AD homeoffice PET
Zobraziť katalóg

Poco M5s

Poco M5s (RECENZIA): pekný a solídny telefón za menej ako 250 €

Poco je značka patriaca pod čínskeho giganta Xiaomi a ako takej sa jej podarilo dotiahnuť koncept, ktorý by sa dal zhrnúť ako lacný, ale kvalitný. Jednoducho solídne vybavená nižšia stredná trieda, medzi používateľmi veľmi obľúbený segment. A presne sem patrí aj cenovo veľmi priaznivá novinka Poco M5s. My sme si na túto novinku posvietili v recenzii.


Recenzia

Autor: Jiří V. Matýsek

Poco M5s (RECENZIA) – OBSAH

  1. Poco M5s láka najmä na cenu a pár zaujímavostí
  2. Poco M5s ponúkne jednoduché balenie bez nabíjačky
  3. Dizajn Poco M5s je vydarený
  4. Poco M5s má skvelý AMOLED displej s jemným rozlíšením
  5. Výkon Poco M5s zodpovedá nižšej strednej triede
  6. Fotoaparát nie je zázrak, Poco M5s ale dokáže odfotografovať pekné snímky
  7. Batéria Poco M5s vydrží veľmi dlho
  8. Ako sa Poco M5s používa
  9. Recenzia Poco M5s – hodnotenie
  10. Čo sme o Poco M5s písali skôr

Poco M5s láka najmä na cenu a pár zaujímavostí

Svoje tohtoročné novinky, teda modely Poco M5 a Poco M5s, na ktorý sa v recenzii pozrieme podrobnejšie, Poco predstavilo na začiatku septembra 2022. Hlavným ťahúňom tu bola výhodná kombinácia ceny a výbavy. Oba telefóny zaobstaráte do 200 eur, a je tak zrejmé, že čínsky výrobca mieri hlavne na menej náročných zákazníkov. Ale to by nebolo Poco, aby z rukáva nevytiahlo tromfy, ktoré prilákajú čo najviac zákazníkov. Obzvlášť v tejto cenovej kategórii. V prípade Poco M5s je to hlavne displej a batéria s nadštandardnou kapacitou 5 000 mAh. Ale poporiadku.

Poco M5s ponúkne jednoduché balenie bez nabíjačky

Ako už je pri značke Poco tradíciou, telefón dorazil v dizajnovo jednoduchej, výrazne žltej krabičke s čiernym nápisom. Ten okrem názvu prístroja láka aj na „ľahký prístup ku všetkým Google aplikáciám, ktoré používate najčastejšie“. Vnútri nájdeme telefón, silikónové puzdro, nabíjací kábel a stručnú používateľskú príručku. Poco v tomto prípade nasleduje trendy a nepridalo nabíjačku. Až na vrecko, v ktorom je samotné zariadenie, je balenie kompletne papierové.

Poco M5s, recenzia, balenie
Obsah balenia Poco M5s sa obišiel bez nabíjačky.

Dovolím si ešte jednu drobnú poznámku smerom k ochrannému silikónovému puzdru. Ani pri najlepšej vôli sa mi ho totiž nepodarilo na telefón nasadiť. Puzdro bolo príliš malé a posledný roh sa doň nevošiel. Nechcem z toho vyvodzovať dôsledky pre všetky mobily Poco M5s, môže to byť problém konkrétneho kusu, ale jednoducho to nešlo a je to prinajmenšom neobvyklé.

Dizajn Poco M5s je vydarený

Telefón som dostal na recenziu v modrom, resp. modro-striebornom farebnom vyhotovení. Poco M5s totiž, aspoň v tomto variante, nemá jednotnú farbu. Zadná strana je v hornej zhruba štvrtine matne strieborná a potom sa postupne zafarbuje do príjemného odtieňa modrej, ktorá je najtmavšia v spodnej časti. Navyše aj samotná modrá nadobúda rôzne odtiene podľa dopadajúceho svetla. Toto sa Poco skutočne podarilo.

