FESTA Starter set SHARE20V - 2,0Ah battery(28080) + 2,4 A charger (28085) 28090
Charger and Spare Batteries - technology without memory effect, can be recharged at any time without loss of capacity, slow self-discharge, compatible with FESTA Power X Tools, charging current 2.4 A, charging time 40 min 2.0 Ah / 90 min 4.0 Ah, original accessories
Price Guarantee
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
Buy
Specifications
Product type
Battery
Capacity
2 Ah
Voltage
20 V
Type
Battery with charger
Original/alternative
Original
Usage
Product type
Battery
Capacity
2 Ah
Voltage
20 V
Type
Battery with charger
Original/alternative
Original
Charger
Max. charging current
2.4 A
Minimum charging time
40 min
Maximum charging time
90 min
Packaging
Number of batteries included
1 pc(s)
More Specifications
Levior s.r.o., Tovačovská 3488/28, 750 02 Přerov, Česká republika, [email protected], www.levior.cz
Note:
Specifications can be changed without notice. Images are for illustrative purposes only.
There are no posts in this discussion.
Accessories for FESTA Starter set SHARE20V - 2,0Ah battery(28080) + 2,4 A charger (28085) 28090