Stellar Blade Stellar Blade

Expeditions: Rome (RECENZIA) – Roma victrix!

Zobraziť katalóg

• Autor: Jiří Fait

Štúdio Logic Artists prináša ďalšie dielko do série Expeditions, v ktorom sa po chladnej Škandinávii pozrieme do slnečného Talianska a pokúsime si dať celé stredomorie na raňajky. V Expeditions: Rome dostanete k dispozícii celú légiu bojovníkov, podmaníte si časť Grécka, Egypta a Galie a budete sa pri tom kráľovsky baviť. Prečo by bolo škoda tento mix RPG a taktickej stratégie minúť, sa dozviete v našej recenzii.

Expeditions: Rome; screenshot: cover

Zdroj: Logic Artists

Expeditions: Rome (RECENZIA PC) – Obsah článku

  1. Vražda v rodine a politické machinácie
  2. Príbeh v Expeditions: Rome hrá zo začiatku druhé husle
  3. Mix stratégie a RPG, ktorý funguje
  4. Expeditions: Rome – Veni, vidí, vici?
  5. Recenzia Expeditions: Rome: záverečné hodnotenie
  6. HW nároky na hru Expeditions: Rome PC

Vražda v rodine a politické machinácie


Bolo nebolo, písal sa rok… ono to je vlastne jedno, pretože aj keď Expeditions: Rome zachováva niektoré dobové udalosti a reálie, vývojári si tu nechávajú priestor na fantazírovanie, čo je len dobre. Tak teda aspoň na priblíženie – začiatok Expeditions: Rome sa odohráva niekde medzi rokmi 118 až 57 pred naším letopočtom. Váš otec je zapletený do politických machinácií Ríma a následne je úkladne zavraždený. Z obavy o váš život vás matka posiela za rodinným priateľom, istým vojvodcom so zvláštnym menom – Lucius Licinius Lucullus (naozaj sa takto volal).

Expeditions: Rome; gameplay: Vale woman Expeditions: Rome; gameplay: obťažnosť

Zdroj: Vlastný

Expeditions: Rome je v prvom rade RPG a v tých sa môžete z mnohých situácií „vykecať“. Ale nie zo všetkých – väčšinou dôjde aj na boj a pokiaľ si ho chcete naozaj užiť, odporúčam obťažnosť minimálne „Pompeius“. V prípade Caesara nepriatelia občas používajú len jednu polovicu mozgu.

Ten navyše práve rieši hospodársku krízu v Anatólii (Malá Ázia) a snaží sa uhasiť plamienky potencionálnej občianskej vojny. Táto oblasť síce momentálne patrí Rímu, ale nemuselo by to tak zostať navždy. Vojvodcovi preto váš príchod príde k ruke, pretože na vás teraz môže hodiť všetky svoje problémy. Spomínate si, ako vás mama poslala do bezpečia? Teraz ste vo vojenskom tábore, vymenovali vás za legáta a máte k dispozícii niekoľko tisíc mužov a spurnú provinciu k tomu. Na druhej strane, tu sa s politickým oponentom do krížika zrejme nedostanete.

Príbeh v Expeditions: Rome hrá zo začiatku druhé husle


Musím sa priznať, že hneď zo začiatku som príbeh nebral ktovieako vážne. Začalo to už pri tvorbe postavy – vedel som, že sa nakoniec ujmem celej légie a keďže mi Expeditions: Rome dalo možnosť vytvoriť si ženského legáta, neváhal som ani chvíľku. Rome má totiž dialógové možnosti a niektoré voľby môžu výrazne ovplyvniť spôsob, akým vyriešite (alebo pokazíte) určité situácie. Na moje prekvapenie ľudia reagovali na pohlavie mojej postavy a niektorí dokonca vyjadrovali rozhodný nesúhlas nad tým, že by krehká žena mala byť prítomná vo vojenskom tábore (prostitútok sa to asi netýkalo), nieto sa potom zúčastniť bojov.

Expeditions: Rome; gameplay: súboj Expeditions: Rome; gameplay: voľby

Zdroj: Vlastný

Dialógové voľby tu majú skutočný vplyv. Veľakrát tiež rozhodnú, akým spôsobom (alebo ak vôbec) sa odohrá určitý boj.

Keďže ide o hru, všetko je samozrejme možné – moja avatarka všetkým vytrela zrak svojimi schopnosťami, získala si na svoju stranu bývalého gladiátora, generála légie a rímskeho učenca, spriatelila sa s mladým Juliom Caesarom (nekecám) a zažehnala krízu v Anatólii. V tomto poradí, myslím. Každopádne bolo pekné vidieť, že možnosť voľby pohlavia nebol iba kozmetický prívesok (kde slovo „on“ nahrádza „ona“) a obnášalo to aj nové dialógové možnosti a v niektorých prípadoch aj riešenie questu.

Každopádne tu moja zainteresovanosť do príbehu začínala a v prvých častiach hry tiež končila. Mne, ako hráčovi, bolo pomerne jedno, kto zabil môjho otca, prečo sa musím schovať. Dostal som k dispozícii celú légiu rímskych bojovníkov, ktorú som teraz mohol upravovať, vyzbrojovať, kŕmiť a opatrovať! Čert zober politiku Ríma! Ide sa dobývať!

Expeditions: Rome; gameplay: Grécko Expeditions: Rome; gameplay: šarvátka

Zdroj: Vlastný

Súboje sú v Expeditions: Rome veľmi kvalitne spracované a ide o taktický raj, do ktorého sa budete radi vracať.

Nejde o to, že by bol príbeh v Expeditions: Rome zlý – skôr má pomalý rozjazd. Nakoniec sa totiž z Anatólie dostanete aj do Egypta, kde sa „spriatelíte“ s Kleopatrou, pomôžete jednému povstaniu a dostanete sa aj do Galie – v tom čase už budete plne zainteresovaní do deja. Celý prvý akt totiž pôsobí ako obrovský tutoriál, tak len vydržte. Ono sa to napokon naozaj dá do pohybu!

Expeditions: Rome; gameplay: Cleopatra

Zdroj: Vlastný

Okrem mladého Caesara narazíte aj na vládkyňu z Ptolemaiovcov – Kleopatru VII, ktorou sa na egyptský trón teraz budete snažiť dosadiť vy.

Mix stratégie a RPG, ktorý funguje


Expeditions: Rome je na prvý pohľad RPG, ktoré v mnohom pripomína Divinity: Original Sin – sú tu prepracované ťahové súboje, v ktorých používate v boji aj prostredie, dialógové voľby neslúžia len na odklikanie dodatočných informácií a máte tu aj spoločníkov, ktorí zasiahnu do vášho rozhodovania, majú svoje ciele a morálku. Nájdete tu aj niekoľko (deväť) herných tried, kedy má každá svoj vlastný strom zručností a svojho legáta a spoločníkov tiež môžete vyzbrojovať, vylepšovať a tak podobne. Jednoducho je tu všetko, čo by malo RPG mať.

Expeditions: Rome – Gameplay

Zdroj: Vlastný

Niektoré bitky majú v Expeditions: Rome niekoľko častí a niektoré sa nemusia odohrať vôbec. Príbehové časti sa radia medzi tie najlepšie.

Potom je tu aj práca legáta. Svoj tábor musíte vylepšovať, pretože zo začiatku je tu iba pár vojenských stanov, jeden veliteľský a smradľavá latrína. Teda, je toho viac, ale viete, ako to myslím – musíte expandovať a stavať nové budovy, bez ktorých sa armáda nezaobíde. Na to ale potrebujete suroviny a peniaze – pokiaľ práve nekecáte so spoločníkmi alebo nesekáte barbarov v ťahových súbojoch, beháte po strategickej mape a objavujete prostredie okolo seba. Na tejto mape potom môžete svoju légiu vysielať obsadzovať bane, kameňolomy, farmy, a ďalšie strategické miesta.

Nakoniec ide vždy o dobytie územia, k čomu patrí ďalšia herná mechanika Expeditions: Rome – samotný súboj dvoch armád. Nečakajte žiadne prenesenie sa do real-time bitky a lá Total War. Tu je všetko v podstate ťahové, vojská sú vyobrazené pomocou ikoniek a na vás je iba vybrať vhodného veliteľa, urobiť tri zásadnejšie rozkazy a potom už len sledovať, ako sa celá situácia vyvinie. Nejde práve o najzáživnejšiu časť hry, ale táto mechanika tu má svoje miesto, funguje dobre a celú animáciu môžete urýchliť alebo kompletne preskočiť do záverečnej tabuľky, čo je dobre, pretože dobývať budete veľa a často.

Expeditions: Rome; gameplay: mapa Expeditions: Rome; gameplay: výsledok

Zdroj: Vlastný

Dobývanie a objavovanie nového územia okoreňuje aj systém náhodných stretnutí, z ktorého môžete niečo získať. Niekedy ide o dodatočný loot, inokedy vám prebodne nohu divoké prasa.

O tom vlastne celý Expeditions: Rome je – zabrať územie a posunúť sa na ďalšie. Lenže keď do taktickej stratégie pridáte príbeh, RPG prvky, spoločníkov a ďalšie RPG maškrty, všetko do seba zapadne a ženie vás to dopredu. Stále niečo robíte a nemôžem si vybaviť jediné hluché miesto či situáciu, kedy by som si povedal, že hre dochádza dych. Malú výhradu si však neodpustím – ak máte radi výzvu a máte v krvi hry ako XCOM a Divinity: Original Sin, rozhodne si zvoľte minimálne tretiu obťažnosť (Pompeius). Tá ponúka dobrý balans medzi zábavnou hrateľnosťou a solídnou výzvou. V prípade Caesara (normal) a hlavne Augusta (easy) sa budete pravdepodobne dosť nudiť.

Expeditions: Rome – Veni, vidí, vici?


Expeditions: Rome ma, úprimne povedané, v mnohom prekvapilo. Iste, minulé hry, teda Expeditions: Conquistador a Expeditions: Viking boli celkovo dobre prijaté. Ale Rome, podľa môjho názoru, sériu posúva ešte o kúsoček ďalej, pretože si berie to, čo minulé inštalácie robili dobre a všetko vylepšuje. Navyše som sa počas hrania nestretol so žiadnym výrazným bugom (tie pri vydaní hnevali hlavne Expeditions: Viking), teda okrem občasných textúr, ktoré v daných miestach nemali čo robiť.

Expeditions: Rome; gameplay: obria mačka Expeditions: Rome; gameplay: smrť

Zdroj: Vlastný

V Expeditions: Rome môžete naraziť aj na pár „veselých“ questov.

Z Expeditions: Rome sa dá poznať, že za hrou stojí menšie štúdio, ktoré malo obmedzený rozpočet. Ten bol však použitý viac ako efektívne a výsledkom je titul, ktorý dobre vyzerá, pekný znie a skvele sa hrá. Vydavateľ THQ Nordic by sa mal na tvorcov z Logic Artists zamerať – z hry ide totiž cítiť, že ju tvorcovia robili s láskou a zapálením. Skoro by som až povedal, že v nich drieme „nový Larian“. Do Expeditions: Rome som šiel bez valnejšieho očakávania. odchádzam však ako Expeditions konvertita a s nadšením budem sledovať ďalšie kroky tohto nadaného tímu!

• Zdroje: Vlastné


Expeditions: Rome (RECENZIA)


Záverečné hodnotenie

Taktické RPG Expeditions: Rome vyvíja štúdio Logic Artists a vydáva spoločnosť THQ Nordic. Titul vychádza 20. 1. 2022 na PC bez českej lokalizácie.

Kópiu na recenziu poskytla agentúra Dead Good PR.

Hodnotenie9/10 SKVELÉ
Verdikt:

Expeditions: Rome stavia na kvalitných základoch svojich dvoch predchodcov, podáva nám podarený mix taktiky a RPG a baví po celú dobu. Ak by do budúceho projektu vydavateľ THQ Nordic napumpoval väčšie financie, vôbec by som sa nedivil, keby sme boli svedkami kandidáta na hru roka. Takto môžem Expeditions: Rome „iba“ odporučiť všetkými desiatimi.

Expeditions: Rome; recenzia

Klady

  • Velíte rímskej légii!
  • Skvelá kombinácia RPG a taktickej stratégie
  • Dialógové voľby nie sú len o získavaní dodatočných informácií
  • Príbeh – po konci prvého aktu
  • Vedľajšie questy nie sú len do počtu
  • Priaznivá cena 45 € – za množstvo obsahu, ktorý hra ponúka, ide o jasnú kúpu

Zápory

  • Pomalší rozjazd
  • Strategické bitky mohli byť záživnejšie
  • Občasné grafické bugy
Jiří Fait

Jiří Fait

Volám sa Jiří Fait a dalo by sa povedať, že videohry sú motorom môjho života už od doby, čo sa mi po prvýkrát dostala pod ruku guľôčková myš. Takže som vlastne taký herný „boomer“ a som na to patrične hrdý. Okrem športu, ktorý pod EA a 2K prišli o dušu, nepohrdnem takmer žiadnym žánrom, pokiaľ ma príbeh danej hry udrží pred monitorom. Na poli hernej žurnalistky zo seba stále oklepávam neskúsenú zelenú trávu, ale o to väčšia zábava je krôčik po krôčiku sa posúvať vpred.

HW nároky na hru Expeditions: Rome PC



Minimálne HW požiadavky Odporúčané HW požiadavky
Operačný systém Windows 7/10 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor AMD FX-8350 X8 | Intel i5-4690K Ryzen 5 3600X | Intel Core i5-9500F
Grafická karta AMD R9 380, 4 GB | GTX 960, 4 GB AMD RX Vega 56, 8 GB | GTX 1070, 8 GB
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operačná pamäť 8 GB 16 GB
Pevný disk 30 GB 30 GB

• Zdroj: Steam (18. 1. 2022)

S akým herným PC na Expeditions: Rome?

Chcete si uľahčiť výber? Nižšie pre vás máme tipy na vhodné herné počítače podľa náročnosti.

Alza GameBox Core GTX1650

Základná zostava:

Alza GameBox Core GTX1660 Super

Alza BattleBox Core RTX3060 Gungnir

Optimálna zostava:

Alza BattleBox Core RTX3060 Gungnir

Alza BattleBox Ryzen RX 6800 XT Master

Zostava pre náročných:

Alza BattleBox Ryzen RX 6800 XT Master

i Mohlo by vás zaujímať
Vytlačiť
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií