Acer Aspire 16 Steel Gray Metallic (A16-51GM-52W6)
Laptop - Intel Core 5 120U, 16" IPS anti-glare 1920 × 1200, RAM 16GB DDR5, NVIDIA GeForce RTX 2050 4GB, SSD 1000GB, copilot, backlit keyboard, webcam, USB 3.2 Gen 1, fingerprint reader, 3-cell battery, Windows 11 Home
Code:  NC039q0g1 Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
Acer Aspire 16 Steel Gray Metallic (A16-51GM-52W6) Discontinued
Specifications
SSD capacity
1,000 GB (1 TB)
Size of operational RAM
16 GB
Processor model number
Intel Core 5 120U
Processor frequency
3.8 GHz (3,800 MHz)
Storage Type
SSD
Display size
16"
Storage capacity (total)
1,000 GB
Equipment
Backlit keyboard, Copilot button, Fingerprint Reader
AI
Total number of TOPS
0
Processor
Processor type
Intel Core 5
Intel processor generation
Raptor Lake (Gen 13)
Processor model number
Intel Core 5 120U
Number of processor cores
10 ×
Processor frequency
3.8 GHz (3,800 MHz)
Core boost frequency
5 GHz (5,000 MHz)
Cache processor
12 MB
Memory
Size of operational RAM
16 GB
Memory type
DDR5
Memory frequency
5,600 MHz (5.6 GHz)
Number of installed slots
2 ×
Total number of slots
Graphics card
Graphics card memory
4 GB
GPU series/model
Graphics card series
NVIDIA GeForce
Model graphics cards
RTX 2050
Operating system
Operating system
Windows 11 Home
Hard drive
Storage Type
SSD
Storage capacity (total)
1,000 GB
SSD capacity
1,000 GB (1 TB)
Number of occupied slots M.2
1 ×
Slots in total M.2
2 ×
Equipment
Webcam
1,080 px
Backlight
Monochrome
Battery
USB-C charging
Can be charged via USB-C
Battery capacity
50 Wh
Number of cells
3pc(s)
Charging power
90 W
Maximum battery capacity
6 h
Construction
Construction material
Metal + plastic
Convertibility
Rigid (classic laptop)
Weight
Weight
1.88 kg
Interface
Data
Thunderbolt 4, USB-C
Graphical output ports
DisplayPort, HDMI, USB-C
Mains-powered
RJ-45 (LAN)
Audio
Headphone input, Microphone input
Thunderbolt / USB 4
1 ×
USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0)
Bluetooth
Bluetooth v5.3
WiFi
802.11ax (6GHz)
WiFi version
WiFi 6E
Optical drive
Without Optical Drive
Dimensions
Width
360.8 mm
Maximum height
16.6 mm
Depth
248.48 mm