Acer Aspire 14 AI Steam Blue Metallic (A14-11M-X6R7)
5 1 rating
Laptop - Snapdragon X (X1-26-100), 14" IPS anti-glare 1920 × 1200 120 Hz, RAM 16GB LPDDR5x, Qualcomm Adreno GPU, SSD 512GB, copilot, backlit keyboard, webcam, USB 3.2 Gen 1, WiFi, Bluetooth, 3-cell battery, Windows 11 Home
The product is localised for SK
Price Guarantee
Shop faster with pickup at AlzaBox or in-store.
Buy
Specifications
Compare
SSD capacity
512 GB (0.51 TB)
Size of operational RAM
16 GB
Processor model number
Snapdragon X (X1-26-100)
Processor frequency
3 GHz (3,000 MHz)
Storage Type
SSD
Display size
14"
Storage capacity (total)
512 GB
Equipment
Backlit keyboard, Copilot button, Memory Card Reader, Operating system
Display
Display size
14"
Display refresh rate
120 Hz
Luminosity
350 Nits
Aspect Ratio
16:10
Colour coverage and certification
45% NTSC
Display resolution
1920 × 1200 px
Processor
Processor type
Snapdragon
Processor model number
Snapdragon X (X1-26-100)
Number of processor cores
8 ×
Processor frequency
3 GHz (3,000 MHz)
Memory
Size of operational RAM
16 GB
Memory type
LPDDR5x
Number of installed slots
1 ×
Total number of slots
GPU series/model
Graphics card series
Qualcomm
Model graphics cards
Qualcomm Adreno GPU
AI
Total number of TOPS
0
Number of TOPS (NPU)
45
NPU name
Qualcomm Hexagon
Operating system
Operating system
Windows 11 Home
Hard drive
Storage Type
SSD
Storage capacity (total)
512 GB
SSD capacity
512 GB (0.51 TB)
Number of occupied slots M.2
1 ×
Slots in total M.2
Equipment
Webcam
1,440 px
Backlight
Monochrome
Battery
Adapter included
Power adapter
USB-C charging
Can be charged via USB-C
Battery capacity
65 Wh
Number of cells
3pc(s)
Charging power
65 W
Maximum battery capacity
17 h
Construction
Construction material
Metal + plastic
Convertibility
Rigid (classic laptop)
Colour
Colour
Blue
Weight
Weight
1.26 kg
Interface
Data
Thunderbolt 4
Graphical output ports
HDMI, USB-C
Thunderbolt / USB 4
2 ×
USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0)
2 ×
Bluetooth
Bluetooth v5.4
WiFi
802.11be
WiFi version
WiFi 7
Optical drive
Without Optical Drive
Dimensions
Width
312.4 mm
Maximum height
15.9 mm
Depth
225.9 mm
Keyboard layout
Keyboard language
CZ, SK
Product series
Laptop Series
Acer Aspire
Package contents
Package includes
Power adapter
Power outlet type
Country
Austria, Croatia, Czechia, France, Germany, Hungary, Poland, Romania, Russia, Slovakia, Slovenia
Charging // EU Directive
Min. power input
65 W
Max. power input
65 W