PET PET

Lightning Network (VŠETKO, ČO CHCETE VEDIEŤ)

Zobraziť katalóg
Aktualizováno • Autor: Juraj Bednár

Bitcoin vytvoril natívnu internetovú digitálnu decentralizovanú vzácnosť. Je to protokol, vďaka ktorému môžeme mať niečo, čo je digitálne, ale nedá sa skopírovať kópiou bitov, ktoré tvoria danú informáciu. A navyše vzniká decentralizovaným spôsobom. Je to prvý projekt, ktorý má všetky spomínané vlastnosti - absenciu centrálnej autority, vzácnosť a je to natívny internetový protokol. Samotný Bitcoin však nie je veľmi dobrá platobná sieť z viacerých pohľadov. Každú transakciu overujú všetky uzly siete. Bitcoinový “timechain” (resp. “blockchain”) je veľmi neefektívna decentralizovaná databáza, ktorá má práve jednu unikátnu vlastnosť - umožňuje vytvoriť decentralizovanú kryptomenu. Práve na riešenie efektivity, rýchlosti a ceny transakcie vznikla sieť Lightning. A ako bonus má lepšie súkromie ako verejná databáza Bitcoinu.

TX fees too damn high

Lightning Network (VŠE, CO POTŘEBUJETE VĚDĚT) – OBSAH

  1. Lightning Network
  2. Platobné kanály
  3. Mýty a rozdiely oproti Bitcoin on-chain
  4. Lightning ekosystém
  5. Používanosť
  6. Lightning a súkromie
  7. On-chain súkromie pre držgrošov pomocou Lightningu
  8. Závěr

Lightning Network

Lightning využíva Bitcoin ako účtovnú jednotku a aktívum priamo a decentralizovane, ale na rozdiel od klasických “on-chain” transakcií ako ich poznáme z pôvodného Bitcoin protokolu využíva iný mechanizmus na posielanie satoshi (najmenších jednotiek Bitcoinu).

Sieť Lightning však Bitcoin protokol využíva na riešenie “sporov”. To znamená, že komunikujeme s protistranami, ktorým nemusíme dôverovať a v prípade snahy o podvod tento spor “rozsúdi” Bitcoinová sieť.

Vizualizácia verejných kanálov na verejných adresách siete Lightning z portálu mempool.space

Tu sa dostávame k trochu mätúcej terminológii, pretože slovom Bitcoin označujeme viacero vecí - účtovnú jednotku, platobnú sieť, peer to peer komunikačnú sieť aj softvér. Lightning nahrádza peer to peer komunikačnú sieť (ako sa uzly medzi sebou rozprávajú) aj platobnú sieť (ako prebiehajú platby), ale ako účtovnú jednotku používa priamo Bitcoin - dokonca nie len jeho účtovnú reprezentáciu, ale Bitcoin samotný, čo si vysvetlíme nižšie.

Lightning network je teda platobná sieť, ktorá ako účtovnú jednotku používa Bitcoin a je krytá skutočnými Bitcoinami. Do siete sa pripojíte vytvorením tzv. platobných kanálov, cez ktoré môžete do siete posielať Bitcoiny a zo siete dostávať Bitcoiny. Na to, aby ste niekomu poslali Bitcoiny nemusíte mať s ním otvorený platobný kanál - podobne ako keď máte pripojenie na Internet od poskytovateľa pripojenia, nemáte natiahnutý priamy optický kábel do datacentra, kde má Alza servery, ale aj napriek tomu môžete čítať tento článok. Poskytovateľ má pripojenie do peeringového centra, tam je pripojený iný poskytovateľ, ktorý poskytuje konektivitu datacentru a teda cez viacero “káblov” sa pripojíte k serveru, na ktorom čítate tento text. Vďaka digitálnym podpisom v rámci protokolu HTTPS vieme dokonca zabezpečiť, aby komunikáciu medzi vašim zariadením a serverom Alza nemohol nikto meniť - táto vlastnosť je kľúčová aj pri sieti Lightning.

Platobné kanály

Platobný kanál je špeciálna Bitcoinová adresa (resp. pre pokročilých užívateľov v skutočnosti UTXO), na ktorej sú zamknuté Bitcoiny. Kanál je vždy medzi dvoma užívateľmi siete, nazvime ich Alica a Bob.

Alica predáva skvelé bezlepkové palacinky a Bobovi chutia a chce ich pravidelne nakupovať celej rodine na večeru. Keďže chce zakaždým platiť Bitcoinom a nechce každý deň platiť Bitcoinový on-chain poplatok, bolo by super, keby mohol zaplatiť iba jeden takýto poplatok a potom tieto peniaze u Alici opakovane míňať vždy “do nasýtenia palacinkami”.

Alica robí palacinky a Bob jej platí naozajstnými peniazmi (Bitcoinom), pričom ale nechce zakaždým zaťažovať sieť on-chain transakciou.

Jednoduchý kanál môže vyzerať tak, že Bob pošle Alici dopredu peniaze a predplatí si tak desať večerí, tá mu vytvorí u seba “kredit”. Problém je, že ak sa Bobova rodina preje palaciniek alebo klesne kvalita, alebo Alica získa nového konkurenta v palacinkách, ktorého Bob preferuje pred Alicou, dochádza k pomerne nepríjemnej situácii, kedy Bob musí prísť za Alicou a poprosiť ju o vrátenie neminutej časti kreditu vo forme peňazí. Bob nemá k týmto peniazom privátny kľúč, už ich poslal Alici a teda Alica musí podpísať transakciu na vrátenie rozdielu.

Platobný kanál pre palacinky od Alice však môže vyzerať aj inak. Alica si spomenula, že Bitcoin umožňuje multisig 2-z-2, v ktorom musia každú transakciu podpísať obe strany. Navrhne Bobovi takéto riešenie: spolu vytvoríme adresu, z ktorej môžeme míňať iba spoločne. Bob po tom ako sa dohodnú, ktoré kľúče budú ovládať túto adresu (jeden kľúč a teda podpis za Alicu, jeden za Boba), pošle sumu za desať palacinkových večerí. Ešte predtým ako túto transakciu podpíše a odošle do siete, povie Alici, že chce podpis na transakciu, ktorá všetky dané peniaze pošle rovno naspäť Bobovi. Túto transakciu si však Bob iba odloží a neposiela ju do Bitcoinovej siete - ak teda Alica skrachuje alebo sa Bob preje palaciniek, Bob vezme transakciu podpísanú Alicou, pridá k nej svoj podpis a okamžite dostane naspäť celý svoj “kredit”.

Kanál medzi Alicou a bobom. Má kapacitu 10 večerí a všetky zatiaľ patria Bobovi.

Bob kupuje prvú večeru a dohodne sa s Alicou, že teraz z celej sumy za 10 večerí patrí cena jednej večere Alici a Bobovi patrí zostatková suma za deväť večerí. Navzájom si vymenia podpísanú transakciu, ktorá by peniaze takto rozdelila - jedna večera Alici na jej Bitcoin adresu, deväť večerí Bobovi na jeho Bitcoin adresu. Ani túto transakciu však do Bitcoin siete neposielajú, iba si ju odložia. Ak Bob začne chodiť ku konkurencii a dlho sa neukáže, Alica môže túto transakciu poslať do Bitcoin siete, ťažiar ju vyťaží a ona dostane svoje Bitcoiny za jednu večeru (a zvyšné peniaze automaticky dostane Bob). To isté môže kedykoľvek urobiť Bob - Alica skrachuje a nedá sa s ňou komunikovať, Bob vezme poslednú podpísanú transakciu a pošle ju do siete, ťažiar vyťaží a Alica dostane peniaze za jednu večeru a Bob za svojich deväť.

Samozrejme, teraz si poviete - čo ak Bob je vychytralý a odloží si transakciu, ktorú mu Alica podpísala na začiatku a podľa ktorej mu prislúchajú peniaze za všetkých desať večerí. Za týmto účelom majú platobné kanály takzvané revokačné kľúče. Tie si strany vymieňajú pri podpisovaní novej transakcie. Ak by si Bob použil túto starú transakciu, Alica zoberie svoj revokačný kľúč a vezme si všetky peniaze (za všetkých desať večerí). Penalizačná transakcia je pokuta za odoslanie staršieho ako posledného stavu. Teda nikto sa nemusí báť žiadneho podvodu (to je tá vlastnosť “rozhodovania sporov pomocou Bitcoinovej siete”). Posledná podpísaná transakcia reflektuje aktuálny stav platieb a stačí ju oznámiť ťažiarom. Akákoľvek staršia transakcia odoslaná do siete znamená, že si podvedená strana môže zobrať všetky Bitcoiny z kanála.

(Technický detail: Na to, aby toto fungovalo používa sieť trik, že transakcie, ktoré si jednotlivé strany odložia nevyzerajú rovnako. Alica si odloží transakciu, kde cena deviatich večerí prislúcha Bobovi hneď, ale cena jednej večere je pre Alicu až po určitom čase, v ktorom má Bob možnosť použiť revokačný kľúč. Teda ak transakciu do siete pošle Alica, Bob dostane svoje peniaze hneď, ale Alica musí čakať, či Bob nemá revokačný kľúč, ktorým by si zobral cenu jednej večere. Bob má od Alici podpísanú presne opačnú transakciu - Alici idú peniaze za jednu večeru hneď, ale Bob musí počkať, či Alica nemá revokačný kľúč - po vypršaní časového zámku si peniaze môže zobrať Bob, Alica si môže zobrať všetky peniaze s revokačným kľúčom).

Obojsmerná prevádzka

Alica a Bob si za normálnych okolností dokážu sami účtovať, kto je koľko komu dlžný. Majú platobný kanál, v ktorom na začiatku všetky peniaze patria Bobovi a postupne ako Bob platí za večere, stále viac peňazí prislúcha Alici. Ak Alica zistí, že Bob predáva kokosový olej, ktorý môže Alica používať na vyprážanie palaciniek, môže aj Alica poslať peniaze naspäť Bobovi. Nie však hneď, pretože po otvorení kanála všetky peniaze patria Bobovi a Alica získava svoj zostatok až s platbami za večere. Ak by Alica chcela kúpiť kokosový olej hneď po otvorení kanála, musela by otvoriť ďalší a “nabiť” ho svojimi Bitcoinami alebo sa dohodnúť s Bobom inak - napríklad môže Bobovi poslať peniaze pomocou on-chain platby a na oplátku Bob pošle cez kanál Alici peniaze, ktoré môže Alica míňať. Operácia za účelom, aby obe strany mohli cez kanál rovnako posielať a prijímať, sa volá vyrovnanie kanála (rebalancing) alebo vycentrovanie kanála. Dá sa to robiť aj rôznymi inými spôsobmi. Dokonca sa môže Alica s Bobom dohodnúť, že dajú do kanála Bitcoiny obaja. Takéto otváranie kanála sa volá “dual funding”.

Podstatné je vedieť, že cez kanál sa dajú Bitcoiny posielať obidvoma smermi, ak danej strane prislúcha dostatočný zostatok. Môžete si to predstaviť ako počítadlo.

Počítadlo. Použité pod Creative Commons licenciou od Onderwijsgek z nl.wikipedia.

Platobný kanál je jeden riadok počítadla. Na začiatku je celá kapacita na strane Boba. Bob môže poslať nejaké guľôčky na stranu Alice a teda zostatok desiatich guľôčok sa rozdelí - jedna guľôčka Alici, deväť Bobovi. Alica môže poslať len guľôčky, ktoré má na svojej strane. Ak chce poslať viac, musí otvoriť nový platobný kanál.

Bitcoin blockchain ako riešiteľ sporov

Pointa platobného kanála je, že po jeho vytvorení Bitcoin on chain transakciou na spomínanú 2-z-2 mutlisig adresu už môže prebiehať nekonečne veľa transakcií medzi Alicou a Bobom (v rámci kapacity kanála). Spomínané guľôčky môžu presúvať hore-dole ako sa im len zachce. Nikto v Bitcoinovej sieti netuší, aký je zostatok na ktorej strane a ani Alica ani Bob neplatia žiadne Bitcoinové poplatky minerom. Aj Alica aj Bob v každom momente majú platnú podpísanú transakciu, ktorá im môže poslať aktuálny zostatok Bitcoinov na ich adresy. To je ekvivalent toho, že “majú kľúče”. V Bitcoine sa hovorí - nemáš kľúče, nie sú to tvoje Bitcoiny. Alica a Bob si navzájom nemusia dôverovať. Ak nastane spor, vyrieši ho Bitcoin blockchain, pretože obaja v každom momente môžu poslať platnú podpísanú transakciu, ktorá spravodlivo rozdelí Bitcoiny medzi Alicu a Boba tak, ako im prislúchajú.

Schéma protokolov, ktoré tvoria Lightning network. Jedná sa o pomerne komplexnú platobnú sieť, ktorej časť je priamo namapovaná na protokoly Bitcoinu a tak je zabezpečené riešenie sporov. Zdroj: René Pickhardt, CC BY-SA 4.0 cez Wikimedia Commons

Spor nemusí byť len o tom, že by sa Alica s Bobom pohádali alebo sa chceli podviesť. Alici môže napríklad vypadnúť pripojenie na Internet, Bob je trochu nervózny, že Alica nekomunikuje a rozhodne sa, že chce radšej svoje bitcoiny u seba v on-chain peňaženke. Kanál s nekomunikujúcou Alicou mu je už aj tak nanič, pretože keďže Alica neodpovedá, nemôže cez tento kanál robiť žiadne ďalšie platby. Môže sa rozhodnúť poslať posledný stav kanála do Bitcoinovej siete. Je to ako keby “záloha” stavu počítadla v tvare Bitcoinovej transakcie. Táto transakcia je obyčajná platná transakcia, podpísaná Alicou aj Bobom a právoplatne rozdelí bitcoiny podľa posledného stavu.

Bob však môže byť podvodník a keď si všimne, že Alica neodpovedá, môže poslať starú podpísanú transakciu. Bitcoin blockchain však dokáže aj tento spor vyriešiť - Alica príde do pár dní online a vezme Bobovi všetky peniaze (aj tie, čo by za iných okolností prislúchali jemu) ako pokutu za to, že chcel podvádzať. Čo však ak to Alica nestihne, lebo je naozaj offline? Na to sú v Lightning network “strážne veže” (watchtower), ktoré sledujú staré stavy a v prípade, že ho niekto pošle, pošlú do siete penalizačnú transakciu za Alicu aj v jej neprítomnosti. Toto je bezpečné, pretože penalizačná transakcia je tiež podpísaná a nedá sa ňou urobiť nič iné ako pokutovať poslanie starého stavu. Ak nikto nepošle starý stav do siete, nefunguje - je neplatná rovnako ako keby niekto chcel minúť bitcoiny, ktoré nemá.

Z kanála sieť

Na platbu cez Lightning network nepotrebujem mať s adresátom platby otvorený priamy kanál. To je možné vďaka platobným cestám. U Alice palacinky nakupuje aj masér Charlie. Ten zároveň kupuje od Boba kokosový olej na olejové masáže. Charlie aj Bob majú kanál s Alicou, ale Bob a Charlie nemajú medzi sebou priamy kanál. Ako môžu navzájom komunikovať?

Ak Charlie pošle Alici platbu za jeden kokosový olej a poprosí ju, aby ju preposlala Bobovi, je to jednoduché. Problém však nastane, ak si Alica platbu vezme (Charlie jej podpíše nový stav kanála), ale Bobovi o tejto platbe nepovie - teda ak Alica neaktualizuje stav kanála, ktorý má s Bobom. Ak by platobná sieť fungovala na dôvere, nebola by až tak užitočná. Našťastie Alici nemusíme dôverovať.

Bob pošle Charliemu Lightning faktúru (napríklad ako QR kód na skutočnej faktúre). Súčasťou faktúry je okrem sumy za olej, popisu či exspirácie (“čas splatnosti”) aj tzv. hash platby. To je “kľúč”, ktorý odomkne platbu.

Vysvetlime si to:

Dekódovaná verzia Lightning invoice “lnbc10u1pju5….”. Vidíme verejný kľúč prijímateľa, sumu v satoshis (1000), “hint” na routovanie (cez aký kanál vie prijímateľ prijať túto platbu - používa sa v prípade privátnych kanálov), popis platby (“enuts”). Z pohľadu smerovania je dôležitý “Payment Hash” (reťazec začínajúci “a9b1d6…” v tomto prípade).

Charlie poprosí Alicu o preposlanie platby, ale namiesto toho, aby jej platbu poslal ju poprosí o upravenie stavu kanála takto:

  • Ak prejde dopredu určený čas (napríklad 15 minút), peniaze vo výške faktúry ostávajú Charliemu
  • Ak Alica získa tzv. “preimage”, ktorého hash sa zhoduje s hashom na faktúre (podrobnejšie vysvetlíme neskôr), platba sa “odomkne” a daná časť kanála pripadne Alici.
  • Všetky ostatné časti kanála patria pôvodným majiteľom.

Alica nemá dôvod takéto rozdelenie nepodpísať - buď bude mať toľko peňazí ako doteraz alebo ak nejak dostane “preimage”, bude mať peňazí viac.

Charlie posiela peniaze Bobovi cez Alicu. Zaplatenie prebieha tak, že Charlie vytvorí cestu na základe hashu z Bobovej faktúry. Bob platbu potvrdí tak, že Alici odovzdá preimage (X), ktorého hash súhlasí s hashom vo vytvorenej ceste. Vtedy si môže zobrať satoshis z kanála z Alicou a Alica si môže zobrať satoshi z kanála, ktorý má s Bobom.

Na to, aby Alica získala preimage musí poprosiť o podobné nastavenie v jej kanáli smerom k Bobovi. Bobovi pošle peniaze, ak získa preimage, inak peniaze ostávajú jej. Alica je ochotná túto transakciu podpísať, pretože síce bude mať menej peňazí v kanáli s Bobom, ale ten istý preimage sa dá okamžite použiť na získanie peňazí od Charlieho, takže nič neprerobí ani nezarobí, iba sa jej zmení stav kanálov - viac bude mať v kanáli od Charlieho, menej v kanáli od Boba.

Bob vidí, že môže získať peniaze za platbu od Charlieho. Stačí, keď Alici pošle preimage. Ten automaticky odomkne peniaze pre neho. Alica tento preimage pošle Charliemu a získa peniaze na svoju stranu. Ak sa stav kanálov ustálil, môžu sa preimage z transakcií zmazať a kanál sa vráti k pôvodnému počítadlu - rozdelenie prostriedkov medzi dvoma stranami kanálu.

Vysvetlenie funkcionality kanálov a siete Lightning network

Alica samozrejme radšej robí palacinky ako podpisuje transakcie a preto v tomto celom zohrávajú úlohu aj poplatky. Aby si Alica našla čas na podpisovanie transakcií medzi obracaním palaciniek, bolo by fajn, keby od Charlieho dostala dostala trochu viac ako pošle Bobovi. Toto je poplatok za smerovanie platby. Tento poplatok zarobí Alica, nie ťažiar, pretože takáto platba sa vôbec nepošle do Bitcoinového blockchainu.

Bitcoinový blockchain aj v prípade platby prechádzajúcej cez viac platobných kanálov iba rozhoduje spory a v každom momente je možné určiť, koľko peňazí prislúcha ktorej strane. Aj v prípade, že sa niektorý kanál počas platby zatvorí, je všetko v poriadku - ostatné kanály, cez ktoré prešla platba sú nedotknuté a medzi Bobom a Charliem nikdy nedôjde k priamej on-chain transakcii.

V celej tejto jednoduchej trhovej výmene príde v ideálnom prípade len k dvom on-chain transakciám - otvorenie kanála medzi Alicou a Bobom a otvorenie kanála medzi Alicou a Charliem. Všetky predaje palaciniek, kokosového oleja a masáží v tomto malom ekosystéme už prebiehajú mimo Bitcoin blockchain, sú vyrovnávané okamžite (netreba čakať na potvrdenia) a s minimálnymi poplatkami. Okrem toho, tieto transakcie prebiehajú iba komunikáciou medzi zúčastnenými stranami - nikto iný sa o týchto platbách nedozvie.

Bitcoinovými on-chain transakciami “zaťažujeme” celý svet, ale Lightning platby sú súkromné a prebiehajú ako “šepkanie” medzi Alicou, Bobom a Charliem. Spolu sa dokážu dohodnúť a ak nastane problém, riešia spor len s problémovou stranou - poslaním poslednej platnej transakcie do Bitcoinového blockchainu.

Kapacita kanála

Ak otvoríte kanál, väčšinou môžete cez tento kanál satoshi iba posielať. Niektoré peňaženky to však riešia tak, že v prípade otvorenia kanála pridajú “svoje” Bitcoiny na svoju stranu kapacity, takže vám majú cez daný kanál čo poslať. Môžete teda prijímať aj odosielať. Ďalšou možnosťou je po otvorení kanála časť peňazí poslať naspäť on-chain pomocou swap služby ako napríklad Breez. Teda cez daný kanál zaplatíte lightning faktúru, ktorej zaplatením vám poskytovateľ daný zostatok (mínus poplatky) pošle naspäť on-chain. Skončíte tak s väčším kanálom, kde je časť kapacity na vašej strane.

Ako rozmýšľať nad kapacitou kanála? Analógií je viac, skúsme použiť túto:

Tweet z účtu peňaženky Phoenix o tom ako rozmýšľať nad kapacitou kanála.

Predstavte si, že vaša peňaženka je vedro a váš zostatok je voda vo vedre. Ak platíte vodou, vylievate vodu (napríklad do inej nádoby). Prijímanie je prilievanie vody do vášho vedra. Vodu, ktorú máte vo vedre môžete vždy “minúť” (vyliať). Ale ak chcete prijať (doliať) viac vody ako máte voľného miesta vo vedre, potrebujete nové vedro.

Kedykoľvek je potrebné zmeniť veľkosť vedra, aby sa doň mohlo naliať viac vody, ide o on-chain operáciu. U väčšiny peňaženiek to je otvorenie nového kanála. Peňaženka Phoenix má však stále iba jeden kanál a dokáže ho zväčšiť (splice-in).

Splice-in. Nové prostriedky prichádzajú do kanála, čím sa pôvodný kanál zväčší. Splice-in je jedna on-chain transakcia, ktorá spojí Bitcoiny z pôvodného kanála, pridá prostriedky z nového kanála, čoho výsledkom je väčší kanál. Zdroj: Blog peňaženky Phoenix

Ako sa ku kapacite postaviť? Ak zvládnete zaplatiť občas on-chain poplatok, tak pri bežných non-custodial peňaženkách pre koncových užívateľov kapacitu nemusíte riešiť. Ak nie je dostatočná, poskytovateľ peňaženky vám ju zvýši. To platí napríklad pri peňaženkách ako Breez alebo Phoenix.

Ak Lightning používame častejšie a sme citliví na poplatky, je dôležité kapacite rozumieť a možno trochu plánovať. Typický príklad, kedy by sme sa mali na poplatky pozrieť, je hlavne v prípadoch, kedy chceme častejšie prijímať platby. To môže byť napríklad ak chceme prijímať Bitcoiny cez Lightning vo svojom podnikaní, prípadne ak plánujeme pomocou Lightningu nakupovať Bitcoiny pomocou stratégie DCA (Dollar cost averaging).

Prečo nás odosielanie až tak nemusí zaujímať? Ak sa pozrieme naspäť na analógiu s vedrom, vodu, ktorú chceme preliať do vedra niekoho iného už vo vedre máme, takže na odosielanie cez Lightning nepotrebujeme nové vedro nikdy - voda už v nejakom vedre je.

Otázka teda je ako získavame prichádzajúcu likviditu - ak používame peňaženku typu Phoenix, dostávame ju od nejakého poskytovateľa likvidity. V prípade Phoenixu sú to priamo autori peňaženky - ak je kapacita nedostatočná, prevádzkovateľ v spolupráci s vašou peňaženkou otvorí nový kanál a platba prejde. Vy ale zaplatíte on-chain poplatok za prichádzajúcu platbu.

Ak vieme, že budeme prijímať viac platieb (napríklad od klientov), môžeme si kúpiť prichádzajúcu likviditu alebo si ju inak vytvoriť. Kedysi bola prakticky jediná možnosť urobiť to, že nám niekto poslal sats cez Lightning (napríklad vo výške 1M satoshi), my sme mu poslali naspäť o trochu menej a mali sme kanál s prichádzajúcou likviditou. Takáto operácia stála odosielateľa nejaký lightning poplatok (ak je odosielateľ Phoenix, tak 0.4%) a nás 0.4%, teda náklad tejto operácie bol cca 0.8% + on-chain poplatok. Phoenix konkrétne umožňuje kúpiť prichádzajúcu likviditu aj bez “kamaráta”, ktorý nám pošle peniaze. Poplatok je síce trochu vyšší (1%), ale Phoenix sa tvári, že prichádzajúcu likviditu garantuje aspoň na rok.

Vedro sú naše sats v kanáli. Môžeme prijať kapacitu kanála mínus náš zostatok. Ak chceme prijať viac, potrebujeme nový kanál - väčšie vedro. Výmena vedra je on-chain transakcia

Ak teda pravidelne nakupujeme Bitcoiny alebo prijímame platby, môžeme naraz získať likviditu vo výške odhadovaných príjmov na najbližšie mesiace a zaplatiť jeden on-chain poplatok za “veľké vedro”. Potom je ďalšie prijímanie zdarma.

Pri iných peňaženkách môže byť táto likvidita získaná iným spôsobom - pomocou služby poskytovateľa likvidity, prípadne pri iných peňaženkách dokonca môžeme kanály otvárať manuálne. Na to nám môže pomôcť služba Lightning Network+. Je to nekomerčná služba, ktorá nám umožňuje vymieňať si likviditu. Najčastejším spôsobom je zapojenie sa do tzv. trojuholníka, kde si tri strany (A, B a C) medzi sebou otvoria kanály. A otvorí kanál s B, B otvorí kanál s C a C otvorí kanál s A. Všetci traja teda zaplatia po jednom on-chain poplatku a každý získa kanál s odchádzajúcou aj prichádzajúcou likviditou. Iné poplatky s touto službou spojené nie sú, ale je dobré pozrieť sa na podmienky - ako dlho máte nechať kanál otvorený, koľko iných kanálov už musíte mať a v akej kapacite. Takto teda väčšinou nie je možné otvoriť váš prvý kanál - ten je ale dobré otvárať s ľuďmi vo vašej komunite alebo na služby, s ktorými plánujete interagovať. Napríklad Confirmo, Paralelná Polis, Breez, Phoenix a pod. Zoznam československých nodes nájdete na githube Paralelnej Polis, úplne dole (môžete sa do zoznamu aj pridať vytvorením pull requestu).

Služba Lightning Network+ ktorá umožní ľuďom dohodnúť sa na vytvorení kanálov na spoločné zvýšenie kapacity. Napríklad druhá ponuka z ľava je na kanál výšky milión satoshi v “trojuholníku”, pričom je v tomto swape voľné jedno miesto. Ak sa chcete do tohto trojuholníka pridať, môžete rovno otvoriť kanál a dostanete kanál s kapacitou milión satoshi na prijímanie.

Pri kapacite ešte ostaneme - kanály je dobré otvárať vtedy, keď sú nižšie poplatky. Maximálny poplatok, ktorý ste ochotný zaplatiť si určujete vy ak kanál otvárate priamo, prípadne ho nájdete v nastaveniach peňaženky. Je možné, že vďaka tomuto nastaveniu pri nedostatočnej kapacite nebudete schopní prijať platbu, pretože kapacita je nedostatočná a peňaženka nový kanál kvôli poplatkom neotvorí. Preto je dobré plánovať a otvárať kanály v čase nižších poplatkov - často to býva napríklad cez víkend. Alebo sledujte Bitcoinerov na X alebo na Nostr, často napíšu hlášku “dobrý čas na otvorenie Lightning kanálov”.

Bezpečnosť

Vaša Lightning peňaženka je len tak bezpečná ako vaše zariadenie. Keďže pri každej platbe (odoslanej, prijatej alebo len prechádzajúcej cez nás) je potrebné podpísať transakciu, všetky privátne kľúče sú online na zapnutom počítači. Nemôžeme ručne podpisovať transakcie potvrdzovaním na hardvérovej peňaženke ako v prípade bežných Bitcoin platieb. Teda aspoň v čase písania tejto knihy zatiaľ nikto nevytvoril hardvérovú peňaženku pre Lightning, aj keď technicky to možné je (podobne ako v Trezor Suite môžete nechať bežať coinjoin bez potreby potvrdzovať každé jedno kolo).

K bezpečnosti patrí aj záloha, dostupnosť. Nemusí nutne dôjsť k hacku alebo krádeži vášho zariadenia, môže sa aj pokaziť. Myslite na to, aké prostriedky riskujete a či to riziko stojí za to

Na Lightningu treba mať peniaze na bežné míňanie a dávať si pozor na bezpečnosť vášho zariadenia.

Koľko je “na bežné míňanie” závisí od každého jednotlivca, ale napríklad peňaženka Breez má obmedzenie na maximálnu výšku zostatku v peňaženke 4 milióny satoshi. Pri tejto sume už odporúčajú poslať satoshi do hardvérovej peňaženky.

Ako zálohovať Lightning

Keďže stav kanála sa mení, zálohou Bitcoinovej peňaženky nie je iba mnemonic seed (známych 12 či 24 slov). Ku každému kanálu treba mať uložené posledné zazálohované stavy (zvané commitment transaction), revokačné kľúče všetkých predchádzajúcich stavov a ďalšie informácie. Keďže v prípade poslania starého stavu do Bitcoinového blockchainu prichádza ten, čo to urobí, o všetky peniaze, je veľmi dôležité mať aktuálnu zálohu - sekundu stará záloha môže znamenať, že prídete o peniaze, lebo cez vás bleskovo prebehla platba.

Niektoré peňaženky (napríklad Phoenix) robia to, že zálohy posielajú do cloudu a šifrujú ich kľúčom odvodeným zo seedu. V takom prípade je “zálohou”, ktorú vidíte, naozaj iba seed, ale je dobré vedieť, že na jej obnovenie potrebujete aj to, aby “cloudová” služba prevádzkovateľa na druhej strane fungovala. Je málo pravdepodobné, že budete potrebovať obnoviť peňaženku a zároveň nebude existovať druhá strana, ale o tomto probléme je dobré vedieť - čisto so seedom sa dostanete iba k prostriedkom z plne zatvorených kanálov.

Peňaženka Breez umožňuje zálohu do “cloudu”. Android verzia umožňuje zálohu na vlastný vzdialený server alebo Google Drive, iOS verzia umožňuje aj zálohu do Apple iCloud. Záloha je štandardná záloha, ktorú môžete importnúť aj do Lightning nody lnd, teda je úplne nezávislá od existencie peňaženky Breez. Zároveň je zašifrovaná, takže v prípade úniku údajov z cloudu neprídete o peniaze. Phoenix nie je plne nezávislý od prevádzkovateľa, “cloud” je v tomto prípade ich server. Na druhej strane je málo pravdepodobné že prídete o prístup k appke a zároveň vypadne server prevádzkovateľa - ku coinom sa viete dostať cez appku aj bez spolupráce servera a môžete zavrieť kanály.

Zálohovanie kanálov nie je zjednotené - každá peňaženka na to má iný mechanizmus. Existuje špeciálny typ zálohy, ktorý sa nazýva statická záloha kanálov (static channel backup), ktorý je použiteľný v prípade vážnejšej poruchy a neexistencie aktuálnej zálohy. Tento typ zálohy neobsahuje posledné stavy, iba to, s kým máme aké kanály otvorené. Na základe tohto kanála máme možnosť poprosiť druhú stranu o zatvorenie kanála - nemáme všetko potrebné na to, aby sme to urobili sami, ale aspoň vieme, koho môžeme pomocou Lightning protokolu požiadať o zatvorenie a o ktoré kanály sa jedná. Protistrana nám však nemusí vyhovieť, dokonca nemusí byť online, takže to nie je stopercentná záloha. Na druhej strane ju môžeme použiť vtedy, keď si nie sme istí, či máme aktuálnu zálohu - alebo vieme, že ju nemáme.

Mimochodom, takáto žiadosť o zatvorenie kanála by mohla protistranu nabádať na to, aby zatvorila kanál so starým stavom, v ktorom jej prislúcha väčší zostatok. Na to, aby to neurobila existujú strážne veže (watchtowers), ktoré majú uložené revokačné kľúče starých stavov a dokážu protistranu potrestať aj v prípade, že my nemáme zálohu revokačných kľúčov. Týmto watchtowers nemusíme dôverovať, informáciu nemajú ako zneužiť, vedia iba potrestať protistranu v prípade, že by chcela urobiť podvod.

Mýty a rozdiely oproti Bitcoin on-chain

Sieť Lightning si teraz predstavíme na základe mýtov a rozdielov oproti Bitcoinovej sieti.

Lightning sú skutočné Bitcoiny

Tento mýtus je pomerne častý a prirovnáva sieť Lightning k technológiám ako sidechains (Liquid, Rootstock) alebo k rôznym spôsobom “wrapovania” (zabalenia) Bitcoinov v iných sieťach (WBTC, BTC.b). Zamyslime sa teraz, čo je to Bitcoin hlavne z pohľadu vlastníctva. Bitcoiny sú “uložené” vo verejnej databáze zostatkov, kde sa sieť zhodne na tom, na akych adresách je aká suma.

Spomínal som tradičnú Bitcoinerskú poučku - “nemáš kľúče, nemáš Bitcoiny”. To je čiastočne pravda, ale nie všetky Bitcoiny sú skutočne chránené privátnymi kľúčmi a nie vždy je nutné mať všetky privátne kľúče. V “klasických” on-chain peňaženkách to však platí - ak máte privátne kľúče, dokážete vytvoriť a podpísať platnú transakciu, ktorou Bitcoiny pošlete na inú adresu.

V sieti Lightning máte vždy platnú transakciu, kedy si môžete zostatok, ktorý vám prislúcha zobrať. Nepotrebujete pri tom spoluprácu nikoho iného - keď sa rozhodnete peniaze poslať, tak to môžete urobiť sami, čím vám Bitcoin necháva suverenitu.

Toto platí aj pri Lightningu. Jediné obmedzenie je, že svoje peniaze môžete dostať na svoju adresu bez spolupráce s treťou stranou až po vypršaní časového zámku, ktorý zabezpečuje možnosť pokutovať starú transakciu. Ak nechcete s nikým spolupracovať, svoje coiny dostanete bez akejkoľvek ďalšej strany, stačí zobrať poslednú commitment transakciu (stav kanála) a poslať ho do Bitcoinovej siete, aby ho vyťažili a potom po vypršaní časového zámku si zobrať peniaze podpísaním transakcie kľúčom, ktorý máte.

Samozrejme, toto nie je najefektívnejší spôsob ako získať Bitcoiny - ideálne je nezatvárať kanál a robiť iba swap (napríklad pomocou spomínanej služby Boltz alebo funkcionality vašej peňaženky). Dokonca aj keď chcete kanál zavrieť, je oveľa lepšie to robiť s protistranou, s ktorou tento kanál máte otvorený (cooperative close), pretože nemusíte čakať a robiť ďalšiu transakciu.

Nie je Bitcoin ako Bitcoin - aké rôzne podoby Bitcoinu existujú? Grafika z knihy Kryptomeny - vyhackuj si lepší život (ebook, papierová kniha). Z pohľadu sidechainov sa jedná o “bankcoin”, teda záväzok tretej strany, ale Lightning je skutočný Bitcoin.

Ak však riešime otázku, či sú to “vaše bitcoiny” alebo len sľub niekoho ďalšieho, že ich na požiadanie vyplatia (čo je prípad napríklad spomínaných sidechains alebo iných foriem bankcoinu, napríklad burzových zostatkov), pri Lightningu nepotrebujete na poslanie transakcie nikoho ďalšieho, v najhoršom iba trochu času.

Lightning nemá adresy

Lightning network nemá adresy. Platbu robíme vytvorením platobnej cesty k uzlu a zaplatením Lightning faktúry. Lightning faktúra ako taká sa po platbe stratí a nemusíme ju nikde ukladať. Lightning má o dosť vyššie súkromie ako on-chain platby a o jednotlivých platbách neexistuje (na rozdiel od Bitcoin blockchainu) verejne dostupný permanentný záznam - uskutočnená platba len zmení rozdelenie zostatkov platobných kanálov. Vaša peňaženka si samozrejme môže pamätať, čo zaplatila a čo prijala, ale to je len pre účtovné účely a zobrazenie histórie.

Lightning faktúry fungujú trochu inak ako Bitcoinové adresy. Pýtajte si lightning faktúru, nie “adresu.

Keďže na zaplatení Lightning faktúry je potrebná spolupráca oboch strán (a časti Lightning siete, ktorú používame ako platobnú cestu), faktúra obsahuje informáciu ako nakontaktovať druhú stranu, aký verejný kľúč môžeme použiť, o akú platbu (akú sumu) sa jedná, popis platby a expiráciu. Faktúra po expirácii sa už nedá zaplatiť a je potrebné vytvoriť novú. To je výhodné kvôli zmenám kurzu Bitcoinu - suma v Bitcoine je často platná len obmedzený čas, ale napríklad Bitcoin platobná požiadavka sa dá zaplatiť kedykoľvek.

Lightning nemá históriu

Na rozdiel od on-chain platieb nemajú Bitcoiny posielané cez Lightning históriu. Platba príde účtovnou zmenou (vynútiteľnou on-chain transakciou) cez platobný kanál, ktorý máte otvorený. Bitcoiny, ktoré odosielateľ posiela teda nijak nesúvisia s tým, aké coiny prijmete. Z tohto dôvodu je dobré pri prijímaní Bitcoinov používať práve Lightning, lebo nemusíte riešiť, či dané coiny nie sú na nejakom zozname nepekných coinov, nech už na tieto zoznamy máme akýkoľvek názor.

Finalita - transakcie sú potvrdené hneď

Ak máme otvorený kanál, cez ktorý prijímame, nemusíme na platbu čakať. Po tom ako je platba potvrdená coiny máme nezávisle od ťažiarov a zaplnenia blokov.

Každý, kto kupoval Bitcoiny od niekoho a mrzol v temnom podchode v rukaviciach, šáli a čiapke ocení, že že pri Lightningu nie je potrebné čakať na potvrdenia od minerov a transakcie sú konečné okamžite.

Dokonca aj v prípade, že je potrebné zväčšiť kanál kvôli nedostatočnej kapacite na prijímanie, nie je potrebné čakať, pretože odosielateľ nedokáže urobiť double-spend. Riziko nepotvrdenia transakcie je v tomto prípade iba medzi prijímateľom a jeho partnerom, takže ak veríte, že vás operátor peňaženky nechce podviesť, nemá cenu mrznúť na ulici a čakať na potvrdenie.

Poplatky

Lightning poplatky nie sú zadarmo. V kanáli je uzamknutá likvidita a na jej odomknutie je potrebné v najhoršom prípade urobiť on-chain transakciu. Preto si jednotliví aktéri v bitcoinovej sieti za preposielanie platieb účtujú poplatky. Tie závisia od sumy (pretože menia vlastníctvo kanála a teda sú závislé od sumy).

Poplatky sú väčšinou nižšie a pri malých sumách (ako napríklad zaps na Nostr) sa oplatia viac ako on-chain poplatky. Zároveň poplatky veľmi nezávisia od zaplnenia blokov. Preto je dobré otvárať kanály v čase nižších poplatkov a cez otvorený kanál je možné posielať potom lacné platby. Pri väčších sumách sa ale už môže oplatiť urobiť on-chain platbu.

Či sa viac oplatia Lightning poplatky alebo on-chain poplatky závisí najmä od on-chain poplatkov, keďže poplatky na lightning sieti sú oveľa stabilnejšie. Dobrým zdrojom aktuálneho stavu on-chain poplatkov nájdete napríklad na stránke mempool.space.

Aké vysoké sú poplatky? Na konkrétne poplatky som sa pozrel vo Veľkom teste Lightning peňaženiek na mojom blogu. Heuristika je, že poplatok je väčšinou okolo najviac 0.4% z odosielanej sumy (za prijímanie cez existujúci kanál s dostatočnou kapacitou prijímateľ nič neplatí). V čase písania tohto textu je poplatok za zaradenie bežnej transakcie s dvoma vstupmi a s dvoma výstupmi do ďalšieho bloku cca 2240 sats, teda pri sume nad 560 tisíc sats sa už môže oplatiť viac on-chain platba.

Viac o poplatkoch v Bitcoine sme písali v článku Bitcoin v prostredí vysokých poplatkov (TIPY A TRIKY)

Lightning ekosystém

Sieť Lightning network má pomerne bohatý ekosystém projektov a firiem. Väčšinu z nás napadne ako prvá kategória peňaženky, ale tie sú len malou časťou celého ekosystému. Keďže kľúčovou je kapacita kanála, je tu nová kategória poskytovateľov likvidity, či kapacity kanálov.

Samozrejme, máme tu poskytovateľov rôznych služieb cez Lightning, sociálnu sieť Nostr, e-cash systémy, zmenárne, ktoré umožňujú vklady a výbery cez Lightning, platobné brány, ktoré vám pomôžu s akceptáciou, aplikácie podcastingu 2.0, či služby vouchrov.

Pohľad na Bitcoinový ekosystém v roku 2023. Vidíme rôzne typy poskytovateľov Lightning služieb. Zdroj: River

Služby vznikajú takou rýchlosťou, že potrebujeme štúdie na to, aby sme to boli schopní sledovať a aj tak mnohí nestíhame. Preto akékoľvek odporúčania na konkrétne peňaženky a služby môžu byť zastaralé skôr ako zaschne pomyslený atrament na tomto článku. Preto odporúčame sledovať dobrých Bitcoinerov a čítať aktuálne vydania Bitcoin Alza.

Peňaženky

Pri Lightning ekosystéme nás budú zaujímať primárne peňaženky, pretože to je prvá vec, s ktorou sa užívatelia pri používaní Lightningu stretnú. Ekosystém peňaženiek je pestrý - od lightning uzlov, ktoré si skúsený systémový administrátor nainštaluje na svoj server (lnd, core lightning, eclair, …), cez distribúcie, ktoré okrem samotného uzla poskytujú aj ďalšie služby (napríklad btcpayserver, resp. btcpayserver-docker, Cryptoanarchistic Debian Repository, či viac pre domácich kutilov založený Umbrel, Citadel, RaspiBlitz, myNode, StartOS, Nodl, …).

Domáce nodes budú poskytovať Lightning a Bitcoin uzly pre komunitu, dátové úložisko, e-cash mint, či iné služby. Ak chcete byť vlastnou bankou, je dobré mať jednoduchý domáci server, ktorý vám umožní mať pod kontrolou vaše dáta. Zdroj: Cypherpunk visions and trends 2023-2025.

Peňaženku (vrátane lightning uzla) je samozrejme možné bežať aj na mobilnom zariadení, či domácom laptope alebo na desktopovom počítači. Peňaženky sa líšia podľa toho, čo poskytujú a akú kontrolu dávajú užívateľovi.

Custodial peňaženky uvažovať nebudeme - nie sú to Bitcoinové (ani Lightning) peňaženky, poskytujú prístup k bankovým službám tretích strán a teda sú proti esencii samotného Bitcoinu.

Jednoduché na používanie sú Lightning peňaženky druhej generácie, ktoré pomáhajú užívateľom s likviditou a prípadnými swap operáciami. Asi najznámejšími peňaženkami sú Phoenix a Breez. Obe bežia na iOS aj Android, ale majú rôzny prístup. Breez beží plný lnd uzol, ktorý na mobilnom telefóne robí priamo smerovanie platieb. Okrem toho sa integruje napríklad s prehrávaním podcastov a inými službami. Poskytuje tiež likviditu a swap-in, či swap-out služby na prijímanie a posielanie on-chain platieb. Tým, že peňaženka zabezpečuje smerovanie, býva pomalšia a musí sa viac synchronizovať so sieťou - aj s Bitcoin blockchainom (aby videla, či niekto nezatvoril kanál), aj s peer to peer lightning sieťou (aby mala prehľad o uzloch a mohla bezpečne smerovať platby). Jedná sa o pomerne zaujímavý koncept, kde sa autori snažia experimentovať s novými možnosťami, ktoré Lightning ponúka. Aj preto majú obmedzenie na maximálny zostatok 4M satoshi.

Peňaženka Phoenix patrí medzi jednoduché peňaženky, ktoré sa “ovládajú dvomi tlačidlami” - prijať a odoslať.

Phoenix oproti tomu prináša jednoduchosť, menšiu dátovú náročnosť a predvídateľnosť, na úkor súkromia a množstva poskytovaných služieb. Platby smeruje server prevádzkovateľa - užívateľ má teda lightning uzol, ale ten deleguje úlohy ako vytvorenie platobnej cesty na server. Na druhej strane Phoenix na rozdiel od Breez podporuje pripojenie cez anonymizačnú sieť Tor. Privátne kľúče má však stále pod kontrolou aplikácia užívateľa na telefóne, takže sa nejedná o custodial peňaženku. Phoenix má jednoduchú štruktúru poplatkov (0.4% za odoslanú platbu, on-chain poplatok za prijatú platbu). Nevýhodou je aj nízke on-chain súkromie, keďže pre prijímanie on-chain platby sa používa stále rovnaká adresa a prostriedky sa pripoja k existujúcemu kanálu pomocou splice-in (na vyriešenie tohto problému ale môžete používať externú službu typu boltz.exchange).

Ukážka inštalácie a používania peňaženky Phoenix Wallet. Video je súčasťou kurzu Ako si kúpiť prvé kryptomeny a zaplatiť nimi, ktorý je dostupný zdarma a bez registrácie. Nájdete v ňom ďalšie návody ako používať Bitcoin, ako kúpiť Bitcoiny v automate, či používať aplikáciu Vexl.

Phoenix aj Breez majú jeden Bitcoin zostatok - na rozdiel od iných peňaženiek nemáte “on-chain” a “lightning” zostatok, ale všetky satoshi máte v Lightning kanáli, z ktorého ich ale môžete poslať aj na on-chain adresu. Iné peňaženky (Mutiny, Zeus a podobne) osobitne ukazujú Lightning a on-chain zostatky a umožňujú vám medzi nimi konvertovať. Máte tak väčšiu kontrolu, ale aj viac riešenia.

Ďalším typom peňaženky sú webové (Progressive Web Apps) peňaženky. Dobrým reprezentantom takejto peňaženky je Mutiny Wallet, na ktorý sme na písali recenziu nedávno. Táto peňaženka obchádza cenzúru obchodu App Store a Google Play a teda si môže dovoliť experimentovať s inými nástrojmi.

Peňaženka Blockstream Green s experimentálnou podporou Lightningu, podporuje však aj osobitné on-chain zostatky a sieť Liquid. Taktiež podporuje účty chránené pomocou multisigu.

Autori peňaženky Breez v spolupráci so spoločnosťou Blockstream vytvorili aj Breez SDK - nástroj, pomocou ktorého môžete integrovať Lightning do vašej aplikácie. Jedná sa o model trochu podobný Phoenix-u, kedy časť funkcionality preberá Blockstream Greenlight infraštruktúra, ale privátne kľúče ostávajú u užívateľa. Na tomto SDK sú postavené aplikácie ako napríklad peňaženka Blockstream Green (ktorá má experimentálnu podporu Lightningu), ale aj aplikácia Satimoto, ktorá umožňuje v západnej európe nabíjať elektroautá bez potreby účtov a kreditných kariet - čisto pomocou streamovaných platieb. Inováciou s integrovanou peňaženkou je napríklad aj aplikácia skupinového šetrenia na zdravotnú starostlivosť Crowdhealth.

Pri prijímaní cez Blockstream Green vidíte poplatky, ktoré sa po zaplatení danej lightning faktúry zaúčtujú za otvorenie kanála (zvýšenie kapacity). Poplatky sú u jednotlivých služieb veľmi podobné.

Niektoré peňaženky vám umožňujú získať vyššiu kontrolu, napríklad peňaženka Blixt Wallet síce umožňuje automatické otváranie kanálov, ale môžete si kanály otvoriť aj manuálne, prípadne si kúpiť likviditu u viacerých poskytovateľov. Na rozdiel od Phoenix a Breez teda nie ste obmedzení na kanály s poskytovateľom peňaženky, ale môžete si vybrať, s kým chcete mať kanál otvorený. Dávajte si však pozor na to, že kanály s mobilnými peňaženkami mnohé uzly zatvárajú, pretože kanál je často nepoužiteľný na smerovanie a jedná sa teda o zmrazenú likviditu, ktorú prevádzkovatelia uzlov môžu používať inde. Nečudujte sa teda, ak vám takýto náhodne otvorený kanál po čase protistrana zatvorí - ak chcete stabilnú likviditu, je často potrebné si ju kúpiť alebo použiť vlastný uzol.

Vlastný uzol môžete použiť napríklad s peňaženkou Zeus. Umožní vám pripojiť sa k svojej core lightning alebo lnd node alebo na uzol, ktorý podporuje protokol lndhub (napríklad lnbits). Môžete tak na mobile používať peňaženku, ktorá bezpečne komunikuje s vašim domácim uzlom. Zeus však umožňuje bežať uzol aj na vašom zariadení. Otvárať kanály môže automaticky pomocou integrovaného liquidity providera Olympus, ale môžete interagovať aj s inými poskytovateľmi likvidity a taktiež si môžete otvárať vlastné kanály.

Existuje ešte jeden typ peňaženiek, ktoré sú Lightning tak trochu iba na vonok. Za zmienku stojí Muun a Aqua. Peňaženka Muun sa tvári ako Lightning peňaženka, ale v skutočnosti má zjednotený on-chain zostatok a každú Lightning platbu (prichádzajúcu aj odchádzajúcu) premení pomocou technológie swapov na on-chain platbu. Platíte teda pri každej transakcii on-chain poplatky. To sa v prostredí vysokých poplatkov ukazuje ako nie až tak dobrý nápad.

Peňaženka Aqua umožňuje používať sieť Liquid a integruje swap službu medzi Liquid a Lightning do užívateľského rozhrania. Môžete tak naskenovať QR kód Lightning faktúry alebo ho vložiť a zaplatiť ju bez toho, aby ste mali otvorený akýkoľvek kanál. Bloky na sieti Liquid trvajú presne minútu, takže aj v prípade, že by sieť čakala na potvrdenie, bude to v priemere 30 sekúnd. Pokusná platba ale prebehla takmer okamžite a pri 10000 sats bol celkový poplatok 426 sats, čo je pri takto nízkych platbách stále pomerne vysoký poplatok, ale pri prijímaní vyšších platieb môže byť výhoda to, že nie je potrebné riešiť kapacitu.

Peňaženka Aqua funguje podobne, ale on-chain transakcie robí na sieti Liquid, ktorá má nižšie poplatky. Nemusíte sa tak starať o likviditu, kapacitu kanálov a podobne. Swap však nie vždy funguje spoľahlivo, je to však možno tým, že táto peňaženka je stále na trhu pomerne nová (hlavne jej podpora Lightningu).

Niektoré peňaženky som otestoval vo Veľkom teste Lightning peňaženiek. Je však mnoho nových peňaženiek, ktoré sa do testu nedostali.

Prijímanie Lightning platieb v prevádzkach

Na prijímanie Lightning platieb môžete použiť akúkoľvek peňaženku s dostatočnou kapacitou kanála alebo vhodnými podmienkami na prijímanie platieb. Je možné používať peňaženku Phoenix (ideálne pri zakúpení likvidity).

Ukážka režimu Point of Sale peňaženky Breez - jednoduchá akceptácia Bitcoinov pomocou Lightningu vo vašej prevádzke

Peňaženky Breez a Zeus majú dedikovaný režim “Point of Sale”, určený vyslovene na prijímanie platieb v prevádzkach. Môžete si tak vytvoriť produkty, či ochrániť posielanie Bitcoinov z peňaženky dodatočným “administrátorským” heslom, čím ochránite zostatok v peňaženke pred krádežou zariadenia.

Peňaženka Breez (ale napríklad aj Phoenix) umožňuje ukryť zostatky a sumy. Môžete tak otvoriť peňaženku v prítomnosti niekoho iného (zákazníka alebo predajcu kryptomien) bez toho, aby ste im ukázali váš aktuálny zostatok.

Na prijímanie platieb môžete samozrejme použiť aj PoS modul btcpayservera, ale na ten už musíte prevádzkovať plný Lightning uzol na serveri. Pre väčšinu užívateľov (malých podnikateľov, živnostníkov) stačí mobilná aplikácia.

Používanosť

Ďalšia zásadná otázka je - kto to používa? Signifikantný nárast počtu používateľov hlásia všetky platobné brány aj autori peňaženiek.

Nárast počtu platieb. Jedná sa o sofistikovaný odhad, pretože mnohé platby jednoducho nevidíme a nemáme ich ako zarátať. Jednou z príčin nárastu sú Nostr zaps. Zdroj: River

Ďalšia zásadná otázka je - kto to používa? Signifikantný nárast počtu používateľov hlásia všetky platobné brány aj autori peňaženiek. Je to spôsobené viacerými faktormi. V prvom rade je to kvalitou peňaženiek, ktoré majú v poslednej dobe oveľa menej zlyhaných platieb, sú používateľsky prívetivejšie a podobne. K tomu treba myslieť na nárast počtu užívateľov Bitcoinu a nárast on-chain poplatkov. A taktiež pokles popularity altcoinov, ktorých základná pridaná hodnota boli nižšie poplatky.

Oranžová na grafe ukazuje percenuálnu dominanciu Bitcoinu oproti altcoinom podľa trhovej kapitalizácie. Modrá ukazuje priemerný transakčný poplatok v USD. Vidíme, že koncom roku 2017 a v roku 2021 keď vzrástli poplatky, preliala sa trhová kapitalizácia do Bitcoinu, ale pri poslednom zvýšení poplatkov koncom roku 2023 výraznejší pokles nevidíme - skôr drobný nárast. Je to kvôli popularite siete Lightning network, ktorá problém poplatkov čiastočne rieši? “Na vine” môže byť aj schválenie ETF alebo čokoľvek iné… Zdroj: TradingView chart

Je to spôsobené viacerými faktormi. V prvom rade je to kvalitou peňaženiek, ktoré majú v poslednej dobe oveľa menej zlyhaných platieb, sú používateľsky prívetivejšie a podobne. K tomu treba myslieť na nárast počtu užívateľov Bitcoinu a nárast on-chain poplatkov. A taktiež pokles popularity altcoinov, ktorých základná pridaná hodnota boli nižšie poplatky.

Celkový počet Lightningových mikroplatieb (zaps) v sieti Nostr za posledného pol roka dosiahol viac ako 2.5 milióna. Zdroj: stats.nostr.band

Lightning a súkromie

Na Bitcoinovom blockchaine vidíme iba otváranie a zatváranie kanálov. Teda počiatočný stav a koncový stav (rozdelenie) kanála medzi protistrany. Z pohľadu otvorenia kanála v súčasnosti vidno, že sa jedná o multisig adresu 2-z-2, ale keď prejdeme v Lightningu na taproot adresy, tak sa aj táto informácia stratí a transakcia bude vyzerať ako akákoľvek iná transakcia na bežnú taproot adresu.

Zatvorenie kanála má dve podoby - kooperatívne zatvorenie je také, kde sa obe strany rozhodnú, že kanál zatvoria a podpíšu transakciu s posledným stavom a pošlú ho do siete. Kooperatívne zatvorenie kanála vyzerá ako transakcia s jedným multisig vstupom a dvomi výstupmi (čiastka prislúchajúca Alici a čiastka prislúchajúca Bobovi), z pohľadu siete je to teda pomerne štandardná transakcia (v prípade taprootu nebude vidno ani že ide o multisig).

Nekooperatívne uzavretie kanála (napríklad keď je protistrana dlhšie off-line) je na tom z pohľadu súkromia horšia, ak sa pozrieme na celú sekvenciu zatvorenia kanála, je jasné, že ide o zatvorenie Lightningového kanála.

Čo je ale podstatné - kanál je s konkrétnou protistranou a nehovorí nič o tom, komu sme posielali peniaze, je to len koncový stav rozdelenia. Takže nevidíme koľko platieb prišlo, odišlo, a už vôbec nie kam.

Väčšina uzlov sa pripája cez “darknet” (Tor, I2P alebo cjdns). Tým skrýva pred zvyškom siete svoju IP adresu. Zdroj: Mempool.space

Pri súkromí však musíme dbať aj na iné veci - sieťové súkromie (IP adresy), identifikátory v sieti (verejné kľúče jednotlivých nodes) a samotnú komunikáciu v peer to peer sieti Lightningu.

IP adresy dokážeme ochrániť pomocou VPN alebo siete Tor. Komunikácia okrem toho nemusí prebiehať priamo, ale pomocou iných nod v sieti. Identifikátor v sieti je najmä identifikátor príjemcu. Ten je momentálne viac-menej permanentný, ale ak vám na ňom záleží, môžete používať aj dočasné kľúče, napríklad pomocou projektu lnproxy.

Otázka teda je, či môže nejaký útočník vidieť platby. Odpoveď je, že veľmi ťažko a aj to iba v prípade, že sa priamo pozerá na sieť v danom momente. Po tom ako platba prebehne o nej ostane len podpísaný invoice s prehashom (to je potvrdenie, že došlo k platbe), ktorý má k dispozícii odosielateľ. Ak ho nikomu neukáže, neexistuje permanentný verejný záznam o platbe. Ak prijímateľ nechce, aby existovalo také potvrdenie, môže pomocou lnproxy vytvoriť invoice s dočasným kľúčom, ktorý s ním nie je prepojený.

Jednotlivé uzly nevidia celú prevádzku - odosielateľ vytvára cestu sám, komunikáciou s uzlami. Tie dokonca nevedia, či platbu iba preposielajú pre niekoho iného alebo komunikujú s odosielateľom.

„Nic jsem neplatil, ta částka absolutně nesouhlasí.“ - Tomáš Ujfaluši. Takto môže zareagovať každý Lightning uzol a pravdepodobne nebude klamať - väčšina uzlov nepozná celkovú čiastku a nič neplatí, iba preposiela. Fotka George Groutas, CC BY 2.0 z Wikimedia Commons

Jednotlivé uzly dokonca nevedia, či posielajú celú čiastku, iba jej časť alebo dokonca viac ako je posielaná čiastka. Ako je to možné? Jedna platba môže ísť cez viacero uzlov, teda ak platíme niekomu milión satoshi, môže byť cesta tvorená rôznymi vetvami s menšími sumami.

Platobná cesta cez viacero kanálov, ktoré sa vetvia. Ak uzol vidí jedno rameno platobnej cesty, nevie, či je to všetka voda z rieky (celá platba) alebo je to len jedno rameno, keďže komunikácia s inými uzlami je šifrované - ostatné ramená rieky sú pre uzol v jednom ramene neviditeľné.

Na základe tohto by sa dalo povedať, že ak nejaký uzol po platobnej ceste vidí platbu (odniekiaľ - niekam, teda nevie ani kto platbu odosiela, ani kde skončí), vie, že platba je minimálne vo výške sumy, ktorú preposiela - síce nevie, či je platba vyššia ako 100 tisíc satoshi, ktoré preposiela, ale menšia asi nebude. To však tiež neplatí, aspoň teoreticky. Platba totiž nemusí skončiť na jednom mieste - dá sa vytvoriť cesta, ktorá zároveň rebalancuje kanály a teda jedným z príjemcov je odosielateľ. Môže teda poslať napríklad milión satoshi, pričom z toho je 1000 satoshi platba za Nostr zap a zvyšok je preposlanie peňazí samému sebe tak, aby kanály boli viac vybalancované. Uzol, ktorý vidí, že z tejto cesty preposiela 100 tisíc satoshi teda nemôže predpokladať, že platba je vyššia alebo rovná ako 100 tisíc satoshi, pretože v skutočnosti ide o platbu vo výške 1000 satoshi.

Lightning súkromie je teda dostatočne dobré - on-chain nevidno platby, o platbách nie je žiadny verejne dohladateľný permanentný záznam, coiny nemajú históriu (takže nemusíme riešiť “špinavé coiny”), sieťové súkromie zabezpečujú viaceré vrstvy (napríklad Tor) a navyše akýkoľvek prípadný útočník musí svoj útok urobiť presne v čase platby, po jeho ukončení už po platbe zostanú len zmenené zostatky kanálov.

On-chain súkromie pre držgrošov pomocou Lightningu

Sieť Lightning network môžeme používať na zvýšenie súkromia on-chain transakcií, tak trochu ako náhradu coinjoinu.

Z pohľadu súkromia je on-chain transakcia vs. lightning deň a noc. On-chain transakcia je transparentná a viditeľná pre všetkých, vrátane zdrojových adries (respektíve výstupov iných transakcií) a súm. O lightning transakciách naoapk neexistuje žiadny permanentný záznam alebo zápis do blockchainu.

Prijímanie on-chain platieb so zachovaním súkromia

Predstavte si, že máte dvoch ľudí, od ktorých chcete prijať platbu. A potom chcete niečo zaplatiť v nejakom obchode.

Odosielatelia zatiaľ nevedia robiť lightning platby a chcú peniaze poslať na on-chain adresu (môže to byť napríklad vekslák, bitcoinový automat alebo zmenáreň). Prijatie do Lightning peňaženky ako Breez ako dve osobitné on-chain transakcie (Breez: Receive via BTC address) tieto transakcie priamo neprepojí.

Praktický príklad: Chceme prijať 0.01 BTC od človeka A a 0.015 BTC od človeka B. V peňaženke Breez to môžeme urobiť postupne: Vytvoríme jednu adresu na prijatie a pošleme ju človeku A (pozor, nemôžeme ju poslať dvom ľuďom naraz!). Keď transakciu odošle a vyťaží sa, v našej Lightning peňaženke nám pribudne zostatok. Potom urobíme rovnaký postup pre užívateľa B. V peňaženke máme teraz zostatok 0.025 BTC. Čo ak chceme niekomu zaplatiť 0.02 BTC? Najjednoduchšie je urobiť to Lightning platbou, ale môžeme to urobiť aj tak, že pošleme BTC na on-chain adresu. Keďže v tomto prípade je swap smerom na on-chain adresu služba tretej strany (Boltz), nikdy nevznikne transakcia, v ktorej by sme spojili Bitcoiny od užívateľa A a B. Ak je teda našim cieľom, aby A nevedel, že od B čakáme 0.015 BTC, tak sa to z chain analýzy nedozvie.

Premena on-chain Bitcoinov na Lightning platbu pomocou služby boltz.exchange.

V prípade, že používate inú peňaženku ako Breez, je dôležité pozrieť sa na to, ako dané platby vyzerajú on-chain. Napríklad aktuálna Phoenix peňaženka všetky on-chain platby prijíma na jednu adresu prepojenú s vami. To však neznamená, že je to neriešiteľné - pomocou služby boltz.exchange môžete premeniť on-chain Bitcoiny na lightning zostatok. Pričom tieto platby / zostatky nebudú na vonok prepojené, pretože prijímajúca Lightning peňaženka a služba Boltz sú prevádzkované inými entitami.

Pozor, to neznamená, že prepojenie je nutne nedohľadateľné - s dostatočným množstvom súdnych príkazov si viem predstaviť, že to služby dokážu zo svojich logov postupne dohľadať (aj keď pri peňaženke Breez to budú mať trochu ťažšie, pretože zabezpečuje aj smerovanie platieb). Podstatné je, že nevzniká verejne dostupný permanentný záznam. Pre ľudí, ktorí len pozorujú Lightning sieť a Bitcoinový blockchain je to veľmi ťažký oriešok.

Pozor na korelácie pomocou súm

Postup prijať 0.0142323 BTC cez Lightning a potom akože "anonymne" poslať 0.01416114 BTC von za pár minút nie je veľmi bezpečný spôsob anonymizácie, pretože je už na prvý pohľad jasné, že sa jedná o tie isté peniaze (v druhej sume je zarátaný nejaký poplatok za swap a preto je nižšia). Preto je dobré prepojiť viacero vstupov alebo doplniť peniaze cez Lightning. Ak prijmem 0.0142323 BTC cez on-chain a von pošlem 0.02, lebo som mal v Lightning peňaženke dodatočný zostatok, je to ťažšie prepojiteľné.

Lightning alebo coinjoin?

Osobne preferujem tento spôsob pred mixovaním pomocou Whirpool alebo Wasabi, pretože je to menej nápadné a menej kontroverzné. Používam reputované služby na swap-out Lightning->on-chain a "neperiem" peniaze s neznámymi ľuďmi s pochybným reputačným rizikom. Takéto coiny majú radšej aj centralizované inštitúcie, ktoré vyhodnocujú riziko každej transakcie. Stratíte sa v dave, ale nie ako človek, ktorý mixuje coiny, ale ako človek, ktorý používa peňaženku štandardným spôsobom ako tisícky ďalších užívateľov tej istej peňaženky.

Samozrejme, závisí aj od súm - ak máte 1 BTC alebo viac, narazíte na rôzne obmedzenia kapacity Lightningu a na poplatky za otváranie kanálov.

Závěr

Bitcoin vytvoril skvelú decentralizovanú účtovnú jednotku a aktívum, ktoré je možné skutočne vlastniť. Sieť Lightning network túto inováciu využíva a pridáva rýchlu platobnú sieť, ktorá má pre väčšinu platieb nižšie poplatky a nie je potrebné ukladať transakcie do decentralizovanej siete. Spojenie týchto dvoch technológií je základom paralelného finančného systému budúcnosti.

Bitcoin vytvoril digitálne zlato, protokol Lightning network umožňuje finančné prepojenie celého sveta.

Sieť Lightning network je dôležitou inováciou v skupine protokolov súvisiacich s Bitcoinom. Umožňuje instantné platby s nízkymi poplatkami, bez rizika histórie a s dostatočným súkromím. Ekosystém okolo protokolu Lightning je v druhej epoche vývoja - najťažšie pôrodné bolesti má za sebou, rozvíja sa a rastie do všetkých smerov. Ak používate Bitcoin, mali by ste používať aj Lightning network.

Juraj Bednar

Juraj Bednár

Som cypherpunker, mám rád slobodu, súkromie, peer to peer technológie a terminálové okná. Skúmam chaotický svet, volatilitu a neistotu, bojujem proti entropii - zakladám firmy, neziskové projekty, robím kurzy a píšem knihy. Som spoluzakladateľ Paralelnej Polis, hackerspace Progressbar, či bug bounty platformy Hacktrophy. Vyštudoval som odbor umelá inteligencia a umelá inteligencia sa vrátila - tak ako som ju nikdy nepoznal. O všetkých týchto skúsenostiach píšem blog.

Napsali jsme dříve: Lightning Network

O Lightning Network už ste pravdepodobne počuli. Ak nie, doplňte si s nami medzery. Bitcoinové transakcie sú v týchto dňoch nielen pomalé, ale aj nepríjemne drahé. Posielať Bitcoin po Lightning Network je nielen lacné a bleskurýchle, ale zvládne to už takmer každý. Ak by ste si snáď mysleli, že posielanie platieb je alfou a omegou druhej vrstvy bitcoinovej siete, nikdy by ste asi neboli ďalej od pravdy. Zmení Lightning svet tak, ako ho poznáme?

blockchain-problemy-skalovanie-rychlost">Škálovanie a rýchlosť – blockchain má problém

Blockchain je vlastne decentralizovaná účtovná kniha, ktorá obsahuje všetky transakcie a stavy účtov, ktoré kedy v danej sieti nastali. Na rozdiel od centralizovaných systémov túto účtovnú knihu udržujú všetky uzly (nodes) v sieti kolektívne a nespoliehajú sa na žiadnu jedinú autoritu (napríklad banku). To umožnilo vytvoriť prvú funkčnú decentralizovanú kryptomenu – Bitcoin. Má to však háčik. Zo začiatku, keď je sieť ešte malá či málo používaná, je síce všetko v poriadku – transakcie sú rýchle, extrémne lacné a každý si môže celý blockchain stiahnuť na počítač a nezávisle overiť, či všetko sedí.

Lightning network, bitcoin
Lightning Network je jedným z najočakávanejších vylepšení Bitcoin siete.

Po čase, keď sa popularita a používanie Bitcoinu rozšírili, sa však ukázalo, že blockchain je ako databáza relatívne pomalé a neefektívne riešenie – je oveľa efektívnejšie dopĺňať jedinú centralizovanú databázu a odkazovať na ňu, ako keď sa musia koordinovať všetky uzly v sieti. Blockchain skladuje všetky transakcie, ktoré kedy v danej kryptomene prebehli. Aj nízka platba za kávu z roku 2015 bude už navždy uložená v bitcoinovej sieti. To je pri sieti, ktorej cieľom je stať sa globálnym platobným nástrojom s obrovským počtom transakcií, problém. Bude to totiž znamenať, že veľkosť blockchainu sa bude nafukovať a bude klásť špecifické nároky na tých, ktorí chcú spravovať uzol v sieti (tzv. full node).

skalovanie-blockchainu-riesenie">Ako problém škálovania vyriešiť?

Veľké bloky

Budeme neustále zväčšovať bloky, aby sme zachovali rýchlosť a nízke poplatky za transakciu. To ale bude znamenať, že čoskoro si budú môcť blockchain dovoliť verifikovať iba veľkí hráči, ktorí majú kapitál na nákladné datacentrá. Táto možnosť tak povedie k centralizácii siete, a tým pádom na ňu bude možné jednoduchšie zaútočiť. Týmto smerom sa vydala časť BTC komunity, ktorá sa odštiepila a vytvorila Bitcoin Cash.

Efektívnejší zápis dát

Súbor riešení, ktoré zmenšujú jednotlivé dátové zápisy do blockchainu. Je ním čiastočne napríklad aj SegWit, pripravované Schnorrove podpisy spoločne s Taproot a ďalšími vylepšeniami. Technologických vylepšeniam Bitcoinu, tzv. BIPom, sa venujeme v samostatnom článku: BIP – Technologické vylepšenia Bitcoinu. Tieto riešenia fungujú, ale nedajú sa aplikovať donekonečna a problém nafukovania blockchainu nikdy nevyriešia úplne.

Sharding

Veľká väčšina uzlov v sieti nebude udržiavať celý blockchain, ale iba jeho časti, avšak takým spôsobom, aby sa aj z malého počtu uzlov dokázal celý blockchain zasa poskladať. Toto riešenie je zatiaľ len v experimentálnej fáze, počíta s ním napríklad Ethereum (čiastočne napr. aj Cardano).

Lightning network, bitcoin, ethereum, cardano
Problém škálovateľnosti riešia aj ďalšie kryptomeny, ako napríklad Ethereum či Cardano.

Off-chain riešenia (Lightning Network)

Počítajú s tým, že väčšina bežných transakcií sa nebude zapisovať priamo do blockchainu, ale do platobných vrstiev nad ním, pretože tie budú rýchlejšie a lacnejšie. Blockchain bude týmto vrstvám slúžiť ako základný kameň a „konečný sudca“, do ktorého sa iba raz za čas zapíše nový stav účtov (tzv. Settlement layer). Dominantným riešením je tu Lightning Network alebo napríklad jeho obdoba na Ethereu pod názvom Plasma.

Alternatívne technológie

Niektorí inovátori navrhujú zahodiť blockchain úplne a použiť alternatívny protokol, napríklad kryptomeny, ktoré bežia na báze DAG (akými sú napr. Nano, IOTA, Byteball). Tieto riešenia sú ale ešte v ranej fáze vývoja, ani zďaleka nedosahujú bezpečnosť a stabilitu bitcoinového blockchainu a navyše panuje skepsa, či vôbec budú fungovať decentralizovane v globálnom meradle.

Začiatky Lightning Network

O platobných kanáloch mimo BTC blockchain sa hovorilo takmer od počiatku Bitcoinu. Jeden z prvých nedokonalých návrhov opísal aj samotný Satoshi Nakamoto (asi toľko k tvrdeniu priaznivcov Bitcoin cash, že LN nie je súčasťou „Satoshiho vízie“). Koncept ďalej rozvíjali ďalší BTC developeri (napr. Mike Hearn a Matt Corallo), pričom prekonávali rôzne problémy (prvé pokusy s platobnými kanálmi napríklad fungovali iba jednosmerne).

Lightning network, bitcoin, blockstream
Prvým predmetom zakúpeným v (testovacej) Lightning sieti je tento obrázok. Prvá transakcia medzi vývojármi Blockstreamu prebehla v roku 2015.

Ucelenú formu dali konceptu Lightning Network až Joseph Poon a Thaddeus Dryja vydaním Lightning Network whitepapera v roku 2016. Od tohoto okamihu vývoj Lightning riešení škálovania Bitcoinu začal naplno. Nezávisle na sebe je vo vývoji 8 implementácií v rozdielnych programovacích jazykoch:

Vývojári všetkých uvedených implementácií sa zaviazali k dodržiavaniu tzv. BOLT štandardu, čo vedie k tomu, že ich implementácie budú vzájomne kompatibilné. Vytvoria tak jednotnú sieť, namiesto toho aby si navzájom konkurovali. Na vývoji a podpore Lightning Network sa tiež podieľa spoločnosť Blockstream a veľa nezávislých vývojárov.

co-je-lightning-network">Čo všetko Lightning Network umožní?

Lightning Network je primárne riešením pre škálovanie siete, ale zďaleka to nie je jediná vec, s ktorou má jeho implementácia Bitcoinu pomôcť.

Škálovateľnosť

Bitcoin nebude možné využívať na efektívne platenie, ak nebude podporovať oveľa viac transakcií za sekundu (TPS) ako súčasných 7. Lightning Network transakcie mnohonásobne zvýšia priechodnosť siete, pretože idú mimo blockchain. Napriek tomu bude celá sieť stále rovnako decentralizovaná.

Instantné platby

Bloky s transakciami pribúdajú v BTC sieti približne raz za 10 minút. Aby sme mohli transakciu považovať za bezpečnú, mali by sme počkať aspoň 2 – 4 bloky, teda 20 – 40 minút. Lightning Network transakcie sú však okamžité, preto môžu byť vhodným riešením napríklad pre platobné terminály.

i Vedeli ste, že Lightning Network nemusí fungovať len na Bitcoine? Toto riešenie môže byť použité aj na iných blockchainoch. Okrem bitcoinových klonov (akými sú Litecoin či Vertcoin) o zavedení uvažujú aj vývojári Monera. Aktívne s ním (pod označením „Plasma“) pracuje taktiež Ethereum. Joseph Poon je dokonca poradcom projektu OmiseGo, ktorý nad Ethereum Plasmu vyvíja.

Mikroplatby

V Lightning Network je možné posielať malé transakcie (dokonca nižšie ako 1 satoshi). Poplatok je pritom za predpokladu dlhodobo otvoreného lightning kanála takmer zanedbateľný. Vďaka tomu vieme nastaviť napríklad automatické platobné systémy za drobné služby, za ktoré sa mikropoplatky môžu strhávať napríklad po minútach.

Finančné súkromie

Lightning Network môže napomôcť k zlepšeniu súkromia používateľov, pretože transakcie v Lightning prebiehajú mimo verejný blockchain – v kanáloch, ktoré nie sú úplne transparentné. Lightning tak bude fungovať trochu ako Bitcoinový mixér.

Decentralizovaná zmena kryptomien

Tzv. Cross chain atomic swaps budú vďaka Lightningu možné vtedy, ak bude Lightning Network podporovať viac kryptomien. V kanáli bude možné rýchlo a lacno vymeniť jednu kryptomenu za druhú, bez nutnosti používať burzu.

Lightning Network – ako to vyzerá pod kapotou?

Základným stavebným kameňom Lightning Network sú platobné kanály (payment channels). Platobné kanály sú v podstate smart Contract – špeciálne adresy, na ktorých platia trochu sofistikovanejšie pravidlá než na bežnej BTC adrese.

Pre nováčikov nie je koncept LN úplne jednoduché uchopiť. Ak ovládate angličtinu, odporúčam zhliadnuť toto skvelé video od Andreasa Antonopoulosa.

Tieto kanály sú zápisom do BTC blockchainu vytvorené medzi dvoma protistranami a sú obojsmerné. „Transakcie“ v Lightning Network sú vlastne prepisy stavu účtov (tieto zápisy sa ale ukladajú iba v danom kanáli, nie v BTC blockchaine). Každú zmenu v tomto kanáli pritom musia schváliť (podpísať) obe strany (multisignature). Stav kanála sa môže po podpise obidvoch strán ľubovoľne meniť s tým, že staré stavy sa mažú a záväzný je vždy ten posledný.

Veľmi jednoducho povedané sa vlastne dve strany medzi sebou dohodnú, aký je medzi nimi stav účtov, a na konci sa platba vyrovná zápisom do blockchainu. Niektoré kanály môžu vznikať len na pár platieb, iné môžu vydržať aktívne roky, bez nutnosti kanál uzavrieť. Uzavretie kanála totiž znamená nutnosť zápisu do blockchainu, a nemá preto zmysel otvárať nové kanály len kvôli jednej či dvom platbám.

lightning network, bitcoin, jak funguje
Lightning Network funguje podobne ako TCP/IP protokol, ktorý pomáha posielať pakety dát cez internet.

Pre uzavretie kanála tiež nie je nutný súhlas oboch strán – smart contract obsahuje mechanizmy, ktoré zabraňujú tomu, aby boli kanály nepoctivými stranami zneužité (tie o svoje prostriedky v kanáli môžu prísť). Každá strana má teda za istých okolností možnosť uzavrieť ho samostatne, čím ukončí platobný vzťah. Technické detaily smart contractu sú výborne opísané napríklad v tomto článku.

Lightning Network rovná sa sieť kanálov

Platobný kanál je sám o sebe užitočný hlavne v prípade, že strany, ktoré si ho spolu otvorili, majú nejaký dlhodobý platobný vzťah. Pre bežné používanie (jednorazová platba za kávu) ale nie je praktické, aby si milovník kávy otváral s kaviarňou vlastný kanál, pokiaľ sa do nej neplánuje vracať pravidelne. Jednotlivé kanály od seba ale nie sú izolované. Naopak, vytvoria prepojenú sieť!

i Ako bude Lightning Network fungovať v praxi?
  • Chcem napríklad pomocou LN zaplatiť Alešovi, s ktorým nemám vytvorený kanál.
  • Mám ale vytvorený kanál s Barborou, ktorá má vytvorený kanál s Alešom.
  • V prípade, že je v oboch kanáloch dostatok prostriedkov, môžem Alešovi zaplatiť s pomocou Barbory a platba prejde cez dva kanály.
  • Do hry vstupuje Cyril – chce mi zaplatiť, ale nemá kanál ani so mnou ani s Barborou.
  • Cyril má však kanál s Alešom. Dokáže mi tak zaplatiť cez tri kanály, cestou Cyril >> Aleš >> Barbora >> Ja.

Lightning Hubs

Niektorí správcovia LN kanálov môžu dokonca budovať sieť kanálov (hubs or channel factories) čisto s cieľom spájať sieť a preposielať transakcie. Za túto službu si budú môcť účtovať poplatok. Tým sa rapídne zvýši priechodnosť siete.

Niektorí kritici Lightningu tvrdia, že tieto služby zvýšia centralizáciu a uľahčia regulácie Bitcoinu. Osobne si myslím, že kritika nie je na mieste – jednak bude možné stále využívať (hlavne pre väčšie a dôležité platby) samotný BTC blockchain (ktorý je vďaka malým blokom a možnosti jednoducho si spravovať vlastný BTC uzol dostatočne decentralizovaný), jednak bude lightningová sieť globálna a zúčastniť sa či vytvárať huby bude môcť každý.

Watchtowers (strážne veže)

Lightning Network so sebou nesie taktiež isté riziká. Za určitých okolností, napr. ak je jedna zo strán kanála offline (najmä v prípade mobilných peňaženiek), sa druhá strana môže pokúsiť kanál jednostranne uzatvoriť a privlastniť si časť prostriedkov protistrany bez jej súhlasu. Jedným z prípadných riešení môže byť využitie služby tzv. Watchtower čiže Strážnej veže, ktorá je súčasťou LND implementácie od verzie 0.7.0-beta. V prípade, že by sa jedna strana pokúsila druhú podviesť, Watchtower zakročí a neférovú stranu potrestá presunutím všetkých prostriedkov v kanále ku strane druhej.

Blockchain ako finálny sudca

Po uzavretí platobného kanála sa výsledný konečný stav účtov (schválený oboma stranami) zapisuje ako bežná transakcia do BTC blockchainu. V prípade sporu môže jedna zo strán kanál uzavrieť jednostranne, v takom prípade sa do blockchainu zapíše posledná transakcia schválená oboma stranami.

i Vedeli ste, že škálovanie po vrstvách je preferovaný spôsob budovania veľkých sietí? Na rovnakom princípe stojí aj celý internet.

Blockchain teda môže fungovať ako „súd poslednej inštancie“ – pevná, decentralizovaná a nemenná základná vrstva, na ktorej stoja ďalšie, flexibilnejšie a rýchlejšie vrstvy. Dalo by sa to prirovnať ku zmluvám – väčšinu zmlúv, ktoré kedy podpíšeme, nikdy neriešime so sudcom, iba v prípade rozporu.

Ako sa Lightning Network používa v praxi?

Lightning Network je stále ešte vo fáze vývoja, ale aj napriek tomu už existuje rad šikovných aplikácií a peňaženiek so skvelou UX a UI, ktoré umožňujú používanie Lightning Network na dennej báze ako začiatočníkom, tak aj pokročilým.

Lightning network, bitcoin, vizualizácia
Vizualizácia Lightning Network v momente aktualizácie tohoto článku (marec 2021). Uzlov: 17 556, kanálov: 38 914, kapacita siete: 1 131 BTC, poplatky: neférovo nízke.

Počet uzlov a účastníkov siete rýchlo rastie. Priemerná životnosť kanála je 389 dní a priemerná kapacita kanála je 0,029 BTC. V lightningovej sieti beží v tejto chvíli 17 556 nodov, z toho ich je 3 837 prevádzkovaných v Tor sieti. Existuje už rad služieb (zmenárne, e-shopy s fyzickým aj virtuálnym tovarom, kasína a virtuálne hry), ktoré lightningové platby prijímajú.

Klasická platba cez Lightning Network potom prebieha najčastejšie pomocou QR kódov, ktoré tradičné bankovníctvo ešte len objavuje. Lightning Network už nejaký čas nie je len pre geekov, ktorí ovládajú Linux a príkazový riadok, ale väčšina intuitívnych LN peňaženiek je dostupná pre iOS, Android, MS Windows aj MacOS. Ponúkajú nielen príjemné a jednoduché používateľské prostredie bez zbytočných komplikácií, ale tie najpoužívanejšie sú aj v češtine.

Lightning Network peňaženky (vyskúšané za vás)

    Desktopové Lightning Network peňaženky


  • Zap Desktop: Windows/macOS/Linux – pravdepodobne najlepšia lightningová desktop peňaženka so skvelým grafickým rozhraním a intuitívnym ovládaním. Podporuje napojenie na vlastný fullnode, ponúka možnosť light módu, tzv. Neutrino (bez potreby fullnode) a napojenie na vlastný BTCPay Server. A navyše je v češtine.
  • Joule (browser plugin): Chrome a Brave/FireFox. Joule je skvelá peňaženka vo forme pluginu, rozšírenia do webového prehliadača, ktoré umožňuje najrýchlejšie platby a interakciu s webovým prostredím pri surfovaní a nakupovaní online.
  • Mobilné Lightning Network peňaženky


  • Breez: iOS/Android Aktuálne snáď najjednoduchšia mobilná LN peňaženka pre Android aj iOS, ktorá vám automaticky otvorí kanál. V priebehu pár minút vás bez starostí a zbytočných okľúk napojí do lightningovej siete a razom ste schopní odosielať aj prijímať platby v bitcoinoch s takmer nulovými poplatkami rýchlosťou blesku. Bohužiaľ zatiaľ iba v angličtine.
  • ZAP: Mainnet: iOS/Android ZAP pre iOS a Android je v nadväznosti na desktopovú verziu opäť najvymakanejšou mobilnou lightningovou walletkou na trhu. Je síce v češtine, ale kanál vám sama neotvorí. Nejde však o žiadne veľké mínus, pretože otvorenie kanála je veľmi jednoduché, intuitívne a hlavne máte možnosť výberu, s kým si svoj prvý kanál otvoríte. ZAP dokáže nielen Neutrino, ale aj napojenie na vlastný fullnode, čo z inteligentného telefónu predstavuje tú najultimátnejšiu kombináciu a spôsob používania Bitcoinu vôbec.
  • Phoenix: iOS/Android Phoenix peňaženka je jedna z nejobľúbenejších lightningových walletiek súčasnosti. Phoenix je plne non-custodial, takže bitcoiny v tejto peňaženke sú vaše a pod vašou plnou kontrolou. Aplikácia je vhodná pre všetkých, ktorí chcú Lightning Network používať bez nutnosti prevádzkovania vlastného full nodu a zároveň im záleží na transakčnom súkromí. Pre túto peňaženku sme si pre vás pripravili kompletný návod: Phoenix – Lightning Network vo vrecku, jednoducho a prehľadne (NÁVOD)
  • Bluewallet (custodial!): iOS/Android Bluewallet je v defaultnom režime napoly custodial. To znamená, že od bitcoinov na prvej vrstve síce máte privátne kľúče, ale od bitcoinov v kanáloch už bohužiaľ nie. Aj napriek tomu ide o jednu z najlepších mobilných LN peňaženiek, ktoré v tejto chvíli existujú, a navyše je v češtine a pozná aj euro. Pre dosiahnutie ešte väčšieho súkromia možno BlueWallet napojiť na vlastný fullnode pomocou Electrum Personal Server či jeho implementácie ElectrumX (python) alebo Elects (Rust). Problém s privátnymi kľúčmi od bitcoinov na druhej vrstve možno riešiť napojením na tzv. LNDHub, ktorý vývojári ponúkajú vrátane návodu na GitHubu. Nielen táto funkcia robí z BlueWallet jednu z najlepších peňaženiek vôbec, ale ďalej ponúka niekoľko ďalších funkcií, ktoré sa môžu hodiť.

!


Je potrebné myslieť na to, že celá technológia Lightning Network je stále v bete, teda vo fáze vývoja. Hoci nie sú známe žiadne prípady strát finančných prostriedkov, je potrebné k Lightning Network pristupovať opatrne a nenechávať v sieti nijak závratné sumy.

Pripomíname, že lightningové peňaženky sú tzv. hot wallet, teda sú nonstop pripojené k internetu. Pre väčšie sumy odporúčame používať cold wallet, najlepšie hardvérové peňaženky, ktorým sa podrobne venujeme v našom článku: Hardvérové peňaženky – Ako bezpečne uchovávať bitcoin a ďalšie kryptomeny?

Návod na lightningovú peňaženku ZAP: Desktop (Windows)

Pre zobrazenie kompletného návodu rozkliknite roletku.

ZAP: Desktop je aktuálne najvydarenejšia lightningová peňaženka s perfektným grafickým rozhraním, jednoduchým ovládaním a množstvom šikovných funkcií.

  1. detail-platby detail-platby detail-platby
    ZAP: Desktop ponúka možnosť vytvorenia novej light walletky pomocou protokolu Neutrino vrátane obnovy zo seedu. Zároveň umožňuje napojenie na vlastný node.

    Zálohu seedu, oných 24 slov, neberte na ľahkú váhu. Dobre si ich poznačte na papier alebo do Cryptosteelu či Bunkeroidu. NIKDY seed neukladajte do PC, nefoťte telefónom a nikomu ho neukazujte!

  2. detail-platby detail-platby detail-platby
    Poriadne heslo a spoľahlivá záloha sú alfou aj omegou zabezpečenia.

    Zvoľte si silné heslo, najlepšie pomocou password managera. Pomenujte peňaženku a vyberte si spôsob zálohy stavu kanálov. Tie sa ukladajú do súboru channel.backup a ide o jediný spôsob, ako získať prístup k bitcoinom, ktoré máte v kanále. Záloha na cloud môže znieť nedôveryhodne, ale bez seedu je záloha kanálov na nič. SSD disk v PC môže umrieť, a preto nie je od veci mať zálohu aj niekde inde.

  3. detail-platby detail-platby detail-platby
    Dokončenie zálohy, bleskurýchla synchronizácia so sieťou a prvý depost bitcoinov pre otvorenie prvého kanála.

    Na príklade je vidieť dokončenie nastavenia zálohy v lokálnom režime, teda na rovnakom PC, kde sa nachádza ZAP peňaženka. Po potvrdení sa začne walletka synchronizovať s lightningovou sieťou a počas 1 – 2 minút je hotovo. Medzitým môžete poslať prvé bitcoiny na onchain časť peňaženky, aby ste mohli otvoriť prvý kanál. Pre lepšie transakčné súkromie pošlite nezaokrúhlenú čiastku a menšie poplatky posielajte z bech32 adresy, ktorá vždy začína znakmi bc1.

  4. detail-platby detail-platby detail-platby
    Detaily prichádzajúcej onchain transakcie, kontrola v exploreri a ideme na otvorenie prvého kanála.

    Aby ste mohli poslanými bitcoinmi otvoriť kanál, musí mať aspoň jedno potvrdenie v blockchaine. Po kliknutí na odkaz pri Transaction ID sa otvorí Blockstream explorer. Všimnite si zelené informácie o úspore poplatkov za vyťaženie transakcie a fakt, že nedošlo k žiadnemu známemu narušeniu transakčného súkromia, napr. zaokrúhlená suma platby.

    Po kliknutí na Channels vidíme, že zatiaľ žiadne kanály nemáme. Sú tu dve voľby, Create a Manage. Zvolíme Create a ideme na vec.

  5. detail-platby detail-platby detail-platby
    ZAP pre štart navrhuje šesticu dobre napojených LN nodov. Ak poznáte pubkey, môžete sa pripojiť na node podľa vlastnej voľby.

    Akonáhle vyberiete node, zostáva zvoliť kapacitu kanála, teda množstvo Bitcoinov (satoshi), ktoré do kanála uzavrieme. Po kliknutí na Next sa zobrazí rekapitulácia a tlačidlom v spodnej časti okna potvrdíme otvorenie kanálu.

  6. detail-platby detail-platby detail-platby
    Čakanie na otvorenie, úspešne otvorené a podrobné detaily o kanáli.

    Úspešné otvorenie kanála je závislé od onchain transakcie s jedným potvrdením, pokiaľ nemá druhá strana nastavené inak. Akonáhle dôjde k prvému potvrdeniu v blockchaine, kanál je otvorený a pripravený na použitie.

  7. detail-platby detail-platby detail-platby
    Platba cez Lightning je jednoduchá, stačí vložiť skopírované znenie tzv. ln invoice, potvrdiť a je hotovo.

    Platby po Lightning Network prebiehajú pomocou tzv. ln faktúr začínajúcich písmenami lnbc. Väčšina dobrých peňaženiek a projektov prijímajúcich LN platby automaticky prekladá do QR kódu. Stačí teda nascanovať QR alebo skopírovať znenie ln faktúry stlačením tlačidla a vložiť. ZAP peňaženka automaticky načíta všetky údaje, stačí potvrdiť a platba je hotová.

  8. detail-platby detail-platby detail-platby
    Vznik remote balance, vytvorenie ln faktúry a čakanie na platbu.

    Vo chvíli, kedy po Lightning Network niečo zaplatíte, vznikne na druhej strane kanála tzv. remote balance rovnakej hodnoty, akú ste poslali. Tá predstavuje sumu, ktorú môžete po Lightning Network naopak prijať. Vytvoríte faktúru na sumu, ktorú chcete, aby vám druhá strana zaplatila, a pošlite jej QR alebo textové znenie faktúry.

  9. detail-platby detail-platby
    Prijatie platby

    Akonáhle druhá strana LN faktúru zaplatí, status faktúry sa zmení na zaplatené. Bitcoiny sa nám objavia v prehľade platieb a sú okamžite pripravené na použitie, nie je potrebné čakať na žiadne potvrdenie v sieti.

  10. detail-platby detail-platby detail-platby
    A vo finále možnosti a nastavenia ZAP Desktop peňaženky vrátane zistenia verejného pubkey kľúča.

    V Preferences a General nájdete nastavenia jazyka, fiat meny a výber tmavého/svetlého režimu. Pod Wallet potom nastavenia typu onchain adresy (odporúčame nechať bech32), preferovaný onchain explorer, zdroj kurzu BTC a nastavenie ťažobných poplatkov čo sa týka počtu blokov od odoslania transakcie do siete.

Výhody a nevýhody ZAP: Mainnet

Výhody

  • Vynikajúce používateľské rozhranie
  • Veľmi jednoduché použitie
  • Jednoduché posielanie a prijímanie LN platieb
  • Výborná používateľská skúsenosť
  • Defaultná podpora natívneho SegWitu typu adries bech32 (výraznejšie lacnejšie onchain poplatky)
  • Široké možnosti zálohy stavu kanálov
  • Kompletne open-source
  • Silný a odhodlaný tým vývojárov

Nevýhody

  • Chýba možnosť manuálneho nastavenia onchain poplatkov v sat/Byte (v pláne)
  • Len čiastočné počeštenie
  • Chýba CZK mena

Kde všade se dá pomocou Lightning Network zaplatiť?

Akonáhle máme otvorený kanál, môžeme si vybrať z pomerne širokej škály obchodov a služieb, ktoré Lightning Network podporujú:

  1. Cryptopay.sk – platby faktúr, zloženiek a prevodov na bežný bankový účet na Slovensku nielen cez LN.
  2. Pay With Moon – anonymné predplatené VISA karty cez plugin do prehliadača. Platenie kartou u akéhokoľvek US obchodníka, funguje výborne.
  3. Paralelný Polis (Praha aj Bratislava) – platby cez LN za kávu, občerstvenie, merchandising, prednášky, co-working a prenájom priestorov. Skvelá možnosť vyskúšania LN platieb v reálnom svete.
  4. Zoznam CZ/SK obchodníkov prijímajúcich platby po Lightning Network.
  5. Lightning Network Stores – zoznam väčšiny obchodov a služieb prijímajúcich Lightning platby nájdete na tomto rozcestníku.
  6. BTCPAY Directory – zoznam e-shopov prevádzkujúcich svoj vlastný BTCPAY Server aj s podporou Lightning Network platieb.
i Lightningom už zaplatíte aj u nás! Či už si kupujete mining hardvér alebo drogériu, neváhajte ho vyskúšať. Viac o tejto platobnej metóde sa dočítate v našom článku Na Alze teraz zaplatíte bitcoinom aj cez Lightning Network.

buducnost-krypto-platieb-lightning-network">Lightning Network ako budúcnosť krypto platieb?

Mnohí priaznivci Bitcoinu považujú Lightning Network za najlepšiu cestu a skutočnú inováciu (oproti mnohým „rýchlym blockchainom“, ktoré sú často rýchle iba preto, že sú buď centralizované, alebo ich nikto nepoužíva). Vývojárska aktivita a nadšenie sú skutočne veľké, zatiaľ sa však drží hlavne pod povrchom – v odborných technických kruhoch. Vývojári prirovnávajú rozvoj Lightningu k nadšeniu, ktoré vnímali v ranej fáze vývoja samotného Bitcoinu – v rokoch 2010 – 2013. Medzi bežných používateľov a firmy sa Lighting Network dostáva síce pomaly, ale isto.

lnpbp">LNP/BP alebo rýchle platby sú len začiatok

A teraz malá odbočka do histórie. Kedysi dávno fungoval internet tak, že všetky počítače boli spojené jedným káblom a všetky počítače v sieti komunikovali so všetkými. Ak ste chceli poslať obrázok jednému počítaču v sieti, museli ste ho zároveň poslať všetkým. Tomuto typu komunikácie sa hovorí Broadcast. Značnú podobnosť môžeme nájsť aj v prípade bitcoinového blockchainu. Ak odosielame transakciu do bitcoinovej siete, posielame ju na všetky počítače (full nody) v sieti. A rovnako ako sme vtedy prišli na to, že Broadcast nie je škálovateľné riešenie, prišli sme na to aj pri blockchaine.

Lightning network, bitcoin, vizualizácia
Broadcast – posielanie dát z jedného bodu na všetky. Credit: Melik Manukyan

Riešenie poskytol typ komunikácie, ktorému hovoríme Unicast. Dnes už neposielame dáta na všetky počítače, ktoré sú pripojené na internet, ale iba na jeden, vo väčšine prípadov na nejaký server. V prípade Bitcoinu nie je potrebné, aby každá informácia, ktorú si vymieňajú dve strany, bola propagovaná všetkým počítačom v bitcoinovej sieti. Stačí, keď si informácie vymenia účastníci transakcie. A to je spôsob škálovania Bitcoinu, ktoré prináša Lightning Network.

Lightning network, bitcoin, vizualizácia
Unicast – posielanie dát z jedného bodu na jeden. Credit: Melik Manukyan

Dnešný digitálny svet stojí prevažne na Unicaste. Nemusíte mať ani veľmi bujnú fantáziu, a ak Lightning Network trochu rozumiete, uvidíte istú podobnosť. Ak je Bitcoin internetom peňazí, potom je Lightning Network pre Bitcoin to, čo je Unicast pre dnešný internet. Ak vám to znie ako z nejakého sci-fi filmu, odporúčame výborný článok od Melika Manukyana: Lightning Network enables Unicast Transactions in Bitcoin. Lightning is Bitcoin’s TCP/IP stack.

Zmení Lightning Network dnešný internet tak, ako ho poznáme?

Akonáhle len trochu pochopíte, otvorí sa pred vami ďalšia králičia nora, ktorá je dosť možno ešte hlbšia než tá bitcoinová. A zatiaľ čo všetci riešia lacné a rýchle transakcie, nepozorovane pod radarom letia projekty ako RGB, Storm, Prometheus a ďalšie súčasti LNP (Lightning Network Protocols). Už ste niekedy niečo vlastnili, bez toho aby o tom nikde (ani v blockchaine) existoval nejaký záznam, a napriek tomu ste mohli svoje vlastníctvo preukázať?

Staré porekadlo hovorí: Dajte ajťákovi Bitcoin a on si kúpi shitcoin. Dajte ho neurovedcovi a on vám ukáže budúcnosť.

Ak existuje v rámci Bitcoinu a Lightning Network ešte niekto, o kom ste doteraz s najväčšou pravdepodobnosťou nepočuli, ale mali by ste, potom je to Dr. Maxim Orlovsky, jeden zo zakladateľov Asociácie Štandardov LNP/BP, geniálny vedec, inžinier a cypherpunker. Budúcnosť, ktorú naznačujú prvé záblesky Maximovej práce, je fascinujúca a slovami ťažko opísateľná.

i

LNP/BP: A gentle introduction by Giacomo Zucco

Zaujala vás téma LNP/BP? Potom odporúčame „nežný úvod do problematiky“, ktorý pre nás napísal sám Giacomo Zucco, spoluautor spomínaného protokolu RGB.

Lightning Network je komplexná technológia a máme pred sebou ešte dlhú cestu, než ju budeme môcť používať intuitívne a bez zakopnutí. Zaznieva tiež kritika rôznych vlastností a funkcií Lightningu – tejto kritike a budúcnosti Lightningu (aj v rámci iných kryptomien) sa budeme venovať v ďalšom článku.


Michal Mikle

Michal Mikle

Som overclocker a nadšený Bitcoiner. Pri počítačovom hardvéri ma nevyužitý výkon nenecháva chladným a pre svoje záľuby hocikedy siahnem aj po tekutom dusíku či po iných extrémnych metódach chladenia. Založil som službu pre optimalizáciu Intel procesorov delid.cz, skladám PC na mieru a baví ma téma súkromia a bezpečnosti. Okrem digitálneho sveta sa zaujímam o permakultúru a ďalšie systémy nízkej časovej preferencie.

4,8 94×
TREZOR T
Hardvérová peňaženka – šifrovacia, podporuje 500 mien, USB-C, microSD, Password Manager
179,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: TREZBIT1d
4,8 468×
TREZOR Bitcoin Wallet White
Hardvérová peňaženka – šifrovací, OLED displej 128×64, ľahké použitie na Windows, OS X, Linux, USB
59,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: TREZBIT
4,4 58×
Ledger Nano X Onyx Black Crypto Hardware Wallet
Hardvérová peňaženka – šifrovacia, jednoduché použitie na Windows, OS X, Linux alebo smartfón(OS, Android), certifikácia CC EAL5+, chipy: ST33J2M0 + STM32WB55, podpora veľkého množstva meny, možnosť bezdrôtového pripojenia pomocou bluetooth, jednoduché ovládanie
149,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: TREZBIT7d
4,8 468×
TREZOR One Black
Hardvérová peňaženka – podpora 600 kryptomien (Bitcoin, Litecoin, Ethereum…), Password manager, U2F a ďalšie funkcie na správu digitálnej identity, OLED displej 128×64, jednoduché použitie na Windows, OS X, Linux, USB
59,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: TREZBIT1
4,7
Bitcoin: Peníze budoucnosti
Elektronická kniha - autor Dominik Stroukal a Jan Skalický, 170 stran
4,69 €
Ihneď k čítaniu
Objednávací kód: EK22762
4,8
Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti
E-kniha - autor Dominik Stroukal, 200 strán
7,21 €
Ihneď k čítaniu
Objednávací kód: EK25934
4,3 30×
FIXED Tiny Wallet for AirTag z pravej hovädzej kože čierna
Peňaženka – unisex, kožená, s vreckom na bankovky, bez zapínania, ručne šitá, každodenný využitie, čierna farba, rozmery 9,2 × 12 × 3,5 cm (V׊×D)
25,90 €
Na objednávku – termín upresníme 3 ks
Očakávame 27. 4. 2024
Objednávací kód: PP961a16
5,0
Cryptosteel Capsule Solo
Hardvérová peňaženka – offline – zabezpečenie z nehrdzavejúcej ocele. Nastaviteľné oddeľovače s kapacitou 133 znakov. Škrupina z AISI 303. Jadro, oddeľovače, spojovacie prvky a dlaždice postáv z AISI 304. V balení: 1× nádoba na kapsuly, 1× sada dlaždíc (>800).
89,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: CSTEEL001a1
4,5
Recovery Seed Standart
Hardvérová peňaženka – offline hardvérová peňaženka, jedna doštička s gravírovacou ceruzkou slúži na jednoduchý, rýchly a trvalý záznam vášho seedu
42,90 €
Na sklade 2 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: RCV004a
4,7 17×
YubiKey 5 NFC
Autentizačný token – univerzálny bezpečnostný token s rozhraním USB-A a čipom NFC, podporou protokolov FIDO2 (overovanie bez hesla), OTP, PIV (Smart Card) a OpenPGP, pomocou ktorého maximálne zabezpečíte váš e-mail, sociálne siete, kryptoburzu, prístup k počítaču, jednoduchým dotykom prsta úplne eliminujete hrozbu phishingu. Mechanická odolnosť, vodoodolnosť a prevádzka bez batérií, ideálne na zväzok kľúčov.
72,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: YUBIK002a1
4,8 13×
YubiKey 5C NFC
Autentizačný token – univerzálny bezpečnostný token s rozhraním USB-C a čipom NFC, podpora protokolov FIDO2 (overovanie bez hesla), OTP, PIV (Smart Card) a OpenPGP, pomocou ktorého maximálne zabezpečíte váš e-mail čo najbezpečnejší, sociálne siete, kryptoburzu, alebo prístup k počítaču, jednoduchým dotykom prsta úplne eliminujete hrozbu phishingu
74,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: YUBIK002a5
YubiKey C Bio FIDO Edition
Autentizačný token – biometrický bezpečnostný token s rozhraním USB-C a podporou bezheslového protokolu FIDO2 (autentifikácia bez hesla), ktorý umožňuje zabezpečiť e-mail, sociálne siete alebo kryptomenu s podporou FIDO2 len pomocou odtlačku prsta. Mechanická odolnosť, vodotesnosť a prevádzka bez batérií.
124,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: YUBIK002a8
3,0
YubiKey 5 Nano
Autentizačný token – miniatúrny bezpečnostný token s rozhraním USB-A, podporou protokolov FIDO2 (overovanie bez hesla), OTP, PIV (Smart Card) a OpenPGP, pomocou ktorého maximálne zabezpečíte váš e-mail, sociálne siete, kryptoburzu alebo prístup do počítača, jednoduchým dotykom prsta úplne eliminujete hrozbu phishingu. Môže byť trvalo ponechaný v porte USB počítača.
77,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: YUBIK002a2
5,0
Recovery Seed Double
Hardvérová peňaženka – offline hardvérová peňaženka, dve oceľové doštičky s gravírovacou ceruzkou slúžia na ľahký, rýchly a trvalý záznam dvoch vašich seedov
64,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: RCV003a
5,0
Recovery Seed Two
Hardvérová peňaženka – offline hardvérová peňaženka, dve oceľové doštičky na rozšírenie shamir backupu
64,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: RCV002a
2,2
Cryptosteel Cassette Solo
Hardvérová peňaženka – offline – AISI 304. Dodávané s viac ako 250 listovými dlaždicami z nehrdzavejúcej ocele. V balení: 1× kryptostelová kazetová jednotka, 1× sada písmen (cca 800 dlaždíc).
98,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: CSTEEL001a3
4,3
YubiKey 5C
Autentizačný token – kompaktný bezpečnostný token s USB-C rozhraním, podporou protokolov FIDO2 (bezheslové overovanie), OTP, PIV (Smart Card) a OpenPGP, pomocou ktorého maximálne zabezpečíte váš e-mail, sociálne siete, kryptoburzu alebo prístup do počítača, jednoduchým dotykom prsta úplne eliminujete hrozbu phishingu. Mechanická odolnosť, vodotesnosť a prevádzka bez batérií, ideálny na zväzok kľúčov.
79,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: YUBIK002a3
4,7 10×
Čísla nelžou
Elektronická kniha - Celosvětově uznávaný kanadský vědec českého původu Vaclav Smil nás ve své knize bere na faktografickou výpravu za poznáním, na níž pomocí překvapivých statistik a názorných grafů zpochybňuje naše mnohdy pohodlné myšlení a vyvrací novodobé mýty o tom, jak svět funguje. - autor Vaclav Smil, 400 stran, česky
13,27 €
Ihneď k čítaniu
Objednávací kód: EK39027
4,8 50×
Atomové návyky
Elektronická kniha - James Clear vydestiloval to nejlepší z biologie, psychologie a neurověd, aby vás naučil dosahovat svých cílů. Své návyky nezměníte velkým předsevzetím, ale pomocí drobných, vytrvalých krůčků. Zlepšete se jen o 1 % denně – a dokážete cokoli. - autor James Clear, 288 stran, česky
11,84 €
Ihneď k čítaniu
Objednávací kód: EK33788
4,9
Ekonomické bubliny
Elektronická kniha - autor Dominik Stroukal, 240 stran, česky
8,77 €
Ihneď k čítaniu
Objednávací kód: EK30229
4,8 18×
Inteligentní investor
Elektronická kniha - autor Benjamin Graham, 504 stran
30,29 €
Ihneď k čítaniu
Objednávací kód: EK25763
4,5
Naučte se investovat
E-kniha - autor Daniel Gladiš, 176 stran
10,46 €
Ihneď k čítaniu
Objednávací kód: EK4070
4,8
Akciové investice
Elektronická kniha - autor Daniel Gladiš, 176 stran
9 €
Ihneď k čítaniu
Objednávací kód: EK15911
Akciové investice
Elektronická kniha - autor Daniel Gladiš, 216 stran, česky
11,72 €
Ihneď k čítaniu
Objednávací kód: EK38137
3,7
Stát se investorem
Elektronická kniha - autor Mikuláš Splítek, 320 stran, česky
12,90 €
Ihneď k čítaniu
Objednávací kód: EK34998
5,0
Začínáme na burze - rozšířené vydání
Elektronická kniha - Jak uspět při obchodování na finančních trzích. Akcie, komodity, forex i kryptoměny. - autor Ondřej Hartman, 272 stran
11,84 €
Ihneď k čítaniu
Objednávací kód: EK27937
4,9 13×
Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti
Kniha - autor Dominik Stroukal; Jan Skalický, 294 stran, česky, brožovaná bez přebalu lesklá
15 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: FKP0357527
Vytlačiť
P-DC1-WEB18
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií