Praktické skúsenosti
V praxi sme realizovali viaceré zákazky pomocou týchto zariadení, na rôznych typoch sietí a káblov. Maxiamálna dosiahnutá vzdialenosť bola až okolo 1800m, za pomoci použitia opakovača asi v strede tejto trasy, zároveň hlavná trasa bola na kábli typu 860 (to sú tie najhrubšie káble používané na hlavných trasách). Pri zapojení opakovača tzn. Slave a Master, je potrebné čo najlepšie oddeliť pásmo 0-65MHz pre tieto dve zariadenie, či už filtrom, ako aj najlepšie je to zapojiť na vstupe a výstupe zosilňovača, ktorý má vypnutý spätný smer 0-65MHz.
Keďže však čím väčšia trasa, tým viac prípojok a zariadení pripojených k sieti, a tým pádom aj viac zdrojov rušenia pôsobením vyššie popísaných rôznych dôvodov. Preto je výhodné, pokiaľ sa to dá, urobiť nejakú trasu cez optickú sieť a až na jej konci pri optickom node umiestniť aj Master pripojený do mediaconvertora. My sme to takto tiež urobili, a popisované problémy zmizli, nezaznamenávame na danom úseku žiadne výpadky. Optikou sme polovicu siete oddelili a tým sme dosiahli výrazné zníženie rušenia v sieti.
Čo sa týka počtu zapojených slave na jdenom masteri, máme siete, kde je to okolo 30 slave jednotiek, jeden zákazník ich má okolo 60. Tu by nemal byť problém ich zapojiť aj viac, teda aj okolo 120 ako udáva výrobca. Omnoho viac dôležitejšie je urobiť shapovanie rýchlostí cez externý router/server, najvhodnejšie pre nás sú Mikrotik. Tieto routery umožňujú aj nastavenie, kde sa rýchlosť pre jednotlivých užívateľov nastavuje s vyššou logikou s prihliadaním na vstupnú konektivitu. Master síce umožňuje nastavenie rýchlostí na jednotlivých portoch slave jednotiek, avšak na prerozdeľovanie rýchlostí nepoužíva ako parameter hodnotu vstupnej konektivity a preto pri väčšom využití kapacity connectu dochádzalo k zahlcovaniu siete, čo sa prejavovalo znižovaním rýchlostí pre jednotlivých užívateľov. Zapojením Mikrotiku, ktorý sa o toto staral, daný problém zmizol. Samozrejme, pokiaľ je connect využívaný na skoro 100%, tak jediným riešením je navýšenie vstupnej konektivity.
Veľmi dôležitým parametrom, ako som už spomínal, je SNR, teda odstup signál-šum, ktorý určuje kvalitu siete pre daný bod siete.
http://www.wodaplug.com/wp-content/uploads/onlineslavesexample-650x572.jpg
oto je zoznam slave z jedného mastra, kde vidno súvislosti medzi SNR a útlmom, v tejto sieti máme niekedy výpadok iba so slave s útlmom 60dB a SNR 5,44 a 4,72, ide však o prípojku, kde v rámci domu to ide cez x rozbočovačov, spojok, konektorov, vhodným prepojením by to bolo celkom ok. Na druhej strane slave štvrtý od konca má tiež útlm 60dB, ale SNR 13,86 a 22,22, keďže je to zapojené cez menej odbočiek, rozbočovačov, konektorov, a tak to má aj omnoho lepšie parametre rýchlostí. Najspoľahlivejšie to je do útlmu okolo 50dB, ale spoľahlivo to funguje aj pri vyšších útlmoch.
Reálna dosiahnutá rýchlosť na tejto sieti bola 100Mb/s, čo je presne naša konektivita, ale máme informácie od jedného nášho zákazníka, že to mal reálne odskúšané aj na omnoho vyšších rýchlostiach. Je to hlavne o technických parametroch siete, dané zariadenia naozaj dokážu dosiahnúť rýchlosti uvádzané výrobcom použitého čipsetu.Tedy pri testoch dosiahneme rýchlosť cez 300Mb/s.
pracuje i na dlouhou vzdálenostbezproblémová funkcetransparentní layer2 switch s porpdoru VLAN, multicastu a QOSnastavení jednotlivých portů EOC slave přes WEB management master - různé porty - různé VLAN - různý QOS tedy různé službyjednoduchá konfigurace pomocí šablon - tedy jen zapojit a konfiguraci si stáhne z master jednotky
nutno mít obousměrně průchozí koaxiální rozvod v pásmu 2-65MHz ale to s edá s televizním technikem celkem jednoduše vyřešit vždy