AD homeoffice AD homeoffice

Panasonic Lumix G9 (PREVIEW)

Zobraziť katalóg
Panasonic Lumix G9 (PREVIEW)

Recenzia

Aktualizované

Ako som už pred časom písal v preview článku, tak Panasonic pripravil nový bezzrkadlový fotoaparát s výmennými objektívmi Lumix G9, ktorý patrí k tomu najlepšiemu, čo má Panasonic v ponuke. Tomu samozrejme zodpovedá aj mechanické vyhotovenie a dizajn. Hoci ide o rýdze MFT bezzrkadlovky, tak vo svojej podstate vyzerá „gé-deviatka“ na prvý pohľad ako bežná digitálna zrkadlovka, a to ako tvarom, tak i hmotnosťou a veľkosťou, hoci je pri detailnom skúmaní predsa len o trochu menšia a ľahšia ako zodpovedajúca zrkadlovka v podobnej kategórii. To, ako fotí a aké má svoje prednosti, zistíte v našej obvyklej recenzii.

Panasonic Lumix G9 – výborná ergonómia a praktické funkcie

Prvý dojem po uchopení do ruky je doslova perfektná ergonómia – fotoaparát skvele padne aj do väčšej ruky a všetko je tam, kde to človek očakáva. Super je najmä hlavný vypínač na spúšti, čo síce nie je nič nové, ale nič lepšie zatiaľ nikto nevymyslel. Telo ako celok na dotyk pôsobí skutočne veľmi robustne a odolne, čomu zodpovedajú aj špecifikácie, kedy výrobca garantuje nielen odolnosť proti vlhkosti a prachu, ale aj proti mrazu až do -10 °C.

Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9
Bezzrkadlovka Panasonic Lumix G9 ponúka 4/3" CMOS snímač, výklopný displej a elektronickú uzávierku, ktorá umožní „nastrieľať“ až 60 snímok za sekundu.

Materiál, z ktorého je telo fotoaparátu vyrobené, výrobca neuvádza, osobne to ale tipujem na kombináciu rôznych materiálov, ako je kompozit a horčíkové zliatiny. Vo svojej podstate si ale myslím, že je to dnes už vlastne jedno, pretože kvality jednotlivých materiálov sú veľmi vyrovnané a podstatnejší je celkový dojem ako taký, prípadne v kombinácii s výrobcom udávanými odolnosťami.

Ďalším poznatkom z prvej zbežnej prehliadky fotoaparátu Panasonic Lumix G9 je, že zatiaľ čo bežné fotoaparáty a zrkadlovky majú väčšinou jeden, maximálne dva otočné voliče, tak „gé-deviatka“ má hneď tri, čo môže byť najmä pre náročnejších používateľov veľkou výhodou. Naopak pre menej náročných, ale nielen pre nich, môže byť veľkou nevýhodou absencia vstavaného blesku, čo ja osobne vnímam ako asi najväčší nedostatok tohto fotoaparátu. Samozrejme to možno riešiť obstaraním a používaním externého systémového blesku, ale to je často nepohodlné a hlavne nepohotové. V dnešnej dobe to platí obzvlášť, najmä keď sa už vstavané blesky používajú nielen na osvetlenie scény, ale tiež napríklad ako bezdrôtové riadenie ďalších bleskov a podobne. Veľmi oceniť naopak musím mohutnú očnicu hľadáčika, ktorá svojou veľkosťou možno pôsobí až trošku smiešne, ale svoju funkciu plní úplne dokonale rovnako ako nový elektronický hľadáčik, ktorý je mimoriadne veľký a s vysokým rozlíšením.

i Panasonic Lumix G9 je ukážkou toho, že kvalitatívny rozdiel medzi menším snímačom formátu 4/3" a väčším APS-C sa pomaly ale isto zmenšuje (rovnako ako medzi APS-C a Full-frame), takže fotografi majú na výber z viacerých variantov svojho vybavenia, ktoré najlepšie vyhovuje ich konkrétnym osobným požiadavkám. Celý systém Four Thirds/Micro Four Thirds sa za poslednú dobu posunul výrazne dopredu a Panasonic Lumix G9 patrí k tomu najlepšiemu, čo z tohto systému môžete mať.

Kladne hodnotím tiež hneď trojicu funkčných tlačidiel označených Fn.1 až Fn.3, ktorým možno prideliť takmer ľubovoľnú funkciu, čo je ďalším krokom k ešte presnejšej personalizácii fotoaparátu presne podľa konkrétnych požiadaviek fotografa. Kvalitný je tiež otočný LCD monitor (samozrejme dotykový) na zadnej stene umiestnený na otočnom kĺbe a príjemné sú aj drobnejšie detaily v podobe aretácie hlavného otočného voliča expozičných režimov alebo dvojica slotov na pamäťové karty. Samotné ovládanie fotoaparátu je vďaka dobrému rozmiestneniu voličov veľmi pohodlné a intuitívne.

Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9
Výklopný displej je samozrejme dotykový. Pochvalu si zaslúžia 3 funkčné tlačidlá, ktorým môžete pridať akúkoľvek funkciu.

Na druhú stranu menu fotoaparátu mne osobne príde ako menej prehľadné. Chápem, že sa výrobcovia snažia navzájom odlíšiť, ale otázkou je, či to nie je občas skôr na škodu. Ak totiž na Panasonic prejdete z inej značky, tak vám bude pravdepodobne dosť dlho trvať, kým si na odlišnosti zvyknete, a to aj s ohľadom na to, že niektoré detaily sú popísané pomocou úplne iných výrazov. Na druhú stranu je ale tiež pravda, že ak nie ste zaťažení z minulosti zvykmi z iných fotoaparátov, tak vám to môže byť úplne jedno, pretože toto sú skôr osobné a dosť subjektívne záležitosti, pretože sú dané predovšetkým silou zvyku.

Až na tú citlivú spúšť...

Pri praktickom použití bolo asi prvým negatívnym zistením, že je príliš citlivá spúšť a tiež senzor hľadáčika, teda senzor v očnici, ktorý automaticky prepína zobrazenie medzi hľadáčikom a LCD monitorom podľa priloženia oka. Často totiž reagoval na čokoľvek, čo sa hoci iba máličko priblížilo k očnici a okamžite prepínal hlavné LCD do hľadáčika. Nie je to ale žiadny veľký problém, pretože to sa dá ľahko riešiť ručným nastavením pomocou samostatného tlačidla. Horšie to je ale so spúšťou, ktorá je na môj vkus naozaj príliš citlivá a celkom často sa mi stávalo, že som exponoval, aj keď som si chcel napred len stlačiť a zaostriť. Ak potom fotografujete v zime vonku v rukaviciach, hoci aj veľmi tenkých, tak v podstate takmer vôbec nemáte šancu rozlíšiť hranicu medzi stlačením a expozíciou. Príliš citlivú spúšť osobne považujem za asi najväčší nedostatok z hľadiska praktického použitia.

Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9
Kvalita fotografií je pôsobivá za akýchkoľvek podmienok.

Z praktických drobností naopak oceňujem možnosť nabíjať batériu priamo vo fotoaparáte prostredníctvom USB kábla bez nutnosti ju vyťahovať, a v teréne tak môžete týmto spôsobom ľahko nabíjať aj z powerbanky, solárnej nabíjačky, auta a pod. Prakticky som vyskúšal aj výrobcom deklarovanú odolnosť proti chladu, kedy som fotoaparát vzal so sebou na trampské zimné táborenie, kde bez úhonu prežil noc pod širákom len tak zavesený v lese na vetve v mraze a snežení. Ráno po mrazivej noci som dokonca nezaznamenal ani výraznejší pokles energie v batérii, ktorý je pri iných prístrojoch v takýchto situáciách spravidla dosť znateľný. Odolnosť teda v tomto ohľade u mňa na výbornú.

Základom fotoaparátu Panasonic Lumix G9 je snímací čip Live MOS (CMOS) formátu 4/3" s rozlíšením 20 Mpx a samozrejme vybaveným integrovaným čistením a výkonnou päťosovou stabilizáciou obrazu s novými algoritmami (v kombinácii stabilizácie čipu a stabilizácie objektívu, ktoré dokážu pracovať súčasne), kde výrobca udáva účinnosť až 6,5 EV, čo je skutočne vynikajúca hodnota. V praxi sa táto hodnota len ťažko overuje, ale na základe svojich skúseností a niekoľkých dní fotografovania môžem konštatovať, že výrobcovi verím, pretože stabilizácia sa mi v praxi skutočne veľmi dobre osvedčila.

Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9
Fotoaparát Panasonic Lumix G9 má zvýšenú odolnosť voči vode, prachu a mrazu, môžete preto s ním bez obáv zájsť na prechádzku zimnou krajinou.

Veľmi zaujímavá je aj funkcia „senzor shift“, kedy fotoaparát nasníma sériu snímok, pričom pri každom nepatrne pohne senzorom tak, že výsledkom je fotografia s rozlíšením 40, alebo dokonca 80 Mpx. V praxi je to výhodné v prípadoch, kedy skutočne nutne potrebujete vyššie rozlíšenie. Je však nutné počítať s tým, že viac detailov získate iba pri použití skutočne kvalitného objektívu, a hlavne že túto funkciu možno použiť výhradne na statické scény a s použitím kvalitného statívu. Akonáhle statív nie je úplne pevný alebo sa fotografovaná scéna len trošičku pohybuje (stačí napríklad lístie na strome, steblá trávy a pod.), Tak nemožno túto funkciu použiť, pretože systém nie je schopný nepresne posunuté fotografie úplne presne zložiť. Na druhú stranu napríklad na fotografovanie architektúry môže byť táto funkcia priam skvelá (pre istotu ešte doplním, že výsledné snímky s rozlíšením 40 alebo 80 Mpx môže fotoaparát uložiť vo formáte JPG aj RAW a samozrejme je nutné počítať s výrazne väčším dátovým objemom i s oneskorením, kedy fotoaparátu trvá, než výsledok zloží dohromady a než ho uloží na kartu – väčšinou celkom približne 2 až 3 sekundy).

Hlavné technické špecifikácie fotoaparátu Panasonic Lumix G9:

ParametrePanasonic Lumix G9
Snímací čip17,3 x 13 mm – 4/3" Live MOS (CMOS), 20 Mpx
StabilizáciaÁno, účinnosť 6,5 EV + čistenie
Pomer strán4:3
Rozsah citlivosti ISOISO 100 až ISO 25 600
Obrazový procesorVenus Engine 10
Automatické zaostrovanie225 bodov, citlivosť -4 EV
Rýchlosť sériového snímania12/20/60 fps
Rozsah expozičných časov(1/32000) 1/8000 až 60 s
LCD monitor3" (7,5 cm), dotykový, 1 Mpx
HľadáčikOLED EVF, 3,68 Mpx
Video4K/60p
Bezdrôtové rozhranieWiFi, Bluetooth
Pamäťové kartySD/SDHC/SDXC – UHS I + UHS II
Výdrž batérieCca 400 fotografií
Rozmery137 x 97 x 92 mm
Hmotnosť658 g (vrátane batérie a SD karty)

Pokročilá technológia automatického zaostrovania

Veľmi dobrý je aj systém automatického zaostrovania s technológiou DFD, ktorý využíva až 225 ostriacich bodov a ktorý sa mi tiež osvedčil pri praktickom použití v praxi. Výrobca pri ňom dokonca uvádza, že je schopný zaostriť rýchlosťou až 0,04 sekundy na jednorazové i kontinuálne zaostrovanie, čím je najrýchlejším medzi súčasnými fotoaparátmi. Tak krátky čas samozrejme nie som schopný exaktne zmerať, ale môžem povedať, že Panasonic Lumix G9 skutočne ostrí mimoriadne rýchlo, a hlavne presne, takže pri praktickom fotografovaní na neho bolo naozaj spoľahnutie. S takýmto automatickým zaostrovaním nie je problém zachytiť aj sled rýchlych dejov, kde naviac iste využijete aj funkciu na sledovanie pohybujúcich sa objektov. Celkom môžete systém automatického zaostrovania nastaviť v štyroch rôznych režimoch podľa aktuálnej situácie alebo osobných potrieb konkrétneho používateľa.

Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9
Vyskúšal som aj kvalitu fotiek pri rôznych citlivostiach ISO. Snímky z fotoaparátu Panasonic Lumix G9 v plnej kvalite si môžete stiahnuť na konci článku.

Elektromagnetická závierka bola testovaná na minimálne 200 000 expozíciách, je navyše veľmi tichá, čo ocenia fotografi pri fotografovaní voľne žijúcich zvierat alebo pri spoločenských udalostiach. Fotoaparát Panasonic Lumix G9 dosahuje skvelé výsledky aj pri použití vysokých citlivostí ISO a to dvojnásobne s ohľadom na veľkosť čipu. Výsledky môžete posúdiť sami v ukážkach v plnom rozlíšení, ktoré si môžete stiahnuť na konci článku. Kto by chcel zo systému dostať ešte viac, tak môže použiť nový systém redukcie šumu High Precision Multi Process NR.

Možnosti individualizácie sú pestré

Veľmi podstatná je tiež otázka príslušenstva najmä objektívov, kde sa ponúka celé portfólio optiky systému MFT (Micro Four Thirds). K takto kvalitnému fotoaparátu ale najlepšie využijete špičkové objektívy Leica a rovnako dobre využijete objektívy s integrovanou optickou stabilizáciou, pretože tá vie skvele spolupracovať so stabilizáciou čipu v tele fotoaparátu – práve kombináciou oboch stabilizácií dosiahnete jej najvyššieho výkonu. Ako ideálny základný objektív sa z tohto uhla pohľadu javí Panasonic Leica 12-60mm f/2,8-4 ASPH Power OIS (prepočítaný ekvivalent ohniskovej vzdialenosti je 24-120mm), ktorý som tiež použil na obstaranie ukážkových fotografií v tomto článku. Práve s týmto objektívom je fotoaparát Panasonic Lumix G9 v predaji aj v cenovo pomerne značne zvýhodnenom sete, kedy rozdiel oproti kúpe tela a objektívu samostatne je viac ako 350 €.

Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9
Príslušenstiev k fotoaparátu Panasonic LUMIX DC-G9 existuje veľa, napr. prídavná batéria, externý blesk a mikrofón.

Ako ďalšie príslušenstvo potom výrobca ponúka zvyčajnú paletu externých systémových bleskov od jednoduchých až po veľmi sofistikované (napríklad Panasonic DMW-FL360E) a pre priaznivcov natáčania videa tiež kvalitné LED svetlo Panasonic VW-LED1 alebo externé mikrofóny. Pre najnáročnejších fotografov je potom tiež k dispozícii batériový grip Panasonic BGG9 v rovnako odolnom vyhotovení ako celý fotoaparát, a ktorý výrazne predlžuje výdrž, rovnako ako zlepšuje úchop celku pri fotografovaní na výšku.

K príslušenstvu potom možno počítať aj inteligentné zariadenia, ktoré možno k fotoaparátu bezdrôtovo pripojiť pomocou rozhrania WiFi alebo Bluetooth, čo je v dnešnej dobe už skoro samozrejmosť, avšak aj túto funkciu dokázal Panasonic vylepšiť – prvé pripojenie totiž neprebieha pomocou obvyklého a zložitého párovania, ale pomocou jednoduchého načítania QR kódu (drobnosť, ktorá poteší). ??

Záverečné hodnotenie Panasonic Lumix G9

Fotoaparát Panasonic Lumix G9 patrí k súčasnej absolútnej špičke prístrojov systému MFT. Telo fotoaparátu je skvele ergonomicky premyslené a odolné a za seba osobne by som dodal, že aj pekné, pretože dizajn je skutočne vydarený. Systém ako taký je predovšetkým po všetkých stránkach veľmi rýchly, ovládanie jednoduché a doslova nabité funkciami. Tiež podpora natáčania videa a jeho kvalita je špičková. Samotná kvalita fotografií je vynikajúca a s ohľadom na veľkosť (či skôr neveľkosť) snímacieho čipu až prekvapivo.

i Zistili ste, že zrkadlovka Panasonic Lumix G9 vás svojimi parametrami neuspokojuje? Nezúfajte, s naším sprievodcom si vyberiete ten správny! Ako vybrať digitálny fotoaparát?

Na druhej strane mi osobne na fotoaparáte dosť vadila až prílišne citlivá spúšť s nejasnou hranicou medzi polovičným stlačením a samotnou expozíciou a často sa mi stávalo, že som exponoval, aj keď som si chcel zatiaľ len stlačiť, takže som potom musel fotky zase o to viac premazávať. Ale zase je nutné povedať, že toto je pomerne subjektívna záležitosť a používateľom, ktorí nemajú takú labu ako ja, tak tým to môže naopak zase vyhovovať. Ešte viac mi ale vadí absencia vstavaného blesku. Síce sa dá namietať, že externé systémové blesky sú oveľa lepšie, ale na druhú stranu sa človeku vždy nechce s externým bleskom ťahať, či ho len vyťahovať z tašky napríklad kvôli drobnosti, ako je ľahké presvetlenie tieňov v protisvetle.

Snímky z Lumixu G9 v plnom rozlíšení

Hlavné výhody aj nevýhody Panasonic Lumix G9

Hodnotenie 94% Alza.sk
Hlavné parametre: Vyhotovenie
98 %
Obrazová kvalita
95 %
Pomer cena/výkon
90 %

Klady

  • Kvalita obrazového výstupu
  • Ergonomické a odolné vyhotovenie
  • Množstvo funkcií
  • Rýchly AF
  • Výkonná stabilizácia
  • Kvalitné video
  • Rozumná cena

Zápory

  • Nemá vstavaný blesk
  • Snáď až príliš citlivá spúšť

Panasonic Lumix G9 (PREVIEW)

Už nejakú dobu sa špekulovalo o tom, že Panasonic chystá nejakú veľmi zaujímavú novinku a dnes sa tieto úvahy konečne potvrdili, pretože bol predstavený nový Panasonic Lumix G9 a už podľa tlačovej správy a základných údajov je zrejmé, že sa máme naozaj na čo tešiť. Nová „gé-deviatka“ je totiž vybavená tým úplne najlepším, čím Panasonic disponuje a v mnohých ohľadoch dokonca prekoná aj doterajšiu vlajkovú loď v podobe modelu Panasonic Lumix GH5. Niektoré funkcie a parametre sú mimoriadne zaujímavé a už teraz je jasné, že tento model posúva pomyselnú latku úrovne fotoaparátov zase o kúsok vyššie. A že to Panasonic myslí naozaj vážne podčiarkuje ešte druhá novinka, ktorou je nový, nemenej špičkový teleobjektív Leica DG ELMARIT 200 mm f/2,8 Power OIS, v prípade ktorého môžeme očakávať, že sa možno objaví na trhu spoločne s novým fotoaparátom.

Panasonic Lumix G9 zvládne zhotovovať až 80Mpx snímky

Nový fotoaparát Panasonic Lumix G9 je osadený Live MOS (CMOS) snímačom formátu 4/3", teda fyzického rozmeru 17,3 × 13 mm s rozlíšením približne 20 Mpx, konkrétne to znamená najväčší dostupný rozmer fotografie 5 184 × 3 888 pixelov. Snímací čip nie je osadený low-pass filtrom, ale, naopak, je osadený ultrazvukovým čistením, a hlavne výkonným, päťosým stabilizátorom obrazu, ktorému výrobca udáva priamo skvelú účinnosť až 6,5 EV. To však nie je všetko, veľmi zaujímavou novinkou je špeciálny režim vysokého rozlíšenia, pri ktorom stabilizátor pohybuje čipom do ôsmich rôznych polôh a v priebehu toho ďalej exponuje. Výsledkom je zložená fotografia s rozlíšením 40, alebo aj 80 Mpx (!!), čo v praxi znamená snímku s rozmerom 10 368 × 7 776 pixelov, a to nielen v JPG formáte, ale aj v RAW formáte. Vyhotovenie takejto fotografie však v praxi, samozrejme, znamená použitie kvalitného statívu a pokiaľ možno statické scény. Najmä pre krajinárov to môže byť veľmi zaujímavá funkcia. Len pre poriadok ešte dodám, že snímací čip je vybavený novými antireflexnými vrstvami AR a že o spracovanie obrazu sa starajú najnovší firemný obrazový procesor Venus Engine 10. Citlivosť čipu je možné nastaviť v rozmedzí hodnôt ISO 100 až ISO 25 600.

Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9
Bezzrkadlovka Panasonic Lumix G9 ponúka 4/3" CMOS snímač, výklopný displej a elektronickú uzávierku, ktorá umožní „nastrieľať“ až 60 snímok za sekundu.

Značného vylepšenia sa dočkal aj systém automatického zaostrovania s technológiou DFD, ktorý teraz disponuje 225 zaostrovacími bodmi s detekciou kontrastu. Zaostrenie by navyše malo byť veľmi rýchle, pretože výrobca tu uvádza rýchlosť 0,04 sekundy. Citlivosť automatického zaopatrovania je -4 EV čo je tiež veľmi slušná hodnota a fotoaparát tak nebude mať problém zaostriť aj v prípade fotografovania veľmi slabo osvietených objektov, prípadne nočných scén. Zaujímavá je aj možnosť nastavenia citlivosti AF podľa pohybu fotografovaného objektu. Mimoriadne rýchle je tiež sériové snímanie, to dosahuje 12 snímok za sekundu, pri použití elektronickej uzávierky a kontinuálneho zaostrovania 20 snímok za sekundu. Ak zaostrenie vypnete, teda zaostríte si dopredu, potom rýchlosť stúpne až na neskutočných 60 snímok za sekundu. Mechanická uzávierka je testovaná na 200 000 fotografií a umožňuje rozsah expozičných časov od 1/8 000 až do 60 sekúnd. Ak použijete závierku elektronickú, potom je najkratší čas dokonca 1/32 000 s. V prípade videa je rozsah časov od 1/16 000 až po 1/25 sekundy a nahrávať môžete v 4 K rozlíšení so snímacou rýchlosťou až 60 snímok za sekundu. V rozlíšení Full HD môžete robiť aj spomalené video, pri snímaní až 180 snímok za sekundu. Pokiaľ chcete, naopak, zrýchliť, nechýba ani režim na tvorbu časozberného videa priamo vo fotoaparáte.

Stavový displej a dva sloty na UHS II pamäťové karty

Telo samotného fotoaparátu Panasonic Lumix G9 je z väčšej časti kovové (zrejme z obvyklej horčíkovej zliatiny) a utesnené proti poveternostným vplyvom a mrazu až do -10 °C. Na zadnej stene je vybavené štandardným 3" LCD monitorom s rozlíšením cca 1 Mpx, ktorý je však dotykový a umiestnený na praktickom otočnom kĺbe. V ústrety náročnejším používateľom vyšiel Panasonic doplnením horného stavového LCD displeja tak, ako sme na to boli celé roky zvyknutí pri klasických zrkadlovkách. Zaujímavý je aj EVF hľadáčik realizovaný OLED displejom s rozlíšením 3,68 Mpx a funkciou automatickej regulácie jasu. Zväčšenie hľadáčika je 0,83x, čo je tiež solídna hodnota, navyše bez blikania aj pri sériovom fotografovaní. Fotoaparát podporuje pamäťové karty (dva sloty – možné definovať triedenie podľa typu súboru, zálohovania a podobne) typu SD/SDHC/SDXC, a to vrátane podpory najrýchlejších verzií UHS I a hlavne UHS II. O bezdrôtovú komunikáciu sa starajú rozhrania Wi-Fi a bluetooth. Napájanie zaisťuje Li-Ion batéria s kapacitou 1860 mAh, čo by malo stačiť na vyhotovenie približne 400 fotografií. Batériu možno nabíjať aj priamo vo fotoaparáte cez USB konektor (USB 3.0), ktorým možno celý fotoaparát aj napájať (kiež by to tak bolo pri všetkých fotoaparátoch). 

Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9 Panasonic Lumix G9
Batériový grip Panasonic DMW-BGG9 pridá fotoaparátu Lumixu G9 ďalšiu batériu, druhú spúšť alebo druhý joystick.

Ako príslušenstvo bude možné k fotoaparátu Panasonic Lumix G9 zaobstarať tiež obvyklý batériový grip Panasonic DMW-BGG9, ktorý obsahuje ďalšiu batériu, vertikálnu spúšť, druhý joystick, roller a tlačidlo blokácie expozície. Fotoaparát by sa na trhu mal objaviť na prelome roka. Cena zatiaľ oficiálne stanovená nebola, ale osobne ju odhadujem niekde okolo 1 565 € vrátane DPH. Batériový grip by sa mal objaviť súčasne s fotoaparátom a jeho cenu tiež len tipujem – zhruba niekde okolo 315 €.

Technické špecifikácie fotoaparátu Lumix G9

ParametrePanasonic Lumix G9
Snímací čip17,3 × 13mm – 4/3" Live MOS (CMOS), 20 Mpx
StabilizáciaÁno, účinnosť 6,5 EV + čistenie
Pomer strán4 : 3
Rozsah citlivosti ISOISO 100 až ISO 25 600
Obrazový procesorVenus Engine 10
Automatické zaostrovanie225 bodov, citlivosť -4 EV.
Rýchlosť sériového snímania12/20/60 fps
Rozsah expozičných časov(1/32 000) 1/8 000 až 60 s.
LCD monitor3" (7,5 cm), dotykový, 1 Mpx
HľadáčikOLED EVF, 3,68 Mpx
Video4K/60p
Bezdrôtové rozhranieWi-Fi, bluetooth
Pamäťové kartySD/SDHC/SDXC – UHS I + UHS II
Výdrž batérieCca 400 fotografií
Rozmery137 × 97 × 92 mm
Hmotnosť658 g (vrátane batérie a SD karty)
i Všetky fotparáty z radu Panasonic Lumix.

Nový objektív Leica DG ELMARIT 200 mm f/2,8 Power OIS

Druhou ohlásenou novinkou je nový, vysokosvetelný objektív Leica DG ELMARIT 200 mm f/2,8 Power OIS, ktorého prepočítaná ekvivalentná ohnisková vzdialenosť je 400 mm. Objektív je vybavený optickou stabilizáciou, ktorá dokáže na dosiahnutie ešte vyššej účinnosti spolupracovať so stabilizáciou vstavanou vo fotoaparáte. Optická sústava je zložená z 15 šošoviek v 13 skupinách, z čoho sú 2 šošovky zo špeciálneho optického UED skla s nízkym rozptylom. Pre prirodzený bokeh je objektív vybavený deväťlamelovou clonou s maximálnou hodnotou f/22. Najkratšia zaostriteľná vzdialenosť je 115 cm. Objektív je rovnako ako fotoaparát utesnený proti poveternostným vplyvom. Jeho rozmery sú 174 × 88 mm a hmotnosť je približne kilo a štvrť. Priemer filtrového závitu je 77 mm. K objektívu bude možné použiť aj voliteľné telekonvertory predlžujúce ohniskovú vzdialenosť × 1,4 alebo × 2,0.

Dostupnosť ani cena zatiaľ neboli stanovené a tu si netrúfam ani odhadovať.

Leica DG Elmarit 200 mm f/2,8 Power OIS Leica DG Elmarit 200 mm f/2,8 Power OIS Leica DG Elmarit 200 mm f/2,8 Power OIS
Spolu s fotoaparátom Panasonic Lumix G9 bol predstavený aj objektív Leica DG ELMARIT 200 mm f/2,8 Power OIS.
ParametreLeica DG ELMARIT 200 mm f/2,8 Power OIS
Ohnisko/svetelnosť200 mm f/2,8
Optická sústava15 šošoviek v 13 skupinách
Optická stabilizáciaÁno
Clona9 lamiel, f/2,8 až f/22
Najkratšia zaostriteľná vzdialenosť115 cm
Priemer filtrového závitu77 mm
Rozmery174 × 88 mm
Hmotnosť1245 gramov
Odolnosť proti vode a prachuÁno
Michal Kupsa

Michal Kupsa

Michal Kupsa sa narodil v roku 1970 v Brne. Fotografovať začal už vo svojich 15 rokoch a novinárskej činnosti prepadol už o tri roky neskôr. Na svojom konte má spoluprácu s radom prestížnych českých aj zahraničných médií, vrátane Českej televízie, Českého rozhlasu, National Geographic, Národnej knižnice Kongresu USA, iDNES, nadácie Človek v tiesni a väčšiny českých magazínov o fotografii a fotografovaní. Zameriava sa predovšetkým na cestopisné články, recenzie fototechniky a vedenie fotografických kurzov.

Vytlačiť
P-DC1-WEB18
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií