Dvojročná záruka teraz aj pre firmy AlzaPlus+

FIFA 23 – Všetko, čo vieme

Zobraziť katalóg

• Autor: Jakub Němec

(Update): Doplnené informácie o EA Play a Game Pass.

Medzi niekoľko istôt vo svete počítačových hier patrí jesenné vydávanie športových titulov, medzi ktorými má výsadné postavenie séria FIFA. Spoločnosť Electronic Arts vydala ďalší prírastok s číslovkou 23 v názve, ktorý je zároveň posledným s oficiálnou licenciou. Čo o digitálnom pobehovaní po futbalovom trávniku vieme, zistíte v našom článku.

FIFA 23; screenshot: cover

zdroj: EA Sports

FIFA 23 v skratke

    FIFA 23

  • Žáner: Športová
  • Vývojár: EA Vancouver, EA Romania
  • Vydavateľ: EA Sports
  • Čeština, česká lokalizácia: Áno

  • Dátum vydania a platformy: 30. 9. 2022 na PC, PS5, PS4, Xbox Series X/S a Xbox One | dostupné v službe Game Pass Ultimate

FIFA 23: Všetko, čo vieme – OBSAH

FIFA 23: World Cup update (Majstrovstvá sveta)


Od 9. novembra sa konečne dočká FIFA 23 sľubovaného updatu s oficiálnou licenciou majstrovstiev sveta v Katare. Tešiť sa môžeme na všetkých 32 kvalifikovaných tímov s detailnými dresmi, aktuálnymi zostavami a unikátnou prezentáciou. Iné to nebude ani u ďalších propriet, takže dostaneme oficiálny dizajn lopty, svätostánok Lusail Iconic Stadium a nové prvky v komentári.

V priebehu reálnych majstrovstiev môžete naskočiť do aktuálneho priebehu a dokončiť turnaj po svojom vďaka režimu FIFA World Cup: Live. Okrem toho si samozrejme môžete rozbehnúť vlastný turnaj od začiatku za ktorýkoľvek z dostupných tímov. Majstrovstvá sveta sa premietnu špeciálnou ponukou predmetov aj do fantasy ligy FUT. Podobnú starostlivosť autori sľubujú aj ženskému variantu konanému v roku 2023 na Novom Zélande.

FIFA 23; screenshot: MS

zdroj: EA Sports

Autori FIFA 23 sľubujú dodatočné úpravy a scany tvárí všetkých hráčov, ktorí sa majú objaviť na majstrovstvách sveta v Katare.

FIFA 23: Hodnotenie a metacritic


i Ako hodnotíme FIFA 23?

„FIFA 23 sa lúči s oficiálnou značkou FIFA so cťou. Svojich verných fanúšikov dokáže nadchnúť aj naštvať tým, na čo sú zvyknutí. Vylepšila sa fyzika vďaka HyperMotion2, ktorá občas chybuje, niektoré módy sú už dosť zastarané, audiovizuál sa opäť o kúsok posunul a stále zostávajú agresívne mikrotransakcie vo fantasy lige FUT.“

A ako hodnotí svet?

Tieto hodnotenia sú platné k 13. 10. 2022.

FIFA 23: Dátum vydania, platformy


Posledný diel futbalu od EA Sports pod hlavičkou FIFA vyšiel 30. septembra 2022. Medzi podporované platformy patrí PC, PS5, PS4, Xbox Series X/S a Xbox One.

Od 16. mája 2023 sa FIFA 23 stala súčasťou predplatných EA Play a Xbox Game Pass Ultimate.

Séria FIFA sa vo svojom „poslednom“ oficiálnom diele konečne dočkala cross-play hrania, ale len v rámci rovnakej generácie platforiem. Presnejšie PS5, Xbox Series X/S a PC, pretože sa počítačová verzia konečne dočkala next-gen vychytávok, a PS4 a Xbox One proti sebe.

Na Nintendo Switch vyšlo za zníženú cenu 40 dolárov, rovnako 30. septembra tzv. FIFA 23 Legacy Edition, čo je v rámci hrateľnosti či herných módov de facto FIFA 22.

FIFA 23 Reveal Trailer | The World’s Game

zdroj: EA Sports

FIFA 23 bola oficiálne oznámená 19. júla, potom o deň neskôr nasledovala ukážka hrateľnosti v podobe trailera.

FIFA 23: Edície


Ako každý rok vyšla aj FIFA 23 v niekoľkých verziách. Okrem základného old-gen a next-gen variantu si môžete zaobstarať aj Ultimate Edition. Na prebale jednotlivých edícií nájdete tretíkrát francúzsku hviezdu Kyliana Mbappého, ktorého prvýkrát v histórii série doplnila žena – austrálska útočníčka FC Chelsea Sam Kerr.

FIFA 23: Čeština, česká lokalizácia


Ako každý rok aj tento rok FIFA 23 teší fanúšikov českou textovou lokalizáciou.

FIFA 23: Posledný diel s oficiálnou licenciou?


Špekulácie posledných mesiacov o nezhodách medzi EA a FIFA ohľadom poskytnutia ďalších práv na vydávanie futbalu pod oficiálnou hlavičkou medzinárodnej federácie vyvrcholili konečným rozvodom. Prvé pochybnosti odhalil v októbri 2021 web vg247, ktorý tiež prezradil registráciu značky EA Sports FC. Potvrdili sa tak odhady, že FIFA 23 bude posledným dielom s týmto menom. Web EarlyGame tvrdí, že poskytovateľ práv si vyžaduje rovnaký obnos za štyri roky ako predtým za desať, čo EA nie je ochotné akceptovať. Nakoniec sa EA rozhodlo založiť novú sériu EA Sports FC vydávanú od roku 2023.

FIFA 23: Gameplay


Tohtoročný ročník FIFA 23 nevybočuje zo zavedených koľají série, čo potvrdzujú vývojári nielen v prvom gameplay traileri hry. V zásade ide o inováciu súčasnej hrateľnosti podporovanej detailnejším systémom HyperMotion 2, ktorý prináša až 6 000 nových animácií, reálnejšiu odozvu pri kontakte s loptou (brankárom dokonca zabrnia prsty), reakcie gólmanov na základe ich výhľadu, vylepšené kľučky, dôraznejšie obranné zákroky alebo rôzne štýly behu či zrýchlenia.

Zásadnou premenou prešli trestné kopy, v ktorých volíte presnejšiu trajektóriu lopty, ale samotná realizácia strely je prirodzenejšia. Autori sa zamerali aj na strely z prvej a riskantnejšie „power shoty“, pri ktorých sa kladie väčší dôraz na presnosť prevedenia vedúcu k dokonalej rane.

FIFA 23 | Official Gameplay Deep Dive

zdroj: EA Sports

Väčšina noviniek v hrateľnosti FIFA 23 je zhrnutá v rámci rozšíreného gameplay trailera. Detailnejší opis nájdete na oficiálnom blogu.

Bližšie sa predstavil aj mód kariéry, v ktorej sa chopíte ako manažéri svojho obľúbeného tímu a začnete riešiť všetky aspekty fungovania klubu. V nižšie priloženom traileri autori predstavujú „prevratné“ novinky do tohto obľúbeného režimu, ale povedzme si úprimne, že väčšinu z nich aj tak začnete ignorovať. Najviditeľnejšie sa tak prejaví vizuálna zmena tabuliek a prehľadov, čo pravidelného hráča asi nijako zo sedačky nezdvihne.

FIFA 23 | Official Career Mode Deep Dive Trailer

zdroj: EA Sports

Režim Kariéra vo FIFA 23 patrí k najhranejším módom. Tohtoročný ročník zatiaľ mnoho zásadných noviniek neodhalil.

Séria FIFA tradične vsádza aj na prezentáciu zápasu ako televízny prenos a ani diel s číslovkou 23 v názve nie je výnimkou. Tvorcovia zdokonalili predzápasový program s dynamickými prestrihmi, v priebehu utkania dôjde na rozostrené zábery na exekútorov vhadzovania či rohových kopov a vylepšení sa dočkali aj oslavy a opakovačky gólov doplnené o informácie pomocou augmentovanej reality (rýchlosť lopty, pravdepodobnosť strelenia bránky). Doplňme, že atmosfére na trávniku dodáva drajv jeho ničenie sklzmi, rozvlnenie siete po góle vyzerá konečne realistickejšie a narazíte na ďalšie nepotrebné, ale vizuálne pekné vylepšenia vťahujúce do zápasu.

FIFA 23 | Official Matchday Experience Deep Dive Trailer

zdroj: EA Sports

Súčasťou vývojárskeho denníčka FIFA 23 je aj hlbší pohľad na ženy v úlohe rozhodcov či vylepšenia rozvášneného davu fanúšikov v hľadisku.

FIFA 23: Režimy


Zrejme najpopulárnejším online módom série FIFA je FUT (FIFA Ultimate Team), ktorý zároveň EA zarába najviac peňazí. To znamená, že je opäť v tohtoročnej sezóne v ponuke a opäť sa neprenesú hráči z minulého ročníka, takže si ich musíte získať znova. Titul FIFA 23 však ukazuje niektoré zmeny, ktoré veteránov stavajú pred novú výzvu. Jednou zo zásadných je prepracovanie tímovej chémie, ktorá funguje na troch atribútoch (národnosť, liga, tím) a s ktorou bude jednoduchšie pracovať. Druhým príspevkom do tohtoročného dielu sú tzv. FUT Moments, čiže výzvy prinášajúce menu na nové balíčky. Úlohy sú zamerané na špecifické zručnosti a trvajú menej ako celý zápas.

Zaujímavosťou je aj spolupráca EA a Marvelu, v ktorej sa legendárni futbalisti ukazujú ako superhrdinovia, čo okrem iného vedie k vytvoreniu digitálneho komiksu s futbalovou tematikou.

FIFA 23 Ultimate Team | Official Deep Dive Trailer | FUT 23

zdroj: EA Sports

FUT patrí vo FIFA sérii k najhranejším režimom, predovšetkým v online prostredí, a tak sa naň vývojári vo FIFA 23 tiež zamerali.

V rámci plnenia športových snov sa nesmie zabudnúť ani na režimy Pro Clubs a VOLTA, v ktorých si šľachtíte svojho vlastného futbalistu. Vo FIFA 23 sa postup v oboch režimoch prepája, predovšetkým s ohľadom na vizuálne a zručnostné odmeny. V rámci skillov sa objavilo niekoľko noviniek, ktoré zodpovedajú pozmenenej hrateľnosti. Objavili sa aj nové minihry v rámci Skill Games, ktoré vás dotlačia na ovládnutie nových zručností.

FIFA 23 | Official Pro Clubs Deep Dive Trailer

zdroj: EA Sports

FIFA 23 ponúkne spoločný progres pre postavu v rámci režimu VOLTA a Pro Clubs.

FIFA 23: Tímy, ligy, licencie


V poslednom diele sa objavujú všetky dôležité ligy sveta a niekoľko lokálnych. Len talianska súťaž nemá pár oficiálnych mužstiev (napr. AS Rím), s istotou navyše môžeme potvrdiť pripravované DLC s dvojitými majstrovstvami sveta (mužské v Katare, ženské v Austrálii a na Novom Zélande) a po novom tiež dve ženské ligy – anglická a francúzska.

Dostavila sa očakávaná spolupráca s ligami celého sveta (na českú nedošlo), pričom výnimku tvoria jednotlivé tímy s exkluzívnymi zmluvami s Konami (séria PES). Práve z osídiel japonskej spoločnosti sa vymanil FC Juventus Turín, ktorý prešiel pod krídla EA (na Piemonte Calcio tak tento rok nenarazíte).

FIFA 23; screenshot: Juventus

zdroj: EA Sports

Ako jeden z prvých exkluzívnych tímov pre FIFA 23 sa predstavil Juventus Turín, ktorý sa predtým upísal konkurenčnému Pro Evolution Soccer.

FIFA 23: Multiplayer


Samozrejmosťou je vo FIFA 23 fantasy liga FUT (FIFA Ultimate Team) s klasickým mikrotransakčným peklom, VOLTA Football a klasické online zápasy s rôznou obmenou pravidiel.

FIFA 23: Videá, trailery, screenshoty


Videá a trailery nájdete na oficiálnom YouTube kanáli tvorcov, obrázky na oficiálnych stránkach.

FIFA 23: Hardvérové nároky na PC


Hardvérové požiadavky pre titul FIFA 23:


Minimálne HW požiadavky Odporúčané HW požiadavky
Operačný systém Windows 10 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Ryzen 5 1600 | Core i5 6600k Ryzen 7 2700X | Core i7 6700
Grafická karta Radeon RX 570 | GeForce GTX 1050 Ti Radeon RX 5600 XT | GeForce GTX 1660
DirectX DirectX 12.0 DirectX 12.0
Operačná pamäť 8 GB 12 GB
Pevný disk 100 GB 100 GB

• Zdroj: fifplay.com (26. 7. 2022)

S akým herným PC na FIFA 23?

Chcete si uľahčiť výber? Nižšie pre vás máme tipy na vhodné herné počítače podľa náročnosti.

Alza GameBox Core GTX1650

Základná zostava:

Alza GameBox Core GTX1660 Super

Alza BattleBox Core RTX3060 Gungnir

Optimálna zostava:

Alza BattleBox Core RTX3060 Gungnir

Alza BattleBox Ryzen RX 6800 XT Master

Zostava pre náročných:

Alza BattleBox Ryzen RX 6800 XT Master

i

• Zdroje: ea.com, PS blog


4,3 15×
FIFA 23
Hra na PC – krabicová verzia, kľúč pre Origin, žáner: športový a arkády, – Vyskúšajte najväčšie futbalové turnaje na čele s mužským aj ženským šampionátom FIFA World Cup™, ktorý sa objaví vo FIFA 23 v priebehu sezóny. Zahrajte si vôbec prvýkrát – s podporou dedikovaných animácií technológie HyperMotion2 – za ženské kluby a využite možnosť hrania naprieč platformami, ktoré uľahčia meranie síl s priateľmi.
26,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: WG1379
5,0
FIFA 23 – Xbox Series X
Hra na konzolu – Xbox Series X, krabicová verzia, žáner: športový a arkády, – Vyskúšajte najväčšie futbalové turnaje na čele s mužským aj ženským šampionátom FIFA World Cup™, ktorý sa objaví vo FIFA 23 v priebehu sezóny. Zahrajte si vôbec prvýkrát – s podporou dedikovaných animácií technológie HyperMotion2 – za ženské kluby a využite možnosť hrania naprieč platformami, ktoré uľahčia meranie síl s priateľmi.
Cenová bomba
25,90 € Ušetríte 4,09 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: XBSE0247
4,5 30×
FIFA 23 – PS5
Hra na konzolu – PS5 (s mechanikou), krabicová verzia, žáner: športový a arkády, – Vyskúšajte najväčšie futbalové turnaje na čele s mužským aj ženským šampionátom FIFA World Cup™, ktorý sa objaví vo FIFA 23 v priebehu sezóny. Zahrajte si vôbec prvýkrát – s podporou dedikovaných animácií technológie HyperMotion2 – za ženské kluby a využite možnosť hrania naprieč platformami, ktoré uľahčia meranie síl s priateľmi.
Super cena
27,90 € Ušetríte 2,09 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: PSV0286
FIFA 23 Standard Edition – PC DIGITAL
Hra na PC – elektronická licencia, kľúč pre Origin, žáner: športový, – Vyskúšajte najväčšie futbalové turnaje na čele s mužským aj ženským šampionátom FIFA World Cup™, ktorý sa objaví vo FIFA 23 v priebehu sezóny. Zahrajte si vôbec prvýkrát za ženské kluby a využite možnosť hrania naprieč platformami, ktoré uľahčia meranie síl s priateľmi.
76,99 €
Ihneď na stiahnutie
Objednávací kód: MVE005839
4,7
FIFA 23 – Xbox One
Hra na konzolu – Xbox One S/Xbox One X, krabicová verzia, žáner: športový a arkády, pre online hranie vyžaduje predplatné Xbox Live Gold, – Vyskúšajte najväčšie futbalové turnaje na čele s mužským aj ženským šampionátom FIFA World Cup™, ktorý sa objaví vo FIFA 23 v priebehu sezóny. Zahrajte si vôbec prvýkrát za ženské kluby a využite možnosť hrania naprieč platformami, ktoré uľahčia meranie síl s priateľmi.
29,90 €
Na sklade 1 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: MXO890
4,6 32×
FIFA 23 – PS4
Hra na konzolu – PS4/PS4 Pro, krabicová verzia, žáner: športový a arkády, pre online hranie vyžaduje predplatné PlayStation Plus, – Vyskúšajte najväčšie futbalové turnaje na čele s mužským aj ženským šampionátom FIFA World Cup™, ktorý sa objaví vo FIFA 23 v priebehu sezóny. Zahrajte si vôbec prvýkrát za ženské kluby a využite možnosť hrania naprieč platformami, ktoré uľahčia meranie síl s priateľmi.
29,90 €
Na sklade 2 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: MSX1351
FIFA 23 2800 FUT POINTS
Herný doplnok /kredit–škatuľová verzia, kľúč pre Origin, české titulky, žáner: športový
20,90 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: WG1379b
5,0
FIFA 23 ULTIMATE TEAM 2800 POINTS – Xbox Digital
Herný doplnok /kredit–Xbox One S/Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licencia, kľúč pre Xbox Live, žáner: športový - 2,59 €/100 bodov
Zľavnené -4 %
25,90 € 26,90 €
Ihneď na stiahnutie
Objednávací kód: MXESD1981
5,0
FIFA 23 ULTIMATE TEAM 5900 POINTS – Xbox Digital
Herný doplnok /kredit–Xbox One S/Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licencia, kľúč pre Xbox Live, žáner: športový - 5,09 €/100 bodov
50,90 €
Ihneď na stiahnutie
Objednávací kód: MXESD1982
FIFA 23 ULTIMATE TEAM 12000 POINTS – Xbox Digital
Herný doplnok /kredit–Xbox One S/Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licencia, kľúč pre Xbox Live, žáner: športový - 10,09 €/100 bodov
100,90 €
Ihneď na stiahnutie
Objednávací kód: MXESD1983
Vytlačiť
P-DC1-WEB06
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií