Acer Swift Go 14 EVO Pure Silver all-metal (SFG14-73-77RA)
3.3 3 ratings
Laptop - Intel Core Ultra 7 155H, 14" OLED glossy 2880 × 1800, RAM 32GB LPDDR5x, Intel Intel Arc Graphics, SSD 1000GB, backlit keyboard, webcam, USB 3.2 Gen 1, fingerprint reader, WiFi, Bluetooth, 3-cell battery, Windows 11 Home
The product is localised for SK
Code:  NC039q0f18 Producer's Website:
Don't like the alternatives? Choose from the full product list
Acer Swift Go 14 EVO Pure Silver all-metal (SFG14-73-77RA) Discontinued
Specifications
SSD capacity
1,000 GB (1 TB)
Size of operational RAM
32 GB
Processor model number
Intel Core Ultra 7 155H
Processor frequency
1.4 GHz (1,400 MHz)
Display size
14"
Storage capacity (total)
1,000 GB
Equipment
Backlit keyboard, Fingerprint Reader, Operating system
Display
Display size
14"
Display refresh rate
90 Hz
Luminosity
400 Nits
Colour coverage and certification
100% DCI-P3
Display resolution
2880 × 1800 px
Processor
Processor type
Intel Core Ultra 7
Intel processor generation
Meteor Lake (14. generace)
Processor model number
Intel Core Ultra 7 155H
Number of processor cores
16 ×
Processor frequency
1.4 GHz (1,400 MHz)
Core boost frequency
4.8 GHz (4,800 MHz)
Cache processor
24 MB
Memory
Size of operational RAM
32 GB
Memory type
LPDDR5x
Storage capacity (total)
1,000 GB
SSD capacity
1,000 GB (1 TB)
Equipment
Webcam
1,440 px
Backlight
Monochrome
Battery capacity
65 Wh
Charging power
100 W
Maximum battery capacity
9 h
Weight
1.3 kg
Interface
Data
Thunderbolt 4, USB-C
Graphical output ports
DisplayPort, HDMI, USB-C
Audio
Headphone input, Microphone input
Thunderbolt / USB 4
Bluetooth
Bluetooth v5.3
WiFi
802.11ax (6GHz)
Width
312.9 mm
Maximum height
14.9 mm
Depth
217.9 mm