55" Samsung QE55QN70F
4.7 26 ratings
We will bring it up. We will mount it on the wall. Choose a time.
Info
Television - SMART, 139cm, 4K Ultra HD, 100 / 120Hz (100Hz), Mini LED, HDR10, HDR10+ and HLG, local dimming, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 4× HDMI, 2× USB, Bluetooth, DLNA, game mode, voice control, Apple Airplay 2, Tizen OS, VESA 200×200, 20 W speaker(s), Dolby Digital Plus, E
Buy with code ALZADNI10
Price Guarantee
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
55" Samsung QE55QN70F
Specifications
Compare
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Display resolution
3840 × 2160
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
Max refresh rate in game mode (4K resolution)
144 Hz
Screen size and resolution
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Display resolution
3840 × 2160
Screen
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
144 Hz
Technology
Mini LED
Backlight
Mini LED
Screen surface
Glossy
Tizen OS
Interface Language
Czech, English, French, German, Hungarian, Italian, Slovak, Spanish
Global applications
Amazon Prime Video, Disney+, HBO Max, MAGENTA TV, NETFLIX, Rakuten TV
Czech apps
AntikTV, Kuki, LepšíTV, Oneplay, Skylink Live TV, SledováníTV, Telly, Vodafone TV
Slovak apps
AntikTV, Kuki, LepšíTV, O2 TV, Skylink Live TV, SledováníTV, Voyo
Hungarian apps
AntikTV
Voice assistant compatibility
Bixby
TV functions
Gaming features
AMD FreeSync Premium Pro, GAME MODE, Ideal for PlayStation 5, VRR (Variable Refresh Rate)
Connectivity
Wireless connection
Apple AirPlay2, Bluetooth, DLNA
WiFi standards
WiFi 5
Audio-video connectors
HDMI 2.1
Total number of HDMI ports
4 ×
Number of HDMI 2.1 ports
4 ×
Audio connectors
Digital optical output
Data and system connectors
CI+ 1.4, LAN (RJ-45), USB
Total number of USB ports
2 ×
Dimensions and weight
TV width
TV height
TV depth
TV weight
15 kg
Height without stand
Depth without stand
2.57 cm
Colour
Black
Package contents
Removable stand
E
Energy consumption in SDR mode
63 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
181 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode
G
Standby consumption
0.5 W
Maximum power consumption
200 W
Typical power consumption
63 W
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
More Specifications
Note:
Variants 55" Samsung QE55QN70F: