65" Samsung QE65QN990F
5 2 ratings
Television - SMART, 165cm, Ultra HD 8K, 100 / 120Hz (100Hz), Mini LED, HDR10, HDR10+ and HLG, local dimming, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 5× HDMI, 3× USB, Bluetooth, DLNA, game mode, voice control, Apple Airplay 2, Tizen OS, VESA 400×300, 90 W speaker(s), Dolby Atmos and Dolby Digital Plus, G
65" Samsung QE65QN990F
Specifications
Energy efficiency class in SDR mode
G
Energy consumption in SDR mode
112 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
365 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode
G
Standby consumption
0.5 W
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
Energy consumption in SDR mode
112 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
365 kWh/1000h
Standby consumption
0.5 W
Maximum power consumption
335 W
Typical power consumption
112 W
Screen size and resolution
Diagonal
65 " (165.1 cm)
Display resolution
7680 × 4320
Screen
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
Max refresh rate in game mode (4K resolution)
240 Hz
Mini LED
Screen surface
Matte
Tizen OS
Interface Language
Czech, English, French, German, Hungarian, Italian, Slovak, Spanish
Model year
Model year
2025
Application
Global applications
Amazon Prime Video, Disney+, HBO Max, MAGENTA TV, NETFLIX, Rakuten TV
Czech apps
AntikTV, Kuki, LepšíTV, Oneplay, Skylink Live TV, SledováníTV, Telly, Vodafone TV
Slovak apps
AntikTV, Kuki, LepšíTV, O2 TV, Skylink Live TV, SledováníTV, Voyo
Hungarian apps
AntikTV
Voice assistant compatibility
Bixby
TV functions
Gaming features
AMD FreeSync Premium Pro, GAME MODE, Ideal for PlayStation 5, VRR (Variable Refresh Rate)
Connectivity
Wireless connection
Apple AirPlay2, Bluetooth, DLNA
WiFi standards
WiFi 6
Audio-video connectors
HDMI 2.1
Total number of HDMI ports
5 ×
Number of HDMI 2.1 ports
5 ×
Audio connectors
Digital optical output
Data and system connectors
CI+ 1.4, LAN (RJ-45), USB, USB-C
Total number of USB ports
3 ×
Charging options
AC 220-240V
Dimensions and weight
TV width
143.35 cm
TV height
TV depth
TV weight
30.2 kg
Height without stand
Depth without stand
1.29 cm
Base width / leg spacing
37 cm
Colour
Black
Package contents
One Connect box, Removable stand
More Specifications
Note:
Specifications can be changed without notice. Images are for illustrative purposes only.
Questions and answers: 65" Samsung QE65QN990F
Accessories for 65" Samsung QE65QN990F
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 65" Samsung QE65QN990F
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 65" Samsung QE65QN990F
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 65" Samsung QE65QN990F
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 65" Samsung QE65QN990F