85" Samsung QE85Q60D
4.9 15 ratings
Television - SMART QLED, 215cm, 4K Ultra HD, 50 / 60Hz (50Hz), HDR10, HDR10+ and HLG, DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 3× HDMI, 2× USB, LAN, WiFi, Bluetooth, DLNA, HbbTV 2,0,3, game mode, voice control, plays 360° video, Apple Airplay 2, mobile device pairing, Tizen OS, VESA 600×400, 20 W speaker(s), E
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
85" Samsung QE85Q60D
Specifications
Energy efficiency class in SDR mode
E
Energy consumption in SDR mode
129 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
264 kWh/1000h
Standby consumption
0.5 W
Maximum power consumption
280 W
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
Energy specifications
E
Energy consumption in SDR mode
129 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
264 kWh/1000h
Standby consumption
0.5 W
Maximum power consumption
280 W
Typical power consumption
129 W
Screen size and resolution
Diagonal
85 " (215.9 cm)
Display resolution
3840 × 2160 px
Screen
Panel refresh rate
50 / 60 Hz
Technology
QLED
Backlight
Dual
Operating system
Operating system
Tizen OS
Model year
Model year
2024
Application
Global applications
Czech apps
Oneplay, Prima+, Skylink Live TV, Vodafone TV
Slovak apps
O2 TV, Skylink Live TV, Voyo
Voice assistant compatibility
Bixby
TV functions
Gaming features
GAME MODE
Connectivity
Wireless connection
Apple AirPlay2, Bluetooth, DLNA, WiFi
WiFi standards
WiFi 5
Total number of HDMI ports
3 ×
Dimensions and weight
Height without stand
108.57 cm
Depth without stand
2.69 cm
Base width / leg spacing
VESA mounting
600×400
Colour
Colour
Grey
Audio
Speaker performance
20 W
Package contents
Control in package
Smart with solar charging
More Specifications
Note:
Specifications can be changed without notice. Images are for illustrative purposes only.
Questions and answers: 85" Samsung QE85Q60D
Accessories for 85" Samsung QE85Q60D
Related categories
Chcete doručit zboží do Česka? Prohlédněte si 85" Samsung QE85Q60D
Für Versand nach Deutschland, besuchen Sie bitte 85" Samsung QE85Q60D
Für Versand nach Österreich, besuchen Sie bitte 85" Samsung QE85Q60D
Magyarországra történő kiszállításért tekintse meg ezt a termékoldalt: 85" Samsung QE85Q60D