Acer Predator Helios Neo 18 Abyssal Black metal (PHN18-71-708W)
Gaming Laptop - Intel Core i7 14650HX Raptor Lake Refresh, 18" IPS anti-glare 2560 × 1600 165 Hz, RAM 32GB DDR5, NVIDIA GeForce RTX 4060 8GB, SSD 1000GB, numeric keypad, backlit keyboard, webcam, USB 3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 2, WiFi, Bluetooth, 4-cell battery, Windows 11 Home
Code:  NC112k2d8p5g Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
Acer Predator Helios Neo 18 Abyssal Black metal (PHN18-71-708W) Discontinued
Specifications
SSD capacity
1,000 GB (1 TB)
Size of operational RAM
32 GB
Processor model number
Intel Core i7 14650HX Raptor Lake Refresh
Processor frequency
3.7 GHz (3,700 MHz)
Storage Type
SSD
Display size
18"
Storage capacity (total)
1,000 GB
Equipment
Backlit keyboard, Memory Card Reader, Numeric keyboard
Display
Display size
18"
Display refresh rate
165 Hz
Luminosity
300 Nits
Aspect Ratio
16:10
Colour coverage and certification
100% DCI-P3
Display resolution
2560 × 1600 px
Processor
Processor type
Intel Core i7
Intel processor generation
Raptor Lake Refresh (14. generace)
Processor model number
Number of processor cores
16 ×
Processor frequency
3.7 GHz (3,700 MHz)
Core boost frequency
5.2 GHz (5,200 MHz)
Cache processor
30 MB
Memory
Size of operational RAM
32 GB
Memory type
DDR5
Memory frequency
5,600 MHz (5.6 GHz)
Number of installed slots
2 ×
Total number of slots
Graphics card
Graphics card memory
8 GB
Maximum Graphic Power (TGP)
115 W
Boost clock
2,370 MHz
GPU series/model
Graphics card series
NVIDIA GeForce
Model graphics cards
RTX 4060
Operating system
Operating system
Windows 11 Home
Hard drive
Storage Type
SSD
Storage capacity (total)
1,000 GB
SSD capacity
1,000 GB (1 TB)
Number of occupied slots M.2
1 ×
Slots in total M.2
2 ×
Equipment
Webcam
1,080 px
Backlight
RGB
Battery
USB-C charging
No charging via USB-C
Battery capacity
90 Wh
Number of cells
4pc(s)
Charging power
330 W
Maximum battery capacity
6 h
Construction
Construction material
Metal + plastic
Convertibility
Rigid (classic laptop)
Weight
Weight
3.4 kg
Interface
Data
Thunderbolt 4, USB-C
Graphical output ports
DisplayPort, HDMI, USB-C
Mains-powered
RJ-45 (LAN)
Audio
Headphone input, Microphone input
Thunderbolt / USB 4
USB 3.2 Gen 2
USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0)
1 ×
Bluetooth
Bluetooth v5.3
WiFi
802.11ax (6GHz)
WiFi version
WiFi 6E
Optical drive
Without Optical Drive
Dimensions
Width
404 mm
Maximum height
29.15 mm
Depth
312.08 mm