Získajte doručenie ZADARMO na rok iba za 1 € mesačne! Viac informácií

Veľký tovar doručíme zadarmo Alzákove Jarné TOPky
Zobraziť katalóg

Horizon Forbidden West; wallpaper: Aloy

Horizon Forbidden West (INFO) – dátum vydania, čeština, gameplay atď.

(Update): Článok celkovo aktualizovaný po vydaní hry.

Aloy síce dočasne odvrátila v akčnom RPG Horizon Zero Dawn (2017) skazu sveta, aby ho však mohla zachrániť, vydáva sa v pokračovaní Horizon Forbidden West na Zakázaný západ, kde musí s pomocou starých známych aj čerstvých spojencov poraziť novú hrozbu. Všetko, čo potrebujete o Horizon Forbidden West vedieť, nájdete v tomto článku.


Autor: Filip NěmecInfo


Zdroj obrázku: Sony

Horizon Forbidden West v skratke

    Horizon Forbidden West

  • Žáner: Akčné RPG
  • Vývojár: Guerrilla Games
  • Vydavateľ: Sony Interactive Entertainment
  • Čeština, česká lokalizácia: Áno

  • Dátum vydania a platformy: 18. 2. 2022 na PS5 a PS4

Horizon Forbidden West (INFO) – OBSAH

Horizon Forbidden West: Hodnotenie a metacritic


i Ako hodnotíme Horizon Forbidden West?

„Horizon Forbidden West prekonáva Zero Dawn vo všetkých ohľadoch. Udivuje nielen skvelou hrateľnosťou, pútavým príbehom či aktivitami nabitým otvoreným svetom, ale aj úžasne navrhnutými nepriateľmi, na ktoré budete spomínať možno dlhšie ako na Aloy samotnú.“

Pozrite sa na celú recenziu (PS5) vrátane hodnotenia.

A ako hodnotí svet?

Tieto hodnotenia sú platné k 14. 2. 2022.

Horizon Forbidden West: Dátum vydania, platformy


Horizon Forbidden West vyšlo 18. februára 2022 na PlayStation 4 a PlayStation 5.

PS4 verziu Horizon Forbidden West je možné zadarmo upgradovať na PS5 verziu. Ide o poslednú PlayStation exkluzivitu, ktorá tento bezplatný upgrade ponúka.

Horizon Forbidden West - Announcement Trailer

zdroj: Sony

Hra bola oznámená 12. júna 2020 na akcii PlayStation 5: Future of Gaming.

Horizon Forbidden West: Regalla a ďalšie edície


Hra Horizon Forbidden West je aktuálne dostupná v troch edíciách: okrem štandardnej (fyzickej aj digitálnej) je možné kúpiť špeciálnu a digitálnu deluxe edíciu. V rámci predobjednávok bola dostupná aj zberateľská a Regalla edícia, tie už sú však teraz vypredané. Obsah jednotlivých edícií nájdete nižšie:

Špeciálna edícia obsahuje okrem hry na blu-ray disku (PS4 alebo PS5 verzia) taktiež steelbook, menší artbook a ingame bonus vo forme špeciálneho oblečenia a zbrane. PS4 verzia stojí 60 €, PS5 verzia 70 €.

Digitálna deluxe edícia za 80 € obsahuje okrem PS4 a PS5 verzie hry dva bonusové oblečky, dve špeciálne zbrane, ingame balíček s nábojmi, lekárničkami a ďalšími predmetmi, exkluzívnu pózu do foto módu, digitálny artbook, digitálny soundtrack a digitálnu verziu grafickej novely The Sunhawk podľa série Horizon.

Horizon Forbidden West; screenshot: špeciálna edícia Horizon Forbidden West; screenshot: digital deluxe edícia

zdroj: Sony

Obrázok 1: Špeciálna edícia. Obrázok 2: Digitálna deluxe edícia.

Zberateľská edícia za 200 € obsahuje kód na stiahnutie digitálnej PS4 a PS5 verzie, steelbook, menšiu figúrku Aloy a väčšiu figúrku tremortuska (sošky vyžadujú montáž), mini artbook, dva bonusové oblečky, dve špeciálne zbrane, ingame balíček s nábojmi, lekárničkami a ďalšími predmetmi, exkluzívnu pózu do foto módu, digitálny artbook, digitálny soundtrack a digitálnu verziu grafickej novely The Sunhawk podľa série Horizon.

