85" Samsung QE85QN85D
4.8 4 ratings
Television - SMART, 215cm, 4K Ultra HD, 100 / 120Hz (100Hz), Mini LED, HDR10, HDR10+ and HLG, dual tuner DVB-T2/S2/C, H.265/HEVC, 4× HDMI, 2× USB, LAN, WiFi, Bluetooth, DLNA, game mode, voice control, plays 360° video, Apple Airplay 2, mobile device pairing, Tizen OS, VESA 600×400, 40 W speaker(s), Dolby Atmos, F
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
85" Samsung QE85QN85D
Specifications
Energy efficiency class in SDR mode
F
Energy consumption in SDR mode
143 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
357 kWh/1000h
Energy efficiency class in HDR mode
G
Standby consumption
0.5 W
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
Energy specifications
F
Energy consumption in SDR mode
143 kWh/1000h
Energy consumption in HDR mode
357 kWh/1000h
G
Standby consumption
0.5 W
Screen size and resolution
Diagonal
85 " (215.9 cm)
Display resolution
3840 × 2160 px
Screen
Panel refresh rate
100 / 120 Hz
Technology
Mini LED
Backlight
Mini LED
Model year
2024
Czech apps
Oneplay, Prima+, Skylink Live TV, Vodafone TV
Slovak apps
O2 TV, Skylink Live TV, Voyo
Voice assistant compatibility
Bixby
TV functions
Gaming features
Connectivity
Wireless connection
Apple AirPlay2, Bluetooth, DLNA, WiFi
WiFi standards
WiFi 5
Total number of HDMI ports
4 ×
Charging options
AC 220-240V
Dimensions and weight
Height without stand
108.29 cm
Depth without stand
4.7 cm
Base width / leg spacing
VESA mounting
600×400
Colour
Colour
Silver
Audio
Speaker performance
40 W
Audio formats
Dolby Atmos
Note:
Specifications can be changed without notice. Images are for illustrative purposes only.
Questions and answers: 85" Samsung QE85QN85D
Accessories for 85" Samsung QE85QN85D