Acer Aspire Go 16 Pure Silver (AG16-71P-513Y)
4.5 2 ratings
Laptop - Intel Core 5 120U, 16" IPS anti-glare 1920 × 1200 120 Hz, RAM 16GB DDR5, Graphics, SSD 1000GB, numeric keypad, copilot, backlit keyboard, webcam, USB 3.2 Gen 1, USB-C, WiFi, Bluetooth, 3-cell battery, Windows 11 Home
The product is localised for SK
Buy with code ALZADNI10
Buy
SSD capacity
1,000 GB (1 TB)
Size of operational RAM
16 GB
Processor frequency
3.8 GHz (3,800 MHz)
Display size
16"
Storage capacity (total)
1,000 GB
Equipment
Backlit keyboard, Copilot button, Numeric keyboard, Operating system
Display
Display size
16"
Display refresh rate
120 Hz
Colour coverage and certification
45% NTSC
Processor frequency
3.8 GHz (3,800 MHz)
Core boost frequency
5 GHz (5,000 MHz)
Size of operational RAM
16 GB
Memory type
DDR5
Storage capacity (total)
1,000 GB
SSD capacity
1,000 GB (1 TB)
Equipment
Webcam
1,080 px
Backlight
Monochrome
Battery
Adapter included
Power adapter
Charging power
65 W
Maximum battery capacity
7.5 h
Rigid (classic laptop)
Colour
Colour
Silver
Weight
Weight
1.65 kg
Bluetooth
Bluetooth v5.0
Width
357.4 mm
Maximum height
17.9 mm
Depth
253.9 mm
Package includes
Power adapter
Min. power input
65 W
Max. power input
65 W