Vyberte prvok na stránke, ktorého sa chyba týka
Aktuálna rýchlosť doručenia Alza predajne Alzaboxy AlzaExpress Najvýhodnejšie dodanie Partnerské odber. miesta Slovenská pošta
dnes alebo zajtra dnes alebo zajtra 1 – 2 dni 1 – 2 dni 1 – 2 dni 1 – 2 dni
Predĺžili sme pre vás otváraciu dobu našich predajní, aby ste mohli tento rok nakúpiť darčeky v pokoji a bez stresu.

Všechny dárky Výměna nevhodného dárku

Code Vein (RECENZIA) – Krv krvi Dark Souls

Zľavové tornádo práve zľavnilo tisíce produktov vo všetkých kategóriách. Poponáhľajte sa!
Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované

Séria Dark Souls si v priebehu rokov získala takmer kultový status, nie je preto divu, že sa túto magickú formulu snaží napodobniť čím ďalej viac vývojárov a vydavateľov. V prípade podobných projektov sa však vždy ponúka otázka, či osvedčený koncept dokážu obohatiť, či sa spoľahnú na obyčajné kopírovanie bez výraznejšej inovácie. Do akej kategórie spadá upírske akčné RPG Code Vein od štúdia Bandai Namco?

Recenzia (PS4)NovinkyDojmy z hrania (PS4)


Žáner: Akčné RPG • Multiplayer: Áno (online, co-op) • Vývojár: Bandai Namco Studios • Vydavateľ: Bandai Namco Entertainment • Dátum vydania a Platformy: PC, PS4, Xbox One (27. september 2019)Homepage • Čeština: Nie


Časti článku


Obsah recenzie Code Vein (PS4)

 1. Code Vein – blízka budúcnosť túži po krvi
 2. Šaty a bizarné doplnky robia človeka
 3. Code Vein – súboje až na prvom mieste
 4. Podobnosť s Dark Souls čisto náhodná?
 5. Code Vein – anime vizuál v akcii
 6. Code Vein – výsledky krvného testu máme na stole
 7. Recenzia Code Vein: záverečné hodnotenie
 8. HW nároky na hru Code Vein PC

Code Vein – blízka budúcnosť túži po krvi

• Recenzia: 3. 10. 2019 • Autor: Štěpán Lenk

V neďalekej budúcnosti, bližšie nešpecifikovaná katastrofa vyhladila väčšinu ľudstva. Niektorí ľudia boli však privedení späť k životu pomocou umelo stvorených parazitov zvaných BOR, implantovaných priamo do ich sŕdc. Tento proces posledný zástupca ľudskej rasy premenil na nesmrteľné krvilačné bytosti nazvané revenanti, zároveň ich ale pripravil o väčšinu spomienok z predchádzajúceho života.

Títo revenanti už nie sú ľudia v pravom slova zmysle, ale skôr nesmierne silní upíri nadaní mnohými zvláštnymi schopnosťami. Ak však nie je ukojená ich neustály smäd po krvi, hrozí im strata príčetnosti a premena na stratených (Lost) – démonické monštrá sužujúce posledné zvyšky ľudstva zúfalo sa snažiace povstať z popola zaniknutej civilizácie.

Code Vein; wallpaper: cover

Hrateľnosť Code Vein je založená na čím ďalej populárnejšom koncepte legendárnych Dark Souls, ochutená trochou krvi. Množstvom krvi.

Vy sa zhostíte úlohy bezmenného hrdinu, ktorý sa práve prebral ako čerstvý revenant. Zo svojej minulosti si nepamätá nič, o fungovaní tohto nového sveta taktiež nemáte ani potuchy a nezostáva vám tak nič iné, než sa spolčiť s prvými príčetne vyzerajúcimi osobami, na ktorých narazíte. Podarí sa vám znova odhaliť vašu minulosť a raz a navždy sa vysporiadať so stratenými?

Hlavná dejová línia Code Vein seba samého prezentuje značne priamočiaro. Tam, kde Dark Souls siaha po minimalisticky podanej zápletke, ktorá dáva hráčovi priestor pre vlastnú interpretáciu, Code Vein vsádza jednu efektné cut-scénu za druhou a dohromady vytvára trochu prekombinovanú, ale zábavnú akčnú jazdu silne ovplyvnenú japonským anime. Dočkáte sa teda dystopickej sci-fi šialenosti, ktorá síce nedáva príliš zmysel a mnohokrát balansuje na hrane brakovej literatúry (napokon, ako každý správny upírsky príbeh), celkovo ale ide o uchádzajúcu motiváciu na nekonečné zabíjanie stratených.

Code Vein; screenshot: traja upíri idú

Code Vein v prezentácii príbehu vsádza predovšetkým na filmovo poňaté cut-scény.

Aj inak pomerne svižný príbeh sa ale občas zadrhne, hlavne v spomienkových častiach hry, kde odhaľujete minulosť a osudy vedľajších postáv. V týchto inak vizuálne pomerne pôsobivých sekciách sa totiž veľmi pomalým krokom presúvate od miesta k miestu a počúvate často dlhé expozičné dialógy, čo značne brzdia tempo celej hry. A čo je najhoršie, prostredníctvom týchto spomienok si zároveň odomykáte aj nové skilly, takže ich ani nemôžete s čistým svedomím ignorovať. Je to škoda, pretože keby tvorcovia tieto výlety do minulosti poňali trochu inak, mohli efektívne prehlbovať mytológiu a motivácie jednotlivých charakterov, takto ale pôsobia len ako nudné odbočky od hlavnej dejovej línie.

Šaty a bizarné doplnky robia človeka

Hra ako taká začína parádne detailným editorom vášho charakteru, ktorý ponúka naozaj neskutočné množstvo nastavení, či už účesov, farby očí, tvarov zreničiek, všemožných uletených doplnkov (mačacie uši, mini klobúčiky), oblečenia a tak podobne. A potom, po 16 hodinách, kedy si z tej kopy možností konečne vytvoríte svojho definitívneho herného avatara, sa môžete pustiť do hry. Hneď v prvých sekundách si naplno uvedomíte, ako veľmi je Code Vein japonským anime „poznamenané“. Môžete sa teda tešiť na typicky štylizované tváre s ostrými bradami, veľké oči a ešte väčšie prednosti ženských postáv oblečených do čo možno najmenších veľkostí oblečenia. Čo neberte ako klad alebo zápor, ale samotné konštatovanie.

Code Vein; gameplay: editor postavy Code Vein; gameplay: editor postavy

Bohatý editor vám umožní sa pri tvorbe postavy naozaj vyblbnúť.

Ak ste už niekedy hrali niektorú z takzvaných „soulsborne“ hier, budete sa v Code Vein cítiť ako upír v krvnej banke. Základný princíp tohto žánru určite poznáte, tak len v rýchlosti: Zabíjaním nepriateľov získavate skúsenosti (tu nazývané Haze), tie slúžia zároveň aj ako herná mena. Skúsenosti môžete minúť pri špeciálnych checkpointoch (Mistle), ak ale cestou k tomuto miestu zomriete, skúsenosti stratíte na mieste vašej smrti a máte jeden pokus sa po nich vrátiť. Ak zomriete znovu, prichádzate o ne definitívne. Tak, základy máme za sebou. Osvedčený princíp bez problémov funguje aj tu.

Podobne, ako väčšina akčných RPG, aj Code Vein obsahuje veľa voliteľných povolaní, ktoré sa tu skrývajú pod označením Blood Codes a ponúkajú klasickú škálu od pomalého ťažkotonážnika, rýchleho bojovníka, špecialistu na útoky na diaľku až po čarodejníka a tak podobne. Zaujímavé ale je, že tieto povolania vám vo svojej podstate upravujú len štatistiky postavy a dávajú vám prístup k určitým skillom, počas hry ale môžete povolanie kedykoľvek zmeniť, rovnako ako používané zručnosti, ktoré možno ľubovoľne kombinovať nezávisle na zvolenom povolaní.

Spomínané skilly sa v Code Vein nazývajú Gifts (Dary) a umožnia vám predvádzať komplikovaná útočné kombá, posilňovať všemožné atribúty, odbúravať účinky jedov či iných efektov, aktivovať rezistencie a tak ďalej. Ponuka ničím netrumfuje ostatné hry z tohto žánru, ich voľné kombinovanie nezávisle od aktuálne zvoleného povolania je ale skvelý nápad a dodáva to budovaniu vlastnej postavy, teda samotnému jadru akčných RPG, úžasnú slobodu.

Code Vein; gameplay: blood codes Code Vein; gameplay: gifts

Možnosť voľne prepínať medzi povolaniami a skillmi dáva pri tvorbe vášho charakteru veľkú slobodu.

Code Vein – súboje až na prvom mieste

Ako v prípade každého správneho akčného RPG, sú v Code Vein brutálne súboje alfou a omegou celej hry. Súbojový systém je vydarený, chýba ale tú brilantná presnosť a dynamickosť Dark Souls (či nedávneho The Surge 2). K dispozícii máte ľahký a ťažký útok, blok, odrazenie útoku, úskoky a backstab, teda klasický útočný a defenzívny repertoár „souls“ hier. Mal by som byť spokojný, ale tak úplne nie som, čo je teda zle?

Vlastne nejde o nič zásadné, len som mal celú hru pocit, že by to všetko mohlo byť o máličko lepšie a kultivovanejšie. Nepriatelia často úplne ignorujú vaše útoky, takže aj keď ich buchnete po hlave dvojmetrovým mečom, ani to s nimi nepohne a pokojne si pokračujú vo vlastnom údere, čo je asi zámer, ale aj tak je to trochu na hnev. Zamykanie (lock-on) nepriateľov miestami zmätkuje a aj keď stojíte meter od nejakého strateného, zámok si to svojhlavo prepína na jeho kolegu bežiaceho opodiaľ. Nehovoriac o tom, že aj keď máte cieľ zablokovaný a ste priamo pri ňom, nezriedka jednoducho miniete, aj keď na to nie je najmenší dôvod.

Backstab je trochu citlivý, alebo tak aspoň pôsobí. Mnohokrát by som prisahal, že stojím presne za útočníkovym chrbtom, ale vytúžený útok sa nie a nie spustiť. Inokedy sa zase aktivoval bez problémov. Je to jednoducho pár drobností, ktoré vás sem-tam budú štvať, o celkovo uspokojivý pocit zo súbojov vás ale nepripraví.

Code Vein; screenshot: co-op

Máte problémy s nejakou pasážou v hre? Nie je problém, povolajte si na pomoc ľudského parťáka!

V rámci vášho dobrodružstva vám Code Vein umožní prakticky celú hru prechádzať v sprievode AI parťáka, čo je pre tento žáner trochu netradičné, ale rozhodne táto možnosť poteší. Týchto „poskokov“ je na výber hneď niekoľko a v rámci príbehu si postupne odomykáte ďalších, pričom každý oplýva inými schopnosťami, útokmi a skillmi.

A ak by vám to nestačilo, nie je problém si na pomoc povolať aj nejakého živého hráča, čo je tu vykonané úplne jednoducho a pohodlne. Jednoducho stlačíte tlačidlo v menu a hra vám automaticky nájde nejakého kolegu, prípadne si môžete nastaviť heslo a prepojiť sa s konkrétnym hráčom či kamarátom. Čo je po trochu komplikovanom multiplayeri v Dark Souls, kedy musíte vlastniť niekoľko špeciálnych predmetov a splniť asi tak bilión rôznych podmienok, aby ste sa prepojili s ďalším hráčom, pomerne osviežujúce.

Koniec-koncov, pomoc možno naozaj niekedy potrebovať budete, pretože Code Vein samozrejme obsahuje aj veľa boss fightov, toľko typických pre „soulsborne“ hry. Treba podotknúť, že štúdio Namco Bandai v tomto ohľade odviedlo dobrú prácu a svojim vzorom sa takmer vyrovnajú. Vďaka vášmu parťákovi, ktorý vás môže v priebehu súboja pokojne aj niekoľkokrát oživiť, síce nie sú tak ťažké, sú ale bezpochyby zábavné a samotní bossovia sú vizuálne dosť variabilní.

Code Vein – Butterfly of Delírium Boss Fight (Gameplay)

Najväčšou nepríjemnosťou tohto súboja boli smrtiace jedové útoky a nedostatok protijedov v tejto fáze hry.

Podobnosť s Dark Souls čisto náhodná?

Sériu Dark Souls som v tejto recenzii zmienil už niekoľkokrát, doteraz predovšetkým kvôli veľmi podobným základným mechanizmom, zdá sa mi ale, že štúdio Bandai Namco neskončilo len pri obyčajnej „myšlienkovej inšpirácii“. Ak ste milovníci spomínanej konkurenčnej série japonského štúdia FromSoftware, počas hrania Code Vein sa vám zaručene dostaví pocit déjà vu.

Napríklad v lokácii Howling Pit sa motáte v zatopenej oblasti a zapaľujete signálne ohňe pre lepšiu orientáciu, zatiaľ čo bojujete s beztvarými bytosťami pľuvajúcimi jed. Znie to povedome? Áno, prakticky tie isté stvorenia totiž v Dark Souls 3 obývali lokáciu Farron Keep – neprehľadný močiar, kde bolo vaším cieľom zapáliť 3 veľké ohne, aby sa otvorila istá brána. To je mi náhodička. Tým ale Code Vein opisovanie od FromSoftware zďaleka nekončí.

V hre totiž, okrem iného, narazíte na zbraň Zweihander, čo je meč, ktorý sa v Dark Souls objavuje pravidelne. Áno, dalo by sa povedať, že ide o bežný termín pre „obojručák“, jeho tvar ale nápadne pripomína Fume Ultra Greatsword z rovnakej série... Asi už chápete. Korunu týmto podobnostiam ale nasadzuje lokácia Cathedral of the Sacred Blood, čo je úplne neskrývane skopírované Anor Londo z Dark Souls 1 a 3, vrátane typickej gotickej architektúry, úzkych mostíkov, točitých schodísk a ďalších obdobných prvkov. A som si istý, že podobných vizuálnych „náhod“ fanúšikovia série štúdia FromSoftware nájdu viac.

Code Vein; gameplay: blob Code Vein; gameplay: Zweihander Code Vein; gameplay: Anor Londo

V určitých oblastiach zašlo Code Vein s napodobňovaním Dark Souls možno až príliš ďaleko, či už ide o podobných nepriateľov, zbrane či lokácie.

Samozrejme, dalo by sa polemizovať, že ide o určitú formu vyjadrenia úcty predlohe. Osobne si to ale nemyslím, v Code Vein to totiž nedáva príliš zmysel. Keď už si tvorcovia dali toľko práce s výrazne odlišným anime vizuálom, upíriu mytológiou a vcelku originálnym systémom tried a schopností, prečo by sa nakoniec uchyľovali k tak okatému vzdávaniu holdu?

Code Vein – anime vizuál v akcii

Silná štylizácia ovplyvnená japonským anime tu už bola viackrát spomenutá a treba podotknúť, že hra z grafického hľadiska vyzerá parádne, navyše sa vďaka tomu aj výrazne odlišuje od zvyšku žánru. Lokácie a postavy sú spracované pekne detailne a celkovo to Code Vein jednoducho pristane. A nie, naozaj teraz nemám na mysli vnady preplnené do úzkych tričiek s obrími výstrihmi.

Na druhú stranu zamrzí pomerne časté trhanie obrazu, ktoré sa vyskytuje najmä pri prechode z lokácie do lokácie, čas od času sa ale objavia aj uprostred nejaké na efekty náročnejšie bitky. Čo je v kombinácii s kamerou nezbedné ako divoký byk pustený do ohrady plnej krásnych jalovíc miestami trochu nešťastné.

Code Vein; gameplay: ulica Code Vein; gameplay: boss Code Vein; gameplay: anime

Výrazný vizuálny štýl inšpirovaný anime je viditeľný na prvý pohľad, vďaka tomu je celá hra ako výstrih... pardon, vystrihnutá zo stránok komiksu.

Code Vein – výsledky krvného testu máme na stole

Ako teda dopadol rozbor krvi akčného RPG Code Vein? Nakoniec vlastne veľmi slušne, na chudokrvnosť to nevyzerá. Celkom originálny prístup k povolaniu a skillom, podarené anime spracovanie, zábavné boss fighty a veľmi detailný editor postavy väčšinu nedostatkov zdatne maskujú a dohromady ponúkajú zábavný výlet do sveta novodobých upírov. Hra obsahuje niekoľko zaujímavých nápadov a ukazuje nespochybniteľný potenciál na prípadné pokračovanie, svojim vzorom ale zatiaľ pozerá cez rameno až príliš okato. Vďaka nižšej obťažnosti by ale tento titul mohol byť pre mnohých hráčov tým správnym vstupným krokom do žánru „soulsborne“.

Táto recenzia bola napísaná na PS4 verziu.

• Zdroje: Vlastné

Recenzia Code Vein: záverečné hodnotenie

        Hodnotenie 73 % Alza.sk
Hlavné parametre: Hrateľnosť
70 %
Audiovizuálne spracovanie
80 %
Opätovná hrateľnosť
75 %
Code Vein; recenzia

Klady

 • Neopozeraný systém povolania a zručností
 • Co-op
 • Boss fighty
 • Vydarený anime vizuál
 • Podrobný editor postavy pretekajúci možnosťami

Zápory

 • Inšpirácia Dark Souls hraničí s obyčajným kopírovaním
 • Úmorné spomienkové sekcie
 • Súbojový systém nie je tak precízny ako v prípade konkurencie
Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

Volám sa Štěpán Lenk a videohry sú súčasťou môjho života takmer od nepamäti. Myslel som, že z toho časom vyrastiem a túto zábavu nahradia iné, dospelejšie aktivity, ale zatiaľ sa tak našťastie nestalo. Mojím milovaným žánrom sú RPG a uprednostňujem hrateľnosť pred grafickým spracovaním.

Code Vein - Novinky

 1. (13. 6. 2019) Code Vein z rakvy povstane na konci septembra
 2. (22. 5. 2019) 31. mája naostriť tesáky a na chrbát pripnúť trojmetrový meč!
 3. (23. 12. 2017) Ste mŕtvi. Vitajte späť
 4. (30. 9. 2017) Code Vein nebude mať žiadnu možnosť meniť obťažnosť, plus TGS 2017 trailer
 5. HW nároky na hru Code Vein PC

Code Vein z rakvy povstane na konci septembra

• Novinka: 13. 6. 2019 • Autor:   Štěpán Lenk

Na E3 2019 sa to posledných niekoľko dní novými trailermi len tak hemží. Aj Code Vein si prihral svoju vlastnú polievočku – v novej ukážke poodhaľuje pár príbehových detailov, záverečná montáž sa ale zameriava predovšetkým na boss fighty. Podľa tých záberov to vyzerá, že sa máme načo tešiť a budú pekne variabilné po stránke vizuálnej aj hrateľnosti.

Code Vein – E3 Release Date Announcement Trailer | PS4

Code Vein s pohybu stále vyzerá dobre, najdôležitejšou informáciou v tomto traileri je ale dátum vydania.

Trailer ale nemá cenu nejako zásadne analyzovať, anime štýl je stále efektný, hrateľnosť vyzerá pekne... Celkovo je to dobre odvedená práca, ktorá na hru nepochybne naláka pár nových fanúšikov. Úplne zásadné oznámenie ale leží v samotnom závere videa. Dátum vydania Code Vein je stanovený na... 27. septembra 2019 a hra vyjde na PC, PS4 a Xbox. Čo je dobrá správa, na druhú stranu majú fanúšikovia Dark Souls a im podobných titulov pred sebou ťažké rozhodovanie. Len 3 dni pred Code Vein totiž vychádza taktiež dystopické The Surge 2, tak schválne, kto z tohto pomyselného súboja vzíde ako víťaz?

• Zdroje: YouTube, Vlastní 31. mája naostriť tesáky a na chrbát pripnúť trojmetrový meč!

• Novinka: 22. 5. 2019 • Autor: Jiří Fait

Spoločnosť Namco Bandai ohlásila dátum na nadchádzajúci Network Test, čo by sa dalo označiť za neoficiálny beta test. Začiatok by mal byť na konci mája a končiť bude tretieho júna. Čas sa samozrejme bude líšiť podľa kontinentu. Pre Európu je štart naplánovaný na 31. mája o 5 hodine ráno a koniec testu by mal nastať 3. júna o deviatej hodine ráno

Bohužiaľ, aj keď je Code Vein vyvíjaný pre Xbox, PC a PS4, testu sa budú môcť zúčastniť len majitelia konzol. Ak teda máte záujem, vytvorte si konto tu a počas 29. mája by ste mali dostať na svojich PS4 a Xbox One účtoch kľúč na prístup k Network testu a možnosť si Code Vein stiahnuť s predstihom, aby ste potom 31. 5. nemuseli čakať.

Code Vein; screenshot: hero Code Vein; screenshot: blood Code Vein; screenshot: boss

Poznáte to – preberiete sa na kolenách cudzej osoby vo svete totálne na šrot, zistíte, že vám chutí krv a hneď si to idete rozdať s podivným strašidlom, pretože prečo nie. Anime logika, na ktorú sa fakt teším! A to myslím bez sarkazmu.

Test bude obsahovať začiatočnú kapitolu hry a možnosť vyskúšať si multiplayer. Code Vein stavia na tom, že vám, oproti iným souls hrám, bude robiť spoločnosť NPC. Tá vám okrem pomôcť v boji môže dávať rôzne typy o danej lokácii alebo dokonca poukázať na to, že ste niekde nechali ležať vzácny predmet. To síce skutočný hráč väčšinou neurobí, ale hrať s ľudským spoločníkom je predsa len o niečo odlišnejšie zážitok a práve s týmto aspektom by mal Network Test byť. Navyše sa nemusíte báť „invázie“ z Dark Souls alebo Bloodborne, pretože túto vlastnosť Code Vein chýba a zameriava sa hlavne na kooperáciu.

Ak si doteraz nie ste istí a chceli by ste vedieť, do čoho idete, môžete sa na záver pozrieť na 45 minútové gameplay video od herného webu Gamespot. Alebo si počkajte na E3 2019, kde by sme sa o Code Vein mali dozvedieť ďalšie podrobnosti.

First 45 Minutes Of Code Vein: Dungeon And Boss Battle

Gamespot mal možnosť vyskúšať si 45 minút gameplayu z hry Code Vein. Vo videu možno vidieť interakciu s NPC spoločníkom, menšiu správu inventára a nakoniec súboj s bossom.

• Zdroje: Youtube (Gamespot Gameplay)gamespot.com Ste mŕtvi. Vitajte späť

• Novinka: 23. 12. 2017 • Autor: Jiří Fait

Lakonické slovné spojenie „You Died“ je určite známe širokému hráčskemu spektru. Je to najčastejšia „informácia“, ktorú na obrazovke uvidíte, ak si v tituloch ako Bloodborne alebo v sérií Dark Souls nedávate pozor. Objavuje sa totiž hneď potom, čo vás zarezala jedna z mnohých potvor v tamojších svetoch. V Code Vein sa síce (pravdepodobne) neobjaví rovnaké slovné spojenie, ale niečo nám hovorí, že umierať sa tu bude veľa.

Príbehové video zrejme začína zrodením vášho avatara. Teda skôr jeho zmŕtvychvstanie, pretože vás vítajúca „opatrovateľka“ informuje o tom, že ste niekde natiahli papuče a zrovna sa prebudili. Parádne vyhliadky. Ďalej sa dozvedáte, že patríte k spoločnosti Revenantov, nesmrteľných tvorov, ktorí sa snažia zachrániť posledné zvyšky svojej ľudskosti a hlavne toho, čo zostáva zo sveta okolo. A ak si nedáte pozor, stane sa z vás jeden zo „stratených“ (Lost), čo sú všetky tie bezduché príšery okolo.

Code Vein; boss, fight Code Vein; down town ruins

Takže nám vlastne zrekapitulovalo to, čo už vieme. Tvorcovia Code Vein ďalej prezradili niečo o špeciálnych schopnostiach našich upírich charakterov. Ako sme už spomenuli v našom skoršom preview, okrem očividného sekania okolo seba, budeme mať k dispozícii aj špeciálne magické útoky, takzvané Gifts. Na ich použitie potrebujete Ichor, čo je vzácna tekutina vyskytujúce sa vo svete Code Vein (a podľa gréckej mytológie v podstate krv bohov). Tú potom môžete použiť na zoslanie mocných kúziel, akým je napríklad magický útok nazývaný Ivy. Podľa vývojárov postava vyvolá tŕne z hlbín zeme, ktoré potom za vás urobia z nepriateľa sitko. Takýchto útokov je celý rad a okrem Ivy vieme aj o Hounds, Ogre a Stinger. Ako vyzerajú a aké sú ich účinky, to nie je zatiaľ známe.

Code Vein; monster, girl, lost

Boss sa môže tváriť úplne „nevinne“, ale pokojne vás pošle jedným úderom späť na odpočívadlo. A presne toto na Souls-like hrách milujeme. Nekompromisná obťažnosť a schopnosť učiť sa zo svojich chýb.

Mimochodom – hudba z traileru je od J-rockovej skupiny Vamps, ktorá prepožičia niektoré svoje melódie do soundtracku Code Vein a animácie sú z dielne Ufotable.

Veľká dávka gameplayu z hodinového streamu

Výživný stream začína rovnakým trailerom, ktorý sme už ukázali v dnešnom update. Potom nás už privítali dvaja členovia zo štúdia Namco Bandai. Hrateľný build, ktorý je v streame predstavený, bol pôvodne už ukázaný na Toky Games Show, takže ide o pomerne starú verziu. To však neznamená, že by ste video mali len tak prejsť, pretože ukážka obsahuje mnoho scén z gameplayu, ktoré ste mohli minúť.

Celý stream je v podstate rozdelený na dve sekcie. V tej prvej sa pozrieme primárne do oblasti Underground, čo je podzemie prelezené monštrami (a lootom). Hneď na začiatku možno vidieť zvláštny svetlý útvar, pripomínajúci kvetinu, čo je vlastne checkpoint (bonfire pre Darksoulárov), kde sa vaša postava objaví po svojom skonaní. Tu môžete odpočívať, upravovať kúzla a samozrejme očakávať nový prísun potvor, pretože po každej smrti (či odpočinku pri tejto „rastline“) sa okolie okolo vás zresetuje.

Code Vein; boss, zima Code Vein; mia, karnstein Code Vein; characters, ruins

Tvorcovia Code Vein hovoria o niektorých základných schopnostiach a tiež o tom, že vás v hre bude sprevádzať jeden spoločník. V tomto deme to bola Mia Karnstein, ale ako už vieme, na výber ich je oveľa viac. Takže sa pohodlne posaďte a kochajte sa prechádzaním temného prostredia pod ruinami mesta. Koniec videa je venovaný pomerne dlhému (a neúspešnému) pokusu pokoriť jedného z bossov Code Vein, ktorý je v tomto prípade Queen's Knight. Už vidím tie škodoradostné úškľabky medzi veteránmi série Dark Souls a Bloodborne.

• Zdroje: Youtube (Bandai Namco)pcgamer.com Code Vein nebude mať žiadnu možnosť meniť obťažnosť, plus TGS 2017 trailer

• Novinka: 30. 9. 2017 • Autor: Jiří Fait

Ako už sme skôr napísali, Code Vein bude z dielne Namco Bandai Studios, takže nie je až takým prekvapením, že štýlom pripomína Dark Souls sériu. Ďalšia podobnosť nasleduje v obťažnosti. Na začiatku hry si totiž nebudete môcť vybrať z ľahkej, strednej alebo ťažkej. Hra vás jednoducho hodí do vody a povie: „Plávajte, ak to dokážete“. Pre starých harcovníkov to zrejme nebude žiadny problém, ale ostatní si zrejme zo začiatku vytrhajú vlasy na hlave, pokiaľ im bude chýbať trpezlivosť a chuť sa učiť zo svojich chýb.

To samozrejme neznamená, že je všetko vopred pevne nastavené. Nebudete si síce môcť po desiatej smrti u prvého bossa znížiť úroveň obťažnosti na „zelenáč“, nič vám však nebráni zmeniť Blood Code. Pre vysvetlenie: Blood Code predstavuje vlastne povolania, ktorých je v hre momentálne niekoľko. Bude na výber z heavy (ťažké), technical (technické), overal balanced (vybalansované), long distance (na diaľku), buff type (vylepšujúce) a magic (magické). Presné mená povolaní zatiaľ nie sú k dispozícii, takže si momentálne môžeme len predstaviť, čo ktoré znamená.

Každopádne v Code Vein neplatí, že ak v úvode začnete ako bojovník (čo bude asi heavy), musíte týmto povolaním zostať až do konca. Počas hry môžete zmeniť svoje povolanie (Blood Code) napríklad na magické a pritom zachovať dosiahnutý postup. V praxi to znamená, že nie je problém levelovať ako mága, tak bojovníka a v prípade núdze ich medzi sebou prepínať.

code vein main character mia code vein character customization

Toto nebude jediná možnosť, ktorá vám na strastiplnej ceste bude na pomoc. Ako sme už napísali skôr, v Code Vein je možné mať po svojom boku spoločníka, ktorý vám pomôže v boji, poskytne liečenie a celkovo vás môže dostať z kaše, z ktorej by ste sa sami nevyhrabali. Momentálne vydavateľ potvrdil dve postavy: Mia Karnstein – Revenantka potulujúca sa pustatinou, ktorá používa podivnú zbraň zakončenú bajonetom. Ďalšia je Yakumo Shinonome – vraj pôjde o „cool týpka“ a zároveň niekoho, na koho sa budete môcť spoľahnúť.

Zhrnuté a podčiarknuté, ak budete trpezliví a využijete každú možnosť, ktorú vám hra ponúka, tak nebude nič neprekonateľné. V Souls sérii alebo Bloodborne ste mohli privolať pomocníka len v určitých situáciách a na obmedzenú dobu, takže by Code Vein malo byť teoreticky jednoduchšie. Ale počítačom riadené NPC väčšinou nikdy nerobí to, čo práve v danú chvíľu potrebujete, takže nemáme obavy, že by hra bola príliš jednoduchá. Ale to nikdy žiadna zo spomínaných nebola, že?

Code Vein; boss, súboj

Souls sériu a Bloodborne by zrejme nikto nemohol označiť za oddychové hry. Code Vein síce vyzerá na prvý pohľad malebnejšie, ale to neznamená, že by malo ísť o hru pre nenáročných hráčov. Podľa všetkého sa vývojári budú držať zabehnutej tradície a hra ponúkne dostatočnú výzvu aj pre tých najnáročnejších.

• Zdroje: Youtube (Bandai Namco)gamespot.com 

Code Vein – Dojmy z hrania (PS4)

 1. Code Vein – akčné RPG nasiaknuté krvou
 2. Interview s upírom vo dvojici
 3. Ako to sekne Code Vein?
 4. Páčilo sa nám Code Vein?
 5. HW nároky na hru Code Vein PC

Code Vein - akčné RPG nasiaknuté krvou

• Dojmy z hrania: 8. 6. 2019 • Autor: Štěpán Lenk

Code Vein sa odohráva v dystopickej a nie príliš vzdialenej budúcnosti, kedy sa hráč prebúdza ako Revenant – človek obdarený nesmiernou mocou, ktorý po svojej smrti znovu precitol vďaka parazitickej nákaze. Úplne evidentne patrí k tým šťastnejším, väčšina Revenantov totiž po oživení okamžite zošalie a zmení sa na agresívne, krvilačná monštrá. Pre tých sa zaužíval názov „Lost“ (Stratení) a budú vám zo života robiť peklo zrejme po celú hru, samozrejme v rôznych farbách a tvaroch.

Code Vein | Underworld Trailer | PS4

S novými trailermi Code Vein zrejme šetrí, pozrite sa teda znovu na jeden starší kúsok – na nasatie atmosféry.

Ešte pred samotným štartom hry dovolila beta Code Vein svojim hráčom navrhnúť si svoju postavu v naozaj detailnom charakterovom editore. Štylizácia a jasná inšpirácia štýlom anime bola z hry samozrejme zrejmá už v tejto fáze, takže tu bolo na výber z množstva oblečkov, všemožných úprav fyziognómie, účesov, jaziev, make-upu a farby očí, dostalo sa ale aj na pomerne bizarné doplnky, akú sú nasadzovacie mačacie uši, miniatúrne klobúčiky, príčesky či slúchadlá. Možností bolo skrátka toľko, že som sa až bál, či si vôbec do konca časovo obmedzenej bety stihnem postavu dokončiť a dostanem sa aj k nejakému tomu hraniu. Teraz už ale bez preháňania – editor postavy je tu jednoducho parádny.

Interview s upírom vo dvojici

Po spustení hry na vás dýchne pekná atmosféra zničeného mesta, apokalyptická vízia budúcnosti v Code Vein nie je príliš pozitívna, čo by ste ale chceli od sveta, ktorému vládnu parazitom nakazení upíri? Samotná hrateľnosť rozhodne nezaprie svoj vzor, teda slávnu sériu Dark Souls, ktorej stopy v DNA Code Vein nájdete bez väčších ťažkostí aj krvných testov.

Opatrne teda prechádzate lokácie plné nepriateľov, aktivujete si checkpointy nazvané Mistle (niečo ako bonfire v DS) a snažíte sa nezomrieť, respektíve umierať čo najmenej. Máte k dispozícii ťažký a ľahký úder, blok, backstab, parry, skúsenosti slúžia zároveň aj ako platidlo, jednoduchá taká soulsborne klasika. Súbojový systém je podarený, veteráni série Dark Souls sa tu budú cítiť ako doma, spočiatku možno až príliš. Po chvíli hrania ale predsa len vyplávajú na povrch isté zmeny a novinky.

Code Vein; gameplay: npc Code Vein; gameplay: fight Code Vein; gameplay: skupinka

NPC budú v Code Vein zohrávať pomerne veľkú úlohu, ak ich úmyselne nevypnete, zrejme s vami absolvujú väčšinu hry.

Okrem klasických sečných, bodných, drviacich a inak ubližujúcich zbraní máte k dispozícii aj špeciálne schopnosti nazvané „Gifts“ (Dary), ktoré Revenanti čerpajú z moci skonzumovanej krvi. Ide o všemožné útočné či defenzívne boosty a krátkodobé bonusy, prípadne zložitejšie útočné kombá, magické útoky a tak podobne. Tieto schopnosti ale nemôžete čerpať do zblbnutia, každá totiž spotrebuje určitý počet veličiny zvanej „Ichor“ (tento výraz pochádza zo starogréčtiny a znamená niečo ako „krv bohov“), ktorých máte len obmedzené množstvo. Ichor si ale môžete doplniť pomocou určitých predmetov, prípadne odpočinkom pri checkpointoch, používanie darov a samotné bojovanie je tak v peknej rovnováhe.

Jednou z tých najväčších noviniek je celkom určite možnosť prejsť väčšinu hry s NPC partnerom, prípadne iným hráčom. Code Vein tak priamo nabáda ku kooperatívnemu hraniu, pretože na rozdiel od Dark Souls táto funkcia neotvára vašu hru inváziám ostatných hráčov, ktorí sa rozhodli pokaziť vám deň. Či ale tento PVP prvok autori do hry dostanú nejako inak, napríklad v podobe priamo tomu určenému režimu, bohužiaľ zatiaľ nevieme.

NPC bude v Code Vein na výber zrejme dosť, pričom každý bude disponovať unikátnymi darmi, pravdepodobne teda budete služieb niektorých využívať viac, iných zasa menej, podľa toho, ako budú kompatibilné s vaším herným štýlom. Rad týchto pomocníkov sa navyše bude nepochybne ešte rozširovať, priamo úmerne vášmu postupu príbehom.

CODE VEIN Oliver Collins Boss Fight PS4 | Alza Magazín (Gameplay)

Ukážka boss fightu Code Vein. V plnej verzii ale pravdepodobne pôjde o „tutoriálový“ súboj, preventívne sa teda kvôli svojmu triumfálnemu víťazstvu nebudem naparovať.

Ako to sekne Code Vein?

Z audiovizuálnej stránky som bol s Code Vein spokojný. Lokácie, nepriatelia a hlavné postavy sú nadizajnované pekne a na grafiku je radosť pozerať, už len kvôli neprehliadnuteľnému anime looku. Jediné, s čím som mal vo vizuálnej oblasti trochu problém, je čiastočná „preplácanosť“. Vďaka špeciálnym efektom, rôznym iskrám, časticiam a ďalším vizuálnym vymoženostiam bolo občas dianie na obrazovke dosť divoké, až by z toho nemal radosť nejeden epileptik.

Rozumiem tomu, že to bol zámer, koniec-koncov tento štýl k anime jednoducho patrí, k upírskej téme by mi ale sadla trochu umiernenejšia grafika. Je to však samozrejme vec názoru a vkusu. Inak som v rámci tejto betaverzie nenašiel nič, na čo by som sa mohol nejako dôrazne sťažovať.

Code Vein; gameplay: vizuál Code Vein; gameplay: mistle Code Vein; gameplay: efekty

Boli chvíle, kedy mi Code Vein graficky prišlo trochu „rušné“, nejde ale o žiadnu objektívnu chybu, skôr otázku vkusu.

Páčilo sa nám Code Vein?

Code Vein sa bezpochyby profiluje ako nádejné akčné RPG s upírmi, pardon, Revenantmi, v hlavnej úlohe. Výrazná anime štylizácia a niekoľko nových mechanizmov tomuto titulu pomáha vymaniť sa zo škatuľky „len ďalší Dark Souls klon“ a potvrdzuje, že si najnovší počin štúdia Namco Bandai zasluhuje našu plnú pozornosť. Hier nasiaknutých krvou s hlavnými hrdinami vybavenými ostrými očnými zubami koniec-koncov nevzniká toľko, aby sme nejakú mohli len tak z plezíru ignorovať. Code Vein vyjde na PC, PS4 a Xbox One pravdepodobne už tento rok, presný dátum vydania ale nie je známy.

• Zdroje: Vlastné

HW nároky na hru Code Vein PCMinimálne HW požiadavky Odporúčané HW požiadavky
Operačný systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i5-2300 2.8 GHz/AMD FX-8120 Intel Core i5-7400 3.0 GHz/AMD Ryzen 3 2200G
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 760/Radeon HD 7850 NVIDIA GeForce GTX 960 2 GB/Radeon R9 380X
DirectX DirectX 11.0 DirectX 12.0
Operačná pamäť 6 GB 8 GB
Pevný disk 50 GB 50 GB

S akým herným PC na Code Vein?

Chcete si uľahčiť výber? Nižšie pre vás máme tipy na vhodné herné počítače podľa náročnosti.

Alza GameBox GTX1660

Minimálne požiadavky:

Alza GameBox GTX1660

Alza GameBox RTX2060

Odporúčané požiadavky:

Alza GameBox RTX2060

Alza BattleBox RTX2080 SUPER

Pre náročných:

Alza BattleBox RTX2080 SUPER

i Mohlo by vás zaujímať

Súvisiace články

iPozrite sa na všetky články z hernej sekcie. Ďalšie novinky zo sveta hier, esportu a technológií nájdete na facebooku a instagrame Alza Gaming.

Code Vein vychádza 27. septembra 2019 na PS4, Xbox One a PC. O novinkách vás budeme informovať.

Code Vein Preview

Preview Code Vein

 1. Apokalypsa, upíri a čo to všetko znamená
 2. Vo dvojici sa to v Code Vein lepšie ťahá
 3. HW nároky na hru Code Vein PC

Apokalypsa, upíri a čo to všetko znamená

• Preview: 21. 8. 2017 • Autor:   Jiří Fait

A máme tu neslávne známu apokalypsu, pretože inak by to bola nuda a nebolo by čo zachraňovať a za čo obetovať život. Zatiaľ toho teda nie je veľa známe. Vieme len, že v neďalekej budúcnosti svet postihla akási strašná pohroma a zdecimovala ho na nepoznanie. Z veľkej väčšiny sú mestá premenené na ruiny a zo zeme trčia zvláštne obrie tŕne (Thorns of Judgement). Odkiaľ sa vzali alebo čo sú zač, zatiaľ nie je isté.

V strede deštrukcie existuje a bojuje o prežitie spoločnosť Vein a pár statočných. Ide o neobvyklého jedinca, Revenanta, ktorý sa snaží vo všetkom tom chaose nejako zorientovať. Nie sú to obyčajní ľudia, ale mocní krvisavci. Ako sa zdá, armageddon v týchto situáciách prepožičiava ľuďom nadprirodzené schopnosti a v tomto prípade pôjde o upírie hltanie ľudskej krvi. Lenže nič nie je bez rizika. Poddajte sa krvilačnosti úplne a môžete stratiť aj ten zvyšok ľudskosti, ktorý vám ešte zostáva, a stanete sa jedným zo stratených (Lost).

Code Vein; apokalypsa, hrdinovia mia

Spoločníci v Code Vein nebudú len pekné NPC komentujúce vašu súčasnú situáciu alebo plačúce nad vašou mŕtvolou. Vraj pôjde o plnohodnotné spolubojovníkov, ktorí vás neraz vytiahnu z kaše.

iPozrite si náš nový Herný magazín!

Vo dvojici sa to v Code Vein lepšie ťahá

V Code Vein budete vy jedným z Revenantov. Čo znamená, že máte za úlohu „prepiť“ so svetom a pri tej príležitosti aj zistiť, čo sa to s ním vlastne stalo. Sanie krvi tu nebude len klasickou upírskou delikatesou, ale prepožičia vám špeciálne schopnosti zvané Gifts (dary). Tie môžete použiť na zvýšenie vašej moci, oslabenie nepriateľov alebo na zmenu vlastností vašich zbraní. Svet je okrem stratených duší posiaty rôznymi monštrami a bossmi. Nebola by to akčná soulovská RPG bez súbojov s bossmi.

Na záver treba spomenúť partnerov, ktorí vám budú na tejto dystopickej ceste robiť spoločnosť. Code Vein ponúkne možnosť cestovať zrejme iba s jedným (alebo jednou) z nich po svojom boku a nie je zrejmé, či ich môžete v priebehu striedať, alebo zostanú natrvalo „prikovaní“ k vašej postave. Bandai Namco Studios sa vyjadrilo, že pôjde ako o pomocníkov v boji, tak aj o dôležité faktory v príbehu. Ich vzťah k vám sa bude postupne prehlbovať a podľa všetkého bude ich AI rozhodovať o tom, ako by vám napríklad v boji mohli najlepšie pomôcť. Znie to zaujímavo, takže sme zvedaví, ako to celé v praxi bude vyzerať.

Code Vein – PS4 - Hra na konzolu
-14%
Code Vein – PS4
Hra na konzolu – krabicová verzia, žáner: akčný a RPG – akčné RPG z pohľadu tretej osoby, v ktorej sa ocitáte v úlohe Revenanta. Vaším poslaním je odhaliť stratené spomienky a uniknúť zo šialenej novej reality. Vo svete Code Vein číha nebezpečenstvo na každom rohu, je plný krutých nepriateľov a monštruóznych bosov, ktorí preveria Vaše bojové schopnosti.

-14% 58,90 €
50,90 € bez DPH 42,42 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať v sobota 14.12. od 8:00
Objednávací kód: MSX513
Dark Souls Trilogy – Xbox One
Hra na konzolu – krabicová verzia, žáner: akčný a RPG – kombinácia bohatého, temného fantasy sveta, prechádzanie dungeonov, stretnutie s hrôzostrašnými nepriateľmi a prevratné on-line prvky robia z Dark Souls absolútne presvedčivý zážitok. Hra odstraňuje bariéry z herného sveta, ktorý podporuje túžbu po poznaní a požaduje prispôsobivosť. Pri stretnutiach s desivými nepriateľmi a objavovaní nových oblastí sa základ hry, výzvy a odmeny, menia na skúsenosti a prinášajú jedinečný pocit úspechu.

59,90 € bez DPH 49,92 €
Kúpiť
Na sklade 1 ks
Môžete mať zajtra od 10:00
Objednávací kód: MXO570
Dark Souls Trilogy – PS4
Hra na konzolu – krabicová verzia, žáner: akčný a RPG – kombinácia bohatého, temného fantasy sveta, prechádzanie dungeonov, stretnutie s hrôzostrašnými nepriateľmi a prevratné on-line prvky robia z Dark Souls absolútne presvedčivý zážitok. Hra odstraňuje bariéry z herného sveta, ktorý podporuje túžbu po poznaní a požaduje prispôsobivosť. Pri stretnutiach s desivými nepriateľmi a objavovaní nových oblastí sa základ hry, výzvy a odmeny, menia na skúsenosti a prinášajú jedinečný pocit úspechu.

59,90 € bez DPH 49,92 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať zajtra od 10:00
Objednávací kód: MSX602
Alza GameBox RTX2070 SUPER
Herný PC Intel Core i7-9700F Coffee Lake 4.7 GHz, NVIDIA GeForce RTX 2070 SUPER 8GB, RAM 16GB DDR4, SSD 500GB+ HDD 3TB 5 400 ot./min, bez mechaniky, HDMI a DisplayPort, 3× USB 3.2, 2× USB 2.0, typ skrine: Midi Tower, Windows 10 Home

1 629 € bez DPH 1 357,50 €
Kúpiť
Na objednávku – termín upresníme
Objednávací kód: sklRB4c9g
PlayStation 4 Slim 1TB + FIFA 20 + 2× DS4 ovládač - Herná konzola
Viac ako99%spoľahlivosť
-19%
PlayStation 4 Slim 1TB + FIFA 20 + 2× DS4 ovládač
Herná konzola – domáca, HDD 1024 GB, Blu-ray, 2× herný ovládač, hra v balení (fyzický nosič), séria FIFA, farba čierna

-19% 369,90 €
299 € bez DPH 249,17 €
Info
Black Friday
Vypredané
Objednávací kód: MSX001slf22
Xbox One S 1TB + extra Wireles Controller - Herná konzola
Viac ako98%spoľahlivosť
-19%
Xbox One S 1TB + extra Wireles Controller
Herná konzola – domáca, HDD 1024 GB, Blu-ray (4K), 2× herný ovládač, farba biela – AMD Octa-Core, 8GB RAM, 1TB HDD, Blu-Ray, HDMI 2.0, Wireless Gamepad, USB 3.0, WiFi 802.11b/g/n, biela, 2×ovládač v balení

-19% 289,90 €
233,90 € bez DPH 194,92 €
Kúpiť
Akciová cena
Na ceste 1 ks
Očakávame 13.12.2019
Objednávací kód: MXO005ap5
Xbox One S 1 TB + Forza Horizon 4 - Herná konzola
-6%
Xbox One S 1 TB + Forza Horizon 4
Herná konzola – domáca, HDD 1024 GB, Blu-ray (4K), 1× herný ovládač, hra v balení (elektronický kľúč), farba biela – AMD Octa-Core, 8GB RAM, 1TB HDD, Blu-Ray, HDMI 2.0, Wireless Gamepad, USB 3.0, WiFi 802.11b/g/n, biela

+ ZADARMO Herný doplnok Forza Horizon 4: LEGO Speed Champions - (Play Anywhere) DIGITAL

-6% 248,90 €
233,90 € bez DPH 194,92 €
Kúpiť
Akciová cena
Na sklade > 5 ks
Môžete mať zajtra od 8:00
Objednávací kód: MXO005ap3
0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Ako nakúpiť
Tipy na vianočné darčeky Zobraziť
WEB1
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi