AD homeoffice AD homeoffice

Nikon Z50 (RECENZIA) – APS-C bezzrkadlovka za priateľské peniaze

Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované

S masívnym nástupom bezzrkadloviek a celkovou zmenou situácie na trhu nakoniec aj Nikon znovu prepracoval celú svoju ponuku fotoaparátov ako takú, a to samozrejme aj vrátane príslušenstva. Zhruba pred rokom to začalo príchodom nových bezzrkadloviek Nikon Z7 a Nikon Z6, po ktorých samozrejme nasledovalo hneď niekoľko objektívov a ďalšie príslušenstvo. To všetko ale bolo pre FX formát, teda pre snímač veľkosti kinofilmového políčka (full-frame), a na prvé bezzrkadlo s menším čipom formátu DX, teda APS-C, sme si museli počkať o niečo dlhšie. Až koncom roka 2019 sa konečne objavil nový Nikon Z50, a to spolu s dvojicou objektívov optimalizovaných práve na tento menší čip. Čakanie to síce bolo celkom dosť dlhé, ale ako to tak vyzerá, nový fotoaparát rozhodne stojí za pozornosť.

Mechanické vyhotovenie fotoaparátu Nikon Z50

Po stránke dizajnu a mechanického vyhotovenia novinka nápadne pripomína svojich drahších stajňových kolegov s čipom formátu FX (full frame), ktorými sú Nikon Z6 a Nikon Z7. To nie je žiadne prekvapenie a dalo sa to čakať, pretože Nikon sa aj v minulosti snažil dizajn čo najviac zjednotiť naprieč modelovými radmi. Je to veľmi podstatné, pretože ak fotografi časom pokročia so skúsenosťami a prechádzajú z nižších modelov na vyššie, je prechod jednoduchší, pretože hlavné ovládače sú napospol na rovnakých miestach, a hlavne je tiež zachovaná celková koncepcia a logika ovládania, takže sa človek nemusí všetko zložito učiť znovu. A tak je tomu aj teraz, aj keď novinka je samozrejme menšia, a hlavne výrazne ľahšia ako spomínané vyššie modely. Pritom kvalita vyhotovenia nie je nijako výrazne oklamaná a základný korpus fotoaparátu Nikon Z50 je kovový odliatok z obľúbených horčíkových zliatin.

Nikon Z50; digitálny fotoaparát; recenzia; bezzrkadlovka Nikon Z50; digitálny fotoaparát; recenzia; bezzrkadlovka Nikon Z50; digitálny fotoaparát; recenzia; bezzrkadlovka
Nikon Z50 je menší a ľahší ako jeho drahší kolegovia, napriek tomu však perfektne padne aj do väčšej ruky a skvele sa drží.

Pokiaľ ide o odolnosť, tu sa Nikon tvári trochu tajomne, pretože pri spomínaných vyšších modeloch výslovne uvádza odolnosť proti striekajúcej vode a prachu, kdežto pri novinke sa len zmieňuje o tom, že odolnosť je nepatrne nižšia, a to bez bližšej špecifikácie. Avšak ako ukazujú produktové fotografie, šasi fotoaparátu je zhruba rovnako robustné. No uvidíme, možno sa presnejšie informácie objavia ešte časom.

Hodnotíme ergonómiu a ovládanie Nikon Z50

Hoci je nový Nikon Z50 o poznanie menší aj ľahší ako jeho drahší kolegovia, naozaj sa priamo skvele drží, a to aj v prípade, že má používateľ naozaj veľkú ruku – čo je aj môj prípad. Vzhľadom na rozmery je to až skoro zarážajúce. Je to dané najmä tým, že batériový grip s úchopovou časťou je naozaj veľmi vykrojený, takže padne do ruky ako uliaty a držanie je isté aj bezpečné. To isté platí aj v prípade ovládania, pretože prevažná väčšina ovládacích prvkov je jednoducho tam, kde ich človek tak nejako automaticky predpokladá. Samozrejmosťou sú samostatné tlačidlá pre najdôležitejšie funkcie, ako je korekcia expozície a citlivosť ISO, a nechýba ani dvojica rollerov (predná/zadná, tak ako pri lepších zrkadlovkách) alebo dvojici používateľsky programovateľných tlačidiel Fn1 a Fn2. Vydarený je aj výklopný LCD monitor s vysokým rozlíšením (cca 1 Mpx), s ktorým sa skvele manipuluje a v prípade potreby ho možno otočiť aj úplne smerom dopredu – napríklad na stále obľúbené selfie. Veľmi vydarený je aj elektronický hľadáčik s rozlíšením 2,36 Mpx, kde je však občas poznať nepatrné meškanie – ale naozaj len nepatrné a len v extrémnych prípadoch, takže to v záverečnom súhrne radšej ani nespomínam.

Nikon Z50; digitálny fotoaparát; recenzia; bezzrkadlovka Nikon Z50; digitálny fotoaparát; recenzia; bezzrkadlovka Nikon Z50; digitálny fotoaparát; recenzia; bezzrkadlovka
Výklopný LCD monitor aj elektronický hľadáčik hodnotím veľmi kladne!

Na hornej strane fotoaparátu potom okrem sánok na inštaláciu externého blesku nájdeme aj blesk interný, ktorý je však miernym sklamaním. Blesk samotný síce funguje skvele, ale má naozaj malý výkon. Nebudem vás unavovať nič nehovoriacimi číslami, ale zhrnul by som to do konštatovania, že bývali časy, keď blesky fotoaparátov podobnej kategórie mali výkon aj dvojnásobný. Na druhej strane je pravda, že na bežné základné fotenie to stačí a menší výkon sa dá kompenzovať navýšením citlivosti ISO.

Nikon Z50; digitálny fotoaparát; recenzia; bezzrkadlovka Nikon Z50; digitálny fotoaparát; recenzia; bezzrkadlovka Nikon Z50; digitálny fotoaparát; recenzia; bezzrkadlovka
Vyhotovenie bezzrkadlovky Nikon Z50 je porovnateľné s modelmi Nikon Z6 a Nikon Z7 – oceňujem predovšetkým neoklamaný základný korpus z kovu.

Druhým nedostatkom vstavaného blesku potom je, že nevie Nikon CLS, čo znamená, že nevie bezdrôtovo ani riadiť a ani odpáliť externé blesky Nikon. Poslednou dobou je takou až skoro módou, že sa vstavané blesky často do pokročilejších fotoaparátov nedávajú dokonca vôbec, ale mne osobne to príde škoda. Keď viete aj s obyčajným vstavaným bleskom dobre zaobchádzať, je to skvelý pomocník aj nástroj. Toto sa ale úplne nepodarilo, asi si to Nikon necháva v zálohe do nejakého budúceho vyššieho modelu.

Hlavné technické špecifikácie bezzrkadlovky Nikon Z50

Parametre Nikon Z50
Snímací čip APS-C, CMOS 20,7 Mpx
Pomer strán 3 : 2
Bajonet Nikon Z
Obrazový procesor EXPEED 6
Rozsah citlivosti ISO ISO 100–51 200 (204 800)
Automatické čistenie čipu
Stabilizácia na čipe
Automatické zaostrovanie (LCD) 209 bodov, cca 86 % pokrytie
Citlivosť AF - 4 EV
Rýchlosť sériového snímania 11 snímok za sekundu
Video 4K – 30p / Full HD – 120p
LCD monitor Dotykový, 3,2" (8 cm), cca 1 Mpx
Hľadáčik OLED, 2,36 Mpx, 100 % pokrytie
Vstavaný blesk
Odolnosť voči vlhkosti a prachu
Bezdrôtové rozhranie WiFi, Bluetooth
Káblové rozhranie microUSB, HDMI, mikrofón
Pamäťové karty 1× SD/SDHC/SDXC (UHS-I)
Rozmery 127 × 94 × 60 mm
Hmotnosť 450 gramov (vrátane batérie a karty)

Recenzia Nikon Z50 – čip, obrazová kvalita a funkcie fotoaparátu

Snímacím čipom je senzor typu CMOS s rozlíšením 20,9 Mpx, teda generujúci fotografie s rozlíšením 5 568 × 3 712 pixelov, teda s presne rovnakým rozlíšením, aké poznáme z digitálnych zrkadloviek Nikon D7500 a Nikon D500. O aký typ čipu presne ide, to je teraz nejasné a je otázka, či sa to niekedy presne dozvieme, ako sa už skôr niekoľkokrát stalo. Niektoré zdroje uvádzajú, že je to úplne identický čip z predchádzajúcich modelov, inde sa zase dozvieme, že ide o čip inovovaný. Vo svojej podstate je to jedno a možné sú obe varianty – nový čip väčšinou znamená lepšie parametre, ale niekedy sa aj so starším čipom dá docieliť lepšie výsledky vďaka novším algoritmom pri spracovaní výstupu v obrazovom procesore. Osobne sa domnievam, že pravda bude dvojaká, teda vylepšený čip aj SW algoritmy, ale to je naozaj len môj osobný odhad. Či tak alebo tak, faktom je, že technická kvalita fotografií je skutočne vysoká a podľa mňa vyššia ako pri spomínaných modeloch Nikon D7500 a Nikon D500, najmä s ohľadom na dynamický rozsah. Na spracovanie výsledkov v renomovaných laboratóriách (ako je napríklad Dxomark) si asi budeme musieť ešte chvíľu počkať, ale dá sa očakávať, že pôjde o novú jednotku v kategórii fotoaparátov s čipom formátu APS-C.

Nikon Z50; digitálny fotoaparát; recenzia; bezzrkadlovka; fotografia Nikon Z50; digitálny fotoaparát; recenzia; bezzrkadlovka; fotografia Nikon Z50; digitálny fotoaparát; recenzia; bezzrkadlovka; fotografia Nikon Z50; digitálny fotoaparát; recenzia; bezzrkadlovka; fotografia Nikon Z50; digitálny fotoaparát; recenzia; bezzrkadlovka; fotografia Nikon Z50; digitálny fotoaparát; recenzia; bezzrkadlovka; fotografia Nikon Z50; digitálny fotoaparát; recenzia; bezzrkadlovka; fotografia Nikon Z50; digitálny fotoaparát; recenzia; bezzrkadlovka; fotografia
Zachytenie nočnej scény s Nikon Z50 pri 8 citlivostiach ISO.

Citlivosť čipu je možné nastaviť v základnom nastavení v rozmedzí ISO 100 až 51 200 a v používateľskom rozhraní potom možno povoliť ešte navýšenie až na ISO 204 800. Ako už to tak býva, najvyššie hodnoty citlivosti sú skôr len „papierové údaje“, ale pravda je, že v praxi sa v prípade potreby dá zájsť naozaj veľmi vysoko. Výsledky môžete sami posúdiť podľa ukážkových fotografií a snáď len pre istotu dodám, že je potrebné ich brať len ako ukážku a v praxi samozrejme tiež veľa záleží na konkrétnej scéne. Z ďalších praktických ukážok je potom tiež zrejmý skutočne veľký dynamický rozsah, kde by som povedal, že nastal naozaj znateľný posun k lepšiemu a nový Nikon Z50 zvláda aj problematické kontrastné scény naozaj skvele. Celkovú kvalitu fotografií by som teda hodnotil ako doslova špičkovú, a to ako po stránke farebného podania, tak dynamického rozsahu aj úrovne šumu pri jednotlivých citlivostiach ISO.

Nikon Z50; digitálny fotoaparát; recenzia; bezzrkadlovka; fotografia Nikon Z50; digitálny fotoaparát; recenzia; bezzrkadlovka; fotografia Nikon Z50; digitálny fotoaparát; recenzia; bezzrkadlovka; fotografia; fotografie Nikon Z50; digitálny fotoaparát; recenzia; bezzrkadlovka; fotografia Nikon Z50; digitálny fotoaparát; recenzia; bezzrkadlovka; fotografia Nikon Z50; digitálny fotoaparát; recenzia; bezzrkadlovka; fotografia Nikon Z50; digitálny fotoaparát; recenzia; bezzrkadlovka; fotografia Nikon Z50; digitálny fotoaparát; recenzia; bezzrkadlovka; fotografia
Technická kvalita fotografií nasnímaných fotoaparátom Nikon Z50 je naozaj vysoká!

Skvelý je aj hybridný systém automatického zaostrovania, ktorý disponuje 209 ostriacim bodmi, ktoré pokrývajú 90 % obrazového poľa, takže sa vám v praxi už len ťažko stane, že by vám fotografovaný objekt vybehol zo zóny pokrytej ostriacimi bodmi. V praxi sa potom tiež ukázalo, že ostrenie funguje naozaj skvele a je dostatočne rýchle, presné aj citlivé – katalógový údaj uvádza citlivosť už od hodnoty -4EV. Pokiaľ zvolíte kontinuálne zaostrovanie a sériové snímanie, môžete sa dostať až na rýchlosť 11 snímok za sekundu, čo je na danú kategóriu vskutku skvelá hodnota. Nechýba samozrejme ani možnosť natáčať video, a to až v 4K/30p rozlíšení, alebo vo Full HD/120P. Fajnšmekri si potom užijú aj možnosť natáčania spomaleného videa, alebo naopak časozberné snímanie, kedy vám priamo z fotoaparátu vypadne hotové video, a to aj pri časozbery až v 4K rozlíšení. Za zmienku potom stojí aj režim tichého fotografovania, ktorý sa môže hodiť v mnohých situáciách, keď nechcete alebo nemôžete rušiť okolie, pri fotografovaní v pamiatkach, na významných udalostiach alebo fotografovaní živočíchov vo voľnej prírode. Pre menej skúsených a začínajúcich fotografov je tiež skvelý systém pomocníka, ktorý vám priamo vo fotoaparáte zrozumiteľne vysvetlí jednotlivé funkcie a nastavenia – takže už žiadne listovanie v manuáli.

Nikon Z50; digitálny fotoaparát; recenzia; bezzrkadlovka; fotografia Nikon Z50; digitálny fotoaparát; recenzia; bezzrkadlovka; fotografia Nikon Z50; digitálny fotoaparát; recenzia; bezzrkadlovka; fotografia Nikon Z50; digitálny fotoaparát; recenzia; bezzrkadlovka; fotografia Nikon Z50; digitálny fotoaparát; recenzia; bezzrkadlovka; fotografia Nikon Z50; digitálny fotoaparát; recenzia; bezzrkadlovka; fotografia Nikon Z50; digitálny fotoaparát; recenzia; bezzrkadlovka; fotografia Nikon Z50; digitálny fotoaparát; recenzia; bezzrkadlovka; fotografia
Vysoký dynamický rozsah pri testovaní bezzrkadlovky Nikon Z50 milo prekvapil.

V tejto kapitole by som novému Nikonu Z50 vytkol snáď len jediný nedostatok – výrobca ho totiž nevybavil ani stabilizovaným čipom a ani automatickým čistením čipu. Je síce pravda, že nové objektívy, ktoré sú pre Nikon Z50 určené, sú vybavené vlastnou stabilizáciou rovnako ako mnoho starších objektívov, ktoré možno použiť cez Nikon FTZ adaptér a kde stabilizácia tiež funguje, ale predsa len by bolo veľmi lákavé mať stabilizáciu aj pri využití ďalších starších objektívov. Podobne je to aj s čistením čipu, ktorý sa síce pri bezzrkadlovke čistí lepšie a pohodlnejšie, ale automatické čistenie by určite prišlo vhod.

Nikon Z50 a ponuka príslušenstva

Úplne kľúčovou otázkou nového systému je samozrejme tiež ponuka objektívov. V prípade Nikonu Z50 môžete použiť dva nové objektívy, ktoré sú určené práve pre bezzrkadlovky Nikon s formátom čipu DX (APS-C), ďalej potom všetky ostatné objektívy, ktoré sú určené na systém Nikon Z, teda aj na FX (full frame) fotoaparáty Nikon Z6 a Nikon Z7. V prípade, že si zaobstaráte adaptér Nikon FTZ, môžete použiť aj staršie objektívy na zrkadlovky Nikon, a to vrátane alternatívnych značiek ako Sigma, Tokina, Tamron a ďalšie. V praxi som cez tento adaptér vyskúšal asi desať rôznych objektívov a všetky fungovali bez problémov, avšak najmä u alternatívnych výrobcov nemožno funkčnosť 100 % zaručiť, a preto to rozhodne odporúčam vyskúšať, a to hlavne pri starších typoch (to ale v podstate neplatí len v tomto prípade a len pre Nikon, ale pre všetky prípady, keď sa využívajú nejaké adaptéry v kombinácii s objektívmi alternatívnych výrobcov).

Nikon Z50; digitálny fotoaparát; recenzia; bezzrkadlovka Nikon Z50; digitálny fotoaparát; recenzia; bezzrkadlovka Nikon Z50; digitálny fotoaparát; recenzia; bezzrkadlovka
Spolu s fotoaparátom Nikon Z50 bola na trh uvedená aj dvojica nových objektívov.

Pokiaľ ide o dvojicu nových objektívov, ktoré boli na trh uvedené súčasne s Nikonom Z50, ide o základný zoom Nikon Z DX 16-50mm f/3,5-6,3 VR a teleobjektív Nikon Z DX 50-250mm f/4,5 -6,3 VR. Oba objektívy toho majú veľa spoločného, oba majú vstavanú výkonnú optickú stabilizáciu aj rýchly a tichý krokový motor automatického zaostrovania. Oba sú ale tiež celoplastové, teda vrátane bajonetu, a oba sú „skladacie“, čo znamená, že pred fotením je nutné ich pootočením zoomovacieho prstenca napred vysunúť do pohotovostnej polohy. To sa síce na prvý pohľad môže javiť trochu nekomfortné, ale dá sa na to zvyknúť a odmenou sú skutočne minimálne rozmery. To isté platí pre plastové vyhotovenie, kde síce zamrzí plastový bajonet, ale zase sú oba objektívy vzhľadom na ohnisko až neskutočne ľahké. Najmä základný zoom je v transportnej polohe tak malý a ľahký, že možno naozaj celý fotoaparát aj s nasadeným objektívom strčiť do vrecka, o čom sme si donedávna mohli nechať len zdať. Hodnotenie optického výkonu oboch objektívov by bolo na samostatný článok, takže poviem len toľko, že je až prekvapivo vysoký a kvalita výstupu prevýšila očakávania.

Nikon Z50; digitálny fotoaparát; recenzia; bezzrkadlovka Nikon Z50; digitálny fotoaparát; recenzia; bezzrkadlovka Nikon Z50; digitálny fotoaparát; recenzia; bezzrkadlovka
Batéria fotoaparátu Nikon Z50 bez väčších problémov zvládla celý deň v prevádzke.

K príslušenstvu patrí aj batéria, ktorou je úplne nový akumulátor Nikon EN-EL25 (ktorý možno nabíjať aj priamo vo fotoaparáte cez microUSB konektor). Je zaujímavý tým, že som zatiaľ nikde nenašiel oficiálnu informáciu o jeho výdrži. Možno je to tak aj lepšie, pretože ako je známe, pri bezzrkadlovke naozaj veľa záleží na spôsobe použitia a fotografovania. Pri praktickom testovaní som si so sebou vzal Nikon Z50 na expedíciu do Jordánska a musím povedať, že batériu som nedokázal za jeden deň vybiť, ani keď som vyrážal do terénu skoro ráno a končil večer za tmy, čo je podľa mňa viac vypovedajúce než nejaké teoretické čísla počtu nacvakaných snímok. V tomto kontexte je zaujímavý aj fakt, že som mal navyše po celý deň k fotoaparátu pripojený mobilný telefón cez Bluetooth rozhranie a aplikáciu Nikon SnapBridge kvôli ukladaniu GPS súradníc do Exif dát fotografií. Tak môžem navyše konštatovať, že to funguje priamo skvele a stačí mať túto aplikáciu v mobile stále spustenú. Keď potom napríklad fotoaparát medzi fotením vypnete a potom znova zapnete, spojenie sa takmer okamžite obnoví a zápis GPS súradníc do snímok pokračuje. Aktivované Bluetooth rozhranie tak má na spotrebu energie z batérie fotoaparátu úplne zanedbateľný vplyv. Aplikáciu Nikon SnapBridge potom samozrejme môžete využiť aj na ďalších funkciách ako diaľkové ovládanie, sťahovanie fotografií a podobne. Drobnou zaujímavosťou potom je, že Nikon spolu s fotoaparátom uviedol tiež nový klasický diaľkový ovládač Nikon ML-L7, ktorý však nevyužíva infračervený senzor, ako tomu bolo predtým zvykom, ale na ovládanie fotoaparátu využíva práve rozhranie Bluetooth, vďaka čomu zvládne viac funkcií, nielen spúšť.

i V AlzaMagazíne pre vás máme aj ďalšie články:

Inak je k dispozícii samozrejme aj množstvo ďalšieho príslušenstva, ako je napríklad externý blesk Nikon Speedlight SB-500 alebo výrazne menší Nikon Speedlight SB-300 a pripojiť možno aj externý mikrofón Nikon Me-1 pre kvalitné ozvučenie videosekvencií. K príslušenstvu potom patrí aj pamäťová karta, pričom Nikon Z50 disponuje jedným slotom na pamäťové karty typu SD/SDHC/SDXC.

Záverečné hodnotenie a cena bezzrkadlovky nikon Z50

nikon Z50

Nikon Z50

Bezzrkadlovky

Celkovo ma Nikon Z50 veľmi príjemne prekvapil, a to aj napriek tomu, že sa dalo už dopredu tušiť, že fotiť bude naozaj veľmi dobre. Fotí totiž ešte o fúz lepšie, a hlavne je naozaj malý a ľahký, pri zachovaní skvelej ergonómie. Rovnako nadšený som bol aj z oboch nových objektívov Nikon Z DX 16-50mm f/3,5-6,3 VR a Nikon Z DX 50-250mm f/4,5-6,3 VR, ktoré sa dajú zaobstarať s Nikonom Z50 v cenovo zvýhodnenom sete (aktuálna 01/2020 predajná cena cca 1 300 €). Práve tento zvýhodnený set považujem za najlepšiu voľbu (v ponuke sú ale samozrejme aj ďalšie zostavy), pokryjete ním rozsah ohnísk od 16 po 250 mm, a pritom celá zostava dohromady neváži ani kilo (!). Je tak ideálny na cesty a všade tam, kde nechcete alebo nemôžete so sebou vláčiť veľkú a ťažkú výbavu, pričom nestrácate kvalitu. Vzhľadom na úžitkovú hodnotu celého setu považujem predajnú cenu za skvelú a na Nikon až nečakane nízku.

Nevýhodou tohto nového fotoaparátu je absencia stabilizácie na čipe, ale na druhej strane, ak si zaobstaráte napríklad vyššie spomínaný set, tak vás toto nemusí trápiť, pretože oba objektívy majú vlastnú stabilizáciu. Viac mrzí absencia automatického čistenia, najmä potom ak častejšie meníte objektívy. Nevýhodou tiež môže byť zatiaľ menšia ponuka objektívov, ale Nikon sa to určite bude snažiť čoskoro napraviť. Náročnejších používateľov potom zamrzí, že vstavaný blesk nevie CLS.

Klady

  • Vynikajúca kvalita fotografií
  • Veľký dynamický rozsah
  • Veľa funkcií a detailných nastavení
  • Detailný pomocník nielen pre začiatočníkov
  • Kovové telo
  • Skvelá ergonómia aj ovládanie
  • Kvalitný výklopný LCD
  • Malé rozmery a nízka hmotnosť
  • Skvelý základný zoom
  • Veľká výdrž batérie
  • Výhodná cena – najmä v sete

Zápory

  • Nemá automatické čistenie čipu
  • Nemá stabilizáciu na čipe
  • Blesk nevie CLS
Michal Kupsa

Michal Kupsa

Michal Kupsa sa narodil v roku 1970 v Brne. Fotografovať začal už vo svojich 15 rokoch a novinárskej činnosti prepadol už o tri roky neskôr. Na svojom konte má spoluprácu s radom prestížnych českých aj zahraničných médií, vrátane Českej televízie, Českého rozhlasu, National Geographic, Národnej knižnice Kongresu USA, iDNES, nadácie Človek v tiesni a väčšiny českých magazínov o fotografii a fotografovaní. Zameriava sa predovšetkým na cestopisné články, recenzie fototechniky a vedenie fotografických kurzov.

i

Ukážkové snímky urobené bezzrkadlovkou Nikon Z50
Fotografie Nikon Z50 v plnom rozlíšení nájdete tu.

Nikon Z 50 (PREVIEW)

Nikon Z 50 (PREVIEW) – OBSAH

  1. Nikon Z 50 je pre značku definitívnym vstupom do novej éry
  2. Čo má Nikon Z 50 „pod kapotou“?
  3. Ovládanie Nikon Z 50: pevný úchop a výklopný displej
  4. Nikon Z 50 nielen dobre fotí, ale aj natáča v 4K
  5. Krátky a dlhý: S Nikon Z 50 prichádzajú aj dva nové objektívy
  6. Nikkor Z 58mm f/0.95 S Noct: supersvetelný objektív pre bohatých

Nikon Z 50 je pre značku definitívnym vstupom do novej éry

V roku 2018 predstavil Nikon svetu svoje prvé bezzrkadlovky. Išlo o full frame modely Nikon Z6 a Z7. S cenou v rádoch stredných a vyšších stoviek cielili predovšetkým na profesionálov a majetnejších fotografických nadšencov. Teraz však predstavuje oveľa lacnejší model Nikon Z 50 s APS-C (alebo proprietárny DX) senzorom, ktorý si budú môcť dovoliť aj začiatočníci.

Základný pohľad na Nikon Z 50 nájdete v produktovom videu.

Zaujímavý je ale určite aj pre skúsených používateľov ako záložné či cestovné telo. Najväčším rozdielom proti modelom Z7 a Z6 je menší senzor. Na strane ponuky funkcií došlo len k drobným zmenám, ktoré boli v niektorých prípadoch dokonca k lepšiemu. Nikon Z 50 je hlavne oveľa menší ako jeho sesterské full frame modely, čo z neho robí ideálneho spoločníka na dlhé cesty. Aj tak ale používa už zavedený Z bajonet, je teda priamo kompatibilný s väčšinou full frame objektívov uvedených pre tento systém. A prostredníctvom redukcie možno samozrejme využiť aj zrkadlovkové objektívy Nikon F, ktorých sa doteraz vyrobilo vyše 100 miliónov kusov.

Hľadáčik Nikon Z50
Hľadáčik Nikon Z 50 je príjemne vystúpený. Práca s ním by teda mala byť príjemná.

Uvedením bezzrkadlovky v novej cenovej kategórii Nikon potvrdzuje, že v systéme Z vidí budúcnosť. So zrkadlovkami aj bajonetom F sa teda môžeme začať pomaly lúčiť, prím už bude hrať iba bezzrkadlový systém.

Čo má Nikon Z 50 „pod kapotou“?

Aj keď je Nikon Z 50 úplnou novinkou, nadväzuje na to, čo používatelia ekosystému Nikon poznajú a na čo sú zvyknutí. Základ tvorí DX senzor (APS-C), aký môžeme poznať napríklad z obľúbenej zrkadlovky Nikon D500. Jeho rozlíšenie je 20,9 Mpx, rozsah hodnôt ISO potom 100-51 200. Dopĺňa ho obrazový procesor EXPEED 6, ktorý nájdeme tiež vo full framoch Z6 a Z7. Ten sľubuje skvelú kvalitu fotografií aj za horších svetelných podmienok. Ostatne že nie sú sľuby plané, sa mohli návštevníci štvrtkovej konferencie presvedčiť sami.

Hľadáčik Nikon Z50
Nikon Z 50 disponuje procesorom EXPEED 6, ktorý nájdete v špičkových modeloch Nikon Z6 a Z7.

Na rozdiel od predtým uvedených modelov nemá telo Nikon Z 50 zabudovanú stabilizáciu obrazu (IBIS). Budete sa teda musieť spoľahnúť na stabilizované objektívy. Na druhej strane má Z 50 výhodu v rýchlom sériovom snímaní. Rýchlosť 11 snímok za sekundu bohato stačí na fotenie športu, divokej zveri aj všetkého ostatného. Čo sa úložiska týka, na rozdiel od Z6 a Z7 nevyužíva Nikon Z 50 karty XQD, ale klasické SD, čo môže ušetriť desiatky eur. Samozrejme nechýba automatické zaostrovanie s rozpoznaním tváre aj sledovaním objektov. A ako moderná bezzrkadlovka ponúka Nikon Z 50 aj použitie elektronickej uzávierky pre nepočuteľné fotenie.

Ovládanie Nikon Z 50: pevný úchop a výklopný displej

Nikon Z 50 je bezzrkadlovka mimoriadne kompaktných rozmerov, aj tak sa ale dobre drží. Úchop je hlboký a pevný, pripomínajúci väčšie modely Z6 a Z7, rovnako ako staršie zrkadlovky Nikon. Fotoaparát by sa tak mal v ruke dobre držať aj s väčšími full frame objektívmi, ktoré môžete vďaka plnohodnotnému Z bajonetu využiť. Povedomé je aj ovládanie s jedným veľkým mechanickým voličom umiestneným vpravo od hľadáčika. Dvaja ďalší voliči sú potom k nájdeniu v blízkosti palca a ukazováka, ako je zachytené na fotografiách.

Ergonómia Nikon Z50
Úchop Nikon Z 50 je hlboký a majiteľom iných fotoaparátov tejto značky by mal byť povedomý.

A práve hľadáčik má potenciál zaujať. V triede kompaktných bezzrkadloviek je neobvykle priestorovo výrazný, čo má viac pozitív ako negatív. Medzi pozitíva patrí ergonómia, vďaka ktorej je hľadáčik oku ľahko prístupný, teda aj ľahšie použiteľný. Jeho rozlíšenie je 2 360 000 pixelov a ako je tomu pri elektronických hľadáčikoch zvykom, možno v ňom zobraziť všetko, čo na displeji. Použitou technológiou je OLED.

Pod hľadáčikom umiestnený dotykový displej má rozlíšenie nižšie (1 040 000 pixelov), je ale vertikálne výklopný, čím umožňuje fotenie zo zle dosiahnuteľných uhlov. Na snímanie selfie alebo natáčanie vlogov je možné ho smerom nadol vyklopiť úplne. Nemožno zabudnúť ani na vstavaný blesk, ktorý Nikon Z 50 na rozdiel od full frame modelov má.

Nikon Z 50 nielen dobre fotí, ale aj natáča v 4K

Bezzrkadlovky (CSC) sa už nejakú dobu profilujú ako fotoaparáty, ktoré dobre natáčajú video. A pri Nikon Z 50 tomu nie je inak. V schopnostiach tejto novinky je zhotovovať 4K video v snímkových frekvenciách 24 a 30 fps. V rozlíšení 1 080p je k dispozícii režim spomaleného záznamu snímajúceho rýchlosťou až 120 fps. Všetci seriózny tvorcovia videí určite ocenia prítomný „flat profile“ s vysokým dynamickým rozsahom pre maximálnu flexibilitu v postprodukcii.

Nikon Z50
Nikon Z 50 prišiel predstaviť aj fotograf Petr Jan Juračka.

Naopak aj amatéri ocenia 20 kreatívnych efektov, ktoré ozvláštnia fotografie aj video. Všetko prebieha priamo v Nikon Z 50, žiadne ďalšie úpravy teda už nie sú potrebné. Tieto efekty menia všeličo: intenzitu aj teplotu farieb, kontrast, svetlosť, ale tiež napríklad simulujú rozostrenie na vytvorenie efektu miniatúry. Silu efektu je navyše možné vo fotoaparáte ľubovoľne nastaviť.

Fotoaparát je možné pripojiť k telefónu cez Bluetooth a WiFi. Slúži na to aplikácia Snapbridge, ktorá umožní prezeranie fotiek a videí vo fotoaparáte, rovnako ako ich okamžité stiahnutie a zdieľanie na sociálnych sieťach.

Krátky a dlhý: S Nikon Z 50 prichádzajú aj dva nové objektívy

Spoločne s modelom Z 50 predstavil Nikon aj dvojicu nových objektívov, ktoré kompaktné rozmery bezzrkadlovky skvele dopĺňajú. Oba objektívy majú optickú stabilizáciu obrazu a tiché zaostrovanie.

Objektívy k Nikon Z50
Spoločne s Nikon Z 50 boli predstavené dva nové objektívy.

Najmä Nikkor Z DX 16-50 mm f/3,5-6,3 VR, jeden z najmenších setových objektívov na trhu, je tejto myšlienke neobvykle verný. Pre jeho malé rozmery prakticky ide o tzv. „pancake“ čiže palacinkový objektív. Takéto objektívy mávajú väčšinou fixnú ohniskovú vzdialenosť, prvý z predstavených objektívov ale obslúži štandardný setový rozsah širších a stredných uhlov.

Na obslúženie „dlhšieho“ rozsahu ohniskových vzdialeností Nikon uviedol základný teleobjektív 50-250 mm f/4,5-6,4 VR. Ten je v rámci možností taktiež kompaktný a ľahký, ponúka ale „zoom“ až do 250 mm. Minimálna ostriaca vzdialenosť činí len 0,5 metra, takže napriek horšej svetelnosti, ktorú opodstatňuje nízka cena a malé rozmery, možno objektívom zaobstarať zaujímavé portrétne snímky s výrazne rozostreným pozadím.

Nikkor Z 58mm f/0.95 S Noct: supersvetelný objektív pre bohatých

Okrem APS-C bezzrkadlovky Z 50 predstavil Nikon začiatkom októbra tiež nový full frame objektív z radu Z, a to nie len tak nejaký. Z radu vystupuje najmä svojou svetelnosťou f/0.95, ale aj z nej plynúcich rozmerov. Kvôli mohutným optickým členom ide o jeden z najväčších a najťažších objektívov, aké sú na trhu dostupné, zároveň ale patrí k tým najprémiovejším.

Nikkor Z 58mm f/0.95 S Noct je objektív, aký svet doposiaľ nevidel.

Primárnym dôvodom na kúpu Nikkor Z 58mm f/0.95 S Noct budú dozaista optické kvality. Vďaka nezvyčajnej svetelnosti a clone tvorenej 11 členmi poskytne tento objektív rozostrené pozadie (bokeh), ako máloktorá alternatíva. Zároveň je nový 58mm f/0.95 S Noct ako stvorený na nočné fotenie – uplatnenie nájde nielen v astrofotografii. Vzhľadom na cenovú kategóriu (necelých 9 000 €) je možné okrem vysokej svetelnosti očakávať aj bezchybnú ostrosť naprieč záberom, absencii chromatickej aberácie a ďalších chýb.

Napriek tomu je Nikkor Z 58mm f/0.95 S Noct manuálny objektív, vzhľadom na masívne rozmery optických členov je ale absencia automatického ostrenia úplne pochopiteľná. V rámci manuálneho ovládania ale prináša novinka najvyšší štandard, aký sa môže fotografom dostať. Ostriaci prstenec aj prstenec clony sú veľké a ľahko ovládateľné, objektív je vybavený tiež displejom na zobrazenie aktuálnej hodnoty clony a dvomi programovateľnými tlačidlami. Nechýba ani odolnosť proti prachu a vode.

Nikon Z 50 potvrdzuje, že značka Nikon skutočne prijala platformu Z ako svoju budúcnosť a že v nej bude portfólio naďalej rozširovať a aktualizovať. Relatívne skoro tak môže prísť uvedenie ďalšej novinky. Z 50 je ale bezpochyby zaujímavý model, ktorý má potenciál získať si rovnakú obľubu ako najpredávanejšie zrkadlovky Nikon.

Nikon Z50 telo - Digitálny fotoaparát Doručenie na
predajňu zadarmo
5,0
Nikon Z50 telo
Digitálny fotoaparát – bezzrkadlovka, so sánkami na blesk, so statívovým závitom, vhodný na video, s vymeniteľnými objektívmi, elektronický hľadáčik, bez stabilizácie obrazu, bajonet Nikon Z, APS-C snímač, rozlíšenie snímača 20,9 Mpx, maximálne rozlíšenie videa 4K, uhlopriečka displeja 3,2", rozlíšenie displeja 1,04 Mpx, dotykový, otočný/výklopný displej so živým náhľadom (Live View), podporovaný formát RAW a JPEG , SD, SDHC a SDXC pamäťová karta, rozhranie USB 2.0, bezdrôtové rozhranie WiFi a bezdrôtové rozhranie Bluetooth, mini HDMI, micro HDMI, externý mikrofón a jack 3,5 mm súčasťou, rozmery 9,35 × 12,65 × 6 cm (V׊×H), hmotnosť 450 g
829 €
Na sklade 1 ks
Objednávací kód: OI2111b1
Nikon Z50 - Digitálny fotoaparát Doručenie na
predajňu zadarmo
5,0
Nikon Z50
Digitálny fotoaparát – bezzrkadlovka, so sánkami na blesk, so statívovým závitom, vhodný na video, s vymeniteľnými objektívmi, elektronický hľadáčik, bez stabilizácie obrazu, bajonet Nikon Z, APS-C snímač, rozlíšenie snímača 20,9 Mpx, maximálne rozlíšenie videa 4K, uhlopriečka displeja 3,2", rozlíšenie displeja 1,04 Mpx, dotykový, otočný/výklopný displej so živým náhľadom (Live View), podporovaný formát RAW a JPEG , SD pamäťová karta, rozhranie USB 2.0, bezdrôtové rozhranie WiFi a bezdrôtové rozhranie Bluetooth, micro HDMI, externý mikrofón a jack 3,5 mm súčasťou, rozmery 9,35 × 12,65 × 6 cm (V׊×H), hmotnosť 450 g, objektív súčasťou balenia
989 €
Na sklade 1 ks
Objednávací kód: OI2111z1
Vytlačiť
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií