SONY VAIO Z1311Z8EX Carbon
Code:  NS036h3h Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
SONY VAIO Z1311Z8EX Carbon
Specifications
Size of operational RAM
8 GB
Processor frequency
2.1 GHz (2,100 MHz)
Storage Type
SSD
Display size
13.1"
Storage capacity (total)
256 GB
Equipment
Backlit keyboard, Fingerprint Reader, Memory Card Reader
Processor
Processor type
Intel Core i7
Processor frequency
2.1 GHz (2,100 MHz)
Memory
Size of operational RAM
8 GB
Memory frequency
1,600 MHz (1.6 GHz)
Total number of slots
GPU series/model
Graphics card series
AMD Radeon
Operating system
Operating system
Windows 7 Professional
Hard drive
Storage Type
SSD
Storage capacity (total)
256 GB
Equipment
Webcam
1.3 Mpx
Battery
Number of cells
Maximum battery capacity
6.86 h
Weight
Weight
1.19 kg
Interface
Graphical output ports
HDMI, VGA
Mains-powered
3G modem, RJ-45 (LAN)
USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0)
2 ×
USB 2.0
2 ×
WiFi
WiFi 802.11a, WiFi 802.11b, WiFi 802.11g, WiFi 802.11n
Dimensions
Width
330 mm
Maximum height
17 mm
Depth
210 mm