Poco M5s kombinuje výrazné spodné a horné rovné hrany s jemne zaguľateným prechodom na bokoch. Vzhľadom na cenovú hladinu je samotný displej rovný a rámčeky okolo neho, obzvlášť ten spodný, viditeľné. Uprostred hornej hrany potom nájdeme okrúhly priestrel pre selfie fotoaparát. Samotný modul hlavného fotoaparátu na zadnej strane je spoločne s názvom výrobcu umiestnený vo výraznom čiernom štvorci, fotomodul so štyrmi objektívmi z neho mierne vystupuje. Na pravej strane nájdeme tlačidlo na úpravu hlasitosti a základné tlačidlo na vypnutie/zapnutie či rozsvietenie displeja.

Poco M5s, recenzia, dizajn Poco M5s, recenzia, dizajn
Dizajnovo je telefón veľmi príjemný.

Telefón Poco M5s je kompletne plastový, vďaka čomu je veľmi ľahučký. Napriek konštrukcii ponúka mierne zvýšenú odolnosť certifikovanú na IP53, displej potom chráni ochranné sklo Corning Gorilla Glass 3. Rozmerovo patrí M5s skôr k stredne veľkým prístrojom, do ruky padne v zásade dobre, nešmýka sa, príjemne sa drží. Samotný dizajn tak pôsobí veľmi dobre a je vydarený, hoci ničím zvlášť neprekvapí.

i Motorola Moto G72 mieri so svojím skvelým displejom a 108 Mpx fotoaparátom do nabitej strednej triedy

Poco M5s má skvelý AMOLED displej s jemným rozlíšením

Poco M5s je osadený AMOLED panelom, čo nie je v tejto cenovej hladine úplne časté. Je tak pochopiteľné, že sa práve displejom nový telefón pýši. Farby sú sýte, rozlíšenie 2 400 x 1 080 px poskytuje ostrý obraz aj čisté hrany ikon a objektov na obrazovke. Obnovovacia frekvencia je podľa očakávania 60 Hz. Nie je to ale nič, čo by pri každodennom použití nejako výrazne vadilo. Navyše, pri telefóne za menej ako 250 €, na rozdiel od drahších, nič iné ani čakať nemožno.

Poco M5s stojí na operačnom systéme Android 12.

Výkon Poco M5s zodpovedá nižšej strednej triede

Zázraky nemôžu používatelia od Poco M5s požadovať ani v oblasti výkonu, napriek tomu rozhodne použiteľný je. Osemjadrový čipset Mediatek Helio G95 v kombinácii so 4 GB pamäťou RAM je jednoducho základ, ktorý bude stačiť na základné činnosti. Nedá sa tak počítať s tým, že by ste si na Poco M5s zahrali náročné hry alebo sa púšťali napr. do zložitého strihu videa. Mobilné herné klasiky ako Angry Birds alebo Asphalt 9 ale bežia väčšinou bez problémov a zasekávania.

To isté možno povedať aj o každodennom používaní, telefón neseká, jedinou výnimkou sú občasné drobné zášklby pri otváraní alebo zatváraní okien v systéme. Avšak, to môže byť horšou optimalizáciou samotného operačného systému (ide o Android 12) a s budúcimi aktualizáciami sa to môže spraviť.

i Google Pixel 7 a 7 Pro (PREVIEW): kopa nových funkcií v elegantnom kabátiku

Fotoaparát nie je zázrak, Poco M5s ale dokáže odfotografovať pekné snímky

Poco M5s sa chváli zostavou štyroch objektívov. Hlavný fotoaparát so 64 Mpx dopĺňa ultraširoký 8 Mpx snímač a 2 Mpx dvojica pre makro a hĺbkové snímanie. Pre túto triedu telefónov je to v zásade klasická zostava, ktorá neprekvapivo ponúkne aj očakávateľné výsledky. Tie sú veľmi závislé od svetelných podmienok. Pokiaľ je fotografovaný objekt dobre nasvietený a ideálne ide o exteriér, fotky sú tak akurát ostré a detaily prekreslené. Farby sú neutrálne, neprepálené a môžu pôsobiť nevýrazne. Jav zosilňuje s ubúdajúcim svetlom.

Od nočných snímok toho nemožno čakať príliš veľa. Poco M5s sa snaží a má k tomu aj dedikovaný režim. Lepšie fotky používateľ vytvorí pri statických objektoch, ich fotky sú použiteľné a na bežné potreby používateľov, na ktoré telefón cieli, aj dostatočné. Svetelné zdroje má fotoaparát podľa očakávania tendenciu rozpíjať a ostrenie a vykreslenie objektov potom, najmä pri pohybujúcich sa objektoch as ubúdajúcim množstvom svetla, kvalitatívne klesá.

Fotoaparát potrebuje dobré svetelné podmienky. Potom s ním dosiahnete dobré výsledky. Zázraky ale nečakajte.

Širokouhlý snímač je na tom podobne, poteší široký 118 ° uhol záberu. Makro nemá vlastný fotografický mód a aktivuje sa automaticky pri priblížení k objektu na zhruba 3 cm. Výsledky sú, ak máte opäť k dispozícii dobré svetlo, celkom dobré. Avšak taký makro objektív je vhodný skôr len ako príležitostná hračka. Hĺbkový senzor ale funguje veľmi dobre. Opäť platí, že ak máte dobré svetelné podmienky, budú podarené aj portréty s pekným bokeh efektom.

i Realme 9 Pro (RECENZIA): výborný displej, dlhá výdrž aj solídny výkon

Video je možné natáčať až do rozlíšenia 4K, a to pri 30 fps. Aj tu platí, že kamera potrebuje dostatok svetla, napr. pri umelom osvetlení v interiéroch už je obraz miestami celkom zašumený. Pochváliť sa však dá veľmi slušná stabilizácia. Napriek tomu, že je iba softvérová, jej výsledky sú celkom slušné.

Poco M5s – ukážkové snímky

Batéria Poco M5s vydrží veľmi dlho

Batériu s kapacitou 5 000 mAh jednoducho spoznáte a spoločne s displejom je to to najvýraznejšie, čo tento dostupný telefón ponúkne. Poteší jej príjemná optimalizácia, pol hodina videa si zoberie tri percentá, čo je veľmi dobré. Dá sa predpokladať, že pri bežnom nenáročnom používaní dáte s Poco M5s bez problémov deň a pol až dva používania, čo je úctyhodný výkon. Na druhej strane, sám telefón nie je vyložene koncipovaný na to, aby ste na ňom vykonávali náročnejšie činnosti, ktoré budú jeho batériu výraznejšie vyťažovať.

Nabíjanie je iba drôtové, s maximálnym výkonom 33 W, čo je v zásade dostačujúce. Výrobca sľubuje 64 % za tridsať minút, v skutočnosti je nabíjanie o trochu pomalšie. Reálne sa za pol hodiny dostanete zhruba na polovicu kapacity batérie, potom nabíjacia rýchlosť klesá. Plné nabitie zaberie cca hodinu a pol. Avšak celková výdrž bohato vyváža o niečo dlhšie nabíjanie.

i Recenzia Google Pixel 6: viac než len úchvatný fotoaparát?

Ako sa Poco M5s používa

Poco M5s je základný telefón a nemožno od neho očakávať zázraky. Napriek tomu som s niektorými prvkami bojoval a veľmi ťažko sa na ne zvykalo. Telefón napríklad ponúka odomykanie pomocou skenovania tváre, a to je nie vždy úspešné. Presnejšie povedané, vo väčšine prípadov je neúspešné. Na druhej strane, s čítačkou odtlačkov prstov nebol problém. Citeľne mi chýbala možnosť pomocou ťahu prsta sa z ľavej strany obrazovky vrátiť späť – namiesto toho budete musieť využívať dolnú lištu s virtuálnymi tlačidlami.

Pri telefóne Poco M5s poteší aj akýsi skoro always-on displej. Je možné si vybrať grafickú tému, ktorá po poklepaní na displej zobrazí hodiny či prípadné notifikácie na správy. Chváliť možno aj prítomnosť 3,5 mm slúchadlového konektora na klasické drôtové slúchadlá a dedikovaný slot na micro SDXC karty. To pokiaľ by vám nestačilo 128 GB pamäte. Veľmi príjemná je aj prítomnosť NFC pre platby mobilom, ktorá v tejto triede rozhodne nie je štandardom. Zaobísť sa ale budeme musieť bez podpory 5G, ale to už by sme asi chceli veľa.

Prístroj Poco M5s je od výrobcu vybavený operačným systémom Android 12 s vlastnou nadstavbou. Ako to už v prípade telefónov z koncernu Xiaomi býva, telefón k používateľom prichádza so slušnou porciou balastných aplikácií s rôznou využiteľnosťou. Spotify alebo Netflix by ste najskôr skôr alebo neskôr inštalovali, ale prečo Booking alebo Amazon Shopping alebo niektoré hry, ktoré v telefóne nájdeme? A čo potom komunitné aplikácie Poco Community? Našťastie je možné všetky bez problémov odinštalovať.

Samozrejmosťou je kompletná sada aplikácií od Google vrátane Google Assistant a obvyklá výbava v podobe vlastných aplikácií výrobcu, napr. teda Počasie alebo Poznámky. Samotné prostredie v základnej podobe od výrobcu hýri farbami (dokonca aj ikonka fotoaparátu je dúhová), pôsobí veselo a optimisticky. K dispozícii sú samozrejme aj iné témy, ďalšie je možné stiahnuť.

Hrany Poco M5s sú tenké, prístroj dobre padne do ruky a nešmýka sa.

Recenzia Poco M5s – hodnotenie

Poco M5s

Mobily

Poco M5s je solídna stredná trieda. Neprekvapí, ale ani nesklame. Ide o pekný telefón pre nenáročných používateľov, ktorý na každodenné používanie bohato postačí. Fotoaparát je na momentky slušný, batéria dosť vydrží (hoci za cenu dlhšieho nabíjania), je tu NFC a výborný AMOLED displej. Pokiaľ na svoj mobilný telefón nebudete mať prehnané požiadavky, budete vám stačiť.

Klady

  • Pekný dizajn
  • Parádny displej
  • Kapacita batérie
  • NFC
  • 3,5 mm jack na slúchadlá

Zápory

  • Fotoaparát potrebuje dobré svetelné podmienky
  • Bez 5G
  • Výkon nenadchne
i Mohlo by vás zaujímať

Poco predstavilo ďalší svoj telefón a M5s je podarenou ukážkou toho, ako má vyzerať telefón s dobrým pomerom ceny a výkonu. Pre náročnejších používateľov nie je, na druhej strane je to rozhodne spoľahlivý prístroj s parádnym displejom aj dlhou výdržou, ktorý mnohým používateľom bohato postačí. 

Čo sme o Poco M5s písali skôr

Značka POCO je populárna vďaka svojim telefónom pre nižšiu a strednú triedu. Práve do tej nižšej spadajú aj dve novinky, POCO M5 a POCO M5s. Už tradične mobily potešia predovšetkým skvelým pomerom parametrov a ceny. Medzi najväčšie ťaháky patrí napríklad až štvornásobný fotoaparát, veľká kapacita batérie alebo zaujímavo riešené displeje. Čo všetko novinky ponúkajú? A kedy a za koľko ich bude možné kúpiť?

XXX

POCO M5 a M5s – OBSAH

  1. Telefóny POCO M5 a M5s zaujmú novým dizajnom
  2. Séria POCO M5 dáva na výber medzi plynulosťou a kvalitou
  3. POCO M5s zaujme fotovýbavou, M5 neurazí
  4. Pre vyšší výkon voľte základný model POCO M5
  5. Novinky zo série POCO M5 v neposlednom rade potešia dlhou výdržou
  6. POCO M5 a POCO M5s – tabuľka parametrov
  7. POCO M5 a POCO M5s – cena a dostupnosť

Telefóny POCO M5 a M5s zaujmú novým dizajnom

Novinky, najmä POCO M5, zaujmú už na prvý pohľad svojím dizajnom. Základný model má na zadnej strane fotomodul vo forme vodorovného pruhu, ktorý je oproti iným telefónom POCO vyvedený cez celú šírku telefónu. Podobá sa tak trochu dizajnu Google Pixel 6, pruh je však podstatne širší. U POCO M5s sa potom spriaznený výrobca Xiaomi očividne inšpiroval pri inom zo svojich radov – modelom Redmi Note 11. Fotomodul „eskového“ variantu má oproti tomu základnému širokouhlý objektiv navyše.

POCO M5
Mobily POCO M5 prichádzajú s dizajnom, ktorý sme u POCO ani Xiaomi doteraz nevideli.

Séria POCO M5 dáva na výber medzi plynulosťou a kvalitou

Ako to tak často najmä v nižších cenových sférach býva, spolu vydané telefóny obvykle nie sú výrazne lepšie alebo horšie. Ukážkovým príkladom sú displeje telefónov POCO M5 a POCO M5s. Základný variant dostal „obyčajný“ IPS LCD panel s uhlopriečkou 6,58", zato však ponúkne 90 Hz obnovovaciu frekvenciu pre plynulejší obraz. Displej POCO M5s sa musí uspokojiť so 60 Hz, stavia však na technológii AMOLED, ktorá všeobecne máva bohatšie farby a je energeticky efektívnejšia.

POCO M5s
POCO M5s sa snaží byť po všetkých smeroch vyváženým telefónom.

POCO M5s zaujme fotovýbavou, M5 neurazí

Dôraz na fotoaparát kládol výrobca predovšetkým pri modeli POCO M5s. Hlavná kamera poteší snímačom so 64 Mpx a objektívom so svetelnosťou f/1,8. Oproti základnému variantu potom ponúkne M5s aj 8 Mpx širokouhlý fotoaparát so svetelnosťou f/2,2. POCO M5 síce trochu zaostáva, na každodenné fotenie však bohato postačí. Hlavný snímač je 50 Mpx a je doplnený objektívom so svetelnosťou f/1,8. Oba telefóny sú potom vybavené aj 2 Mpx makro kamerami a senzormi hĺbky.

i

Mobily sa líšia aj prednou kamerou. Zatiaľ čo základný model má fotoaparát len 5 Mpx, variant M5s ponúkne hneď 13 Mpx.

Pre vyšší výkon voľte základný model POCO M5

Teraz by to mohlo vyzerať, že POCO M5s má jasne navrch. Parametre sa však opäť porovnávajú, keď príde na výkon. Zatiaľ čo M5s je vybavený čipsetom MediaTek Helio G95, základný model poháňa novší a výkonnejší Helio G99. Surový výkon je síce vyšší len asi o 10 %, novší dátum výroby však dáva G99 výhodu aj v iných aspektoch. Napríklad v podpore Bluetooth 5.2 (oproti 5.0) alebo rýchlejšom úložisku UFS 2.2.

POCO M5 MediaTek Helio G99
MediaTek Helio G99 v POCO M5 poteší mobilných hráčov, ktorí chcú ušetriť.

Novinky zo série POCO M5 v neposlednom rade potešia dlhou výdržou

V prípade telefónov POCO M5 a POCO M5s nesmieme zabudnúť spomenúť aj batériu. Tá je v prípade oboch modelov 5 000mAh, čo je s cenovkou pod 250 eur skvelá hodnota. Keď sa batéria minie, základný model má pripravené 18 W rýchlonabíjanie, variant M5s potom dokonca 33 W. Už za 30 minút by ste mali mobilný telefón nabiť do 64 % kapacity.

POCO M5 a POCO M5s – tabuľka parametrov

Parametre oboch nových telefónov sme pre vás spísali do nasledujúcej tabuľky.

Parametre/Model POCO M5 POCO M5s
Displej 6,58" (20 : 9) 6,43" (20 : 9)
2 408 × 1 080 px, 401 ppi 2 400 × 1 080 px, 409 ppi
IPS LCD, 90 Hz AMOLED, 60 Hz
Zadné fotoaparáty hlavný: 50 Mpx, f/1,8, Full HD video s 30 fps
hlavný: 64 Mpx, f/1,8, 4K video s 30 fps
makro: 2 Mpx, f/2,4
širokouhlý: 8 Mpx, f/2,2
hĺbkový senzor: 2 Mpx, f/2,4 makro: 2 Mpx, f/2,4
hĺbkový senzor: 2 Mpx, f/2,4
Predný fotoaparát 5 Mpx, f/2,2, Full HD video s 30 fps
13 Mpx, f/2,4, Full HD video s 30 fps
Čipset MediaTek Helio G99 MediaTek Helio G95
Interné úložisko 64 GB 128 GB
Operačný systém Android 12 s MIUI 13 Android 12 s MIUI 13
Podpora sietí 5G
Akumulátor 5 000 mAh 5 000 mAh
rýchlonabíjanie/bezdr. nabíjanie: 18 W/– rýchlonabíjanie/bezdr. nabíjanie: 33 W/–
Stupeň krytia
Rozmery 164,0 × 76,1 × 8,9 mm 160,5 × 74,5 × 8,3 mm
Hmotnosť 201 g 179 g
Cena 179 €* 209 €*
*Ceny sú platné k 9. 9. 2022.

POCO M5 a POCO M5s – cena a dostupnosť

Zaujal vás niektorý z nových telefónov? Tak to pre vás máme dobrú správu. Zakúpiť si ich totiž môžete už práve teraz na našom e-shope. Oba modely majú aj svoje unikátne farebné varianty. POCO M5 je dostupný v čiernej, zelenej či žltej, POCO M5s potom v sivej, bielej a modrej. Ceny sú platné k 9. septembru 2022.

i Mohlo by vás zaujímať

Nové telefóny dávajú svoje určenie jasne najavo. Zatiaľ čo POCO M5 poteší vyšším výkonom a 90 Hz panelom predovšetkým mobilných hráčov, ktorí hľadajú lacný herný telefón, POCO M5s zaujme lepším fotoaparátom a všeobecne vyváženejšími parametrami na každodenné využitie. Ktorý bude ten váš?

POCO M5 POCO M5s Mobilné telefóny
4,7 146×
Nothing Phone (1) 8 + 256 GB čierny
Mobilný telefón – 6,55" OLED 2400 × 1080 (120Hz), operačná pamäť 8 GB, vnútorná pamäť 256 GB, dual SIM, procesor Qualcomm Snapdragon 778G+ 5G, fotoaparát: 50Mpx (f/1,88) hlavný + 50Mpx širokouhlý, predná kamera 16Mpx, čítačka odtlačkov prstov, GPS, NFC, LTE, 5G, USB-C, rýchle nabíjanie 33W, bezdrôtové nabíjanie, batéria 4500 mAh, model 2022, Android
+Darček SIM karta Radosť – Prvú Nekonečnú Radosť si vyskúšaj na týždeň zadarmo! v hodnote 1 €
359 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: NOTHa03C2
Vytlačiť
P-DC1-WEB01
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií