VIP LENOVO boost VIP LENOVO boost

Linuxové distribúcie na rok 2020

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Keď premýšľame o operačnom systéme na stolové počítače a notebooky, drvivej väčšine bežných používateľov príde okamžite na myseľ komerčný Windows od Microsoftu alebo MacOS v ekosystéme spoločnosti Apple. V pozadí obrovského biznisu so softvérom sa však skrýva tiež množstvo šikovných linuxových distribúcií, ktoré sú na internete voľne dostupné úplne všetkým! V čom sa jednotlivé linuxové distribúcie líšia? A ktorá z nich je tá pravá pre vás a váš počítač? Nielen to sa dozviete v našom článku!

linux distribúcia; linux; operačný systém;

Linuxové distribúcie 2020 – OBSAH

 1. Čo je to Linux a linuxová distribúcia?
 2. Šírenie a inštalácia linuxových distribúcií
 3. V čom sa líšia jednotlivé linuxové distribúcie?
 4. Linux Mint – najlepšie Linux pre začiatočníkov?
 5. Linux Ubuntu – overená voľba pre každého
 6. MX Linux – novšia distribúcia s používateľom v hlavnej úlohe
 7. Arch Linux – rýchly, čistý, ale zložitý
 8. Manjaro Linux – Arch Linux aj pre začiatočníkov
 9. Puppy Linux – nenáročný OS na staršie počítače
 10. Fedora Linux – sebestačná a flexibilná linuxová distribúcia
 11. Debian Linux – linuxová stálica už od roku 1996
 12. openSUSE Linux – distribúcia bodujúca u vývojárov a sysadminov
 13. Kali Linux – distribúcia Linuxu určená na bezpečnostné testy
 14. Ďalšie Linux distribúcie stojace za zmienku

Čo je to Linux a linuxová distribúcia?

Začnime pekne poporiadku – čo to vlastne Linux je? Linux alebo niekedy tiež GNU/Linux je bežné označenie na open-source operačný systém, ktorý je vybudovaný na linuxovom jadre (Linux kernel). Tento slobodný softvér je voľne rozširovaný prostredníctvom takzvané linuxové distribúcie tvoriace jednoducho použiteľné, a hlavne funkčné zoskupenia linuxového jadra a ďalšieho doplnkového softvéru. Hlavný rozdiel medzi Linuxom a známymi operačnými systémami Windows či MacOS tkvie potom v tom, že Linux je možné (bez zväzujúcich licencií) zadarmo používať, upravovať a tiež ďalej distribuovať!

Šírenie a inštalácia linuxových distribúcií

Inštalácia drvivej väčšiny linuxových distribúcií je aj pre bežného a menej skúseného používateľa jednoduchou záležitosťou. Navyše, na všetky používané distribúcie je v súčasnosti na internete k dispozícii mnoho naozaj podrobných návodov, a to ako v anglickom, tak aj českom alebo slovenskom jazyku. Samotná inštalácia vami zvolenej distribúcie Linuxu začína stiahnutím jej najnovšej verzie z oficiálnych webových stránok distribútora.

linux distribúcia; linux; operačný systém;
Typická štruktúra linuxovej distribúcie.

Po stiahnutí budete mať k dispozícii ISO obraz s dátami a metadátami, ktorý môžete napáliť na optický disk či vložiť na USB flash disk a následne ho z daného média nabootovať + nainštalovať do vášho počítača. Sprievodca inštaláciou sa môže pri rôznych distribúciách líšiť, avšak vždy platí, že vás v postupných a zrozumiteľných krokoch dovedie až k zdarnému koncu. Nakoniec už len jedna dobrá rada, vždy si pred celým procesom inštalácie linuxovej distribúcie zálohujte všetky dôležité dáta!

i

Linux – live distribúcia

Live čiže živá distribúcia je stále populárnejšia možnosť používania operačného systému s linuxovým jadrom. Oproti klasickej distribúcii je rozdiel v tom, že live distribúciu je možné z prenosného média (USB flash disk/Live USB, DVD/Live DVD, CD/Live CD) rovno spustiť – inými slovami, nemusí byť inštalovaná a spúšťaná z pevného disku vášho počítača. Drvivá väčšina súčasných distribúcií je k dispozícii aj vo variantne Linux live distribúcie.

V čom sa líšia jednotlivé linuxové distribúcie?

Ako už bolo naznačené, linuxová distribúcia je vo svojej podstate plnohodnotná verzia operačného systému, ktorá úspešne konkuruje svojim komerčným kolegom. Od roku 1991, kedy Linux vznikol, bolo však distribúcií vyvinutých mnoho, pričom stále vznikajú nové a lepšie.

linux distribúcia; linux; operačný systém;
Ako sa vyznať v linuxových distribúciách? Vždy je dôležité odhaliť, na aký typ používateľa je daná distribúcia primárne určená.

Jednotlivé distribúcie Linuxu sa potom okrem názvu líšia predovšetkým svojím zameraním. Niektoré sú určené pre úplných začiatočníkov a sú často veľmi podobné operačnému systému Windows, iné zase slúžia hlavne profesionálnym vývojárom ako operačné systémy na servery alebo na potreby výučby a testovania. V nasledujúcich kapitolách sa stručne pozrieme na aktuálne najpopulárnejšie či inak zaujímavé linuxové distribúcie!

i

Rufus

Ako nainštalovať Linux? Rufus na Microsoft Windows je malá, ale šikovná utilita schopná vytvárať a formátovať spúšťací USB flash disk alebo prostredie na Live USB linuxovú distribúciu.

Linux Mint – najlepší Linux pre začiatočníkov?

Chystáte sa vstúpiť do slobodného sveta Linuxu? S distribúciou Linux Mint to pôjde zaručene ako po masle. Či už ste spokojný používateľ Microsoft Windows alebo MacOS, prechod na Linux bude v tomto prípade naozaj ľahkou záležitosťou. Aby aj nie, keď distribúcia Mint a jej tri hlavné varianty (Linux Mint Cinnamon, Linux Mint MATE a Linux Mint Xfce) predstavujú aktuálne asi najsilnejšiu linuxovú konkurenciu na tieto softvérové giganty!

linux distribúcia; linux; operačný systém;
Ako sa distribúcia Linux Mint páči vám?

Ako hlavnú výhodu distribúcie Linux Mint sa sluší uviesť perfektne dotiahnutú snahu o rovnováhu. Myslené tak, že nie je príliš náročná na hardvér, ale zároveň ponúkne používateľom ihneď po inštalácii plne funkčný, stabilný a prepracovaný systém so širokými možnosťami prispôsobenia. Ďalej stojí za zmienku zabudovaná podpora na rôzne mediálne formáty, šikovná obnova počítača s funkciou Timeshift alebo prehľadná práca s aktualizáciami.

Linux Ubuntu – overená voľba pre každého

Linux Ubuntu je synonymom na stabilnú, bezpečnú, dôkladne overenú a dlhodobo populárnu linuxovú distribúciu. Došlo to až do takej miery, kedy poprední výrobcovia notebookov a stolových počítačov sami odporúčajú Ubuntu ako alternatívny operačný systém na svoje stroje. Súčasne stále vznikajú novšie distribúcie, ktoré však pri svojom vývoji používajú túto linuxovú distribúciu ako základný stavebný kameň (napr. Linux Kubuntu, Linux Lubuntu a Linux Xubuntu). Podobne ako v prípade distribúcie Mint, tiež Ubuntu skvele poslúži nováčikom ako vstupná brána do linuxového prostredia. Rôznorodá ponuka programov, funkcií a jednoduchá customizácia je samozrejmosťou.

linux distribúcia; linux; operačný systém;
Uprednostňujete stabilný a prehľadný operačný systém? Vyskúšajte Linux Ubuntu!

Raz za dva roky vydáva spoločnosť stojaca za vývojom distribúcie Ubuntu špeciálnu LTS verziu. Tá síce využíva mierne odlišné desktopové prostredie, ale zároveň garantuje minimálne päťročnú podporu v podobe bezpečnostných a údržbových aktualizácií. Na porovnanie, štandardná verzia garantuje iba ročnú podporu. Zaujímavosťou pre hráčov počítačových hier môže byť fakt, že distribúcia Ubuntu oficiálne spolupracuje s populárnou hernou knižnicou Steam – bez problému teda nainštalujete klasickú verziu Steam aplikácie.

MX Linux – novšia distribúcie s používateľom v hlavnej úlohe

MX Linux je relatívne nová distribúcia Linuxu, ktorá si aj za krátky čas získala fanúšikov naprieč celou komunitou. Hlavnú úlohu tu zohráva priemerný, obyčajný používateľ – ten získa ihneď po inštalácii plne funkčný a stabilný systém so všetkým dôležitým nastavením. Súčasne sa nemusíte báť, že by vás MX Linux, na rozdiel od niektorých iných prednastavených distribúcií, ochudobnil o svižnosť, prehľadnosť a toľko žiadané čisté používateľské rozhranie. Veľká časť prvkov je dizajnovaná tak, aby používateľovi čo najviac spríjemnili prechod zo systému Microsoft Windows alebo MacOS.

linux distribúcia; linux; operačný systém;
MX Linux sa veľmi rýchlo zaradil medzi najpoužívanejšie linuxové distribúcie na svete.

Arch Linux – rýchly, čistý, ale zložitý

Distribúcia Arch Linux je v porovnaní s tými predchádzajúcimi menej používateľsky prívetivá, avšak v správnych rukách môže byť o to silnejším nástrojom. Všeobecne by sme mohli prístup distribúcie Arch k operačnému systému zhrnúť ako jednoduchý, čistý a minimalistický. Po inštalácii teda neočakávajte žiadne predinštalované aplikácie a balíčky – každý používateľ si musí sám systém nakonfigurovať a prispôsobiť svojim potrebám. A práve preto je Arch Linux populárnou distribúciou pre pokročilejších používateľov, ktorí chcú mať vo svojom zariadení skutočne poriadok.

linux distribúcia; linux; operačný systém;
S distribúciou Arch Linux môže mať neskúsený používateľ často problémy. V rukách ostrieľaného vývojára naopak ide o mocný nástroj.

Niet divu, že v prípade distribúcie Arch už konečne prichádza k slovu aj časté používanie terminálu. Prostredníctvom neho sťahujete a inštalujete nové softvérové balíky alebo naopak odstraňujete tie, ktoré sa vám práve nehodia. Pokiaľ by ste pri procese učenia alebo všeobecne pri práci so systémom narazili na nejaký výrazný problém, nie je potrebné panikáriť – komunita obklopujúca distribúciu Arch je stále veľmi aktívna a rada pomôže.

Manjaro Linux – Arch Linux aj pre začiatočníkov

Páči sa vám koncept distribúcie Arch Linux, ale nepovažujete sa za zbehlého linuxového používateľa? Potom presne pre vás je určená Manjaro Linux distribúcia, ktorá je, ako už asi sami tušíte, založená práve na Arch Linuxe. Distribúcia Manjaro stavia na výhodách svojho predka, a preto poskytuje ľahký, veľmi svižný operačný systém, ktorý je zároveň prívetivý tiež k menej skúseným používateľom a nováčikom! Hlavné rozdiely sú skryté v maličkostiach – Manjaro prichádza s predinštalovaným desktopovým prostredím, základnou mediálnou podporou, automatickou detekciou hardvéru a podporou na množstvo na mieru šitých grafických aplikácií.

linux distribúcia; linux; operačný systém;
Manjaro patrí medzi najpopulárnejšie linuxové distribúcie súčasnosti.

Puppy Linux – nenáročný OS na staršie počítače

Za dobu svojej existencie si distribúcia Puppy Linux vydobyla popredné postavenie v kategórii light-weight (ľahkých) linuxových distribúcií. Tromfom tejto distribúcie je teda logicky jej nenáročnosť a nízke pamäťové nároky – inými slovami a s trochou nadsádzky, Puppy Linux nainštalujete a spustíte aj na vašom pár rokov starom toustovači.

linux distribúcia; linux; operačný systém;
Puppy Linux myslí aj na staršie počítače a notebooky.

Celý systém zaberie maximálne 600 MB a je možné ho spustiť iba z RAM pamäte, čo je najmä v prípade starších počítačov úžasná správa. Napriek tomu je ale Puppy Linux plnohodnotnou linuxovou distribúciou, ktorá obsahuje väčšinu kritických aplikácií, ako sú multimediálne prehrávače, editory, ľahké webové prehliadače alebo nástroje na sťahovanie ďalších softvérových balíčkov.

Fedora Linux – sebestačná a flexibilná linuxová distribúcia

Linuxová distribúcia Fedora je do istej miery unikátna, a to hlavne z toho dôvodu, že bola vybudovaná úplne od základu – nie je založená na žiadnej existujúcej distribúcii a spolieha takmer výlučne na rozsiahlu komunitu dobrovoľníkov a vývojárov z celého sveta. Napriek tomu ju však dodnes s radosťou používa veľa odlišných typov používateľov. Ako dôkaz toho, že Fedora sa vývojárom naozaj podarila, slúži skutočnosť, že sú na nej založené používané a novšie systémy Red Hat (Enterprise) Linux alebo tiež CentOS.

linux distribúcia; linux; operačný systém;
Fedora je úzko prepojená s ďalšou známou distribúciou Red Hat (Enterprise) Linux.

Ďalšou cenenou vlastnosťou tejto linuxovej distribúcie je dôraz na tie najmodernejšie technológie. Pri Fedore sa môžete spoľahnúť, že bude vždy obsahovať aj tie najnovšie, avšak často nie úplne vyladené/stabilné softvérové balíky, aby si ich nedočkaví používatelia mohli čo najskôr ohmatať. Bohužiaľ aj táto vlastnosť má svoju trochu negatívnu stránku. Aby mohol byť všetok softvér dostupný čo najskôr, je Fedora v porovnaní s ostatnými distribúciami Linuxu trochu nestála (častejšie podrobovaná aktualizáciám). Pokiaľ ale raz za čas privriete oko nad malinkou chybičkou, budete mať pri ruke intuitívny a prehľadný systém, ktorý jednoducho odmieta nekráčať s dobou!

Debian Linux – linuxová stálica už od roku 1996

Spolu s Red Hat Linux patrí Debian Linux medzi najstaršie a pravdepodobne aj najznámejšie distribúcie linuxovej histórie. V priebehu rokov si vydobyl renomé ako profesionálny softvér na servery a zároveň poskytol bázu na vývoj moderných systémov ako je Ubuntu, Linux Mint či Kali Linux. Hoci aj klasická desktopová verzia distribúcie Debian si v poslednej dobe prešla hneď niekoľkými významnými zmenami, nejde o systém určený začiatočníkom.

linux distribúcia; linux; operačný systém;
Najnovšia verzia linuxovej distribúcie Debian stojí za vyskúšanie!

Linuxová distribúcia Debian ponúkne zadarmo používateľom enormné množstvo najrôznejších softvérových balíčkov, a tým pádom aj široké možnosti prispôsobenia pracovného prostredia. V najnovších verziách sú niektoré kritické aplikácie síce už predinštalované, ale to nič nemení na tom, že pánom ste tu stále vy. Dôraz je pri distribúcii Debian kladený predovšetkým na stabilitu a neobmedzené možnosti pri budovaní systému na mieru používateľa (kreativite sa medze nekladú).

openSUSE Linux – distribúcia bodujúca u vývojárov a sysadminov

Pokračujeme s distribúciou openSUSE, skôr SUSE Linux, ktorá sa opäť zameriava skôr na pokročilejších používateľov, najmä potom na vývojárov a správcov systému. V týchto okruhoch boduje openSUSE vďaka svojmu silnému zameraniu na bezpečnosť (implementuje prísne bezpečnostné protokoly) a flexibilite rozhrania.

linux distribúcia; linux; operačný systém;
Bezpečnosť je pri distribúcii openSUSE Linux na prvom mieste.

Verzia openSUSE Tumbleweed, založená na hlavnej kolekcii zdrojového kódu projektu, je pravidelne a spoľahlivo aktualizovaná o tie najnovšie balíčky. Celá distribúcia openSUSE je zaujímavá aj vďaka unikátnemu programu YaST, ktorý predstavuje akýsi portál na správu nastavenia počítača, jeho desktopového rozhrania a bezstarostnej inštalácie doplnkových aplikácií.

Kali Linux – distribúcia Linuxu určená na bezpečnostné testy

Poslednú podrobnejšiu kapitolu venujeme jednej veľmi unikátnej linuxovej distribúcii s názvom Kali Linux. Tá je s tými ostatnými neporovnateľná, nejde totiž o distribúciu na bežné používanie, ale skôr o úzko zameraný nástroj kybernetickej bezpečnosti. Kali Linux je jednoducho prostredie so všetkým, čo môžete potrebovať na výučbu alebo profesionálne penetračné testovanie a vykonávanie bezpečnostných auditov. Vďaka povahe systému nemáte hneď zo štartu zviazané ruky tým, ako potrebný softvér stiahnuť a sprevádzkovať, ale riešite iba to, ako rôzne nástroje začať čo najrýchlejšie používať!

linux distribuce; linux; operační systém;
Simulácie najrôznejších útokov sú pri distribúcii Kali Linux na dennom poriadku.

Ďalšie Linux distribúcie stojace za zmienku

Ako už bolo povedané v úvodných kapitolách, linuxových distribúcií je veľa a stále vznikajú ďalšie. V nasledujúcich bodoch preto ešte aspoň krátko uvedieme niekoľko významných či rýchlo sa rozvíjajúcich distribúcií.

 • Linux Lite – rýchly, jednoduchý linux pre začiatočníkov založený na distribúcii Ubuntu LTS. Skvele poslúži aj na starších a menej vybavených počítačoch.
 • Linux Deepin – distribúcia vznikajúca v Číne dáva používateľom na výber tiež škálu vlastných užitočných nástrojov a vyniká podareným desktopovým rozhraním.  
 • Linux Zorin – linuxová distribúcia s obrovským potenciálom. Už na prvý pohľad je jasné, že ide o Linux podobný operačnému systému Windows, čo má svoje očividné výhody.
 • Elementary OS Linux – podľa mnohých používateľov aj odborných serverov predstavuje pravdepodobne najvydarenejšiu distribúciu, čo sa vzhľadu týka. Táto distribúcia je inšpirovaná operačným systémom MacOS – naozaj radosť pozerať.
 • CentOS Linux – odnož komerčnej distribúcie Red Hat (Enterprise) Linux vytváraná komunitou. Základom je stabilita a spoľahlivosť, čo z tejto distribúcie robí ideálneho kandidáta na potreby servera.
 • Bodhi Linux – elegantná, ale zároveň nenáročná linuxová distribúcia, ktorá vyniká predovšetkým minimalistickým prístupom. Veľa možností customizácie a nízky počet predinštalovaného softvéru.
 • Solus Linux – linuxová distribúcia pre každého, ktorá bola vybudovaná úplne od základov. Ponúka vlastné desktopové prostredie, slušnú súpravu predinštalovaných programov a veľa užitočných nástrojov pre vývojárov.
i Mohlo by vás zaujímať

Či už ste profesionálny vývojár, technologický nadšenec, alebo si len na svojom staršom počítači chcete surfovať po internete, buďte si istí, že existuje linuxová distribúcia určená presne pre vás. Linux zvláda aj ako slobodný a voľne dostupný softvér konkurovať tým najväčším gigantom, ktorí majú na poli operačných systémov taký svoj malý monopol. Preto sa nebojte vyskúšať niečo nové, možno vás niektorá z linuxových distribúcií príjemne prekvapí!


Tomáš Ševčík

Tomáš Ševčík

Volám sa Tomáš Ševčík a v súčasnosti som študentom Fakulty informatiky Masarykovej univerzity v Brne. Pre Alza.cz pracujem už od mája 2017 a moju stopu môžete nájsť v mnohých rôznorodých článkoch – zaoberám sa najmä ich formátom, editáciou, finálnou grafickou/SEO podobou a občas aj nejakým tým písaním. Vo voľnom čase nepohrdnem akoukoľvek hrou, či už doskovou alebo počítačovou, rád tvorím amatérsku grafiku, programujem a som nadšencom do moderných technológií.

Vytlačiť
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií