Stellar Blade Alzaboxy

God of War (RECENZIA) – Kratos je na PC v najlepšej forme

Zobraziť katalóg

• Autor: Filip Němec

V tomto roku má vyjsť jedna z najočakávanejších PlayStation exkluzivít God of War Ragnarok, nie je preto divu, že Sony vydáva predchádzajúci diel na PC práve teraz. Akčná adventúra God of War z roku 2018 majiteľov stolných počítačov láka okrem nevšedného herného zážitku, ktorý im bol do tejto chvíle zakázaný, aj na vylepšené vizuálne spracovanie. Ako sa grécky silák Kratos zabýval na PC, zistíte v našej recenzii.

God of War; screenshot: cover

Zdroj: Santa Monica Studio

God of War (RECENZIA PC) – Obsah článku

  1. Zoznámte sa: Kratos, zabijak bohov
  2. Otec a syn na tripe
  3. God of War po novom s prvkami RPG
  4. Bifröst, Yggdrasil, Midgard a ďalšie mytologické slovíčka
  5. Kratos prvýkrát na PC
  6. Ponuka, ktorá sa neodmieta
  7. Recenzia God of War: Záverečné hodnotenie
  8. HW nároky na hru God of War PC

Zoznámte sa: Kratos, zabijak bohov


Ak ste nikdy v živote nevlastnili konzolu PlayStation, vžiť sa do úlohy spartského bojovníka Kratosa vám najskôr nikdy nebolo dopriate. God of War z roku 2018 je však tzv. soft reboot, nezahadzuje teda predchádzajúce tri diely (a rad príbehových odbočiek), ale nepriamo na ne nadväzuje novým príbehom. Poznať Kratosovu minulosť tak nutne nemusíte, napriek tomu je dobré byť aspoň trochu v obraze čo sa príbehového pozadia celej série týka. Od prvej chvíle sa totiž ako nenápadná nitka ťahá okolo hlavného príbehu, aby sa z nej v určitý moment stalo lano, ktoré fanúšikov série God of War začne neúprosne omotávať ako minulosť, ktorej neunikne ani silák Kratos.

God of War; gameplay: Kratos zabíja

Zdroj: Vlastný

Nové God of War už na nevôľu niektorých fanúšikov nie je tak spektakulárnym masakrom, kde sa trhajú vnútornosti a protivníci sú porciovaní zaživa, Kratos však stále vie, ako zabíjať mytologické stvory a nešetriť pri tom krvou.

Ten je totiž pôvodne z bájnej Sparty, kde si užíval celkom spokojný život úspešného veliteľa armády a tiež manžela krásnej Lysandry a otca malej Calliope. Aj tí najlepší ale občas zlyhajú a Kratos v jednej z bitiek tvárou v tvár smrti sľúbi vernosť bohu vojny Áreovi výmenou za svoju záchranu. Tým sa však rozbehne prefíkaný plán samotného Dia, Kratos je totiž jeho potomkom – polobohom, ktorého splodil so smrteľníčkou a ktorý ho (Dia) podľa veštby má raz zabiť. Áres si medzitým užíva takmer dokonalé služby Kratosa, snáď len keby ho neviazala k svetu smrteľníkov jeho žena s dcérou, kvôli ktorým si zachováva posledné zvyšky ľudskosti. Ares preto jeho rodinu zavraždí. Lenže Kratos nakoniec zistí, kto za všetkým stojí a rozhodne sa vyvraždiť celý grécky pantheon, čo sa mu na konci tretieho dielu konečne podarí a mizne nevedno kam.

Až práve v God of War z roku 2018 sa dozvedáme, že Kratos skončil až kdesi na severe, autori hry tak vymenili ohranú grécku mytológiu za tú severskú. Zdá sa však, že Kratos bude vždy priťahovať božskú pozornosť, a tak ho čaká ďalšie dobrodružstvo, ktoré s ním tentoraz absolvuje jeho syn Atreus. Zatiaľ čo príbeh predchádzajúcich dielov bol často neprehľadne zamotaný a vo výsledku slúžil len ako zámienka na masakrovanie gréckych bohov a ich posluhovačov, ústredná linka God of War je ďaleko priamočiarejšia, vo výsledku je však najviac strhujúcim, najzaujímavejším, ale aj najemotívnejším príbehom. A môže za to práve syn Atreus.

God of War; gameplay: Kratos a Atreus God of War; gameplay: Kratos a syn

Zdroj: Vlastný

Kratos v novej úlohe otca pochopiteľne práve dvakrát nevyniká, majú však už iba jeden druhého a s tým sa musia obaja naučiť pracovať.

Otec a syn na tripe


Atreus je totiž pre sériu úplne novým prvkom ako po stránke príbehu, tak aj po hrateľnosti. Je dôkazom, že Kratos do značnej miery dospel a tak trochu sa upokojil (aj keď stále dokáže holými rukami rozorvať napoly počas pár sekúnd celý zástup nepriateľov), zároveň sme ale svedkami toho, že vo svojej staronovej úlohe otca nevie veľmi chodiť. Čaká vás tak (na pomery série) celý rad momentov, kedy by ste najradšej myš s klávesnicou vymenili za papierovú vreckovku. Avšak cesta, na ktorú sa naši dvaja hrdinovia vydávajú, nie je len o ich zbližovaní, je tiež o Atreovom výcviku.

Synátor totiž bude vašou predĺženou rukou, v ktorej drží šikovný lúk. Vďaka nemu sa Atreus väčšinou nepripletie priamo do centra boja, čo je príjemne konzistentné aj s príbehom, v ktorom minimálne zo začiatku nepôsobí ako rodený bojovník. Stlačením tlačidla však môžete dať kedykoľvek Atreovi povel na streľbu na vami zameraného nepriateľa a tým ho napríklad omráčiť. Ako ale bude výprava pokračovať, Atreus sa naučí novým trikom, dostane lepšiu zbroj aj šípy a akonáhle ho Kratos trochu pocvičí, získa odvahu aj skočiť protivníkovi na chrbát, keď práve tatko nestíha.

God of War; gameplay: Atreus streľba God of War; gameplay: Atreus runy

Zdroj: Vlastný

Atreus je cenným parťákom nielen v boji, ale aj dobrým sprievodcom jednotlivých svetov, ktoré pozná lepšie ako Kratos.

Vďaka šikovne vyriešenému ovládaniu síce hráte iba za Krata, ale súčasne ovládate aj Atrea, čo pôsobí až nečakane sviežo a najmä zábavne. God of War je tak trochu „buddy movie“ – len s tým rozdielom, že v ústredných rolách sa nachádza otec a syn. Ich rozbitá, postupne sa však stmeľujúca chémia funguje ako pri súbojoch, tak aj vo filmových sekvenciách či počas preskúmavania Midgardu aj ostatných severských svetov. Obaja chlapáci nudnejšie chvíle vypĺňajú táraním o svojom pôvode, božsko-rodinných problémoch, ale aj o severskej mytológii a vy tak hltáte každé ich slovo.

God of War po novom s prvkami RPG


Vylepšovanie Atreovej zbroje a luku som spomenul zámerne, jednou z mnohých zmien v sérii God of War je totiž silnejší príklon k RPG žánru a podľa skvelých recenzií pôvodnej hry asi tušíte, že rovnako ako ostatné prvky, aj táto zmena sedla God of War priamo dokonale. Kratos pri prieskume severského sveta nachádza najrôznejšie runy, ktoré môže zasadiť napríklad do poriska svojej sekery Leviathan, alebo materiály ako je svartalfheimská oceľ či niflheimská zliatina, z ktorej vám trpasličí kováči ukujú novú zbroj alebo vylepšia štatistiky tej súčasnej. Pochopiteľne ale nechýba ani možnosť za získané skúsenosti odomykať nové kombá v niekoľkých stromoch zručností. Tento mix mnohých druhov brnení spolu so solídnym množstvom úžasných a kreatívnych komb ponúka skvelú možnosť upraviť si svojho Kratosa (a čiastočne aj Atrea) podľa svojho herného štýlu.

God of War; gameplay: Dragr God of War; gameplay: elemental

Zdroj: Vlastný

Paleta nepriateľov je vcelku pestrá a ako je v prípade sérii God of War zvykom, na každý druh protivníka platí niečo trochu iné.

Celý systém vylepšovania postavy má len jednu tienistú stránku, spočiatku totiž môže byť trochu komplikovaný a mätúci. Aj ja, hoci som v roku 2018 prešiel hru na PS4 a vlani si priechod kvôli platinovej trofeji zopakoval na PS5, som bol (opäť) trochu zmätený z robustnosti ponúk. Aj vďaka úvodnému tutoriálu a podareným českým titulkom sa však rýchlo rozpozeráte. Čo by som na God of War aj dnes zmenil, je ale možno až príliš veľké množstvo surovín. Každý kus výbavy vyžaduje iné komponenty a zorientovať sa v nich nie je jednoduché, nieto ešte zistiť, kde ich nájsť.

Výraznou novinkou je aj sekera Leviathan striedajúca ikonické Čepele Chaosu, ktoré mal vo všetkých predchádzajúcich dieloch Kratos pripevnené k rukám reťazami ako pripomienku jeho dlhu Áreovi. Sekera Leviathan síce môže pôsobiť trochu obyčajne, ale opak je pravdou. Pôžitok zo súbojov tvoria nielen skvele navrhnuté kombá, ktoré rozhodne lahodia oku, ale správanie samotnej zbrane vzbudzuje podobné pocity, ako som zažíval pri sledovaní filmového Thora. Nie nadarmo sa totiž sekera Leviathan vracia Kratovi do ruky rovnako ako Thorovi jeho Mjollnir.

God of War; gameplay: sekera Leviathan

Zdroj: Vlastný

Ak pri hode sekerou zasiahnete nepriateľa a potom si Leviathan privoláte späť, spoločne so sekerou k vám priletia aj zvyšky nepriateľského tela. Podobných detailov, ktoré si na prvý pohľad ani nevšimnete, je hra plná.

Bifröst, Yggdrasil, Midgard a ďalšie mytologické slovíčka


Napokon, nie je prekvapením, že stretneme napríklad práve aj Thora. Autori podľa očakávania žmýkajú severskú mytológiu do poslednej kvapôčky, zároveň sa ale nemusíte báť, že by ste sa v nej nezorientovali. Sám Kratos je totiž na severe nováčik, a tak mu Atreus a ďalšie postavy pravidelne referujú o fungovaní tunajšieho sveta a jeho histórii. Pokiaľ ste však videli aspoň jedného filmového Thora, budete mať solídny základ (len teda nečakajte toho vysekaného svalovca z MCU). Na vrchole potravinového reťazca je Všeotec Odin, ktorý buď bojuje, alebo naopak práve zjednocuje svety, medzi ktorými je možné cestovať pomocou vesmírneho stromu Yggdrasilu.

Ten sa stane dopravným prostriedkom aj pre Kratosa a Atrea, v God of War totiž nepreskúmate iba Midgard, teda svet ľudí, ale aj svet ľadových obrov Jötunheim, krajinu temných elfov Svartálfheim či Hel, severskú alternatívu podsvetia. Pretože severská mytológia je plná pompéznych obrazov a scenérií, aj svety God of War vyzerajú nádherne. Jednotlivé prostredia sa navyše od seba odlišujú nielen úplne rozdielnym vizuálom, ale aj svojím fungovaním.

God of War; gameplay: chatrč God of War; gameplay: Svartalfaheim

Zdroj: Vlastný

Každý zo svetov vyzerá úplne inak a ich objavovanie vás len tak neomrzí.

Všetky ale majú niečo spoločné – pre sériu vôbec prvýkrát otvorené lokácie. Preč sú lineárne úrovne s naskriptovanými udalosťami. Príbehové misie majú síce vopred jasný postup, kedykoľvek ale môžete zísť z hlavnej cesty a venovať sa jednej z mnohých vedľajších aktivít či prostému objavovaniu sveta a hľadaniu desiatok zberateľských predmetov. Vedľajšie misie navyše nijako nezaostávajú za hlavným príbehom a vo výsledku pôsobia ako jeden celok. Pokiaľ sa ale budete predsa len hnať iba za hlavným questom, k jeho koncu dobehnete za zhruba 25 hodín, verte mi však, že sa okamžite pustíte práve do vedľajších úloh, pretože nebudete chcieť úžasný svet God of War opustiť – aj po dohraní príbehu vám má Kratos, Atreus aj okolitý svet stále čo povedať.

Kratos prvýkrát na PC


God of War je vôbec prvou hrou z tejto série vychádzajúcej na PC. Titul nasleduje pôvodne PS exkluzivity Horizon: Zero Dawn alebo Death Stranding a tiež v tomto prípade platí, že ide po vizuálnej stránke o najlepšiu verziu, ktorá je na tom ešte o chlp lepšie ako God of War na PlayStation 5. Najväčší rozdiel spoznáte v kvalite a ostrosti textúr, ktoré je radosť skúmať aj z úplnej blízkosti, celkový dojem z nádhernej grafiky potom dotvára aj lepšia hra svetiel a tieňov, odrazy alebo časticové efekty. Nechýba ani odomknutie limitu FPS či podpora technológií ako Nvidia DLSS, GTAO a SSDO. Na mojom PC s i5-10400F a RTX 3060 Ti beží God of War na maximálne ultra detaily bez poklesu snímkovania a po technickej stránke som si len v niekoľkých lokáciách výnimočne všimol oneskorené vykresľovanie niektorých menších detailov.

God of War; gameplay: PS5 skala God of War; gameplay: PC skala

Zdroj: Vlastný

Rozdiely medzi konzolovou verziou pre PlayStation 5 (obrázok č. 1) a PC verziou (obrázok č. 2) sú poznať pri priamom porovnaní, bez neho ale vyzerajú obe hry podobne skvele. V prípade pôvodnej PS4 verzie sú rozdiely pochopiteľne výrazne väčšie. Kvôli spojlerom je Kratosova výbava pri PS5 obrázku čiastočne vyretušovaná.

Celkom pochopiteľne vás tiež bude zaujímať, ako sa God of War hrá na klávesnici a myši a nemám dobrú správu. Hra nezaprie svoje konzolové korene a nejde ani tak o to, že by sa autori nesnažili napasovať ovládanie na bájnu dvojicu M + K. Nielen že všetky tie kombá je výrazne jednoduchšie vykonávať na konzolovom ovládači, samotné hranie hack and slash sekačiek na myši všeobecne pôsobí tak nejako ťažkopádne. Pokiaľ si teda budete chcieť God of War skutočne užiť, budete musieť siahnuť po ovládači, pričom okrem toho xboxového a ďalších na PC tradične podporovaných môžete využiť aj DualShock 4 alebo DualSense.

God of War; gameplay: PS5 Yggdrasil God of War; gameplay: PC Yggdrasil

Zdroj: Vlastný

Najväčšie rozdiely sú poznať v kvalite svetiel, tieňov a najmä odrazov. Niektoré objekty, predovšetkým tie v pozadí, majú aj viac detailov. (Obrázok č. 1: PS5 verzia, obrázok č. 2: PC verzia). Kvôli spojlerom je Kratosova výbava pri PS5 obrázku čiastočne vyretušovaná.

Ponuka, ktorá sa neodmieta


God of War je nepochybne videoherný klenot vybočujúci z radu dospelým a nesmierne pútavým príbehom nasiaknutým nielen severskou mytológiou, ale aj rodičovskými problémami spartského bojovníka, ktorý v jednej chvíli vychováva syna a pár sekúnd potom holými rukami drví na prach lebky nepriateľov. Oproti predchádzajúcim dielom je všetko intenzívnejšie – aj vďaka kamere posadenej tesne za Kratosov chrbát máte pocit, že ste neustále v centre diania. Snahu urobiť všetko viac vťahujúce dokladá práve kamera: v hre totiž nenájdete žiadny strih, celý God of War je jeden kontinuálny záber bez jedinej loadingovej obrazovky.

God of War tak musím odporučiť všetkým majiteľom stolných počítačov, ktorí si síce museli tri roky počkať, ale zato sa im dostáva God of War v tej najlepšej forme. Zatiaľ čo v PS4 recenzii som God of War označil za míľnik vo vizuálnom spracovaní akčných adventúr, na PC ide o jasnú ukážku toho, ako by mali vyzerať konzolové porty. God of War je jedným z mála takzvaných system sellerov, teda hier, kvôli ktorým si kúpite pokojne novú konzolu, len aby ste si mohli zahrať jeden jediný titul a na záver si teda neodpustím malé varovanie: pokiaľ sa pustíte do hrania God of War, hrozí naozaj veľká šanca, že vás hra zasiahne natoľko, že kvôli God of War Ragnarok kúpite PS4 alebo PS5.

God of War; gameplay: Kratos premýšľa God of War; gameplay: Kratos na lodi

Zdroj: Vlastný

Napriek tomu, že je Kratos stále trochu nevrlý, jeho nové ja si rozhodne zamilujete, čomu výrazne dopomáhajú aj skvelé modely postáv či nový predstaviteľ Kratosa, herec Christopher Judge, (Hviezdna Brána).

• Zdroje: Vlastné


God of War (RECENZIA)


Záverečné hodnotenie

Akčnú adventúru God of War vyvíja Santa Monica Studio (PC verzia Jetpack Interactive) a vydáva spoločnosť Sony Interactive Entertainment. Titul vychádza s českou lokalizáciou (titulky) 20. 4. 2018 na PS4 a 14. 1. 2022 na PC.

Táto recenzia bola napísaná pre PC verziu hry. Kópiu na recenziu poskytla česká pobočka Sony.

Hodnotenie10/10 PERFEKTNÉ
Verdikt:

God of War prichádza na PC síce niekoľko rokov po vydaní pôvodnej hry, ale zato v tej najlepšej forme. Majitelia stolných počítačov si tak okrem skvelej grafiky užijú aj originálny príbeh o spartskom bojovníkovi Kratosovi, ktorý sa musí pobiť s nástrahami rodičovstva a severskej mytológie.

God of War; recenzia

Klady

  • Výborné grafické spracovanie PC verzie
  • Pútavý a (na sériu) dospelý príbeh
  • Skvelý súbojový systém
  • Rozsiahly a detailný svet
  • Inovatívny prístup k ovládaniu Atrea
  • Využitie severskej mytológie
  • Zábavné vedľajšie úlohy
  • Kvalitné české titulky

Zápory

  • Príliš veľa surovín na vylepšovanie vybavenia
  • Menej komfortné ovládanie na myši a klávesnici
Filip Němec

Filip Němec

Hry boli mojím najlepším priateľom aj milenkou už od detstva. O hrách som začal písať už na strednej škole, čím som vysedávanie pri herných strojoch ospravedlňoval najskôr pred rodičmi a teraz pred manželkou. V minulosti som vo forme textu aj herných relácií prispieval do magazínov ako Games.cz, Eurogamer.cz či Zing.cz. V Alza Magazíne mám na starosti herné konzoly všetkého druhu a z hier potom najmä preteky, v osobnej rovine som navyše hlavným strojcom vyostrených diskusií medzi konzolistami a PC Master Race.

HW nároky na hru God of War PC



Minimálne HW požiadavky Odporúčané HW požiadavky
Operačný systém Windows 10 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel i5-2500K (4 core 3.3 GHz) | AMD Ryzen 3 1200 (4 core 3.1 GHz) Intel i5-6600K (4 core 3.5 GHz) | AMD Ryzen 5 2400 G (4 core 3.6 GHz)
Grafická karta NVIDIA GTX 960, 4 GB | AMD R9 290X, 4 GB NVIDIA GTX 1060, 6 GB | AMD RX 570, 4 GB
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operačná pamäť 8 GB 8 GB
Pevný disk 70 GB 70 GB

• Zdroj: Steam (10. 1. 2022)

S akým herným PC na God of War?

Chcete si uľahčiť výber? Nižšie pre vás máme tipy na vhodné herné počítače podľa náročnosti.

Alza GameBox Core GTX1650

Základná zostava:

Alza GameBox Core GTX1660 Super

Alza BattleBox Core RTX3060 Gungnir

Optimálna zostava:

Alza BattleBox Core RTX3060 Gungnir

Alza BattleBox Ryzen RX 6800 XT Master

Zostava pre náročných:

Alza BattleBox Ryzen RX 6800 XT Master

i Mohlo by vás zaujímať
4,9 300×
God Of War – PS4
Hra na konzolu – PS4/PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verzia, žáner: akčný, – Vo svete plnom príšer, drakov a bohov leží celá zodpovednosť na tvojich pleciach. Otázkou je, ako dokážeš napraviť chyby minulosti a ochrániť tak svoju budúcnosť, keď je tvoj život plný krvi a chaosu?
Zľavnené -55 %
7,99 € 17,90 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: MSX2001
4,9 93×
God of War: Ragnarok – PS5
Hra na konzolu – PS5 (s mechanikou), krabicová verzia, žáner: akčný, – Kratos a Atreus sa musia vydať do každého z deviatych svetov, aby našli potrebné odpovede a pripravili sa na predpovedanú bitku, ktorá ukončí svet.
39,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: PSV0017
Vytlačiť
P-DC1-WEB08
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií