Acer Swift Go 14 EVO Pure Silver all-metal (SFG14-71-71K1)
1.0 3 ratings
Laptop - Intel Core i7 13700H Raptor Lake, 14" OLED glossy 2880 × 1800, RAM 16GB LPDDR5, Intel Iris Xe Graphics, SSD 1000GB, backlit keyboard, webcam, USB 3.2 Gen 1, USB-C, fingerprint reader, 3-cell battery, Windows 11 Home
Code:  NC039q0f2 Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
Acer Swift Go 14 EVO Pure Silver all-metal (SFG14-71-71K1) Discontinued
Specifications
SSD capacity
1,000 GB (1 TB)
Size of operational RAM
16 GB
Processor model number
Intel Core i7 13700H Raptor Lake
Processor frequency
3.7 GHz (3,700 MHz)
Storage Type
SSD
Display size
14"
Storage capacity (total)
1,000 GB
Display
Display size
14"
Display refresh rate
90 Hz
Luminosity
400 Nits
Aspect Ratio
16:10
Colour coverage and certification
100% Adobe
Display resolution
2880 × 1800 px
Processor
Processor type
Intel Core i7
Intel processor generation
Raptor Lake (Gen 13)
Processor model number
Number of processor cores
Processor frequency
3.7 GHz (3,700 MHz)
Core boost frequency
5 GHz (5,000 MHz)
Cache processor
24 MB
Memory
Size of operational RAM
16 GB
Memory type
LPDDR5
Total number of slots
GPU series/model
Graphics card series
Intel
Model graphics cards
Intel Iris Xe Graphics
Operating system
Operating system
Windows 11 Home
Hard drive
Storage Type
SSD
Storage capacity (total)
1,000 GB
SSD capacity
1,000 GB (1 TB)
Number of occupied slots M.2
1 ×
Slots in total M.2
2 ×
Equipment
Webcam
1,080 p
Battery
USB-C charging
Can be charged via USB-C
Battery capacity
65 Wh
Number of cells
3pc(s)
Charging power
100 W
Maximum battery capacity
14.5 h
Construction
Construction material
All-metal (unibody)
Convertibility
Rigid (classic laptop)
Weight
Weight
1.25 kg
Interface
Data
Thunderbolt 4
Graphical output ports
HDMI, USB-C
Audio
Combo Audio Jack, Microphone input
USB-C
2 ×
USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0)
Bluetooth
Bluetooth v5.2
WiFi
802.11ax (6GHz)
WiFi version
WiFi 6E
Optical drive
Without Optical Drive
Dimensions
Width
321.71 mm
Maximum height
15.9 mm
Depth
211.72 mm