Regalla edícia za 270 € obsahuje kód na stiahnutie digitálnej PS4 a PS5 verzie, steelbook, repliku komunikátora Focus na podstavci, repliky robodinosaurov sunwing a clawstrider, látkovú mapu, dve umelecké pohľadnice, menšiu figúrku Aloy a väčšiu figúrku tremortuska (sošky vyžadujú montáž), mini artbook, dva bonusové oblečky, dve špeciálne zbrane, ingame balíček s nábojmi, lekárničkami a ďalšími predmetmi, exkluzívnu pózu do foto módu, digitálny artbook, digitálny soundtrack a digitálnu verziu grafickej novely The Sunhawk podľa série Horizon.

Horizon Forbidden West; screenshot: zberateľská edícia Horizon Forbidden West; screenshot: Regalla edícia

zdroj: Sony

Obrázok 1: Zberateľská edícia. Obrázok 2: Regalla edícia.

Horizon Forbidden West: Čeština, česká lokalizácia


Horizon Forbidden West u nás vyšlo s českými titulkami.

Horizon Forbidden West; screenshot: stroje

zdroj: Sony

Krajinu okrem robotických hrozieb sužujú aj masívne búrky.

Horizon Forbidden West: Príbeh


Príbeh Horizon Forbidden West nadväzuje na predchádzajúci diel, opäť sa teda vraciame na Zem 31. storočia, kde sledujeme osud mladej hrdinky Aloy, ktorá sa šesť mesiacov po porazení umelej inteligencie HADES na konci Horizon Zero Dawn musí postaviť novým nebezpečenstvám. Zastaviť musí ničivú nákazu zvanú Červená pleseň, ktorá pohlcuje, pričom vrásky na čele Aloy vyvolávajú aj masívne búrky, ktoré sa neustále stupňujú. „Život na Zemi smeruje k ďalšiemu vyhubeniu a nikto nevie prečo,“ stojí na oficiálnych stránkach Horizon Forbidden West.

Horizon Forbidden West | Príbehový trailer s CZ titulkami

zdroj: PlayStation

V závere príbehového trailera vidíme novú a očividne dôležitú postavu. Tajomnú Tildu si zahrala kanadská herečka Carrie-Anne Moss, ktorú poznáme predovšetkým zo série Matrix.

Pátranie po pôvode červenej nákazy Aloy zavedie na západné pobrežie bývalých Spojených štátov amerických, okrem iného aj do oblasti dávno zničeného a vegetáciou porasteného San Francisca. Aj tentoraz sa totiž príbeh zameriava nielen na udalosti v postapokalyptickom 31. storočí, ale aj na osudy Dávnych a zničenie Zeme. Príbeh odpovedá na mnohé otázky prvého dielu a jeho znalosť je tak veľmi dôležitá, predchádzajúce udalosti hra však zhŕňa v krátkom filme.

Horizon Forbidden West; screenshot: San Francisco

zdroj: Sony

V Horizon Forbidden West preskúmate nové prostredie západného pobrežia bývalých Spojených štátov amerických.

Horizon Forbidden West: Gameplay


Horizon Forbidden West sa rovnako ako jeho predchodca odohráva v obrovskom otvorenom svete, kde budeme postupne odhaľovať vrstevnatú dejovú líniu, plniť množstvo vedľajších questov, loviť bežné či mechanické zvieratá, zbierať najrôznejšie materiály a z nich si potom craftovať a upgradovať vlastnú výbavu. Hrateľnosť stavia na rovnakých princípoch, ale ponúka ešte viac možností a voľnosti. Dôležitú úlohu aj naďalej hrá taktický prístup – rovnako ako v predchádzajúcom diele musíte jednotlivé druhy mecha-dinosaurov najskôr naštudovať, čím odhalíte ich silné a slabé stránky a zraniteľné miesta na kovových telách.

Horizon Forbidden West - State of Play Gameplay Reveal

zdroj: Sony

Prvá gameplay ukážka sa odohráva blízko trosiek Golden Gate Bridge v San Franciscu.

Aloy budú znepríjemňovať život nové druhy nepriateľov, ako je napríklad mechanický mamut tremortusk, lietajúce robotické dinosaury sunwingovia či clawstrideri pripomínajúci dromaeosaurov, pričom niektorých nových protivníkov môžu fanúšikovia poznať už z Horizon Zero Dawn komiksu. Robotickí nepriatelia tvoria uveriteľnejší svet, v ktorom hrajú rolu najmä jeho ochrancov. Niektoré druhy tak medzi sebou komunikujú alebo sa napríklad navzájom bránia. Výpravy Aloy však skrížia aj nebezpečné ľudské spoločenstvá, ako je napríklad rebelujúca frakcia kmeňa Tenakth. Nechajú si hovoriť Raiders (nájazdníci) a z nejakého záhadného dôvodu dokážu ovládať stroje.

Autori vylepšili šplhanie, vďaka Focusu si totiž Aloy môže zvýrazniť úchyty a vďaka celkovo väčšej voľnosti môže šplhať takmer kamkoľvek chce. Horúcou novinkou je naopak možnosť potápať sa, vo vode pritom nebude bojovať len so silnými morskými prúdmi, ale aj s vodnými nepriateľmi. Nedostatkom kyslíka však Aloy trpieť vďaka dýchaciemu prístroju nebude. Pohyb svetom potom uľahčujú aj dva nové nástroje: kotvička Pullcaster na pritiahnutie sa na vyznačené miesta a štít Shieldwing fungujúci aj ako padák. Súboje tak sú viac vertikálne a protivníkov môžete prekvapiť aj zhora. Veľkých úprav sa dočkal aj súbojový systém. Kompletne prepracovaný bol boj na blízko s kópiou, kde využijeme nové, postupne sa odomykajúce kombá, zatiaľ čo na boj na diaľku vývojári prichystali niekoľko tried nových zbraní.

Horizon Forbidden West - Tribes of the Forbidden West

zdroj: PlayStation

Hlavným nepriateľom Aloy bude rebelujúca frakcia kmeňa Tnakath, vo videu však môžeme počuť aj zmienku o ďalšom záhadnom kmeni, ktorý sa zameriava na rozkrývanie tajomstva starej civilizácie.

Horizon Forbidden West: Herecké obsadenie


Z Horizon Zero Dawn sa vrátila Ashly Burch (The Last of Us Part II), ktorá aj tentoraz vdýchla život Aloy. Zo známych tvárí prvého dielu potom nechýba ani skvelý Lance Reddick (John Wick), predstaviteľ tajomného Sylensa alebo John MacMillan (Svetová vojna Z) v úlohe spojenca Varla. Herecké obsadenie ale odhaľuje aj nové tváre, napríklad Noshira Dalala (Red Dead Redemption II), ktorý sa zhostil úlohy záporáka Kotalla. Najväčšou hviezdou obsadenia je však kanadská herečka Carrie-Anne Moss (Matrix). Tá v Horizon Forbidden West hrá záhadnú Tildu, ktorá sa prvýkrát predstavila v príbehovom traileri. Nižšie sa môžete pozrieť na video predstavujúce hlavných hercov Horizon Forbidden West.

Horizon Forbidden West - Meet the Cast | PS5, PS4

zdroj: PlayStation

Horizon Forbidden West: Herný svet, rozsah a dĺžka hry


Herná plocha nového Horizonu by sa z geografického hľadiska rozpínala od štátu Utah až k Tichému oceánu – odtiaľ práve pramení podtitul hry Forbidden West (Zakázaný západ). Hra je teda svojou rozlohou o niečo väčšia než prvý diel, celá plocha sa navyše ešte opticky zväčšila vďaka novým podvodným oblastiam, ktoré môžete taktiež preskúmavať.

Horizon Forbidden West; screenshot: džungľa Horizon Forbidden West; screenshot: sníh

zdroj: vlastný

V Horizon Forbidden West navštívite vyprahnutú púšť, zasnežené vrcholky hôr, zarastenú džungľu aj podvodný svet.

Autori sa nezamerali na bezúčelné zväčšovanie herného sveta, ale skôr na jeho detaily a celistvosť, ktorá má vylepšiť aj zážitok z príbehu. Aj tentoraz hlavná dejová linka tu a tam odbočuje do menších questov, ktoré pomôžu vykresliť svet 31. storočia a osvetlia zánik našej súčasnej civilizácie.

Hlavnú príbehovú linku Horizon Forbidden West dohráte za približne 30 hodín, vďaka veľkému množstvu vedľajšieho obsahu vám ale hra vystačí minimálne na dvojnásobok. Rovnako ako v prípade prvého dielu pravdepodobne tvorcovia časom pridajú aj režim New Game+.

Horizon Forbidden West: Engine, grafika a zvuk


Hru poháňa vlastný engine štúdia Guerrilla Games, ktorý bol použitý už pre prvý diel a svoje prednosti ukázal aj v ďalších veľkých hrách, ako napríklad Death Stranding od Hidea Kojimy. Práve Kojima sa zaslúžil o jeho názov, Decima engine sa totiž volá po japonskom ostrove Dejima, ktorý bol v sedemnástom storočí centrom obchodu medzi Japonskom a Holandskom, čo má symbolizovať spoluprácu japonského štúdia Kojima Productions a holandského Guerrilla Games. Horizon Forbidden West však pochopiteľne poháňa vylepšená verzia enginu, na ktorej odborníci z Digital Foundry chvália najmä realistickú prácu s vodou či nespočetné detaily, ako sú jemné chĺpky na povrchu kože.

PS5 verzia podporuje dva grafické režimy. Zatiaľ čo ten zameraný na kvalitu obrazu ponúka natívne 4K rozlíšenie s vysokými detailmi pri 30 fps, druhý vykresľuje svet „iba“ v dynamickom 4K rozlíšení, avšak pri 60 fps. Kombo natívneho 4K a 60 fps očakávame u nových hier tak nejako automaticky, či však za tieto ústupky môže vydanie hry aj na PS4 alebo skôr nedostatočný výkon PS5, sa len tak nedozvieme. Napriek tomu next-gen verzia ponúka oproti PS4 rad grafických vychytávok ako ray-tracing, špeciálny systém osvetlenia hlavnej postavy či dokonca úplne samostatný renderovací systém pre podvodný svet. Samozrejmosťou je aj podpora adaptívnych triggerov, haptickej odozvy a priestorového zvuku. PS4 verzia aj napriek výrazne nižšiemu výkonu konzoly vyzerá veľmi pekne a aj napriek niektorým drobným obmedzeniam beží bez väčších problémov.

Rovnako ako prvý diel má aj Horizon Forbidden West skvelý hudobný doprovod. Taktovku vzali do rúk rovnako ako v prípade Zero Dawn skladatelia Joris de Man, Niels van de Leest a dvojica hudobníkov hovoriacich si The Flight. Túto štvoricu potom čerstvo doplnil Oleksa Lozowchuk (séria Dead Rising, FIFA či z poslednej doby Destruction AllStars). Zatiaľ čo v prvom diele vychádzala hudba z jednotlivých lokácií a ich charakteru, teraz sa skladatelia zameriavajú viac na postavy a príbeh s cieľom vytvoriť ešte emotívnejší zážitok.

Horizon Forbidden West - Meet the Composers

zdroj: Sony

Vypočuť si pár nových melódií a spoznať, ako vznikli, môžete vo vývojárskom denníčku venovanom iba hudbe a zvukom.

Horizon Forbidden West: Multiplayer


Horizon Forbidden West neponúka žiadny multiplayerový režim.

Ešte pred vydaním hry sa šírili nepodložené zvesti, podľa ktorých vývojári zo štúdia Guerrilla Games údajne plánovali zahrnúť kooperatívny režim už do Horizon Zero Dawn, ten však nakoniec nie je ani vo Forbidden West. Možno sa dočkáme v niektorom z ďalších dielov.

Horizon Forbidden West; screenshot: kmeň

zdroj: Sony

Krásny a nebezpečný svet Horizon však ku kooperatívnemu preskúmavaniu priamo nabáda.

Horizon Forbidden West: Videá, trailery, screenshoty


Trailery a ďalšie videá si môžete nájsť YouTube kanále vývojáře a obrazové materiály na homepage stránkach hry Horizon Forbidden West.

Oficiálne screenshoty a obrázky, galéria

Horizon Forbidden West; screenshot: shieldwing Horizon Forbidden West; screenshot: stealth riders
Horizon Forbidden West; screenshot: Tremortusk Horizon Forbidden West; screenshot: Snapmaw
Horizon Forbidden West; screenshot: létající stroje Horizon Forbidden West; screenshot: key art Horizon Forbidden West; screenshot: Tortois

zdroj: Sony

(27. 5. 2021): Horizon Forbidden West - State of Play Gameplay Reveal

Horizon Forbidden West - State of Play Gameplay Reveal

zdroj: Sony

(11. 6. 2020): Horizon Forbidden West - Announcement Trailer

Horizon Forbidden West - Announcement Trailer

zdroj: Sony

i

• Zdroje: playstation.com


4,8 18×
Horizon Forbidden West - PS4
Hra na konzolu – PS4/PS4 Pro, krabicová verzia, žáner: akčný, – pripojte sa k Aloy na jej nebezpečnej ceste cez Zakázaný západ, kde na vás číhajú záhadné nové hrozby. Preskúmajte vzdialené krajiny, bojujte s väčšími a desivejšími strojmi a stretávajte sa s prekvapivými novými kmeňmi.

Zľavnené -42 %
32,90 € 56,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: MSX1197
4,8 62×
Horizon Forbidden West - PS5
Hra na konzolu – PS5 (s mechanikou), krabicová verzia, žáner: akčný, – pripojte sa k Aloy na jej nebezpečnej ceste cez Zakázaný západ, kde na vás číhajú záhadné nové hrozby. Preskúmajte vzdialené krajiny, bojujte s väčšími a desivejšími strojmi a stretávajte sa s prekvapivými novými kmeňmi.

Zľavnené -33 %
39,90 € 59,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: PSV0007
4,7 84×
Horizon: Zero Dawn Complete Edition – PS4
Hra na konzolu – PS4/PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verzia, žáner: akčný a RPG, – obsahuje plnú hru vrátane Frozen Wilds DLC. V otvorenom svete plnom vegetácie sa krajinou prechádzajú obrie mechanické stvorenia, ktorá zobrali ľudstvu postavenie alfa predátora. Ľudia sa postupne vrátili ku kmeňovému spôsobu života. Prežívajú v krajine plnej impozantných lesov, veľkolepých pohorí a pôsobivých ruín zabudnutej civilizácie.

Zľavnené -50 %
7,99 € 15,90 €
Na sklade > 10 ks
Objednávací kód: MSX179a
4,9 405×
PlayStation 5 DualSense Wireless Controller Midnight Black
Gamepad pre PS5, bezdrôtové pripojenie, 3.5 mm Jack (na ovládači), USB-C (na ovládači), integrovaná batéria, vibrácie, podsvietenie, analógové páčky, reproduktor, mikrofón, haptická odozva, čierna farba

73,90 €
Na objednávku – termín upresníme > 5 ks
Očakávame 12. 4. 2023
Objednávací kód: MSX005DS2
4,9 405×
PlayStation 5 DualSense Wireless Controller Cosmic Red
Gamepad pre PS5, bezdrôtové pripojenie, 3.5 mm Jack (na ovládači), USB-C (na ovládači), integrovaná batéria, vibrácie, podsvietenie, analógové páčky, reproduktor, mikrofón, haptická odozva, červená farba

78,90 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: MSX005DS3
4,7 143×
PlayStation 5 Pulse 3D Wireless Headset, Midnight Black
Herné slúchadlá – bezdrôtové, s mikrofónom, na hlavu, okolo uší, uzatvorená konštrukcia, rádiofrekvenčné pripojenie, pre PC a PlayStation 5, herný režim, priestorový zvuk 7.1, s ovládaním hlasitosti

89,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: MSX005PU2
4,7 160×
PlayStation 5 HD Camera
Webkamera – kvalita záberov vo Full HD, integrovaný podstavec, funkcia na odstránenie/orezanie pozadia, 120×189×68mm

48,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: MSX005HDC1
4,7 160×
PlayStation 5 Media Remote
Diaľkový ovládač – pre PlayStation 5, ľahké ovládanie streamovacích služieb, biely

29,90 €
Na sklade 2 ks
Objednávací kód: MSX005RE1
HORI Dual Charger for DualSense Wireless Controller - PS5
Dobíjacia stanica - na bezdrôtové dobíjanie až dvoch ovládačov DualSense Wireless Controller pre herné konzoly PS5, indikátory nabíjania, možnosť súčasne dobíjať a hrať

24,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: HORHW131
4,7 143×
PlayStation 5 Pulse 3D Wireless Headset
Herné slúchadlá – bezdrôtové, s mikrofónom, na hlavu, okolo uší, uzatvorená konštrukcia, rádiofrekvenčné pripojenie, pre PC a PlayStation 5, herný režim, priestorový zvuk 7.1, s ovládaním hlasitosti

89,90 €
Na objednávku – termín upresníme > 5 ks
Očakávame 7. 4. 2023
Objednávací kód: MSX005PU1
4,7 160×
PlayStation 5 DualSense Charging Station
Dobíjacia stanica – súčasne možno nabíjať dva ovládače Dual Sense pre PS5, zacvakávacia konštrukcia, AC adaptér, AC napájací kábel

29,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: MSX005ST1
4,4
PlayStation 5 Standard Console Cover – Midnight Black
Kryt na hernú konzolu – na konzolu PlayStation 5, farebné vyhotovenie: Midnight Black

52,90 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: MSX005C1
4,4
PlayStation 5 Standard Console Cover – Cosmic Red
Kryt na hernú konzolu – na konzolu PlayStation 5, farebné vyhotovenie: Cosmic Red

48,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: MSX005C2
4,4
PlayStation 5 Standard Console Cover – Nova Pink
Kryt na hernú konzolu – na konzolu PlayStation 5, farebné vyhotovenie: Nova Pink

48,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: MSX005C4
4,4
PlayStation 5 Standard Console Cover – Starlight Blue
Kryt na hernú konzolu – na konzolu PlayStation 5, farebné vyhotovenie: Starlight Blue

48,90 €
Na sklade
Objednávací kód: MSX005C3
Vytlačiť
P-DC1-WEB16
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií