MSI Gaming GT80-2QES16SR221BW (Titan SLI)
Notebook
Code:  AR0024618 Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
MSI Gaming GT80-2QES16SR221BW (Titan SLI) Discontinued
Specifications
Size of operational RAM
15.63 GB
Processor frequency
2.6 GHz (2,600 MHz)
Display size
18.4"
Storage capacity (total)
1,256 GB
Number of processor cores
4 ×
Display
Display size
18.4"
Processor
Number of processor cores
4 ×
Processor frequency
2.6 GHz (2,600 MHz)
Cache processor
6 MB
Memory
Size of operational RAM
Memory frequency
1,600 MHz (1.6 GHz)
GPU series/model
Graphics card series
NVIDIA GeForce
Operating system
Operating system
Windows 8.1
Hard drive
Storage capacity (total)
Battery
Battery capacity
89 Wh
Number of cells
8pc(s)
Weight
Weight
4.5 kg
Dimensions
Width
456 mm
Depth
330 mm