MSI Prestige 13Evo A13M-065CZ
Laptop - Intel Core i7 1360P Raptor Lake, 13.3" IPS matte 1920 × 1200, RAM 16GB LPDDR5, Intel Iris Xe Graphics, SSD 1000GB, backlit keyboard, USB 3.2 Gen 2, fingerprint reader, 4-cell battery, Windows 11 Home
Code:  NB123a8a1 Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
MSI Prestige 13Evo A13M-065CZ
Specifications
SSD capacity
1,000 GB (1 TB)
Size of operational RAM
16 GB
Processor model number
Intel Core i7 1360P Raptor Lake
Storage Type
SSD
Display size
13.3"
Storage capacity (total)
1,000 GB
Display
Display size
13.3"
Display refresh rate
60 Hz
Display type
Matte
Aspect Ratio
16:10
Colour coverage and certification
100% sRGB
Display resolution
1920 × 1200 px
Processor
Processor type
Intel Core i7
Intel processor generation
Raptor Lake (Gen 13)
Processor model number
Number of processor cores
12 ×
Core boost frequency
5 GHz (5,000 MHz)
Cache processor
18 MB
Memory
Size of operational RAM
16 GB
Memory type
LPDDR5
Memory frequency
4,800 MHz (4.8 GHz)
Number of installed slots
0 ×
Total number of slots
GPU series/model
Graphics card series
Intel
Model graphics cards
Intel Iris Xe Graphics
Operating system
Operating system
Windows 11 Home
Hard drive
Storage Type
SSD
Storage capacity (total)
1,000 GB
SSD capacity
1,000 GB (1 TB)
Number of occupied slots M.2
1 ×
Slots in total M.2
1 ×
Battery
USB-C charging
Can be charged via USB-C
Battery capacity
75 Wh
Number of cells
4pc(s)
Charging power
65 W
Maximum battery capacity
16 h
Construction
Construction material
All-metal (unibody)
Convertibility
Rigid (classic laptop)
Weight
Weight
0.99 kg
Interface
Data
Thunderbolt 4
Graphical output ports
DisplayPort, HDMI
Audio
Combo Audio Jack
Thunderbolt / USB 4
2 ×
USB 3.2 Gen 2
WiFi
802.11ax (6GHz)
WiFi version
WiFi 6E
Optical drive
Without Optical Drive
Dimensions
Width
299 mm
Maximum height
16.9 mm
Depth
210 mm