55" Samsung QE55QN95D
4.9 7 ratings
Television - SMART, 139cm, 4K Ultra HD, 100 / 120Hz (100Hz), Mini LED, HDR10, HDR10+ and HLG, dual tuner DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 4× HDMI, 2× USB, LAN, WiFi, Bluetooth, DLNA, game mode, voice control, plays 360° video, Apple Airplay 2, mobile device pairing, Tizen OS, VESA 300×200, Dolby Atmos, F
55" Samsung QE55QN95D
Specifications
Energy efficiency class in SDR mode
F
Energy consumption in SDR mode
77 kWh/1000h
Standby consumption
0.5 W
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
Energy specifications
F
Energy consumption in SDR mode
77 kWh/1000h
Standby consumption
0.5 W
Screen size and resolution
Diagonal
55 " (139.7 cm)
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
Max refresh rate in game mode (4K resolution)
144 Hz
Mini LED
Colour depth
10 bit
Depth without stand
2.13 cm
Base width / leg spacing
36.4 cm
VESA mounting
300×200
Colour
Colour
Black
Questions and answers: 55" Samsung QE55QN95D
Accessories for 55" Samsung QE55QN95D