65" Samsung QE65QN90D
4.7 18 ratings
Television - SMART, 165cm, 4K Ultra HD, 100 / 120Hz (100Hz), Mini LED, HDR10, HDR10+ and HLG, dual tuner DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 4× HDMI, 2× USB, LAN, WiFi, Bluetooth, DLNA, game mode, voice control, plays 360° video, Apple Airplay 2, mobile device pairing, Tizen OS, VESA 400×300, Dolby Atmos, F
65" Samsung QE65QN90D
Specifications
Energy efficiency class in SDR mode
F
Energy consumption in SDR mode
90 kWh/1000h
Diagonal
65 " (165.1 cm)
Display resolution
3840 × 2160 px
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
Energy specifications
F
Energy consumption in SDR mode
90 kWh/1000h
Screen size and resolution
Diagonal
65 " (165.1 cm)
Display resolution
3840 × 2160 px
Screen
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
Max refresh rate in game mode (4K resolution)
144 Hz
Technology
Mini LED
Backlight
Mini LED
Model year
2024
Czech apps
Oneplay, Prima+, Skylink Live TV, Vodafone TV
Slovak apps
O2 TV, Skylink Live TV, Voyo
Voice assistant compatibility
Bixby
TV functions
Gaming features
Connectivity
Wireless connection
Apple AirPlay2, Bluetooth, DLNA, WiFi
WiFi standards
WiFi 5
Depth without stand
2.69 cm
Base width / leg spacing
39 cm
VESA mounting
400×300
Black
Audio
Audio formats
Dolby Atmos
Note:
Specifications can be changed without notice. Images are for illustrative purposes only.
Questions and answers: 65" Samsung QE65QN90D
Accessories for 65" Samsung QE65QN90D