Lenovo IdeaPad S340-14API Abyss Blue
5 1 rating
Laptop - AMD Ryzen 5 3500U, 14" IPS anti-glare 1920 × 1080, RAM 8GB DDR4, AMD Radeon Vega 8, SSD 256GB, backlit keyboard, webcam, USB-C, WiFi 802.11ac, 3-cell battery, Windows 10 S
Code:  NT357f82q Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
Specifications
SSD capacity
256 GB (0.26 TB)
Size of operational RAM
8 GB
Processor model number
AMD Ryzen 5 3500U
Processor frequency
2.1 GHz (2,100 MHz)
Storage Type
SSD
Display size
14"
Storage capacity (total)
256 GB
Equipment
Backlit keyboard, Memory Card Reader, Operating system
Processor
Processor type
AMD Ryzen 5
AMD processor generation
Zen+ (3rd generation)
Processor model number
AMD Ryzen 5 3500U
Number of processor cores
4 ×
Processor frequency
2.1 GHz (2,100 MHz)
Core boost frequency
3.7 GHz (3,700 MHz)
Cache processor
4 MB
Memory
Size of operational RAM
8 GB
Memory frequency
2,400 MHz (2.4 GHz)
Number of installed slots
1 ×
Total number of slots
GPU series/model
Graphics card series
AMD Radeon
Model graphics cards
RX Vega 8
Operating system
Operating system
Windows 10 S
Hard drive
Storage Type
SSD
Storage capacity (total)
256 GB
Drive interfaces
M.2
SSD capacity
256 GB (0.26 TB)
Equipment
Webcam
720 px
Battery
Number of cells
3pc(s)
Maximum battery capacity
8 h
Construction
Convertibility
Rigid (classic laptop)
Weight
Weight
1.69 kg
Dimensions
Width
327.7 mm
Maximum height
17.9 mm
Depth
230.5 mm