AD homeoffice PET

Railway Empire (RECENZIA) – Stavanie železnice pre nenáročných

Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované

S budovateľskými hrami podobnými sérii Railroad Tycoon sa v poslednej dobe roztrhlo vrece. Svoje produkty nám ponúkajú ako veľké štúdiá, tak aj malí vývojári, ktorých diela väčšinou nestoja za veľa. V rámci našej dnešnej recenzie vám skutočne podrobne predstavíme výtvor tímu Gaming Minds Studios, ktorý sa snaží do sveta preraziť s tycoonovou stratégiou Railway Empire zacielenú na milovníkov vláčikov. Zaslúži si ich projekt vašu pozornosť?

Obsah recenzie Railway Empire

  1. Railway Empire vám umožní lepšie spoznať americké dejiny
  2. Budovanie železnice nie je v Railway Empire nijako náročné
  3. V Railway Empire si ich nakoniec kúpite všetky
  4. Má zmysel do Railway Empire zainvestovať?
  5. HW nároky na hru Railway Empire PC
  6. Recenzia Railway Empire: záverečné hodnotenie

Railway Empire vám umožní lepšie spoznať americké dejiny

(26.01.2018) Na začiatku devätnásteho storočia nebolo cestovanie po Severnej Amerike vôbec jednoduché. Výraznejšie osídlené bolo len jej východné a západné pobrežie, medzi ktorými ležalo územie plné hôr, pustín a pomstychtivých indiánov, ktorí nemali s belochmi žiadne zľutovanie. Ak ste sa napríklad chceli dostať z New Yorku do San Francisca, dalo vám to za všetkých okolností vždy neskutočne zabrať, pretože v tom čase ešte neexistoval žiadny skutočne rýchly a bezproblémový spôsob dopravy. Situácia sa začala razantne meniť až v roku 1848, kedy vypukla kalifornská zlatá horúčka, ktorá lákala do slnečnej Kalifornie tisíce dobrodruhov z rôznych kútikov krajiny, ktorí sa chceli dostať čo najskôr na miesto plné žiariacich balvanov, a tak začala výstavba železničného impéria (Railway Empire), ktorá spája aktuálne celé USA.

Možno vás to prekvapí, ale s myšlienkou vystavať prvú americkú transkontinentálnu železnicu neprišli odborníci z vládnych radov, ale spoločenstvo nadšencov túžiacich po prepojení východného a západného pobrežia. V Kalifornii sa napríklad budovania chytila skupinka štyroch miestnych obchodníkov, ktorí na svoje náklady vytvorili spoločnosť Central Pacific Railroad, ktorá následne vystavala pomocou svojich financií, rôznych dotácií, a ľahko nahraditeľných čínskych robotníkov celkom 1 110 km trate. Novinka od Gaming Minds Studios vám dá možnosť prostredníctvom krátkeho scenára zavítať do tejto divokej doby, ktorá priala predovšetkým podnikavým a bezohľadným jedincom. Ponúknutých vám bude celkom jedenásť samostatných misií, ktoré vás zavedú do rôznych etáp budovania železnice v rokoch 1830 – 1910.

Railway Empire; Gameplay, príbeh

Na začiatku 19. storočia dominovali doprave lode a dostavníky.

Pre fanúšikov rozsiahlejších scenárov tu majú vývojári z Gaming Minds Studios vedľa kratších misií tiež na príbeh zameranú kampaň, v ktorej sa stanete svedkami položenia základov najväčšej dráhovej spoločnosti v USA Union Pacific Railroad, ktorá v súčasnosti prevádzkuje najrozsiahlejšiu železničnú sieť v štátoch. Svoju cestu v nej ako vedúci technik začnete v roku 1863, kedy vám vedenie slávnej korporácie zadá zákazku, v rámci ktorej budete musieť predviesť, čo vo vás je, a prepojiť Omahu s mestami na Veľkých pláňach a v Skalnatých horách. Ak sa vám podarí uspieť, otvorí sa pred vami v Railway Empire budovateľské dobrodružstvo, ktoré vám okrem zábavy ponúkne tiež kvalitnú lekciu dejepisu, ktorá vám detailnejšie ukáže dejiny amerického národa prežívajúceho v tom čase skutočne ťažké chvíle.

Nie každý milovník stratégií potrebuje mať v budovateľských hrách kvalitný dej. Niektorí jedinci sa skôr zaujímajú o to, či sa v nimi vyhliadnutej hre nachádza režim, ktorý dá neobmedzený priestor ich kreatívnym túžbam. V Railway Empire nájde túto časť hráčov vedľa jasne definovaných misií a príbehovej kampane aj klasický sandbox, v ktorom sa nebudú musieť starať o akcie konkurencie či financovanie svojich akcií, pretože im budú do rúk dané nevyčerpateľné zdroje, takže si budú môcť veselo budovať bez akýchkoľvek limitácií. V momente, kedy zatúžia po výzve, im bude daná možnosť stretnúť sa s konkurenčnými dráhami z radov AI vo free móde, v rámci ktorého je možné dobývať určité časti Severnej Ameriky v rôznych fázach zlatej éry expanzie dráh.

Railway Empire; Gameplay: lokomotívaRailway Empire; Gameplay: zastávka

Obrázok 1: Po čase sa v Railway Empire dostanete k moderným strojom, ktoré sú rýchle a spoľahlivé. Obrázok 2: Železničná stanica v Railway Empire slúži predovšetkým na nakladanie a vykladanie tovaru.

i Všetky články z našej hernej sekcie nájdete tu!

Budovanie železnice nie je v Railway Empire nijako náročné

Vzhľadom na to, že je priebeh misií a kampaňových máp do určitej miery definovaný dejom, vyhnem sa ich popisu radšej širokým oblúkom. Namiesto toho vám tu predstavím budovanie železničného impéria vo voľnom režime, ktorý nejako zvlášť nezasahuje do konkurenčného boja hráča s umelou inteligenciou, ktorá vlastní dráhové spoločnosti snažiace sa ovládnuť pomocou fínt pozemný dopravný monopol. Ich počet budete špecifikovať pred začiatkom hry v menu určujúcom vašu štartovaciu pozíciu, počiatočné financie a celkovú reálnosť, ovplyvňujúce nevyhnutnosť využívania bočných koľají a signálnych svetiel. Spektrum možností, ktorými môžete redefinovať fungovanie niektorých herných prvkov, je v Railway Empire o niečo chudobnejšie ako v Transport Fever. Celok podľa môjho vsádza na prístupnosť, nie na komplexnosť.

Na začiatku hry bude vaša dopravná spoločnosť disponovať len strednou či veľkou stanicou v jednom z hlavných miest a hromadou peňazí od akcionárov, s ktorých pomocou budete môcť rozbehnúť vaše podnikanie na plné obrátky. Primárne pre vás v Railway Empire zo štartu bude vytvorenie určitej siete staníc, ktorú je možné umiestniť vedľa miest a ťažobných komplexov produkujúcich suroviny, z ktorých následne v mestských továrňach vytvárate hotové produkty, ktoré potom rozvážate a predávate v metropolách, kde je o nich stabilne núdza. Po vybudovaní dostatočného počtu zastávok ich ihneď musíte rozumne spojiť koľajnicami, po ktorých budú vaše vlaky dňom i nocou prechádzať s tovarom, zásielkami a samozrejme pasažierov, ktorých jedinou túžbou bude dostať sa rýchlo bez väčších ťažkostí z jedného bodu do druhého.

Railway Empire: Gameplay: budovanie trateRailway Empire: Gameplay: mesto, zastávkaRailway Empire: Gameplay: mesto

Obrázok 1: Budovanie koľají bude v lesnatých a hornatých oblastiach o niečo viac nákladné ako na rovinách. Obrázok 2: Všetky metropoly budú železnicou veľmi ovplyvnené. Obrázok 3: Ak budete mestá efektívne zásobovať, veľmi rýchlo porastú.

Samotná výstavba koľajníc je v Railway Empire navrhnutá veľmi ústretovo, takže s ich stavbou nebudú mať problém ani zelenáči bez väčších skúseností s budovateľskými stratégiami. Prakticky už po postavení druhého či tretieho železničného uzla budete mať jasno, ako trať pokladať tak, aby ste na tom výrazne neprerobili. Rozhodne tu neplatí pravidlo, že priama cesta k cieľu je tá najlepšia, pretože hocikedy vedie cez hory, priepasti alebo väčšie vodné plochy, takže je výhodnejšie to vziať okľukou, ktorej vytvorenie je lacnejšie ako hĺbenie niekoľkokilometrového tunela. Ten vás totiž môže vyjsť pokojne aj na milión dolárov, čo nebolo v dobe, v ktorej sa hra odohráva, vôbec málo.

Pri výstavbe železničnej siete si nebudete strážiť len to, na akom povrchu koľaje ležia, či kadiaľ povedú. Pozor si budete musieť dávať tiež na dĺžku trás a správne rozloženie podporných staníc, v ktorých si vaše vlaky v prípade potreby doplnia zásoby oleja, vody a piesku, ktoré potrebujú na to, aby bez poruchy došli z jedného bodu do druhého. Pokiaľ si na začiatku hry aktivujete reálny režim, bude si potrebné dávať pozor aj na to, aby sa vám jednotlivé súpravy nestretávali (nezasekávali) v spoločných bodoch, čomu je možné predísť správnym rozmiestnením signálnych svetiel, ktoré AI v Railway Empire nepotrebuje, pretože jej vláčiky pravidlá reality v tejto oblasti úplne ignorujú.

V Railway Empire si ich nakoniec kúpite všetky

Po vami vybudovaných koľajniciach sa budú v Railway Empire preháňať rôzne verzie historických parných strojov odlišujúcich sa od seba vďaka špecifickým vývojovým stromom snáď vo všetkých ohľadoch. Pri niektorých kúskoch sa ich tvorcovia zamerali skôr na rýchlosť, iné naopak disponujú výdržou a nízkou poruchovosťou, takže sa na nich môžete spoľahnúť viac ako na mašiny, ktoré sa dostanú z jedného bodu do druhého za niekoľko hodín. Každú lokomotívu bude okrem toho možné posilniť prostredníctvom drahých špecialistov znižujúcich jej poruchovosť a spotrebu o desiatky percent. Odborníci sa v Railway Empire nezameriavajú len na pravidelnú údržbu železných žrebcov, využiť ich môžete tiež na narušovanie chodu cudzích spoločností, zvyšovanie príjmov alebo na hľadanie nových talentovaných jedincov.

Iste vás to ohromí, ale na samom začiatku vašej kariéry nebude výber lokomotív nejako zvlášť oslnivý. Prakticky dostanete k dispozícii len veľmi jednoduché stroje. Svoju stajňu budete môcť v Railway Empire rozširovať dvoma spôsobmi. Buď si železných žrebcov vynájdete cez váš vývojový strom, alebo ich plániky vyhráte v aukcii, kde ich vynálezcovia sami vystavujú ešte pred uvedením do výroby preto, aby si poriadne namastili vrecká. Aukčná sieň je miestom plným zaujímavých ponúk, preto vám v nej nebudú predstavované len technológie, ktoré ste doteraz nestihli objaviť, ale aj schátralé továrenské budovy či skonfiškované bane a farmy, za ktoré by ste za normálnych okolností zaplatili stovky tisíc dolárov. Takto ich kúpite za pár drobných a začleníte ich do svojho pomaly rastúceho komplexu.

Railway Empire: Gameplay: štartovacia lokomotiva, GrasshopperRailway Empire: Gameplay: lepší stroj, Dunham 4-2-0Railway Empire: Gameplay: Old Maude 0-6-6-0

Obrázok 1: Na štarte budete mať v Railway Empire k dispozícii len tento kúsok. Obrázok 2: Po niekoľkých hodinách hrania sa cez aukcie či výskum dostanete k tomuto fešákovi. Obrázok 3: Ak sa vašej spoločnosti v Railway Empire podarí prežiť dostatočne dlho, stretnete sa aj s týmto krásnym strojom.

Cudzí majetok vám nebude ponúkaný len v aukčnej sieni. Majetnejší vlastníci železnice môžu za nemalé čiastky skupovať tiež podiely svojich rivalov. Všetky dopravné spoločnosti v Railway Empire sú totiž reálne vlastnené anonymnými akcionármi, ktorí permanentne operujú so svojím majetkom, čo v praxi znamená, že vám vo vašej firme v skutočnosti nepatrí ani tá najmenšia skrutka. Keď sa vám bude dariť, väčšinou tento fakt nepocítite. Tlak na vás začne byť vyvíjaný až v momente, kedy sa pod vami kvôli vašim chybám citeľnejšie rozochvejú stoličky. V najhoršom možnom prípade vás niekto kúpi a celý podnik prevezme, čím pre vás hra automaticky končí. Rovnako to však funguje aj naopak, prakticky tú platí pravidlo, že najsilnejší žralok nakoniec zožerie slabšie kusy. Niektoré skôr, iné neskôr.

Brániť sa proti vykupovaniu akcií je v neskorých fázach hry prakticky nemožné, pretože väčšina trás, tovární a baní je už dávno prerozdelených medzi jednotlivých majiteľov podnikov, ktorí si na nich nenechajú siahnuť. Preto je dobré už od samého začiatku investovať svoje financie do infraštruktúry a produkčných budov, ktorých cena začne rapídne rásť v momente, kedy ich vylepšíte a napojíte na železničnú sieť. Peniaze na nákup týchto štruktúr si môžete zaobstarať cez banku, ktorá vám na nich požičia s určitým úrokom, alebo na burze, kde vám bude umožnené hazardovať s vlastnými dolármi pri nákupe rôznych komodít, pri ktorých sa veľmi rýchlo mení cena, takže sa vám ich zakúpenie nemusí vždy vyplatiť.

The Inpatient; Gameplay: obchodThe Inpatient; Gameplay: vývojový strom

Obrázok 1: Peniaze je v Railway Empire nutné stále rozmnožovať. Na to vám slúžia rôzne formy investícií. Obrázok 2: Nové typy lokomotív budete po vynájdení ešte obohacovať o rôzne menšie vylepšenia.

i Mohlo by vás zaujímať

Má zmysel do Railway Empire zainvestovať?

Chlapcom z Gaming Minds Studios sa podarilo stvoriť veľmi zaujímavé dielo, ktoré nie je určené pre každého. Celok vyčnieva predovšetkým spracovaním kampane, vyladenou technickou stránkou, prítomnosťou agilnej konkurencie a vysokou mierou prístupnosti. Stretnúť sa v ňom žiaľ môžeme tiež s menšími bugmi a podvádzajúcou AI, ktorej správanie je občas dosť nepríjemné. Aj napriek spomínaným nedostatkom však Railway Empire stojí za pozornosť, pretože je to celkom prístupná budovateľská stratégia s vláčikmi, pri ktorej sa žánroví fanúšikovia a milovníci vláčikov môžu zaseknúť pokojne na niekoľko desiatok hodín. Ak sa medzi jednu z týchto dvoch skupín radíte, pokojne vám môžem odporučiť jej kúpu. Komplexnejšie orientovaní jedinci by sa mali poobzerať inde.

Railway Empire; Gameplay, first-person režim

Railway Empire ponúka milovníkom vláčikov FPS režim, ktorý im umožní posadiť sa do vlaku a vychutnať si jazdu po nimi vystavaných železniciach.

HW nároky na hru Railway Empire PC

Minimálne HW požiadavkyOdporúčané HW požiadavky
Operačný systémWindows 7 SP1, Windows 8.1 alebo Windows 10 64-bitWindows 7 SP1, Windows 8.1 alebo Windows 10 64-bit
ProcesorIntel Core i5 750 @2.6 GHz alebo AMD Phenom II X4 @3.2 GHzIntel Core i5 2400S @2.5 GHz alebo AMD FX 4100 @3.6 GHz
Grafická kartaNVIDIA GeForce GTX 460 alebo AMD Radeon HD5870NVIDIA GeForce GTX 680 alebo AMD Radeon HD7970
DirectXDirectX 11.0DirectX 11.0
Operačná pamäť4 GB RAM8 GB RAM
HDD7 GB7 GB

Recenzia Railway Empire: záverečné hodnotenie

Hodnotenie 75 % Alza.sk
Hlavné parametre: Hrateľnosť
80 %
Audiovizuálne spracovanie
70 %
Opätovná hrateľnosť
75 %
Railway Empire; recenzia

Klady

  • Vyhliadkový režim
  • Prítomnosť konkurenčných firiem riadených AI
  • Sandbox režim
  • Slušná technická vyladenosť

Zápory

  • Mierne podvádzajúca AI
  • Prítomnosť menších bugov
  • Občas „zaujímavo“ navrhnuté misie
Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Moje meno je Ondřej Zeman. Hernej žurnalistike sa venujem už viac ako sedem rokov, počas ktorých som mal možnosť vypracovať sa z herného blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveri Zing.cz, z ktorého som po čase odišiel na Alza Magazín. Aj keď som hrdým vlastníkom konzoly Nintendo Switch, mojou najväčšou vášňou je hranie na PC, kde som mal možnosť zrecenzovať už viac ako dve stovky rôzne kvalitných titulov. Slabosť mám primárne na ťahové RPG, indie projekty, prepracované FPS a komplexné stratégie.

Railway Empire – The Great Lakes – PC DIGITAL
Hra na PC – elektronická licencia, kľúč pre Steam, žáner: stratégia a simulátor,
4,19 €
Ihneď na stiahnutie
Objednávací kód: MVE005373
Railway Empire – Crossing the Andes – PC DIGITAL
Hra na PC – elektronická licencia, kľúč pre Steam, žáner: stratégia a simulátor,
4,19 €
Ihneď na stiahnutie
Objednávací kód: MVE005369
Railway Empire – Great Britain & Ireland – PC DIGITAL
Hra na PC – elektronická licencia, kľúč pre Steam, žáner: stratégia a simulátor,
3,40 €
Ihneď na stiahnutie
Objednávací kód: MVE005371
Railway Empire – Mexico – PC DIGITAL
Hra na PC – elektronická licencia, kľúč pre Steam, žáner: stratégia a simulátor,
3,19 €
Ihneď na stiahnutie
Objednávací kód: MVE005372
Railway Empire – Germany – PC DIGITAL
Hra na PC – elektronická licencia, kľúč pre Steam, žáner: stratégia a simulátor,
6,29 €
Ihneď na stiahnutie
Objednávací kód: MVE005370
Vytlačiť
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií