AD elektro Motorola EDGE 50

Dokáže VR headset Lenovo Explorer vystúpiť z rady WMR okuliarov?

Zobraziť katalóg
Dokáže VR headset Lenovo Explorer vystúpiť z rady WMR okuliarov?

V stále rastúcom segmente virtuálnej reality sa nedávno objavila Windows Mixed Reality, nová platforma od Microsoftu, ktorá okrem VR sľubuje prepojiť virtuálnu realitu so skutočnosťou a otvoriť dvere rozšírenej realite. Spolu s ňou prichádza aj ďalší z headsetov pre Windows Mixed Reality, Lenovo Explorer. Dokáže ponúknuť niečo navyše oproti konkurencii?

Lenovo Explorer patrí do rodiny WMR setov

Zariadenie od Lenova bude spolu s Acer Windows Mixed Reality patriť medzi najdostupnejšie VR kity pre platformu Windows Mixed Reality. Rovnako ako ostatné WMR headsety disponuje Lenovo dvojicou 2,89" displejov s rozlíšením 1 440 × 1 440 pixelov (teda celkom 2 880 × 1 440) s obnovovacou frekvenciou 90 Hz. Oproti Aceru má však širšie, 110° široké zorné pole.

Čo je to Windows Mixed Reality?

Windows Mixed Reality – VR pre každého

V novej platforme pre virtuálnu realitu sa Microsoft snaží prepojiť virtuálne a reálne prostredie. Podobne ako v inovatívnej platforme Hololens by aj WMR malo časom prísť s možnosťou vkladať virtuálne predmety do skutočného prostredia, a naopak využívať reálne, kamerami odstránené prvky vo virtuálnom priestore – zatiaľ ide však skôr o klasickú VR, na ozajstné prelínanie virtuálneho a skutočného sveta by ešte len malo dôjsť. Nový typ VR, na rozdiel od profesionálneho VR systému Hololens, sa zameriava na bežných používateľov a zábavu. Je cenovo výrazne dostupnejší, jeho technické riešenie jednoduchšie a fungovať bude aj na počítačoch bez dedikovanej grafickej karty.

Silnú stránku platformy Windows Mixed Reality predstavuje záštita Microsoftu a silné prepojenie s operačným systémom. Virtuálna realita sa stáva jednou z funkcií systému Windows 10 a jej prostredníctvom je možné pristupovať k radu aplikácií typických pre Windows. Vďaka mnohým partnerom, napríklad hernému obchodu Steam, by nemala byť núdza o bohatý obsah. Veľkou výhodou WMR má byť aj značná užívateľská prívetivosť.

Oculus, Vive alebo WMR?

Nová virtuálna realita WMR prináša niekoľko zásadných rozdielov oproti zavedeným platformám Oculus Rift či HTC Vive. V prvom rade sa líšia technológiou headsetov. Okuliare pre WMR riešia orientáciu v priestore pomocou dvojice kamier na čele headsetu namiesto externých snímačov rozmiestnených po miestnosti. Snímanie priestoru pomocou kamier naviac pripravilo pôdu pre rozšírenú realitu, v ktorej by mali headsety v budúcnosti pracovať priamo s reálnym prostredím. Nevýhodou takéhoto riešenia je však viac slepých uhlov, lebo ovládače fungujú len v zornom poli kamier.

Po obsahovej stránke zatiaľ WMR stojí na začiatku cesty. Tá by ale mala byť časom rozmanitejšia ako pri spomínanej konkurencie čerpajúcej zo služieb SteamVR a Oculus Home. WMR sa tiež pripojí k hernému obchodu Steam, navyše bude čerpať exkluzívny obsah z Windows Store.

Hardvérové ​​požiadavky WMR

WMR pobeží na každom PC s patrične aktualizovaným operačným systémom Windows 10, a nie je teda doménou len tých najsilnejších strojov. V úspornej verzii sa počítač dokonca zaobíde bez dedikovanej grafickej karty – v takom prípade je ale nutné počítať s nižšou obnovovacou frekvenciou 60 Hz, ktorá je vhodná skôr pre sledovanie filmov a ďalší jednoduchší obsah. Hernú vravu v nej headset nemusí zobraziť plynule, kvôli čomu by citlivejší jedinci mohli pociťovať nevoľnosť. Stávkou na istotu tak budú silnejšie VR zostavy a notebooky pre VR.

ParametreMinimálneOdporúčané
ProcesorIntel Core i5 7. generácieIntel Core i7 (6-jadrový)
AMD Ryzen 7 1700
Pamäť8 GB16 GB
Grafická kartaIntel HD Graphics 620NVIDIA GTX 980
AMD Radeon RX 480

Ľahký a drobný WMR headset

Hmotnosť 380 gramov radí Lenovo Explorer medzi najľahšie VR headsety na trhu. S rozmermi 185,1 × 94,8 × 102,1 mm bude zároveň aj najmenším zariadením svojho druhu. Prednej strane, ako pri ostatných náhlavných súpravách WMR, dominujú 2 kamery pre snímanie okolitého prostredia, orientáciu okuliarov a sledovanie pozície ovládačov Microsoft Motion Controllers. Vďaka tomu nepotrebuje Lenovo Explorer v miestnosti ďalšie senzory, na rozdiel od náhlavných súprav Oculus Rift alebo HTC Vive.

Headset Lenovo Explorer

Set sa predáva v balení s dvojicou ovládačov a spolu s platformou Windows Mixed Reality pôjde o používateľsky aj cenovo veľmi dostupnú virtuálnu realitu.

Okuliare Lenovo Explorer zvládnu prácu aj zábavu

Rozšírená realita Windows Mixed Reality neponúka len klasické hry a aplikácie pre 3D prostredie. Do virtuálneho sveta prenesie aj ovládanie počítača a systému Windows, a to pútavou formou domu na pobreží plného aplikácií a otvorených programov.

Pomocou Microsoft Motion Controllers môžete rovnako dobre pripravovať prezentáciu v Powerpointe ako hrať hry zo Steamu. V okuliaroch pre virtuálnu realitu je tiež možné sledovať filmy vo vysokej kvalite s podporou 3D a 360° videa.

Prostředí WMR

Vzdušný dom pri mori je virtuálnou základňou rozšírenej reality od Microsoftu. Nájdete v ňom klasické ponuky z operačného systému, všetky aplikácie a ostatný obsah, ktorý bude pre WMR dostupný.

Ovládače Microsoft Motion Controllers

Dvojica bezdrôtových ovládačov Microsoft Motion Controllers slúži na ovládanie hier i aplikácií. Na každom z nich sa nachádza touchpad, joystick a 4 tlačidlá. Ďalej sa na zariadení nachádzajú LED diódy umiestnené do kruhu pre záznam pohybu dvojice kamier na prednej strane zariadenia. Rozsah sledovania je tak obmedzený ich zorným poľom. Okrem toho je tu tiež možnosť využiť pre ovládanie aj Xbox controller.

Konektivita headsetu Lenovo Explorer

Konektorová výbava je zhodná naprieč zariadeniami v rámci platformy WMR. Lenovo Explorer sa k počítaču pripája pomocou 4 metre dlhých káblov s HDMI 2.0 a USB 3.1 – s WMR headsetom Lenovo Explorer sa teda môžete pohybovať na ploche až 3,5 × 3,5 metra. Okrem toho má v sebe tiež zabudovaný 3,5 mm jack pre pripojenie slúchadiel. Zvukový výstup je priestorový, čo ďalej vylepšuje zážitok z virtuálnej reality.

Souprava Lenovo Explorer Lenovo Explorer

Design je jednou z mála vecí, ktorými sa môžu headsety líšiť. Väčšinu parametrov určuje platforma WMR, silná stránka Lenovo Explorer spočíva v ľahkej konštrukcii s minimálnymi rozmermi.

Za akú cenu a ako Lenovo obstojí proti konkurencii?

Segment headsetov pre virtuálnu realitu Windows Mixed Reality bude silne konkurenčný, okrem značky Lenovo svoje headsety predstavil alebo chystá tiež Acer, Asus, Dell, HP a Samsung. Zariadenia si budú vo väčšine parametrov veľmi podobné. Lenovo Eplorer ale vsádza aj na veľmi prívetivú cenu. Tá sa očakáva okolo 450 € vrátane ovládačov, bude teda patriť medzi najlacnejšie WMR headsety. A okrem toho drží silný tromf v širokom zornom poli.

Vytlačiť
P-DC1-WEB12
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií