65" LG OLED65C44
4.9 145 ratings
Television - SMART OLED, 165cm, 4K Ultra HD, 100 / 120Hz (100Hz), HDR10, HLG and Dolby Vision IQ, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 4× HDMI, 3× USB, USB recording, LAN, WiFi, Bluetooth, DLNA, Miracast, game mode, voice control, plays 360° video, Amazon Alexa, Apple Airplay 2, mobile device pairing, webOS, VESA 300×200, 40 W speaker(s), Dolby Atmos, F
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
65" LG OLED65C44
Specifications
Energy efficiency class in SDR mode
F
Energy consumption in SDR mode
97 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
211 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode
G
Diagonal
65 " (165.1 cm)
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
Energy specifications
F
Energy consumption in SDR mode
97 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
211 kWh/1000h
G
Screen size and resolution
Diagonal
65 " (165.1 cm)
Screen
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
Max refresh rate in game mode (4K resolution)
144 Hz
Technology
OLED
Colour depth
10
Operating system
Operating system
webOS
Model year
Model year
2024
Application
Global applications
Czech apps
Oneplay, Prima+, Skylink Live TV, Vodafone TV
Slovak apps
O2 TV, Skylink Live TV, Voyo
Voice assistant compatibility
Amazon Alexa
TV functions
Multimedia features
Gaming features
GAME MODE
Dimensions and weight
Height without stand
82.6 cm
Depth without stand
4.51 cm
Base width / leg spacing
47 cm
VESA mounting
300×200
Colour
Colour
Black
Package contents
Control in package
smart
More Specifications
Note:
Specifications can be changed without notice. Images are for illustrative purposes only.
Questions and answers: 65" LG OLED65C44
Accessories for 65" LG OLED65C44