Wars z ucha vypadli. Na testovacej PS4 verzii som počas hrania nezaznamenal žiadne prepady snímkovania či ďalšie technické problémy, bez väčšieho váhania teda môžem prehlásiť, že som s audiovizuálnou stránkou hry, celkovo vzaté, spokojný.

Misia úspešná, vráťte sa na základňu

Misia Star Wars: Squadrons sa dá bez väčších ťažkostí označiť za úspešne splnenú. Kanadské štúdio Motive vytvorilo solídny akčný simulátor vychádzajúci z populárneho sci-fi univerza, ktorý s úctou pracuje so svojou predlohou a naďalej rozširuje jej mytológiu. Zábavnú hrateľnosť a dobre spracované lietanie s vesmírnymi lietadlami možno z oblohy trochu zráža k zemi relatívne malá ponuka herných režimov a máp a nezáživné briefingy medzi príbehovými misiami. Plusové body ale naopak zbiera nižšou cenou a funkciou cross-play, čo dohromady dáva titul, ktorý by nemali zabúdať ako fanúšikovia Star Wars, tak aj fanúšikovia simulátorov. Hra vyšla 2. októbra 2020 na PC, PS4 a Xbox One.

Táto recenzia bola napísaná pre PS4 verziu hry.

• Zdroje: Vlastné

Recenzia Star Wars: Squadrons: záverečné hodnotenie

        Hodnotenie 78 % Alza Magazín
Verdikt:

Star Wars: Squadrons je vydarený akčný simulátor zo Star Wars univerza, ktorý by mal bez väčších problémov potešiť ako fanúšikov Hviezdnych vojen, tak aj žánru vesmírnych simulátorov. Kanadské vývojárske štúdio Motive stvorilo solídny akčný titul so slušnou príbehovou kampaňou, zábavnou hrateľnosťou a kvalitnou multiplayerovou zložkou, ktorá by si však zaslúžila o trochu viac herných módov a máp.

Star Wars: Squadrons; recenzia

Klady

 • Solídna hrateľnosť
 • Odlišné typy lodí a ich customizácia
 • Podpora cross-play
 • Prívetivá cena
 • Žiadne mikrotransakcie

Zápory

 • Herných režimov by mohlo byť viac
 • Relatívne málo máp
 • Nudné briefingy medzi misiami
Alza Gaming, banner, slim 2020

Všetky naše články, kde sa dočítate nielen o informáciách zo sveta hier, filmu a eSportu, nájdete na stránkach Alza Magazínu. Sledujte nás na Instagrame a Facebooku, kde sa okrem denného prídelu noviniek, dojmov, recenzií a memov môžete tešiť aj na pravidelné súťaže.

Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

Volám sa Štěpán Lenk a videohry sú súčasťou môjho života takmer od nepamäti. Myslel som, že z toho časom vyrastiem a túto zábavu nahradia iné, dospelejšie aktivity, ale zatiaľ sa tak našťastie nestalo. Mojím milovaným žánrom sú RPG a uprednostňujem hrateľnosť pred grafickým spracovaním.

HW nároky na hru Star Wars: Squadrons PCMinimálne HW požiadavky Odporúčané HW požiadavky
Operačný systém Windows 10 Windows 10 64-bit
Procesor Ryzen 3 1300X/Intel i5 6600k Ryzen 7 2700X/Intel i7-7700
Grafická karta Radeon HD 7850/GeForce GTX 660 Radeon RX 570/GeForce GTX 1070
DirectX Verzia 11.1 Verzia 11.1
Operačná pamäť 8 GB 16 GB
Pevný disk 40 GB voľného miesta 40 GB voľného miesta

• Zdroj: www.ea.com (14. 10. 2020)

S akým herným PC na Star Wars: Squadrons?

Chcete si uľahčiť výber? Nižšie pre vás máme tipy na vhodné herné počítače podľa náročnosti.

Alza GameBox Ryzen GTX1650 SUPER

Základná zostava:

Alza GameBox Ryzen GTX1650 SUPER

Alza GameBox Ryzen RTX2060

Optimálna zostava:

Alza GameBox Ryzen RTX2060

Alza individuál

Zostava pre náročných:

Alza individuál

i Mohlo by vás zaujímať
Star Wars: Squadrons
Hra na PC – škatuľová verzia, žáner: adventúra a akčný – zasadnite do kokpitov rôznych tried stíhačiek z výzbroje Novej republiky a Impéria vrátane svižného A-wingu a devastujúceho TIE bombardéra

37,90 € bez DPH 31,58 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať dnes od 17:00
Objednávací kód: WG1257
Star Wars: Squadrons – Xbox One Digital - Hra na konzolu
-13%
Star Wars: Squadrons – Xbox One Digital
Hra na konzolu – Xbox One S/Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licencia, kľúč pre Xbox Live, žáner: akčný

-13% 45,90 €
39,90 € bez DPH 33,25 €
Kúpiť
Ihneď na stiahnutie
Objednávací kód: MXESD1551
Star Wars: Squadrons – Xbox One
Hra na konzolu – Xbox One S/Xbox One X, Xbox Series X, škatuľová verzia, žáner: akčný, na online hranie vyžaduje predplatné Xbox Live Gold – zasadnite do kokpitov rôznych tried stíhačiek z výzbroje Novej republiky a Impéria, vrátane svižného A-wingu a devastujúceho TIE bombardéra.

34,90 € bez DPH 29,08 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať dnes od 17:00
Objednávací kód: MXO753
Star Wars: Squadrons – PS4
Hra na konzolu – PS4/PS4 Pro, škatuľová verzia, žáner: akčný a VR, na online hranie vyžaduje predplatné PlayStation Plus – zasadnite do kokpitov rôznych tried stíhačiek z výzbroje Novej republiky a Impéria, vrátane svižného A-wingu a devastujúceho TIE bombardéra

34,90 € bez DPH 29,08 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať ihneď na predajni Bratislava - centrála
Objednávací kód: MSX855
Star Wars Mandalorian – Eat Sleep Levitate tričko
Tričko s motívom Star Wars, krátke rukávy a okrúhly výstrih, materiál: bavlna

14,90 € bez DPH 12,42 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: GMERCHb683nad
Star Wars Mandalorian – The Child Sketch tričko
Tričko s motívom Star Wars, krátke rukávy a okrúhly výstrih, materiál: bavlna

14,90 € bez DPH 12,42 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: GMERCHb682nad
Star Wars Mandalorian: Baby Yoda, tričko
Tričko s motívom Star Wars, okrúhly výstrih, materiál: bavlna

14,90 € bez DPH 12,42 €
Detail
Skladom podľa variantu
Objednávací kód: GMERCHb719nad
LEGO Star Wars 75249 Stíhačka Y-Wing Odboja - LEGO stavebnica
-17%
LEGO Star Wars 75249 Stíhačka Y-Wing Odboja
LEGO stavebnica pre deti, vhodné od 8 rokov, téma STAR WARS a Lietadlá, postavičky: Astro-droid, Člen prvého rádu, D-O, Poe Dameron a Zorii Bliss, rok uvedenia 2019

-17% 63,90 €
52,90 € bez DPH 44,08 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať dnes od 17:00
Objednávací kód: LO75249
Star Wars – Tie Fighter – lampička - USB lampička
Viac ako98%spoľahlivosť
Star Wars – Tie Fighter – lampička
USB lampička – s témou Hviezdnych vojen, Tie Fighter

50,90 € bez DPH 42,42 €
Kúpiť
Na sklade 4 ks
Môžete mať dnes od 17:00
Objednávací kód: GMERCHb159
LEGO Star Wars 75159 Hviezda smrti - LEGO stavebnica
-18%
LEGO Star Wars 75159 Hviezda smrti
LEGO stavebnica pre deti, vhodné od 14 rokov, téma vesmír a STAR WARS, rok uvedenia 2017

-18% 531,90 €
435,90 € bez DPH 363,25 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať ihneď na predajni Nitra
Objednávací kód: LO10188
LEGO Star Wars 75248 Stíhačka A-Wing Odboja - LEGO stavebnica
-14%
LEGO Star Wars 75248 Stíhačka A-Wing Odboja
LEGO stavebnica pre deti, vhodné od 7 rokov, téma STAR WARS a Lietadlá, postavičky: Connix a Snap Wexley, rok uvedenia 2019

-14% 28,90 €
24,90 € bez DPH 20,75 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať dnes od 17:00
Objednávací kód: LO75248
LEGO Star Wars 75244 Tantive IV - LEGO stavebnica
-7%
LEGO Star Wars 75244 Tantive IV
LEGO stavebnica , vhodné od 12 rokov, téma vesmír a STAR WARS, postavičky: Bail Organa, C-3P0, Kapitán Antila, Princezná Leia a R2-D2, rok uvedenia 2019

-7% 187,90 €
173,90 € bez DPH 144,92 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať dnes od 17:00
Objednávací kód: LO75244
Star Wars – ozdoby strieborné (6×)
Vianočné ozdoby – oficiálny Lucas film produkt, Hviezdne Vojny, 3× Tie fighter, 3× X-wings

22,02 € s kódom 20MIMOZEMSKE15
25,90 € bez DPH 21,58 €
Kúpiť
Zľavový kód
Na uplatnenie zľavy zadajte kód v košíku
Podrobnosti
Na sklade > 5 ks
Môžete mať dnes od 17:00
Objednávací kód: GMERCHb181
0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Pre organizácie Ako nakúpiť
WEB6
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi