Acer Aspire 16 Steel Gray Metallic (A16-71M-50ZL)
3.3 3 ratings
Laptop - Intel Core Ultra 5 125H, 16" OLED glossy 2048 × 1280 120 Hz, RAM 16GB LPDDR5x, Intel Intel Arc Graphics, SSD 1000GB, copilot, backlit keyboard, webcam, USB 3.2 Gen 1, fingerprint reader, WiFi, 3-cell battery, Windows 11 Home
Code:  NC039q0g9 Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
Acer Aspire 16 Steel Gray Metallic (A16-71M-50ZL) Discontinued
Specifications
SSD capacity
1,000 GB (1 TB)
Size of operational RAM
16 GB
Processor model number
Intel Core Ultra 5 125H
Processor frequency
3.6 GHz (3,600 MHz)
Storage Type
SSD
Display size
16"
Storage capacity (total)
1,000 GB
AI
Total number of TOPS
0
NPU name
Intel AI Boost
Display
Display size
16"
Display refresh rate
120 Hz
Luminosity
400 Nits
Aspect Ratio
16:10
Display resolution
Big
Colour coverage and certification
100% Adobe, 100% DCI-P3
Display resolution
2048 × 1280 px
Processor
Processor type
Intel Core Ultra 5
Intel processor generation
Meteor Lake (14. generace)
Processor model number
Intel Core Ultra 5 125H
Number of processor cores
14 ×
Processor frequency
3.6 GHz (3,600 MHz)
Core boost frequency
4.5 GHz (4,500 MHz)
Cache processor
18 MB
Memory
Size of operational RAM
16 GB
Memory type
LPDDR5x
Total number of slots
GPU series/model
Operating system
Operating system
Windows 11 Home
Hard drive
Storage Type
SSD
Storage capacity (total)
1,000 GB
SSD capacity
1,000 GB (1 TB)
Number of occupied slots M.2
1 ×
Slots in total M.2
1 ×
Equipment
Webcam
1,080 p
Backlight
Monochrome
Battery
USB-C charging
Can be charged via USB-C
Battery capacity
65 Wh
Number of cells
3pc(s)
Charging power
65 W
Construction
Construction material
Metal + plastic
Convertibility
Rigid (classic laptop)
Weight
Weight
1.64 kg
Interface
Data
Thunderbolt 4, USB-C
Graphical output ports
DisplayPort, HDMI, USB-C
Audio
Combo Audio Jack
Thunderbolt / USB 4
2 ×
USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0)
2 ×
Bluetooth
Bluetooth v5.3
WiFi
802.11ax (6GHz)
WiFi version
WiFi 6E
Optical drive
Without Optical Drive
Dimensions
Width
359.7 mm
Maximum height
11.41 mm
Depth
235.22 mm