AD homeoffice PET

Ako aktualizovať firmware fotoaparátov a objektívov?

Zobraziť katalóg
Ako aktualizovať firmware fotoaparátov a objektívov?

Článok

Aktualizované

Zakúpili ste si nedávno nový fotoaparát alebo naopak vlastníte už niekoľko rokov nejaký starší model? Či tak alebo tak, mali by ste venovať pozornosť aktuálnemu stavu firmwaru svojho fotoaparátu – a nielen jeho, pretože svoj firmware majú dnes aj objektívy, blesky a ďalšie príslušenstvo. Rovnako tak je jedno, či vlastníte špičkovú drahú zrkadlovku alebo lacný kompakt, pretože nejaký firmware potrebujú všetky súčasné elektronické prístroje. Je ale pravda, že pri najlacnejších prístrojoch sa často s aktualizáciou (bohužiaľ) ani nepočíta. Každopádne je aktuálny firmware veľmi dôležitý na správne fungovanie, a preto je rozhodne dobré vedieť, o čo vlastne ide, ako si aktuálnosť skontrolovať, a hlavne v prípade potreby tiež aktualizovať.

Čo to vlastne je firmware a prečo aktualizovať

Často sa používa len skratka FW a vo svojej podstate je to niečo ako operačný systém, ktorý celý prístroj riadi. Veľmi zhruba by sa dal prirovnať k operačnému systému vášho počítača, čo bude pravdepodobne niektorá z verzií Windows alebo MacOS, alebo napríklad operačný systém vášho mobilu, čo je zasa spravidla Android alebo iOS. A tak ako aktualizujete softvérovú výbavu svojho počítača alebo mobilu, tak je tiež (aj keď väčšinou oveľa menej často) potrebné aktualizovať softvér fotoaparátu alebo jeho príslušenstva.

Zrkadlovka, mobil, notebook
Fotoaparát, rovnako ako mobil alebo počítač, obsahuje softvér, ktorý je potrebné občas aktualizovať

Dôležité je si povedať, prečo túto aktualizáciu vykonávať – ​​dôvodov totiž môže byť hneď niekoľko. Najčastejším a najdôležitejším dôvodom je, že výrobcovia dodatočne objavia nejakú väčšiu či menšiu chybu, ktorú v čase výroby jednoducho neustrážili. Ďalším častým dôvodom je kompatibilita s najnovším príslušenstvom, čo je typický príklad napríklad fotoaparát versus objektív, kedy novší objektív nefunguje úplne na 100 % so starším fotoaparátom, takže plná funkčnosť je zaručená až po tejto aktualizácii. Tretím dôvodom potom tiež býva, že výrobca jednoducho aktualizáciou FW doplní prístroju ďalšie funkcie, ktoré predtým nemal – to sa síce nestáva tak často, ale stáva sa to.

Z uvedenej trojice najčastejších dôvodov, keď výrobca vydáva nové FW, je jasné, že tieto dôvody sú pomerne dosť zásadné, a je preto dobré venovať pozornosť občasnej kontrole aktuálneho stavu.

Ďalší pádny argument pre majiteľov zrkadloviek

V prípade digitálnych zrkadloviek je potom ešte jeden dôvod navyše, a tým je doplňovanie databázy objektívov. Súčasné digitálne zrkadlovky totiž vedia veľmi dobre korigovať celý rad optických chýb objektívov a nejakú tú optickú chybu má každý objektív, pretože bezchybný objektív ani dnes naozaj neexistuje a ani hneď tak existovať nebude. 😊

Zrkadlovka, stôl
Na bezchybnú funkčnosť zrkadlovky s objektívom stačí vykonať aktualizáciu

Čo ale nezvláda dokonale optika, to sa dá doriešiť pri spracovaní priamo vo fotoaparáte, pretože vinetácia alebo sférické skreslenie konkrétneho objektívu sa dá veľmi presne zmerať a eliminovať obrazovým procesorom. To, čo sa pred 15 rokmi zdalo ako sci-fi, je dnes realita, problém je však v tom, že aby to fungovalo dokonale, teda na mieru danému objektívu, tak taká zrkadlovka musí daný objektív „poznať“ a pokiaľ je objektív novší ako fotoaparát, tak je riešením práve aktualizácia FW.

Aktuálne FW si môžete skontrolovať na stránkach technickej podpory výrobcu:

Rady ako aktualizovať

Ďalšie logickou otázkou teda je, ako na to – na čo bohužiaľ nejde jednoznačne odpovedať, pretože konkrétny postup sa líši podľa jednotlivých výrobcov aj podľa konkrétneho zariadenia, a navyše sa tieto postupy menia aj s postupom času. Dobrou správou ale je, že postup aktualizácie je väčšinou veľmi jednoduchý a bez problému ho zvládne aj technický antitalent, len je naozaj nevyhnutné držať sa úplne bezpodmienečne zásad odporúčaných konkrétnym výrobcom. Všetci však majú na svojich stránkach detailný návod, ako aktualizáciu vykonať.

i Samostatnú kapitolu tvoria objektívy Sigma, ktoré sa dajú nielen aktualizovať, ale aj kalibrovať. Viac sa dočítate v článku Kalibrácia objektívov Sigma.

Napriek tomu si dovolím zdôrazniť tri základné pravidlá – prvým je, že než začnete čokoľvek riešiť, tak si skontrolujte, či má fotoaparát plne nabitú batériu, pretože ak by vám „došla šťava“ v priebehu aktualizácie, potom máte problém (avšak novšie fotoaparáty už vás pre istotu bez plne nabitej batérie ani nenechajú aktualizáciu vôbec spustiť).

Druhým pravidlom je, že si vždy detailne prečítajte postup, hoci by sa vám zdal úplne jasný na prvý pohľad – v niektorých prípadoch je totiž potrebné dodržať detaily, ktoré sa dajú ľahko prehliadnuť, ako napríklad aktualizácia niektorých zrkadloviek, ktoré sa musia vykonávať so zloženým objektívom a podobne.

Okuliare, objektív, strom, slnko
Aktualizovať fototechniku ​​nie je nič zložité, stačí dodržiavať pár pravidiel

Tretím pravidlom potom je, že si vopred pripravte prázdnu pamäťovú kartu (na kapacite ani rýchlosti v podstate nezáleží), ktorú k aktualizácii budete pravdepodobne potrebovať. Pokiaľ si ale na aktualizáciu predsa len sami netrúfate, skúste niekoho technicky zdatnejšieho, prípadne navštívte servis, kde vám určite pomôžu – pre znalého technika je to doslova otázkou piatich minút.

Kontrolovať aktualizácie stačí 2× ročne

Poslednou otázkou potom ešte je, ako často kontrolovať aktuálnosť FW daného prístroja a bohužiaľ ani na túto otázku neexistuje úplne jednoznačná odpoveď, pretože naprieč značkami aj jednotlivými konkrétnymi modelmi sa niekedy aktualizuje častejšie, niekedy menej častejšie a niekedy dokonca vôbec. Všeobecne by som povedal, aspoň raz či dvakrát ročne kontrolu rozhodne urobte.

Zrkadlovka, notebook, iPhone
Občas skontrolujte aktualizácie na svoj fotoaparát

Možno to ale riešiť aj inak – niektorí výrobcovia totiž na svojich stránkach technickej podpory umožňujú aj registráciu konkrétneho produktu podľa výrobného čísla (vrelo odporúčam – môže sa to hodiť aj v prípade straty či krádeže) a automaticky vám potom tiež odosiela informácie o novinkách, týkajúcich sa vášho prístroja, a to vrátane informácie o tom, že vyšla nová verzia firmvéru.

Na záver snáď ešte raz zdôrazním, že nejde len o fotoaparáty, ale firmware sa dnes často dá aktualizovať aj pri objektívoch, bleskoch a ďalšom príslušenstve. Rozhodne preto odporúčam si dôkladne naštudovať návod – tých pár minút za to rozhodne stojí, a nová verzia firmwaru môže občas posunúť možnosti vášho vybavenia zase o kúsok ďalej.

Michal Kupsa

Michal Kupsa

Michal Kupsa sa narodil v roku 1970 v Brne. Fotografovať začal už vo svojich 15 rokoch a novinárskej činnosti prepadol už o tri roky neskôr. Na svojom konte má spoluprácu s radom prestížnych českých aj zahraničných médií, vrátane Českej televízie, Českého rozhlasu, National Geographic, Národnej knižnice Kongresu USA, iDNES, nadácie Človek v tiesni a väčšiny českých magazínov o fotografii a fotografovaní. Zameriava sa predovšetkým na cestopisné články, recenzie fototechniky a vedenie fotografických kurzov.

Canon EF 16–35 mm f/4,0 L IS USM - Objektív Doručenie na
predajňu zadarmo
5,0
Canon EF 16–35 mm f/4,0 L IS USM
Objektív pre digitálne zrkadlovky, bajonet Canon EF, určený pre Full Frame a APS-C (ekv. 26–56mm), závit na filtre 77mm, automatické zaostrovanie, odolnosť proti prachu a vlhkosti, stabilizácia, hmotnosť 615g
1 289 €
Na objednávku – termín upresníme
Objednávací kód: OC301b
Vytlačiť
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií