• Autor: Jakub Němec
Okruhy celého sveta sú už pripravené na seriál Formula 1, ktorý s novou sezónou prináša aj ďalší diel zavedenej série od britského štúdia Codemasters. Po roku teda môžeme zasadnúť za virtuálny volant a porovnať svoje vodičské schopnosti s najlepšími pretekármi súčasnosti. Ako sa titul F1 22 hrá, čo priniesol nové a v čom sa veľmi neposunul, sa dozviete v našej recenzii.
zdroj: vlastný
Pred dvoma rokmi prišli vývojári zo štúdia Codemasters s prepracovaným poňatím pretekov Formule 1, za čo boli po zásluhe chválení. Odvtedy sa však posúvajú iba malými krôčikmi vpred, upravujú funkčný herný model a skúšajú sa zavďačiť novými módmi. Vlani vyrukovali v F1 2021 s príbehovou kampaňou Breaking Point, ktorá pôsobila ako nenáročná športová dráma. Podľa mnohých hráčov a novinárov bola dejová nadstavba zbytočná, a tak sa jej v tohtoročnom F1 22 nedočkáme.
zdroj: vlastný
Na štarte každých pretekov v F1 22 je vždy tesno.
Namiesto toho sa autori rozhodli, že sa zamerajú na život hviezdnych pretekárov mimo asfaltovej cesty celosvetových okruhov. Teda aspoň to sľubovali. Vo výsledku sa totiž v móde F1 Life vaše ambície zmrsknú na otvorenie všetkých superkár, ktoré si môžete vystaviť vo svojom budoári. Ten si môžete taktiež prispôsobiť a čakať, kým vás navštívia ostatní hráči. Pridajme k tomu výstavku so získanými pohármi, možnosť nakúpiť niekoľko kusov licencovaného oblečenia a je to suma sumárum všetko. Takže sa nič prevratné nekoná.
Najvýraznejšie do hrateľnosti prehovorí desiatka luxusných vozidiel, s ktorými sa môžete vydať plniť úlohy na pretekárske okruhy, prípadne skúsiť zdolať trate za čo najlepší čas. Súperiť s ostatnými však nemôžete. A vlastne ani o príliš veľa neprichádzate, pretože ich jazdný model je okrem formulových monopostov až nepríjemne neohrabaný. V rámci výziev Pirelli Hot Laps skúšate prekonať priemernú rýchlosť na úseku trate, plniť časové výzvy, skúšate predbehnúť umelú inteligenciu alebo driftujete, čo pre mňa bol mierne povedané očistec. Všetko si užijete viac ako dosť v rámci sezónneho módu, kedy si vyberiete jednu z ponúkaných možností a snažíte sa zarobiť nejaký dolár do tímovej pokladničky. Avšak už po odmávnutí cieľovej zástavky zabudnete, že ste event zdolali a vrhnete sa späť do formulí.
F1 22 PS5 gameplay: Development Boost (NO COMMENTARY) I Alza Magazín
zdroj: vlastný
Plnenie úloh od konštruktérov vám v sezóne F1 22 pomôže zrýchliť vývoj súčiastok a navyše sa naučíte prechádzať efektívne zákruty.
V prípade „ef jednotiek a dvojek“ sa však nemožno na nič sťažovať. Codemasters vychytali jazdný model do poslednej mušky, takže zasadnutie za volant týchto neskrotných strojov stále vyčarí úsmev na tvári každého fanúšika vysokej rýchlosti. Vďaka bohatým možnostiam úprav si každý pretekár prispôsobí hrateľnosť na mieru a môže sa vydať na trať. Menej opatrní jazdci si môžu znížiť mieru poškodenia, prípadne kolízny model úplne vypnúť, tiež je možné poladiť umelú inteligenciu súperov a zapnúť možnosť flashbacku umožňujúcu o niekoľko sekúnd vrátiť čas. V tomto ohľade nemá F1 22 konkurenciu, pretože niekoľkými jednoduchými úpravami sa dá krúžiť po trati v arkádovom štýle a chvíľu na to sa pohrúžiť do hardcore simulácie, kde je každá chyba kritická.
Podobne je možné pristupovať k správe tímu v rámci sezóny. Buď budete dôverovať svojim mechanikom, alebo sa priamo pustíte do rozhodovania o každej súčiastke pri pretekoch aj v období voľna. Vývojový strom technológií zostal podobný ako v minulom roku, čo platí aj pre fungovanie tímového zázemia. Rovnako sa zachovala možnosť Quick Practice pre zisk konštruktérskych skúseností s menšou časovou náročnosťou. Pribudla však možnosť vybrať si štartovaciu pozíciu stajne od úplných nováčikov po etablovaný tím, ktorý už disponuje množstvom výhod, čo vám ušetrí more času. Skrátka mód My Team je stále základným lákadlom singleplayeru, u ktorého navyše stále existuje možnosť hrať vo dvojici.
zdroj: vlastný
V kariére prejdete všetky trate aktuálne pre sezónu F1 22.
Ani umelá inteligencia nie je v titule F1 22 vôbec zlým súperom, ale ľudským protivníkom sa nevyrovná (aj keď Hamilton vás zostrelí pokojne aj počas tréningu). Ako v tom dobrom, tak v tom zlom ohľade. Stroje so živým hráčom za volantom totiž dokážu prekvapiť netradičnými manévrami a musíte sa mať na pozore. V čase recenzovania ešte nebol sprístupnený plnohodnotný multiplayer, ale vyskúšal som funkčný splitscreen pri jednej obrazovke a v rámci týždennej výzvy som absolvoval aj niekoľko pretekov. Vďaka agresívnej jazde oponentov som však ani raz online preteky nedokončil, pretože ma vždy niektorý zo živých súperov narantloval tak, že som musel odstúpiť. Vzhľadom na to, že som na štart čakal vyše pol hodiny a nešiel ani dve minúty, sa nikto nemôže čudovať môjmu hnevnému rozpoloženiu.
Našťastie Codies do svojej hry zaradili mechaniku Super Licence fungujúcu ako vysvedčenie vašej jazdy a vďaka ktorej bude algoritmus priraďovať vodičov rovnakého rozpoloženia k sebe. V každom prípade sa môžeme tešiť na pravidelné turnaje a ďalšie výzvy. Na multiplayer sú však opäť naviazané mikrotransakcie, vrátane systému Podium Pass, v ktorom si otvárate kozmetické predmety. Niektoré síce dostanete iba za najazdené kilometre a splnené úlohy, ale iné od vás budú chcieť investíciu v rámci VIP sekcie. Monetizácia v zásade neovplyvňuje hrateľnosť, ale F1 22 nepristane a zbytočne po nej zostane pachuť exkluzivity za ďalšie peniaze.
F1 22 PS5 gameplay: Miami Circuit (NO COMMENTARY) I Alza Magazín
zdroj: vlastný
Nová trať v Miami ponúka klasickú porciu adrenalínu namiešanú z obrovskej rýchlosti a zákerných zákrut. Vďaka F1 22 máte šancu preskúmať okruh meter po metre.
Svoj vysoký štandard vývojári držia v rovine audiovizuálneho spracovania. Monoposty, trate aj jazdci sú verní originálu a na každom momente pretekania vidíte dôraz na maximálnu detailnosť. V recenzovanej verzii sa ešte objavili občasné bugy v podobe prelínania textúr či pádov hry, ale tie vývojári sľubujú odstrániť patchom v deň vydania. Snáď sa všetky nedokonalosti podarí úspešne vychytať.
Pochvalu si celkom určite zaslúži ozvučenie F1 22. Efekty monopostov vás absolútne vtiahnu do deja, už len uchom počujete, keď začne haprovať niektorá súčiastka vášho stroja a okamžite viete, že návšteva boxov je nevyhnutná. Dianie na obrazovke približuje k atmosfére televízneho prenosu aj búrlivý rachot formulí, zvuky kolízií a profesionálny komentár. K totálnemu ponoreniu do víru pretekov napomáha aj ovládač DualSense na konzole PS5, ktorý skvele reaguje na všetky vonkajšie podnety z trate. Veľmi dobre cítite každý kamienok, brzdné pozdĺžne pruhy alebo preťaženie pri prudkom brzdení. Priamo pod vašimi prstami jednotlivé páčky pracujú a plastovo sa krútia, aby vám poskytli čo najautentickejší zážitok.
zdroj: vlastný
Na superšporty z režimu F1 Life sa v F1 22 lepšie pozerá, než aby ste sadli za ich volant.
Bohužiaľ F1 22 nie je dokonalá hra a nájdu sa aj závažnejšie chyby. Významná je v podstate len jedna, ale o to sa zdá byť zásadnejšia. Ak ste hrali vlaňajší ročník, tak ako laik mnoho zmien nezaznamenáte, dostanete len úpravy tímov, novinku v podobe Šprintov pred samotnými pretekmi a zoznámite sa s novou traťou v Miami, ktorá ponúka veľmi rýchle pasáže v kontraste s technickými zákrutami a šikanami.
Ak ste však skalný fanúšik, užijete si posun v jazdnom modeli na základe úprav reálnych strojov. V podstate sa tak naplno prejavuje sezónne vydávanie hry a vysoko funkčný model hrateľnosti, ktorý nemožno výrazne posunúť. Bolo by férovejšie vydať platený update pre vlastníkov pôvodnej hry, ale vydavateľ EA Sports zmýšľa rovnako ako u ostatných svojich športových hier.
zdroj: vlastný
Obrovská miera detailov vás v F1 22 spoľahlivo dostane do pretekov.
V skratke vám teda môžem F1 22 odporučiť, pretože ide o veľmi kvalitný pretekársky titul s prepracovaným jazdným modelom a množstvom zábavných módov, ktorým vládne sezónny My Team. Pokiaľ ste však hrali niektorý z posledných dvoch dielov, mnoho výrazných zmien nezaznamenáte. Nové zaradenie superšportov je skôr na okrasu a veľmi rýchlo na ne zabudnete, takže aj tak zostanete verní formulovým monopostom. Nižšia finálna známka teda odráža skutočnosť, že vlani bol titul veľmi podobný a plná cena je pre harcovníkov v sérii príliš vysoká. Pokiaľ však chcete do seriálu F1 naskočiť ako nováčik, pokojne si jeden až dva bodíky pričítajte.
• Zdroje: Vlastné
Záverečné hodnotenie
Táto recenzia bola napísaná pre PS5 verziu hry. Kópiu poskytlo štúdio Codemasters.
F1 22 ponúka kvalitný pretekársky zážitok, ako sme od série štúdia Codemasters zvyknutí. Bohužiaľ chýbajú výrazné inovácie a F1 Life nevyužilo svoj potenciál. Pre nováčikov v sérii ide o skvelý titul, veteráni by mali nákup premyslieť. Nalákať by ich mohli zmeny v jazdnom modeli a trať v Miami.
Klady
Zápory
Jakub Němec
Hranie počítačových a doskových hier patrí k môjmu životnému štýlu už viac ako dvadsať rokov, pretože ma baví preskúmavať nápadité príbehy a svety, ktoré môžem sám ovplyvniť, prípadne sa rád zabavím v športových a pretekárskych tituloch. O svojich dojmoch z návštev týchto fantazijných miest neobmedzených možností píšem s rôzne dlhými prestávkami cez trinásť rokov, z toho posledné tri roky pre Alza Magazín.
|
Minimálne HW požiadavky | Odporúčané HW požiadavky |
---|---|---|
Operačný systém | Windows 10 64-bit | Windows 10 64-bit |
Procesor | Intel Core i3-2130 or AMD FX 4300 | Intel Core i5 9600K or AMD Ryzen 5 2600X |
Grafická karta (ray-tracing off) | NVIDIA GTX 1050 Ti | AMD RX 470 | NVIDIA GTX 1660 Ti | AMD RX 590 |
Grafická karta (ray-tracing on) | GeForce RTX 2060 | Radeon RX 6700 XT | GeForce RTX 3070 | Radeon RX 6800 |
DirectX | DirectX 12.0 | DirectX 12.0 |
Operačná pamäť | 8 GB | 16 GB |
Pevný disk | 80 GB | 80 GB |
• Zdroj: Steam (29. 6. 2022)