Acer Swift Edge 16 Olivine Black all-metal (SFE16-43-R9U1)
5 1 rating
Laptop - AMD Ryzen 7 7840U, 16" OLED glossy 3200 × 2000 120 Hz, RAM 16GB LPDDR5, AMD Radeon Graphics, SSD 1000GB, backlit keyboard, webcam, USB 3.2 Gen 1, USB-C, fingerprint reader, 3-cell battery, Windows 11 Home
Code:  NC149r5 Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
Acer Swift Edge 16 Olivine Black all-metal (SFE16-43-R9U1) Discontinued
Specifications
SSD capacity
1,000 GB (1 TB)
Size of operational RAM
16 GB
Processor model number
AMD Ryzen 7 7840U
Processor frequency
3.3 GHz (3,300 MHz)
Storage Type
SSD
Display size
16"
Storage capacity (total)
1,000 GB
Equipment
Backlit keyboard, Fingerprint Reader, Memory Card Reader, Operating system
Display
Display size
16"
Display refresh rate
120 Hz
Luminosity
400 Nits
Aspect Ratio
16:10
Colour coverage and certification
100% Adobe RGB, 100% DCI-P3
Display resolution
3200 × 2000 px
Processor
Processor type
AMD Ryzen 7
AMD processor generation
Zen 4 (7th gen)
Processor model number
AMD Ryzen 7 7840U
Number of processor cores
8 ×
Processor frequency
3.3 GHz (3,300 MHz)
Core boost frequency
5.1 GHz (5,100 MHz)
Cache processor
8 MB
Memory
Size of operational RAM
16 GB
Memory type
LPDDR5
GPU series/model
Graphics card series
AMD Radeon
Model graphics cards
Graphics
Operating system
Operating system
Windows 11 Home
Hard drive
Storage Type
SSD
Storage capacity (total)
1,000 GB
SSD capacity
1,000 GB (1 TB)
Number of occupied slots M.2
1 ×
Slots in total M.2
2 ×
Equipment
Webcam
1,440 px
Battery
USB-C charging
Can be charged via USB-C
Battery capacity
54 Wh
Number of cells
3pc(s)
Charging power
65 W
Maximum battery capacity
8.5 h
Construction
Construction material
All-metal (unibody)
Convertibility
Rigid (classic laptop)
Weight
Weight
1.23 kg
Interface
Data
USB-C
Graphical output ports
DisplayPort, HDMI, USB-C
Audio
Headphone input, Microphone input
USB-C
2 ×
USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0)
Bluetooth
Bluetooth v5.2
WiFi
802.11be
WiFi version
WiFi 7
Optical drive
Without Optical Drive
Dimensions
Width
357.55 mm
Maximum height
12.95 mm
Depth
245.9 mm