85" Philips The One 85PUS8818
Television - SMART LED, 215cm, 4K Ultra HD, 100 / 120Hz, Direct LED, HDR10, HDR10+, Dolby Vision and HLG, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 4× HDMI, 2× USB, CI+, LAN, WiFi, Bluetooth, DLNA, Chromecast, Ambilight, Google Assistant, plays 360° video, mobile device pairing, Google TV, VESA 600×400, 50 W speaker(s), Dolby Atmos, Dolby Digital 2,0 and DTS Play-Fi, F
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
85" Philips The One 85PUS8818
Specifications
Energy efficiency class in SDR mode
F
Energy consumption in SDR mode
138 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
315 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode
G
Energy specifications
F
Energy consumption in SDR mode
138 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
315 kWh/1000h
G
Screen
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
Technology
LED
Backlight
Direct
Maximum brightness
500 nt
Colour depth
8 bit
Operating system
Operating system
Google TV
Model year
Model year
2023
Application
Global applications
Czech apps
Prima+, Skylink Live TV, SledováníTV
Slovak apps
O2 TV, Skylink Live TV, SledováníTV, Voyo
Voice assistant compatibility
Google Assistant
TV functions
Dimensions and weight
Height without stand
109.7 cm
Depth without stand
8 cm
VESA mounting
600×400
Colour
Colour
Black
Audio
Speaker performance
50 W
Audio formats
Dolby Atmos, DTS Play-Fi
Package contents
Control in package
smart
More Specifications
Pernerova 702/39, 186 00 Prague 8,   [email protected]
Note:
Questions and answers: 85" Philips The One 85PUS8818
Accessories for 85" Philips The One 85PUS8818