Acer Swift 14 AI EVO Steam Blue all-metal (SF14-51-7892)
5 1 rating
Laptop - Intel Core Ultra 7 258V, 14" OLED glossy 2880 × 1800, RAM 32GB LPDDR5x, Intel Intel Arc Graphics 140V, SSD 1000GB, copilot, backlit keyboard, webcam, USB 3.2 Gen 1, fingerprint reader, WiFi, Bluetooth, 3-cell battery, Windows 11 Home
Code:  NC039q0f5d Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
Acer Swift 14 AI EVO Steam Blue all-metal (SF14-51-7892) Discontinued
Specifications
SSD capacity
1,000 GB (1 TB)
Size of operational RAM
32 GB
Processor model number
Intel Core Ultra 7 258V
Processor frequency
2.2 GHz (2,200 MHz)
Storage Type
SSD
Display size
14"
Storage capacity (total)
1,000 GB
Equipment
Backlit keyboard, Copilot button, Fingerprint Reader, Operating system
AI
Total number of TOPS
47
Number of TOPS (NPU)
47
NPU name
Intel AI Boost
System
Microsoft Copilot
Display
Display size
14"
Display refresh rate
90 Hz
Luminosity
400 Nits
Aspect Ratio
16:10
Colour coverage and certification
100% Adobe, 100% DCI-P3
Display resolution
2880 × 1800 px
Processor
Processor type
Intel Core Ultra 7
Intel processor generation
Lunar Lake
Processor model number
Intel Core Ultra 7 258V
Number of processor cores
8 ×
Processor frequency
2.2 GHz (2,200 MHz)
Core boost frequency
4.8 GHz (4,800 MHz)
Cache processor
12 MB
Memory
Size of operational RAM
32 GB
Memory type
LPDDR5x
Memory frequency
8,533 MHz (8.53 GHz)
GPU series/model
Graphics card series
Intel
Model graphics cards
Intel Arc Graphics 140V
Operating system
Operating system
Windows 11 Home
Hard drive
Storage Type
SSD
Storage capacity (total)
1,000 GB
SSD capacity
1,000 GB (1 TB)
Number of occupied slots M.2
1 ×
Slots in total M.2
1 ×
Equipment
Webcam
1,440 px
Backlight
Monochrome
Battery
USB-C charging
Can be charged via USB-C
Battery capacity
65 Wh
Number of cells
3pc(s)
Charging power
65 W
Maximum battery capacity
13 h
Construction
Construction material
All-metal (unibody)
Convertibility
Rigid (classic laptop)
Weight
Weight
1.26 kg
Interface
Data
Thunderbolt 4, USB-C
Graphical output ports
DisplayPort, HDMI, USB-C
Audio
Headphone input, Microphone input
Thunderbolt / USB 4
2 ×
USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0)
2 ×
Bluetooth
Bluetooth v5.4
WiFi
802.11be
WiFi version
WiFi 7
Optical drive
Without Optical Drive
Dimensions
Width
312.4 mm
Maximum height
15.95 mm
Depth
221.2 mm